09.07.2021
Jak ochronić włosy skórę i paznokcie przed niszczeniem? - domowe sposoby
Zdrowe włosy, skóra oraz paznokcie pozwalają uzyskać promienny i zadbany wygląd. Co, jednak kiedy ich kondycja ulega pogorszeniu? Wbrew pozorom, nie trzeba stosować drogich i czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy do codziennego harmonogramu wprowadzić kilka nawyków, dzięki którym włosy, skóra i paznokcie odzyskają swój blask. Jak zadbać o urodę w domu?
Spis treści
Dlaczego włosy ulegają zniszczeniu?
Włosy wymagają regularnej i – co istotne – indywidualnie dostosowanej pielęgnacji. Można rozróżnić wiele typów włosów, w tym kręcone, proste, suche, przetłuszczające się, normalne, blond, ciemne, krótkie, długie. W każdym przypadku pielęgnacja będzie wyglądała nieco inaczej. Zniszczone włosy można rozpoznać bez większych problemów – zaczynają się łamać, na szczotce oraz ubraniach zauważamy większą ilość rozdwojonych, oraz wypadających włosów, pojawiają się także problemy z rozczesywaniem i układaniem włosów. Często tym objawom towarzyszy także mało estetyczny łupież.
Najczęstsze przyczyny niszczenia włosów to:
Domowe sposoby na zdrowe włosy
Odpowiedniki dla bardzo wielu sklepowych kosmetyków możemy znaleźć w naszej lodówce. Na porost i wzmocnienie włosów dobrze sprawdza się imbir. Dla lepszego nawilżenia włosów można zastosować surowe żółtka jajek. To łatwo dostępny sposób, który przy okazji nie niszczy i nie osłabia naturalnej powłoki włosów. Dobrą metodą pozwalającą wzmocnić włosy jest masowanie skóry głowy. Stosując wyłącznie własne palce można prosto poprawić ukrwienie skóry głowy oraz wzmocnić cebulki włosów. Sprawdzoną praktyką jest także ukończenie każdego mycia włosów prysznicem z zimnym strumieniem włosy. Niska temperatura pomaga zamykać łuski włosów i sprawia, że są one bardziej lśniące.
Czynniki wpływające negatywnie na kondycję skóry
Skóra jest jak papierek lakmusowy, który pokazuje, w jakiej kondycji jest aktualnie nasza skóra. Stres, mała ilość snu, spożywanie przetworzonych produktów, palenie papierosów, zła pielęgnacja – wszystkie te czynniki mogą stać się przyczyną nieestetycznych zmian skórnych. Efektem niehigienicznego trybu życia jest także przesuszanie i szarzenie skóry. Na zły wygląd skóry może wpływać także brak kluczowych witamin, a zwłaszcza witaminy A, C i E.
SUPLEMENTY DIETY DLA ZDROWIA I URODY
Domowe sposoby na zdrową skórę
Skuteczną pielęgnację skóry należy zawsze zaczynać od zweryfikowania codziennych posiłków. Warto zastanowić się, czy nie przyjmujemy zbyt dużej ilości fast foodów, słonych przekąsek lub słodyczy. Ważną kwestią jest także nawadnianie – przyjętym minimum jest 1,5-2 l wody dla dorosłej osoby. Odwodnienie organizmu bardzo szybko staje się widoczne również na skórze – staje się ona wysuszona i pozbawiona blasku. Dla skóry trądzikowej dużą pomocą może okazać się herbata z bratka, która przyspiesza gojenie podrażnień i wzmacnia naczynia krwionośne.
Wysoką skutecznością wykazują się również maseczki przyrządzone samodzielnie w domu. Do najbardziej popularnych należą maseczki z mąki kukurydzianej i jajka (dla cery tłustej), maseczka z siemienia lnianego (skóra sucha) oraz maseczka z ziemniaka (skóra zmęczona). W celu pozbycia się martwego naskórka wystarczy przygotować domowy peeling z kawy oraz miodu, delikatnie wymasować nim twarz, a następnie zmyć ciepłą wodą.
Przyczyny kruchości i łamliwości paznokci
Łamliwe paznokcie to problem, który pojawia się nie tylko zimą. Kruchość i miękkość paznokci wynika najczęściej z niedoborów keratyny, która buduje jego strukturę. Paznokcie łamią się także z powodu niedoborów składników takich jak: krzem, cynk, żelazo, witaminy z grupy B oraz magnez.
Powszechną przyczyną zwiększonej łamliwości paznokci jest także zła pielęgnacja. Zbyt długie moczenie w wodzie, ekspozycja na zbyt niskie lub zbyt wysokie temperatury, stosowanie zmywaczy z zawartością acetonu – te czynniki mogą pogarszać znacząco wygląd paznokci. Dotyczy to zwłaszcza kruchości, rozdwajania jak i przebarwień pojawiających się na płytce paznokcia. Warto też nauczyć się odczytywać sygnały, które przekazuje nam wygląd paznokci:
Domowe sposoby na piękne paznokcie
Aby cieszyć się połyskującymi i gładkimi paznokciami należy zadbać przede wszystkim o dostarczenie najważniejszych witamin (A, B, C, E) oraz minerałów (magnez, cynk, wapń). Pomocne w pielęgnacji paznokci są także ziołowe preparaty takie jak skrzyp polny oraz liście pokrzywy. Paznokcie warto regenerować także za pomocą odżywek. Systematyczne stosowanie tego typu specyfików zapobiega rozwarstwianiu się paznokci, odżywia je i zapewnia zdrowy połysk. Jedną z najprostszych do przygotowania odżywek jest ciepła oliwa z cytryną. W tak przygotowanym preparacie należy zanurzyć paznokcie na kilka minut pierwszego dnia, a następnie w kolejnych dniach stopniowo wydłużać czas kuracji.
Metody, które nie wymagają zbyt dużej ilości czasu, jedynie systematyczności to m.in.: stosowanie rękawic przy styczności z detergentami, wcieranie kremów odżywczych w paznokcie po każdym myciu rąk, unikanie otwierania puszek i plastikowych pojemników za pomocą paznokci. Nie należy też zbyt często i zbyt długo moczyć dłoni w gorącej wodzie, ponieważ może ona spowodować widoczne wysuszenie i osłabienie płytki paznokcia.
Czy suplementy na włosy, skórę i paznokcie są skuteczne?
Częstą przyczyną osłabienia kondycji włosów, skóry i paznokci jest nieodpowiednia dieta, uboga w najważniejsze witaminy i minerały. W pierwszej kolejności warto więc przyjrzeć się swojej diecie i sprawdzić, czy zawiera ona wszystkie najważniejsze pierwiastki. Skutecznym rozwiązaniem jest też suplementacja naturalnymi preparatami. Obecnie na rynku pojawiają się produkty, których formuła uwzględnia wszystkie najważniejsze dla włosów, skóry i paznokci składniki. Decydując się na uzupełnienie codziennego jadłospisu o suplement z dobrym, naturalnym składem, możemy zadbać o swoją urodę od wewnątrz.
Naturalna i skuteczna ochrona dla włosów, skóry i paznokci
Obecnie istnieje wiele kosmetyków do pielęgnacji twarzy, włosów i paznokci. Powstało również wiele usług, które mają za zadanie nadać im jak najlepszy wygląd. Zanim jednak sięgniemy po tego typu pomoc, warto najpierw zadbać o swoją urodę korzystając z bardziej naturalnych sposobów. Przede wszystkim należy zadbać o profilaktykę – unikanie czynników mających negatywny wpływ na włosy, skórę i paznokcie pomoże zachować ich zdrowy wygląd. Kolejnym krokiem będzie pełnowartościowa dieta uzupełniona o sprawdzone suplementy włosy. Bardziej skutecznym sposobem niż leczenie jest zapobieganie degradacji włosów, skóry i paznokci. Jest to również znacznie łatwiejsze i mniej kosztowne.
Źródła:
1. Finner M.A.: Nutrition and Hair Deficiencies and Supplements: Dermatologic Clinics, 2013, 31(1): 167-172
2. Piccardi N., Manissier P.: Nutrition and nutritional supplementation Impact on skin health and beauty. Dermato-Endocrinology, 2009,1(5): 271-274
3. Socha K., Borawka H.M., Soroczyńska J., Markiewicz-Żukowska R.: Ocena zawartości cynku w ziołowych suplementach diety. 2012, XLV(3): 780-783
4. Bojarowicz H., Dźwigulska P.: Dietary supplements. Part II. Selected components of dietary supplements and their application. Hygeia Public Health, 2012, 47(4): 433-441
5. Rosińska A., Niestrata Z., Cichy W., Wpływ składników pokarmowych na stan fizykochemiczny skóry. Przeg Dermatol. 2006; 3: 325-332
Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.