Cudowne właściwości Koenzymu Q10 ? Dlaczego nasze ciało go potrzebuje

Untitled design

Cudowne właściwości Koenzymu Q10 ? Dlaczego nasze ciało go potrzebuje

KoenzymQ 10 – kto z nas o nim nie słyszał? To chyba najbardziej popularny składnik różnego rodzaju kosmetyków i suplementów. Składnik, który każdy zna, a… mało kto wie, jak on rzeczywiście działa. Mało kto może też powiedzieć na jego temat coś więcej, poza tym, że jest popularny. Jeżeli więc interesuje Cię, czym tak naprawdę jest ten tajemniczy koenzym, jakie ma właściwości i jak działa na nasz organizm, to poniższy tekst jest specjalnie dla Ciebie.

Ten popularny składnik kosmetyków i suplementów to specyficzna substancja, która naprawdę jest potrzebna praktycznie każdej komórce naszego ciała. Wpływa na dotlenienie komórek, a to w efekcie wzmacnia ich żywotność i siłę. Jednocześnie chroni je przed działaniem wolnych rodników.

Jego działanie antyoksydacyjne powoduje, że koenzym Q10 ma ogromne znaczenie dla układu nerwowego i krwionośnego człowieka. Istotnie wpływa też na metabolizm. Jest to możliwe z uwagi na to, że uczestniczy w szlakach wytwarzania energii w komórkach. Jego niedobory mogą się okazać bardzo poważne w skutkach, stąd jego popularność w suplementacji.

Koenzym Q 10 pod względem chemicznym znany jest jako ubichinon oraz ubichinol. Jego druga wersja, ubichinon jest to postać bioaktywna, a jej absorbowanie przez organizm jest nawet 3 – 4-krotnie większe, niż ubichinonu. Jest to koenzym Q10 lepiej przyswajalny. W swej naturalnej postaci ubichinol występuje w ludzkim organizmie i bierze udział w produkcji energii na poziomie komórkowym.

Koenzym Q10 - działanie i zastosowanie

Koenzym Q 10 cechuje się bardzo szerokim działaniem. Jako składnik kosmetyków, stosowany zewnętrznie odmładza i ujędrnia skórę, nadając jej zdrowy wygląd. Stosowany wewnętrznie pełni ważną funkcję nie tylko pielęgnacyjną czy wspierającą, ale również leczniczą. Bierze udział w kuracji takich schorzeń jak miażdżyca, cukrzyca typu 2, nadciśnienie, niewydolność krążenia, parodontoza oraz choroba Parkinsona.

Jest antyoksydantem, czyli przeciwutleniaczem. Jako taki ma działanie antynowotworowe. Hamuje działania wolnych rodników. Wspiera również w usuwaniu złogów cholesterolu w tętnicach.Warto wiedzieć, że koenzym Q 10 wspiera również osoby zmęczone i przemęczone, które odczuwają u siebie spadek energii, pracują fizycznie czy też są po 30 roku życia. Z biegiem lat produkcja tego koenzymu w organizmie spada, a zapotrzebowanie nadal jest wysokie. Jest to jeden z powodów, dla których bywa on nazywany koenzymem młodości. Drugi powodem jest wpływ, jaki wywiera jego regularne stosowanie – człowiek nie tylko lepiej i zdrowiej się czuje, ale również wygląda młodziej i ma znacznie więcej energii.

Untitled design(1)

Jak stosować koenzym Q10 ?

Koenzym Q 10 może być stosowany zewnętrznie lub wewnętrznie. Zewnętrznie stosowany jest za pośrednictwem różnorodnych kosmetyków, takich jak kremy, toniki, balsamy, żele czy szampony. Jego działanie zewnętrzne wpływa bardzo pozytywnie na wygląd. Skóra staje się bardziej elastyczna, jędrna i sprężysta. Zyskuje się efekt zdrowia i młodości. Włosy są bardziej lśniące, wzmocnione i odżywione. Poprawia się koloryt skóry, zyskuje ona blask i odżywienie.

Wewnętrzne stosowanie możliwe jest za pośrednictwem różnorodnych suplementów oraz różnorodnych postaci koenzymu. Może to być koenzym Q 10 w płynie dostępny w kapsułkach typu twist off lub w tabletkach o różnorodnej gramaturze (100 mg, 60 mg i 30 mg substancji czynnej). W niektórych przypadkach dostępny jest też koenzym wzbogacony o dodatkowe substancje aktywne.

Warto wiedzieć, że koenzym przyjmowany wewnętrznie wchłaniany jest dopiero w jelitach, nie wcześniej. Jego pełne stężenie we krwi dostępne jest zaś po sześciu godzinach od podania. To powoduje, że jego przyjmowanie na noc może poskutkować wczesnym wstawaniem bez uczucia rozbudzenia czy niewyspania się. Jeżeli celem jego przyjmowania jest podniesienie wydolności i efektywności funkcjonowania w ciągu dnia, to warto zdecydować się na jego poranne przyjmowanie. W ten sposób jego pełna dawka uwolni się do organizmu w ciągu dnia, gdy najbardziej potrzebna jest porcja energii.

Dawkowanie koenzymu Q10

Dawkowanie koenzymu Q 10 zależne jest od kilku istotnych czynników. Chodzi tu przede wszystkim o sposób jego podania, wiek przyjmującej osoby oraz zapotrzebowanie organizmu. Zasadniczo, koenzym podawany w kosmetykach nie wymaga dawkowania. Jego ilości są i tak stosunkowo małe, a sposób podania jest bezpieczny, więc dawkowanie kosmetyków, w których się on znajduje, nie jest wcale konieczne.

Jeżeli jednak chodzi o suplementy, to w tym przypadku pilnowanie odpowiednich proporcji staje się już konieczne. Warto również wziąć tutaj pod uwagę poziom zapotrzebowania organizmu na podawaną substancję. Jeżeli niedobory są duże, trzeba pamiętać, by suplementacja trwała kilka dni, a dobowa dawka sięgała przynajmniej 100 mg. Większe dawki nie są konieczne – jak wykazały badania. Mniejsze dawki natomiast podnoszą poziom koenzymu w bardzo nieznacznym stopniu. To, jak długo stosować koenzym Q 10 zależy od poziomu jego niedoborów w organizmie. To lekarz powinien zdecydować o długości trwania terapii.

Jakie właściwości ma koenzym Q10 ?

Koenzym Q 10 bierze udział w procesach energetycznych, które zachodzą na poziomie komórkowym. To procesy metaboliczne, ale również oddychania komórkowego. Jako element łańcucha prowadzącego do syntezy ATP staje się istotnym elementem w komórkowej gospodarce energetycznej. Ta gospodarka zaś wpływa na kondycję, sprawność i wydolność całego organizmu. Doprowadzenie do nadmiernych niedoborów tej substancji może poskutkować bardzo poważnymi konsekwencjami. Jeżeli niedobory te wystąpią na przykład w sercu, może nawet dojść do niewydolności krążeniowo – oddechowej.

Badania wykazały, że niedobory koenzymu Q 10 mogą mieć wpływ na płodność. Z jednej strony poważnie zmniejszają produkcję plemników (spermatogenezę), a to już znacznie utrudnia zapłodnienie, a z drugiej strony istotnie obniżają ich ruchomość. Wśród par, które są w trakcie starań o potomstwo, warto więc zadbać o suplementację koenzymu, nawet profilaktycznie. Dostrzeżono również korelację pomiędzy migrenowymi bólami głowy a niedoborami omawianej substancji. Otóż wśród pacjentów, którzy skarżą się na regularne i częste migrenowe bóle głowy ten niedobór był istotnie zaznaczony. Nieco inaczej wyglądała sytuacja wśród osób, które borykały się z problemem sporadycznie – przyczyny migreny mogą być bowiem różnorodne. Niemniej, związek pomiędzy zbyt niskim poziomem koenzymu a regularnymi bólami został dostrzeżony i potwierdzony.

Stosowanie koenzymu Q10 - rezultaty

Co to oznacza dla osób, które zastanawiają się nad suplementacją i uzupełnieniem swojej diety w koenzym Q 10? Otóż uzupełnienie jego niedoborów może się okazać działaniem bardzo dobroczynnym na ogólny stan zdrowia osoby, która przyjmuje ten suplement. Badania wykazały, że w grupie osób badanych, które cierpią z powodu niewydolności krążeniowo – oddechowej, spadła umieralność po wdrożeniu starannie zaprojektowanej suplementacji. Badania prowadzone były równocześnie z grupą kontrolną, która takiej suplementacji nie przyjmowała. Wsparcie komórek sercowych za pomocą koenzymu okazało się znaczące i pozwoliło na ich pewną regenerację.

Efektem systematycznej suplementacji stał się również wzrost płodności. Proces spermatogenezy, czyli produkcji plemników został usprawniony, co istotnie zwiększa szanse na zapłodnienie. Do tego, obserwuje się również dużo większą ruchliwość plemników, co dodatkowo podnosi skuteczność ich działania w procesie zapłodnienia. Leczenie czy redukowanie wspomnianych wcześniej migrenowych bólów głowy również okazało się skuteczniejsze przy wsparciu za pomocą suplementacji koenzymem Q 10. Efekty są więc zadowalające.

Gdzie występuje koenzym Q10 ?

Koenzym Q10 naturalnie występuje we wszystkich komórkach ludzkiego organizmu. Jest też dostępny w większości produktów spożywczych, co można wykorzystać jako jeden z elementów jego suplementacji. Ten naturalnie występujący w pożywieniu może się jednak okazać niewystarczający i konieczne będzie wdrożenie kapsułek czy kropelek.

Niezależnie od tego, jakie są plany uzupełniania niedoborów, warto i tak skorzystać z naturalnych źródeł tej substancji. Są to:

  • brokuły
  • szpinak
  • podroby
  • oleje
  • ryby
  • mięso
  • orzeszki ziemne
  • śliwki
  • rabarbar
  • produkty pełnoziarniste

Zaobserwowanie u siebie jednego lub więcej z tych objawów powinno stać się sygnałem ostrzegawczym dla osoby przyjmującej suplementy. W razie ich wystąpienia warto skonsultować się z lekarzem, który oceni możliwość dalszej suplementacji.

Untitled design(2)

Koenzym Q10 efekty uboczne

Czy suplementacja diety za pomocą koenzymu Q 10 może nieść ze sobą jakieś skutki uboczne? Zasadniczo jest to bardzo bezpieczny suplement, głównie dlatego, że jego pochodzenie jest w pełni naturalne. Właśnie dlatego Q10 ma dobre opinie. Skoro produkowany jest przez nasz organizm, to nie może być szkodliwy. Zdarzają się jednak skutki uboczne jego stosowania i to na nie warto by było zwrócić uwagę. To swego rodzaju sygnały, które informują, że suplementacja powinna zostać wstrzymana.

Najczęściej występujące działania niepożądane koenzymu Q10 to:

  • bezsenność
  • nudności
  • bóle głowy
  • zawroty głowy
  • ból żołądka
  • zgaga
  • zaburzenia trawienia
  • wysypka skórna
  • zmęczenie
  • rozdrażnienie
  • nadwrażliwość na światło

Zaobserwowanie u siebie jednego lub więcej z tych objawów powinno stać się sygnałem ostrzegawczym dla osoby przyjmującej suplementy. W razie ich wystąpienia warto skonsultować się z lekarzem, który oceni możliwość dalszej suplementacji.

Koenzym Q10 czy są przeciwwskazania ?

Koenzym Q10 wchodzi w interakcje z niektórymi lekami, dlatego jego przyjmowanie powinno być poprzedzone konsultacjami z lekarzem. To lekarz prowadzący może ocenić ryzyko lub stwierdzić jego brak w przypadku dodatkowej podaży koenzymu.Znane są jego wpływy na leki rozrzedzające krew. Koenzym osłabia ich działanie, co dla pacjenta może mieć ogromne znaczenie. Rośnie wówczas ryzyko zakrzepów, a te stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale również życia pacjenta.

Przyjmowanie suplementu wpływa również na działanie insuliny i niektórych związków, które stosowane są podczas chemioterapii. Z uwagi na poważne konsekwencje, jakie mogą wystąpić pod wpływem tego rodzaju reakcji, warto zasięgnąć porady lekarza, który zapewni pacjentowi bezpieczeństwo.Z uwagi na to, że Q10 może również działać na obniżenie ciśnienia, osoby, które leczą się na niedociśnienie, również nie powinny przyjmować go bez kontroli lekarza.

Jak działa koenzym Q10?

Koenzym Q10 stosowany wewnętrznie działa antyoksydacyjnie (przeciwstarzeniowo), wpływa na metabolizm i wspiera komórki sercowe, zewnętrznie zaś ujędrnia skórę, poprawia jej koloryt oraz wzmacnia włosy.

Kto powinien przyjmować koenzym Q10?

Nie tylko osoby, którym zależy na poprawie swojego wyglądu, ale również te, które zmagają się z miażdżycą oraz chorobą niedokrwienną serca (często mają one bowiem obniżone stężenie koenzymu).

Z czym nie łączyć koenzymu Q10?

Koenzymu Q10 nie należy łączyć z niektórymi lekami, m.in. rozrzedzającymi krew. Porady lekarza powinny zasięgnąć także te osoby, które przyjmują insulinę oraz są w trakcie chemioterapii.

Czy koenzym Q10 obniża cholesterol?

Tak. Koenzym Q10 działa przeciwutleniająco na tzw. zły cholesterol (LDL), dlatego rekomendowany jest jako element profilaktyki miażdżycowej.


Źródła:

1. "Andrich J., Saft C., Gerlach M., Schneider B., Arz A., Kuhn W., Muller T.: Coenzyme Q10 serum levels in Huntington’s disease. J. Neural. Transm. Suppl., 2004; 68: 111–116
2. Beal M.F.: Mitochondrial dysfunction and oxidative damage in Alzheimer’s and Parkinson’s diseases and coenzyme Q10 as a potential treatment. J. Bioenerg. Biomembr., 2004; 36: 381–386
3. Berbel-Garcia A., Barbera-Farre J.R., Etessam J.P., Salio A.M., Cabello, Gutierrez-Rivas E., Campos Y.: Coenzyme Q10 improves lactic acidosis, strokelike episodes, and epilepsy in a patient with MELAS (mitochondrial myopathy, encephalopathy, lactic acidosis, and strokelike episodes). Clin. Neuropharmacol., 2004; 27: 187–191
4. Chew G.T., Watts G.F.: Coenzyme Q10 and diabetic endotheliopathy: oxidative stress and the ‘recoupling hypothesis’. Q. J. Med., 2004; 97: 537–548"
5. Chew G.T., Watts G.F.: Coenzyme Q10 and diabetic endotheliopathy: oxidative stress and the ‘recoupling hypothesis’. Quarterly Journal of Medicine, 2004; 97: 537–548,
6. Christopher M. Florkowski, Sarah L. Molyneux, Joanna M. Young; Koenzym Q10 i zastoinowa niewydolność serca: zmieniające się dowody naukowe; Kardiologia Polska 2015, 73. Dostęp online 04.07.2022.

Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.

mgr Aldona Jopek
mgr Aldona Jopek

Absolwentka dietetyki. W swojej pracy głównie specjalizuję się w dietach redukcyjnych oraz dietach bezglutenowych. Prawdziwy pasjonat zdrowego stylu życia i jego promowania. W swojej pracy specjalizuje się poprawą stanu zdrowia, osiągnięciem wymarzonej sylwetki i wspieranie wysiłku fizycznego. W wolnej chwili słucha dobrej muzyki i czyta książki.

Poznaj nasze produkty

TE WPISY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Projekt bez nazwy (3)
Witaminy dla mężczyzn po 50 – Jakie wybrać? Opinie

Witaminy dla mężczyzn po 50 – Jakie wybrać? Opinie W organizmie mężczyzny po pięćdziesiątce zachodzi wiele zmian. Siwieją lub przerzedzają się włosy, pogłębiają zmarszczki, pogarsza się kondycja kości, mięśni i stawów. Inne częste problemy to wzrost wagi i spadek poziomu …

Witaminy dla mężczyzn po 50 – Jakie wybrać? Opinie

Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Projekt bez nazwy
Witaminy dla sportowców – Jakie wybrać? Opinie

Witaminy dla sportowców – Jakie wybrać? Opinie Ruch to zdrowie. Jednocześnie wzmożony wysiłek fizyczny wymaga odpowiednio dobranej, zbilansowanej diety. U osób uprawiających sport zawodowo lub hobbystycznie występuje bowiem zwiększone zapotrzebowanie na kalorie i dodatkowe porcje białka. Istotna jest również odpowiednia …

Witaminy dla sportowców – Jakie wybrać? Opinie

Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Projekt bez nazwy
Suplementy na trawienie – Jakie wybrać? Opinie

Suplementy na trawienie – Jakie wybrać? Opinie Trawienie to jeden z najważniejszych procesów w życiu człowieka. Jego funkcją jest rozkładanie pokarmu za pomocą enzymów. Przekształcone w tej sposób składniki są wchłaniane w jelitach i przetwarzane na niezbędną do życia energię.  …

Suplementy na trawienie – Jakie wybrać? Opinie

Shopping Cart
Dołącz do listy oczekujących Poinformujemy Cię, gdy produkt znów będzie dostępny. Podaj poniżej swój adres e-mail aby otrzymać powiadomienie o dostępności produktu.
Scroll to Top