11.03.2022
Co wybrać na wsparcie stawów – glukozaminę czy kolagen?
Stawy stanowią niezwykle istotny element naszego układu ruchu. Odpowiadają za komfort poruszania się, za sprawność tego poruszania i płynność wykonywanych ruchów. Jednakże, z biegiem czasu, na skutek wysiłku czy też z powodu nadwagi, stawy mogą ulec osłabieniu. By zapobiec tego rodzaju sytuacji, warto zadziałać profilaktycznie i wzmocnić stawy, zanim jeszcze coś im się stanie. Jednocześnie, warto pomyśleć o wsparciu stawów, które są już w jakimś stopniu „zużyte”. Doskonale sprawdzą się tutaj różnorodne suplementy diety, a wśród nich na pierwszy plan wysuwają się te z glukozaminą i kolagenem. Który z nich wybrać? Który będzie lepszy? Czym się różnią?
Spis treści
Glukozamina na wsparcie stawów
Stawy składają się z kilku elementów. W ich skład wchodzą dwie kości, które połączone są za pomocą specjalnych więzadeł. Otoczone są mazią stawową, której obszar ogranicza torebka stawowa. Jednym ze składników mazi stawowej jest glukozamina. Organizm człowieka naturalnie produkuje glukozaminę, ale trzeba również mieć świadomość, że produkcja ta spada z wiekiem. Z czasem dochodzi więc do takiej sytuacji, w której poziom zapotrzebowania na glukozaminę przewyższa możliwości produkcyjne organizmu. W efekcie maź stawowa jest uboga w glukozaminę, a to prowadzi do znaczącego osłabienia stawów, pogorszenia ich sprawności i funkcjonalności. Konieczne staje się uzupełnienie zasobów glukozaminy, a jednym z naturalnych źródeł tej substancji są kraby, raki i krewetki.
Glukozamina bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie, a przyjmowana z zewnątrz wchłaniania jest w jelicie. Tkanka chrzęstna bardzo dobrze przyswaja glukozaminę, a to powoduje, że jej dostawy są efektywnie wykorzystywane. Dzięki temu suplementacja okazuje się skuteczna i potrzebna. Glukozamina jest produktem przemian glukozy, a powstałe przy tym dodatkowe produkty biorą udział w budowie kolagenu. Działanie glukozaminy opiera się przede wszystkim na tym, że zatrzymuje ona wodę w tkankach łącznych. W efekcie stają się one sprężyste i elastyczne. Uzyskanie takiego rezultatu jest konieczne dla prawidłowego funkcjonowania stawów. Jeżeli będą one zbyt sztywne lub zbyt wiotkie nie będą utrzymywały kości w odpowiedniej odległości od siebie. Sztywne więzadła i chrząstka powodują ograniczenie ruchomości. Natomiast zbyt wiotkie powodują, że kości ruszają się względem siebie bezładnie, co może prowadzić do tarć i uszkodzeń.
Na co powinno się stosować glukozaminę
Glukozamina powinna być stosowana w przypadku chorób reumatycznych oraz zwyrodnieniowych. Jest to suplement diety, więc nie zastąpi kontaktu z lekarzem i profesjonalnego leczenia. Doskonale się jednak sprawdzi, jako uzupełnienie medycznej terapii. Glukozamina pozwoli uzyskać lepsze efekty leczenia, a co za tym idzie człowiek zyska dużo lepsze samopoczucie.
Wskazane jest, by osoby starsze, u których produkcja glukozaminy jest już na bardzo niskim poziomie, stosowały ten suplement profilaktycznie. Nawet jeżeli ich stawy są jeszcze nadal w dobrej formie i nie dają żadnych dolegliwości bólowych, to i tak warto zadbać o to, by zapobiec ewentualnym problemom w przyszłości. Warto również wdrożyć suplementację glukozaminą wśród osób, które aktywnie uprawiają sport. Ich stawy narażone są na szczególnie duże obciążenia i wysiłek, co powoduje, że należy je odpowiednio zabezpieczyć. Sport wiąże się też z kontuzjami i na taką okoliczność również warto wzmocnić ten element układu ruchu.
Kolagen na stawy
Innym produktem, który świetnie wzmacnia stawy jest kolagen. On również produkowany jest w sposób naturalny przez organizm człowieka. Niestety, z wiekiem jego produkcja spada, a to powoduje, że jest ona zbyt mała wobec zapotrzebowania. Kolagen jest odpowiedzialny za elastyczność i sprężystość. Znajduje się nie tylko w stawach, ale również w skórze. Jego zadanie to nie tylko wsparcie stawów, ale również utrzymanie napięcia i elastyczności skóry. Gdy zaczyna brakować kolagenu w skórze, pojawiają się zmarszczki, a gdy jego zasoby zostają uzupełnione, skóra ponownie robi się sprężysta i elastyczna, a zmarszczki się wygładzają. Kolagen odgrywa również bardzo ważną rolę w procesie gojenia się ran. To właśnie dzięki niemu przerwana ciągłość tkanki skórnej może zostać zasklepiona, a skóra ponownie tworzy ciągłą tkankę.
Widać zatem, jak duże ma znaczenie. Również wielki wpływ ma na stawy. Znajduje się przede wszystkim w chrząstce stawowej i więzadłach stawowych. To właśnie dzięki niemu te elementy są elastyczne i sprężyste. Kolagen zapewnia ich odpowiednie napięcie, co zapewnia prawidłową odległość między poszczególnymi elementami stawu. Z uwagi na to, że jest to część ruchoma, bardzo ważna jest jakość istniejących połączeń i powiązań. Im bardziej są one elastyczne i giętkie, tym lepiej spełniają swoją funkcję. Bardzo ważne jest też to, że białko kolagenowe zabezpiecza chrząstki i stawy przed zużyciem i zniszczeniem, dlatego też warto stosować go profilaktycznie, jako formę zabezpieczenia stawów przed zniszczeniem i uszkodzeniem. Taka troska z pewnością przedłuży ich żywotność i sprawi, że poruszanie się nie będzie sprawiało bólu przez bardzo długi czas.
Co wybrać – glukozamina czy kolagen?
Gdy zastanawiasz się więc, co będzie lepsze na stawy, glukozamina czy kolagen odpowiedź brzmi: to zależy. Gdy problemem jest brak elastyczności i sprężystości więzadeł, zdecydowanie lepiej wybrać kolagen. Jeżeli jednak problemy dotyczą mazi stawowej, to tu z pomocą może przyjść glukozamina. W razie wątpliwości można też skorzystać z pomocy i wsparcia lekarza, który doradzi, który z suplementów lepiej się sprawdzi w danej sytuacji.
W chorobach zwyrodnieniowych czy reumatycznych glukozamina na stawy będzie zdecydowanie lepszym wyborem. To właśnie ona pomaga uporać się w takich sytuacjach z bólem i problemami i znacznie poprawia jakość stawów. Podobnie w przypadku profilaktyki dotyczącej sportowców. Tu również glukozamina zdecydowanie bardziej się sprawdzi. Natomiast na pytanie: co lepsze glukozamina czy kolagen, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Nie ma jej, ponieważ każda sytuacja jest inna i odpowiedni suplement należy dopasować właśnie do tej sytuacji. W przeciwnym razie cała suplementacja nie będzie miała sensu, a co ważniejsze nie przyniesie pożądanego efektu.
Popularne kategorie suplementów
A może razem?
Są też dostępne suplementy, które łączą w swoim składzie zarówno glukozaminę jak i kolagen. Z jednej strony jest to dobre rozwiązanie, szczególnie dla osób, które samodzielnie chcą rozpocząć wsparcie swoich stawów. Z drugiej strony, lepiej jest zastosować suplement, który działa bardziej specyficznie. Takie rozwiązanie powoduje, że suplement jest skuteczniejszy i przynosi znacznie lepsze efekty.
Wybór odpowiedniego sposobu wsparcia stawów wymaga refleksji, analizy i chwili zastanowienia. Należy przemyśleć, co jest przyczyną problemów i zweryfikować, który preparat lepiej na tę przyczynę odpowiada. W ten sposób można lepiej sobie pomóc, a cała suplementacja będzie bardziej efektywna. I na koniec – każdy suplement należy przyjmować zgodnie z zaleceniami producenta.
Co jest lepsze na stawy kolagen czy glukozamina?
Wyniki badań potwierdzają, że zarówno suplementy diety z kolagenem, jak i glukozaminą pozwalają uzyskać zadowalające wyniki dla zdrowia stawów. Warto podjąć decyzję w konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą w oparciu o stan zdrowia i potrzeby organizmu.
Na co jest dobra glukozamina?
Glukozamina odgrywa istotną rolę w produkcji chrząstki stawowej. W badaniach wykazano, że wykazuje aktywność modyfikującą przebieg choroby zwyrodnieniowej stawów. Ponadto redukuje sztywność stawów i łagodzi dolegliwości bólowe.
Jak odbudować kolagen w stawach?
Warto zwiększyć ilość produktów spożywczych z kolagenem w diecie. Ponadto można rozważyć suplementację kolagenu lub glukozaminy i chondroityny, które mają udział w produkcji kolagenu. Ważną rolę odgrywa podaż białka, wapnia i fosforu.
Czy 4Flex jest skuteczny?
Skuteczność leku i suplementu diety zawsze jest uzależniona od zawartości w preparacie składników aktywnych oraz odpowiednim dostosowaniu dawki do indywidualnych potrzeb organizmu.
Źródła:
1. Reichelt A, et al. Efficacy and safety of intramuscular glucosamine sulfate in osteoarthritis of the knee. A ran domised, placebo-controlled, double-blind study. Arzneim Forsch 1994;44,75-80.
2. Giordano N et al. The efficacy and safety of glucosamine sulfatein treatment of gonarthritis. Clin Ter 1996;147,99-105.
3. Hehne H et al. Therapy of gonarthrosis using chondroprotective substances. Prospective comparative study of glucosamine sulphate and glycosaminoglycan polysulphate. Fortschr Med 1984;102,676-682
4. Poole A.R., Nelson F., Hollander A., Reiner A., Pidoux I., Ionescu M.: Collagen II turnover in joint disease. Acta Orthop. Scand. 1995; 266(Suppl): 88-91
5. Furuzawa-Carballeda J., Muñoz-Chablé O.A., Macías-Hernández S.I., Agualimpia-Janning A.: Eff ect of polymerized-type I collagen in knee osteoarthritis. II. In vivo study. Eur. J. Clin. Invest. 2009 Jul;39(7):598- 606. doi: 10.1111/j.1365-2362.2009.02144.x. Epub 2009 Apr 23
6. Biegaj M. Wpływ nawyków żywieniowych na stężenie wybranych mikroelementów i całkowity status antyoksydacyjny u osób z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa.
7. Pluta P., Osmala-Kurpiewska W., Piekut A. The use of dietary supplements supporting functioning of musculoskeletal system in rehabilitation clinic patients. Ann. Acad. Med. Siles. (online) 2022; 76: 80–85 eISSN 1734-025X DOI: 10.18794/aams/148241
Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.