14.10.2020
Działanie L-Karnityny - Dlaczego warto ją stosować
Czasy, w których żyjemy, nie są najlepszymi dla naszego zdrowia. Pożywienie jest sztucznie modyfikowane i sztucznie wydłużana jest jego trwałość. Mięso jest naszpikowane lekami i antybiotykami. W otaczającym powietrzu jest wiele zanieczyszczeń, które na co dzień wdychamy. Wobec takich faktów trudno przejść obojętnie. Trudno też nie uświadamiać sobie tego, że konieczne jest zabezpieczenie swojego zdrowia. Pomaga w tym zdrowa i zbilansowana dieta, w skład której wchodzą produkty bezpieczne i naturalnie wyhodowane. Z pomocą mogą przyjść również różnorodne suplementy jak, chociażby L-karnityna.
Spis treści
Co to jest L-karnityna?
L-karnityna jest naturalnym aminokwasem, który wytwarzany jest przez ludzki organizm. Oznacza to, że jest ona aminokwasem endogennym. Zdrowy organizm produkuje jej tyle, by wystarczyło to na dobowe zapotrzebowanie. Bilans jest więc zrównoważony. Tyle ile potrzeba, tyle też jest wytwarzane. Są jednak sytuacje, w których nie jest możliwe produkowanie odpowiedniej ilości tego aminokwasu. Dzieje się tak, ponieważ:
W niektórych przypadkach konieczne jest jej podanie jak na przykład u dzieci przedwcześnie urodzonych czy u bardzo małych noworodków. Wegetarianie, którzy bardzo surowo przestrzegają swojej diety, również powinni zdecydować się na jej suplementację.
Działanie L-karnityny
Najprościej można powiedzieć, że L-karnityna bierze udział w procesie wytwarzania energii. Energia ważna jest dla serca, mózgu, mięśni oraz wielu innych narządów ludzkiego organizmu. Trzeba również pamiętać o tym, że energia bierze udział w wielu istotnych procesach na poziomie zarówno komórkowym, jak i na poziomie całego organizmu. Z tego też powodu znaczenie tego aminokwasu jest niezwykle istotne. Polega ono na transportowaniu kwasów tłuszczowych, które następnie spalane są w celu wytworzenia z nich energii. L-karnityna przechowywana jest głównie w mięśniach. Jej śladowe ilości znajdują się również w wątrobie i we krwi.
Jak stosować L-karnitynę?
L-karnityna, która przyjmowana jest w postaci suplementów diety, jest niestety bardzo trudno dostępna dla organizmu. Badania wskazują, że jej biodostępność kształtuje się na poziomie około 20%. Oznacza to, że dawkowanie tych preparatów musi być większe, niż dzienne zapotrzebowanie na ten aminokwas.
Najnowsze badania pokazały, że tę niską biodostępność l-karnityny można w pewnym stopniu poprawić. Konieczna jest do tego insulina, która w sposób naturalny produkowana jest przez ludzki organizm. Jej poziom można zwiększyć poprzez podaż cukrów do organizmu, zwłaszcza cukrów prostych. Z tego też względu zaleca się przyjmowanie l-karnityny w postaci suplementu wraz z cukrami prostymi, co spowoduje wyrzut insuliny i poprawi biodostępność suplementu. Mówiąc innymi słowy, w ten sposób poprawi się skuteczność samej suplementacji.
L- karnityna dawkowanie
Dawkowanie l-karnityny zostało precyzyjnie opisane przez każdego z producentów tego suplementu. Warto się trzymać informacji, które zostały zamieszczone na ulotce. To one mają bowiem zagwarantować bezpieczeństwo przyjmowania produktu, gdyby nie odbywało się to w kontakcie z lekarzem. Warto też jednak zasięgnąć takiej konsultacji. Być może nie zmienią się przez to dawki, ale na pewno zmieni się poczucie bezpieczeństwa samego pacjenta. Jak długo stosować l-karnitynę? Przyjmuje się, że dla uzyskania pełnego efektu suplementacyjnego, warto stosować ją przez około 12 tygodni. Jednorazowa dawka dzienna nie powinna zaś przekraczać 2 gramów.
Naturalnie, istnieją w niektórych przypadkach odstępstwa od tej reguły i warto mieć to na uwadze. Niezależnie od wszystkich czynników trzeba też bacznie obserwować swój organizm i jego reakcje. Jeżeli tylko wystąpią jakieś niepokojące objawy, to powinny być one skonsultowane z lekarzem. Jego opinia może pomóc w dopasowaniu skuteczniejszej i bezpieczniejszej dawki indywidualnie dla tego pacjenta.
Właściwości L-karnityny
Jak już wspomniano l- karnityna bierze udział w procesie produkowania energii niezbędnej dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Warto jednak wiedzieć też, że na tym nie kończą się jej zadania. Dzięki swoim właściwościom może zdziałać znacznie więcej dobrego. Korzyści zdrowotne są zaś nie do przecenienia.
Wśród najważniejszych właściwości l-karnityny można by wymienić:
Tak duże i dobroczynne działanie l-karnityny powoduje, że jest to aminokwas niezwykle cenny i bardzo wartościowy. Jego niedobory w organizmie mogą się wiązać z poważnymi zaburzeniami funkcjonowania całego ciała, łącznie z zaburzeniami przemiany materii, otyłością czy nieprawidłowym funkcjonowaniem wielu organów.
Występowanie
L-karnityna w sposób naturalny występuje w ludzkim organizmie. Z biegiem czasu może jednak dojść do sytuacji, w której jej produkcja będzie zbyt mała w stosunku do zapotrzebowania. W takiej chwili konieczne staje się jej suplementowanie. Jeżeli ta rozbieżność nie jest duża, można spróbować uzupełnić niedobory za pomocą zmodyfikowanej diety, w której znajdą się produkty bogate w l-karnitynę. Jeżeli jednak ta rozbieżność będzie duża, warto skorzystać z dostępnych na rynku suplementów.
Jeżeli chodzi o żywność, to znaleźć ją można między innymi w:
Problemy z niedoborem l-karnityny mogą się pojawić u osób, które są na diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Całkowita rezygnacja z produktów pochodzenia zwierzęcego istotnie zmniejsza podaż tego aminokwasu, więc organizm zdany jest wyłącznie sam na siebie, co nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Takie osoby szczególnie powinny rozważyć suplementację za pomocą produktów dostępnych na rynku.
Efekty przyjmowania L-karnityny
Regularne i rozsądne stosowanie l-karnityny może przynieść bardzo zadowalające rezultaty. Przede wszystkim zajmuje się ona transportem kwasów tłuszczowych, które na poziomie komórkowym spalane są, by wytworzyć z nich energię. Nie odkładają się w organizmie, więc l-karnityna bierze udział w procesie odchudzania.
U osób, które aktywnie uprawiają sport, l-karnityna znacznie usprawnia procesy usuwania mleczanu, czyli produktu ubocznego procesów zachodzących w mięśniach podczas intensywnego treningu. Każdy, kto choć raz podjął się wzmożonej aktywności fizycznej, doświadczył tak zwanych „zakwasów”. Są to właśnie wspomniane mleczany, które zgromadziły się w mięśniach. Ich usunięcie powoduje, że mięśnie znacznie szybciej się regenerują, a osoba uprawiająca sport, znacznie szybciej może wrócić do kolejnych aktywności.
Udział w syntezie NO w naczyniach krwionośnych powoduje, że są one mocniejsze i bardziej elastyczne. Jednocześnie ich praca i funkcjonowanie są bardziej efektywne. Tak wzmocnione znacznie skuteczniej transportują krew, dotleniają różnorodne organy oraz powodują, że organy te lepiej pracują. Usprawnianie funkcjonowania naczyń krwionośny wpływa również na potencję. Ma bowiem istotne znaczenie przy zwalczaniu zaburzeń erekcji. L-karnityna wpływa również na funkcjonowanie komórek nerwowych (neuronów) oraz pracę całego mózgu. W ten sposób można uzyskać większą jasność myślenia oraz pewną poprawę funkcji psychicznych.
Skutki uboczne L-karnityny
Zasadniczo l-karnityna jest produktem bezpiecznym, który w żaden sposób nie szkodzi ludzkiemu organizmowi. Główną przyczyną jest to, że jest to aminokwas, który naturalnie występuje i tak w ludzkim ciele, więc jako taki nie jest szkodliwy. Badania wykazały, że u części osób, które zdecydowały się na suplementację l-karnityną, wystąpiły przejściowe działania niepożądane, które jednak miały miejsce wyłącznie na początku suplementacji.
Z czasem jednak minęły. Wśród tych, które pojawiały się najczęściej, zaobserwowano:
Ich zakres nie był jednak stosunkowo duży, nie były to dolegliwości bardzo uciążliwe. Można więc przyjąć, że przyjmowanie l-karnityny jest po prostu bezpieczne.
L-karnityna przeciwwskazania
Jeżeli chodzi o przeciwwskazania do przyjmowania l-karnityny, to przede wszystkim nie zaleca się stosowania dawek wyższych niż przewidziane przez lekarza, dietetyka lub producenta suplementu (opisane w ulotce lub na opakowaniu).Poza tym nie zaleca się jej przyjmowania przez osoby, które cierpią z powodu niedoczynności tarczycy. Ze względów bezpieczeństwa nie powinny jej stosować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Trudno bowiem określić wpływ suplementu na rozwijający się płód czy małe dziecko. Zasadniczo dzieci również nie powinny jej przyjmować – to jest bardzo ważne.
Nie jest znane przenikanie suplementu przez łożysko ani do pokarmu matki, stąd właśnie zachowanie ostrożności jest istotne ze względów bezpieczeństwa.Pamiętać należy, by zapoznać się z ulotką suplementu. Substancje pomocnicze i dodatkowe mogą być alergenami, a wtedy lista przeciwwskazań do stosowania może się wydłużyć. Ze stosowania danego suplementu zostaną wyłączone osoby uczulone na zawarte w nim substancje pomocnicze.
Czy L-karnityna szkodzi?
L-karnityna jest związkiem naturalnie występującym w ludzkim organizmie i w pełni dla niego bezpiecznym. Stosując suplement z L-karnityną nie należy przekraczać zalecanej dawki, ponieważ może to spowodować bóle brzucha, nudności, biegunkę.
Czy L-karnityna działa?
L-karnityna wpływa przede wszystkim na transport długołańcuchowych kwasów tłuszczowych, pełni istotna rolę w przemianach węglowodanów i metabolizmie rozgałęzionych aminokwasów.
Na co jest dobry l Carnitine?
L-karnityna bierze udział w wielu procesach w organizmie, które prowadzą do wytwarzania energii. Ma znaczenie dla efektywności procesu odchudzania, sprzyja regeneracji mięśni oraz wpływa na funkcjonowanie komórek nerwowych.
Ile przed treningiem brać l karnitynę?
Maksymalne stężenie L-karnityny we krwi obserwuje się zazwyczaj po około 2-4h po spożyciu, dlatego na tyle wcześniej zaleca się jej stosowanie przed treningiem. Jest to jednak zależne od dawki, dlatego należy zapoznać się z zaleceniami producenta.
Źródła:
1. Rospond B, Chłopicka J. Funkcje biologiczne L-karnityny i jej zawartość w wybranych produktach spożywczych. Przegląd lekarski 2013; 70(2),85-91
2. Tein I. Carnitine transport: Pathophysiology and metabolism of known molecular defects. J. Inherit. Metab.Dis. 2003; 23, 147-169
3. Czeczot H, Ścibor D. Rola L-karnityny w przemianach, żywieniu i terapii Postępy Hig Med Dośw. 2005; 59: 9-19
Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.