Szybka dostawa 120 dni na zwrot Gwarancja naturalnych skladników Gwarancja oryginalności
Untitled design

Cudowne właściwości Koenzymu Q10 ? Dlaczego nasze ciało go potrzebuje

KoenzymQ 10 – kto z nas o nim nie słyszał? To chyba najbardziej popularny składnik różnego rodzaju kosmetyków i suplementów. Składnik, który każdy zna, a… mało kto wie, jak on rzeczywiście działa. Mało kto może też powiedzieć na jego temat coś więcej, poza tym, że jest popularny. Jeżeli więc interesuje Cię, czym tak naprawdę jest ten tajemniczy koenzym, jakie ma właściwości i jak działa na nasz organizm, to poniższy tekst jest specjalnie dla Ciebie.

Ten popularny składnik kosmetyków i suplementów to specyficzna substancja, która naprawdę jest potrzebna praktycznie każdej komórce naszego ciała. Wpływa na dotlenienie komórek, a to w efekcie wzmacnia ich żywotność i siłę. Jednocześnie chroni je przed działaniem wolnych rodników.

Jego działanie antyoksydacyjne powoduje, że koenzym Q10 ma ogromne znaczenie dla układu nerwowego i krwionośnego człowieka. Istotnie wpływa też na metabolizm. Jest to możliwe z uwagi na to, że uczestniczy w szlakach wytwarzania energii w komórkach. Jego niedobory mogą się okazać bardzo poważne w skutkach, stąd jego popularność w suplementacji.

Koenzym Q 10 pod względem chemicznym znany jest jako ubichinon oraz ubichinol. Jego druga wersja, ubichinon jest to postać bioaktywna, a jej absorbowanie przez organizm jest nawet 3 – 4-krotnie większe, niż ubichinonu. Jest to koenzym Q10 lepiej przyswajalny. W swej naturalnej postaci ubichinol występuje w ludzkim organizmie i bierze udział w produkcji energii na poziomie komórkowym.

Koenzym Q10 - działanie i zastosowanie

Koenzym Q 10 cechuje się bardzo szerokim działaniem. Jako składnik kosmetyków, stosowany zewnętrznie odmładza i ujędrnia skórę, nadając jej zdrowy wygląd. Stosowany wewnętrznie pełni ważną funkcję nie tylko pielęgnacyjną czy wspierającą, ale również leczniczą. Bierze udział w kuracji takich schorzeń jak miażdżyca, cukrzyca typu 2, nadciśnienie, niewydolność krążenia, parodontoza oraz choroba Parkinsona.

Jest antyoksydantem, czyli przeciwutleniaczem. Jako taki ma działanie antynowotworowe. Hamuje działania wolnych rodników. Wspiera również w usuwaniu złogów cholesterolu w tętnicach.Warto wiedzieć, że koenzym Q 10 wspiera również osoby zmęczone i przemęczone, które odczuwają u siebie spadek energii, pracują fizycznie czy też są po 30 roku życia. Z biegiem lat produkcja tego koenzymu w organizmie spada, a zapotrzebowanie nadal jest wysokie. Jest to jeden z powodów, dla których bywa on nazywany koenzymem młodości. Drugi powodem jest wpływ, jaki wywiera jego regularne stosowanie – człowiek nie tylko lepiej i zdrowiej się czuje, ale również wygląda młodziej i ma znacznie więcej energii.

Untitled design(1)

Jak stosować koenzym Q10 ?

Koenzym Q 10 może być stosowany zewnętrznie lub wewnętrznie. Zewnętrznie stosowany jest za pośrednictwem różnorodnych kosmetyków, takich jak kremy, toniki, balsamy, żele czy szampony. Jego działanie zewnętrzne wpływa bardzo pozytywnie na wygląd. Skóra staje się bardziej elastyczna, jędrna i sprężysta. Zyskuje się efekt zdrowia i młodości. Włosy są bardziej lśniące, wzmocnione i odżywione. Poprawia się koloryt skóry, zyskuje ona blask i odżywienie.

Wewnętrzne stosowanie możliwe jest za pośrednictwem różnorodnych suplementów oraz różnorodnych postaci koenzymu. Może to być koenzym Q 10 w płynie dostępny w kapsułkach typu twist off lub w tabletkach o różnorodnej gramaturze (100 mg, 60 mg i 30 mg substancji czynnej). W niektórych przypadkach dostępny jest też koenzym wzbogacony o dodatkowe substancje aktywne.

Warto wiedzieć, że koenzym przyjmowany wewnętrznie wchłaniany jest dopiero w jelitach, nie wcześniej. Jego pełne stężenie we krwi dostępne jest zaś po sześciu godzinach od podania. To powoduje, że jego przyjmowanie na noc może poskutkować wczesnym wstawaniem bez uczucia rozbudzenia czy niewyspania się. Jeżeli celem jego przyjmowania jest podniesienie wydolności i efektywności funkcjonowania w ciągu dnia, to warto zdecydować się na jego poranne przyjmowanie. W ten sposób jego pełna dawka uwolni się do organizmu w ciągu dnia, gdy najbardziej potrzebna jest porcja energii.

Dawkowanie koenzymu Q10

Dawkowanie koenzymu Q 10 zależne jest od kilku istotnych czynników. Chodzi tu przede wszystkim o sposób jego podania, wiek przyjmującej osoby oraz zapotrzebowanie organizmu. Zasadniczo, koenzym podawany w kosmetykach nie wymaga dawkowania. Jego ilości są i tak stosunkowo małe, a sposób podania jest bezpieczny, więc dawkowanie kosmetyków, w których się on znajduje, nie jest wcale konieczne.

Jeżeli jednak chodzi o suplementy, to w tym przypadku pilnowanie odpowiednich proporcji staje się już konieczne. Warto również wziąć tutaj pod uwagę poziom zapotrzebowania organizmu na podawaną substancję. Jeżeli niedobory są duże, trzeba pamiętać, by suplementacja trwała kilka dni, a dobowa dawka sięgała przynajmniej 100 mg. Większe dawki nie są konieczne – jak wykazały badania. Mniejsze dawki natomiast podnoszą poziom koenzymu w bardzo nieznacznym stopniu. To, jak długo stosować koenzym Q 10 zależy od poziomu jego niedoborów w organizmie. To lekarz powinien zdecydować o długości trwania terapii.

Jakie właściwości ma koenzym Q10 ?

Koenzym Q 10 bierze udział w procesach energetycznych, które zachodzą na poziomie komórkowym. To procesy metaboliczne, ale również oddychania komórkowego. Jako element łańcucha prowadzącego do syntezy ATP staje się istotnym elementem w komórkowej gospodarce energetycznej. Ta gospodarka zaś wpływa na kondycję, sprawność i wydolność całego organizmu. Doprowadzenie do nadmiernych niedoborów tej substancji może poskutkować bardzo poważnymi konsekwencjami. Jeżeli niedobory te wystąpią na przykład w sercu, może nawet dojść do niewydolności krążeniowo – oddechowej.

Badania wykazały, że niedobory koenzymu Q 10 mogą mieć wpływ na płodność. Z jednej strony poważnie zmniejszają produkcję plemników (spermatogenezę), a to już znacznie utrudnia zapłodnienie, a z drugiej strony istotnie obniżają ich ruchomość. Wśród par, które są w trakcie starań o potomstwo, warto więc zadbać o suplementację koenzymu, nawet profilaktycznie. Dostrzeżono również korelację pomiędzy migrenowymi bólami głowy a niedoborami omawianej substancji. Otóż wśród pacjentów, którzy skarżą się na regularne i częste migrenowe bóle głowy ten niedobór był istotnie zaznaczony. Nieco inaczej wyglądała sytuacja wśród osób, które borykały się z problemem sporadycznie – przyczyny migreny mogą być bowiem różnorodne. Niemniej, związek pomiędzy zbyt niskim poziomem koenzymu a regularnymi bólami został dostrzeżony i potwierdzony.

Stosowanie koenzymu Q10 - rezultaty

Co to oznacza dla osób, które zastanawiają się nad suplementacją i uzupełnieniem swojej diety w koenzym Q 10? Otóż uzupełnienie jego niedoborów może się okazać działaniem bardzo dobroczynnym na ogólny stan zdrowia osoby, która przyjmuje ten suplement. Badania wykazały, że w grupie osób badanych, które cierpią z powodu niewydolności krążeniowo – oddechowej, spadła umieralność po wdrożeniu starannie zaprojektowanej suplementacji. Badania prowadzone były równocześnie z grupą kontrolną, która takiej suplementacji nie przyjmowała. Wsparcie komórek sercowych za pomocą koenzymu okazało się znaczące i pozwoliło na ich pewną regenerację.

Efektem systematycznej suplementacji stał się również wzrost płodności. Proces spermatogenezy, czyli produkcji plemników został usprawniony, co istotnie zwiększa szanse na zapłodnienie. Do tego, obserwuje się również dużo większą ruchliwość plemników, co dodatkowo podnosi skuteczność ich działania w procesie zapłodnienia. Leczenie czy redukowanie wspomnianych wcześniej migrenowych bólów głowy również okazało się skuteczniejsze przy wsparciu za pomocą suplementacji koenzymem Q 10. Efekty są więc zadowalające.

Gdzie występuje koenzym Q10 ?

Koenzym Q10 naturalnie występuje we wszystkich komórkach ludzkiego organizmu. Jest też dostępny w większości produktów spożywczych, co można wykorzystać jako jeden z elementów jego suplementacji. Ten naturalnie występujący w pożywieniu może się jednak okazać niewystarczający i konieczne będzie wdrożenie kapsułek czy kropelek.

Niezależnie od tego, jakie są plany uzupełniania niedoborów, warto i tak skorzystać z naturalnych źródeł tej substancji. Są to:

 • brokuły
 • szpinak
 • podroby
 • oleje
 • ryby
 • mięso
 • orzeszki ziemne
 • śliwki
 • rabarbar
 • produkty pełnoziarniste

Zaobserwowanie u siebie jednego lub więcej z tych objawów powinno stać się sygnałem ostrzegawczym dla osoby przyjmującej suplementy. W razie ich wystąpienia warto skonsultować się z lekarzem, który oceni możliwość dalszej suplementacji.

Untitled design(2)

Koenzym Q10 efekty uboczne

Czy suplementacja diety za pomocą koenzymu Q 10 może nieść ze sobą jakieś skutki uboczne? Zasadniczo jest to bardzo bezpieczny suplement, głównie dlatego, że jego pochodzenie jest w pełni naturalne. Właśnie dlatego Q10 ma dobre opinie. Skoro produkowany jest przez nasz organizm, to nie może być szkodliwy. Zdarzają się jednak skutki uboczne jego stosowania i to na nie warto by było zwrócić uwagę. To swego rodzaju sygnały, które informują, że suplementacja powinna zostać wstrzymana.

Najczęściej występujące działania niepożądane koenzymu Q10 to:

 • bezsenność
 • nudności
 • bóle głowy
 • zawroty głowy
 • ból żołądka
 • zgaga
 • zaburzenia trawienia
 • wysypka skórna
 • zmęczenie
 • rozdrażnienie
 • nadwrażliwość na światło

Zaobserwowanie u siebie jednego lub więcej z tych objawów powinno stać się sygnałem ostrzegawczym dla osoby przyjmującej suplementy. W razie ich wystąpienia warto skonsultować się z lekarzem, który oceni możliwość dalszej suplementacji.

Koenzym Q10 czy są przeciwwskazania ?

Koenzym Q10 wchodzi w interakcje z niektórymi lekami, dlatego jego przyjmowanie powinno być poprzedzone konsultacjami z lekarzem. To lekarz prowadzący może ocenić ryzyko lub stwierdzić jego brak w przypadku dodatkowej podaży koenzymu.Znane są jego wpływy na leki rozrzedzające krew. Koenzym osłabia ich działanie, co dla pacjenta może mieć ogromne znaczenie. Rośnie wówczas ryzyko zakrzepów, a te stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale również życia pacjenta.

Przyjmowanie suplementu wpływa również na działanie insuliny i niektórych związków, które stosowane są podczas chemioterapii. Z uwagi na poważne konsekwencje, jakie mogą wystąpić pod wpływem tego rodzaju reakcji, warto zasięgnąć porady lekarza, który zapewni pacjentowi bezpieczeństwo.Z uwagi na to, że Q10 może również działać na obniżenie ciśnienia, osoby, które leczą się na niedociśnienie, również nie powinny przyjmować go bez kontroli lekarza.

Źródła:

1. "Andrich J., Saft C., Gerlach M., Schneider B., Arz A., Kuhn W., Muller T.: Coenzyme Q10 serum levels in Huntington’s disease. J. Neural. Transm. Suppl., 2004; 68: 111–116
2. Beal M.F.: Mitochondrial dysfunction and oxidative damage in Alzheimer’s and Parkinson’s diseases and coenzyme Q10 as a potential treatment. J. Bioenerg. Biomembr., 2004; 36: 381–386
3. Berbel-Garcia A., Barbera-Farre J.R., Etessam J.P., Salio A.M., Cabello, Gutierrez-Rivas E., Campos Y.: Coenzyme Q10 improves lactic acidosis, strokelike episodes, and epilepsy in a patient with MELAS (mitochondrial myopathy, encephalopathy, lactic acidosis, and strokelike episodes). Clin. Neuropharmacol., 2004; 27: 187–191
4. Chew G.T., Watts G.F.: Coenzyme Q10 and diabetic endotheliopathy: oxidative stress and the ‘recoupling hypothesis’. Q. J. Med., 2004; 97: 537–548"

TE WPISY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

suplementy dla sportowców
Suplementy dla sportowców

Suplementy dla sportowców − czy warto? Suplementy diety są ważnym elementem codziennej diety dla sportowców, stanowią bowiem prosty i łatwy sposób na dostarczenie odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych zgodnie z zaleceniami. Suplementy diety dla osób aktywnych fizycznie to równie …

Suplementy dla sportowców

kurkuma-jak-dziala
Kurkuma w tabletkach – co to jest, jak działa i jakie są jej właściwości

Kurkuma w tabletkach – co to jest, jak działa i jakie są jej właściwości Kurkuma to znana od lat przyprawa kuchni orientalnej. Warto wiedzieć, że jest to jednocześnie świetny suplement diety, którego działanie jest wieloaspektowe. Najbardziej jej właściwości dostrzegane są …

Kurkuma w tabletkach – co to jest, jak działa i jakie są jej właściwości

sposoby-na-zmeczenie
Naturalne sposoby na ciągłe zmęczenie, senność i brak energii

Naturalne sposoby na ciągłe zmęczenie, senność i brak energii W naszej strefie klimatycznej obecne są cztery pory roku. Wiążą się one z obecnością słońca w ciągu dnia i temperaturami otoczenia. O ile temperatury otoczenia nie wpływają tak bardzo na nasz …

Naturalne sposoby na ciągłe zmęczenie, senność i brak energii

Dołącz do listy oczekujących Poinformujemy Cię, gdy produkt znów będzie dostępny. Podaj poniżej swój adres e-mail aby otrzymać powiadomienie o dostępności produktu.
Przewiń do góry