Glukozamina – Skuteczne wsparcie dla stawów

banner

Glukozamina - Skuteczne wsparcie dla stawów

Glukozamina to jeden ze składników, który odgrywa istotną rolę w przypadku bólu i niesprawności, które związane są ze zwyrodnieniami stawów. Ciekawostką jest fakt, że tak samo, jak wielu ma ona swoich zwolenników, którzy doceniają jej wpływ na leczenie i łagodzenie zwyrodnień, tak samo ma wielu przeciwników. Ci drudzy uważają, że stosowanie glukozaminy cechuje się taką samą skutecznością, co stosowanie placebo, a jedyny efekt jest taki, że psychika wpływa na lepsze samopoczucie danego pacjenta. Nie da się zaprzeczyć, bez względu na to, czy jest to lek, czy placebo, że wiara w lepsze samopoczucie i wiara w wyzdrowienie to bardzo duża część skutecznej terapii. Sprawdź, czy glukozamina faktycznie pomaga tylko pozornie. Jej niektórych właściwości nie da się zakwestionować!

Glukozamina jest aminocukrem. Naturalnie występuje w naszym organizmie. Niestety może się tak zdarzyć, że jej ilości będą zwyczajnie niewystarczające. W takich sytuacjach naturalnie pojawia się idea jej suplementowania. W przyjmowanych preparatach przyjmuje ona postać chlorowodorku lub siarczanu glukozaminy.

Jej przyjmowanie ma znaczenie profilaktyczne. Terapeutycznie działa w znacznie mniejszym stopniu. Zaleca się, by jej przyjmowanie włączyły do swojej diety głównie osoby aktywne fizycznie, sportowcy oraz osoby, u których stawy są istotnie bardziej obciążone niż przeciętnie.

Jak działa Glukozamina ?

Glukozamina jest substancją, która naturalnie występuje w ludzkim organizmie. Jako taka, bierze udział w budowaniu chrząstek stawowych – jej wpływ na kondycję stawów nie jest więc przypadkowy. Z uwagi na to, że jest to substancja stosunkowo prosta, stanowi budulec bardziej złożonych związków, które uczestniczą w tworzeniu chrząstki stawowej.

Jest naturalnie produkowana przez nasze ciało. Jednak z wiekiem lub wraz z pogorszeniem stanu zdrowia (szczególnie w przypadku nadwagi i otyłości, gdzie zapotrzebowanie na nią staje się znacznie większe, ponieważ stawy muszą udźwignąć większe obciążenie) proporcja pomiędzy dostawami glukozaminy a zapotrzebowaniem na nią znacznie się zmienia. U człowieka młodego i w dobrym zdrowiu produkowane jest tyle, ile potrzeba. Z czasem produkcja staje się niewystarczająca, a przez to stawy zaczynają nieprawidłowo pracować. Ta nieprawidłowa praca prowadzi do powstawania zwyrodnień, a te wywołują ból i powodują dyskomfort, którym trzeba zaradzić. W tym zakresie glukozamina na stawy jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

wpis2

Zastosowanie Glukozaminy

Glukozamina w formie suplementów powinna być stosowana wyłącznie w przypadku zajścia takiej konieczności. Jej wcześniejsze suplementowanie nie jest tak bardzo konieczne, właśnie dlatego, że produkowana jest i tak w sposób naturalny.

Jeżeli jednak pacjent dostrzega, że naturalna produkcja może się okazać niewystarczająca (z uwagi na przyrost wagi lub zmianę trybu życia i rozpoczęcie aktywnego uprawiania sportu), wówczas profilaktycznie można zacząć wdrażać jej suplementowanie. Warto jednak skonsultować się wcześniej z lekarzem, który oceni stan chrząstek stawowych, zbada kondycję stawów i będzie mógł zaproponować racjonalne i dopasowane procedury. Działanie samodzielne może się bowiem obrócić przeciwko przyjmującemu.

Dawkowanie Glukozaminy i jak długo ją stosować

Dawkowanie glukozaminy powinno być uzależnione od wielu czynników. Jedno jest pewne, nie wolno przekraczać dawki wskazanej jako maksymalna w ulotce, która została dołączona przez producenta. Niezależnie od tego, w jakiej formie przyjmowana jest glukozamina, zawsze trzeba pamiętać o dawkach granicznych i pod żadnym pozorem nie wolno ich przekraczać. Glukozamina w tabletkach powinna być przyjmowana doustnie i popijana dużą ilością wody. Jeżeli chodzi o dawki, to nie należy przekraczać 3 tabletek dziennie. Cały zaś okres przyjmowania tego suplementu nie powinien przekroczyć 6 – 8 tygodni.

Jeżeli jednak masz wątpliwości czy odczuwasz niepewność w zakresie prawidłowego przyjmowania, to warto skonsultować się z lekarzem. On na pewno pomoże dobrać właściwą dawkę, dopasuje częstotliwość i cały okres trwania kuracji. Konsultacja z lekarzem jest sposobem nie tylko na zapewnienie sobie bezpieczeństwa, ale również na podniesienie skuteczności planowanej suplementacji.

SUPLEMENTY DIETY NA WZMOCNIENIE STAWÓW I KOŚCI

Glukozamina właściwości

Glukozamina to aminocukier, którego obecność w chrząstkach stawowych jest niezwykle istotna. Bierze ona udział w syntezie substancji, które wchodzą w skład chrząstek stawowych. Jest dobrze tolerowana i bardzo dobrze przyswajana przez organizm. To powoduje, że jej przyjmowanie wspiera zmienione chorobowo stawy. W niektórych przypadkach jej podawanie wpływa wręcz na regenerację stawów, co znacznie poprawia samopoczucie i podnosi komfort funkcjonowania.

Dostępne są różne rodzaje glukozaminy. Jej najbardziej popularną odmianą jest siarczan glukozaminy. Jego popularność wynika w dużym stopniu z jego biodostępności, która według badań wynosi blisko 89%. Oznacza to, że 89% przyjmowanego siarczanu glukozaminy przenika do krwi. Preparaty, które są dostępne na rynku, zawierają nie tylko glukozaminę. Wspierana jest ona przez inne substancje, których działanie również usprawnia funkcjonowanie stawów. Co istotne, rzadko kiedy wchodzi ona w interakcje z innymi lekami. Ma to ogromne znaczenie, szczególnie dlatego, że leczenie stawów, ich zwyrodnień i chorób reumatycznych bardzo często odbywa się za pomocą zróżnicowanych produktów. W takiej sytuacji interakcje wykluczałyby zastosowanie glukozaminy.

Glukozamina - efekty stosowania oraz rezultaty po kuracji

Stosowanie glukozaminy przynosi bardzo dobre efekty. Przede wszystkim działa ona profilaktycznie. Zapobiega zmianom zwyrodnieniowym stawów, zabezpiecza przed chorobami reumatycznymi i wspiera funkcjonowanie stawów na takim poziomie, który pozwala na swobodę ruchów i dobre samopoczucie. W przypadku, gdy do choroby zwyrodnieniowej lub reumatycznej już dojdzie, glukozamina redukuje ból, łagodzi dyskomfort i usprawnia ruchy. W niektórych sytuacjach pacjenci odczuwają poprawę po systematycznym przyjmowaniu glukozaminy. Oznacza to, że w obrębie stawów doszło nie tylko do złagodzenia bólu, ale również do regeneracji chrząstki.

Osoby starsze mogą odczuwać poprawę ruchomości stawów pod wpływem przyjmowania glukozaminy. Dzieje się tak dlatego, że ich organizm nie jest już w stanie produkować odpowiednich ilości. Suplementowanie przywraca więc równowagę pomiędzy zapotrzebowaniem a produkcją, a to wpływa na większą sprawność funkcjonowania stawów. Biorąc to pod uwagę, zwracają na nią uwagę sportowcy szukający leków / tabletek w procesie wsparcia odbudowy chrząstki w stawach kolanowych.

Wpis

Gdzie występuje Glukozamina ?

Glukozamina, jak już wspomniano, występuje naturalnie w organizmie człowieka. Jej produkcja trwa praktycznie przez całe życie. Warto jednak zauważyć, że z czasem poziom tej produkcji spada, co powoduje, że podaż jest zbyt mała w stosunku do zapotrzebowania, a to natomiast może skutkować złym samopoczuciem, bólami i ograniczoną ruchomością.

Właśnie dlatego jej uzupełnianie jest tak istotne. Dla suplementacji pozyskuje się ją z raków, krewetek, krabów i małży. To glukozamina naturalna. Możliwe jest również syntetyzowanie glukozaminy. Jest to jednak już nieco inny produkt, a samo syntetyzowanie odbiera jej naturalny charakter. Z tego powodu zdecydowanie lepiej jest korzystać ze źródeł naturalnych. Można ją przyjmować poprzez spożywanie wymienionych wcześniej zwierząt lub też poprzez korzystanie z opracowanych suplementów.

Czy Glukozamina jest bezpieczna - działania niepożądane / efekty uboczne

Jak każdy suplement, tak samo glukozamina może wywoływać różnorodne skutki uboczne. Warto się z nimi zapoznać przed rozpoczęciem suplementacji. Taka wiedza pozwoli w krótkim czasie rozpoznać ewentualne nieprawidłowości i zrezygnować z dalszego stosowania. W przypadku wystąpienia skutków ubocznych dobrze jest również skonsultować tę sytuację z lekarzem. Jego interwencja może mieć istotne znaczenie dla skomponowania nowego programu leczenia.

Najczęściej pojawiające się skutki uboczne pochodzą ze strony układu pokarmowego. Są to zwykle:

  • bóle w nadbrzuszu
  • wzdęcia
  • zaparcia
  • biegunki

Nie są to poważne komplikacje, warto jednak zwrócić na nie uwagę, ponieważ mogą spowodować poważny dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu.

Wśród pozostałych skutków ubocznych można zauważyć:

  • rumień
  • świąd skóry
  • duszności

O ile z rumieniem i świądem również można sobie dość łatwo poradzić, o tyle duszności stanowią zdecydowanie większy problem i mogą sprowadzić zagrożenie nie tylko zdrowia, ale również życia. Bardzo ważne jest również zwrócenie uwagi na fakt, że suplementy produkowane są często z pancerzy skorupiaków. Oznacza to, że osoby, które są uczulone na owoce morza, również mogą doświadczyć reakcji alergicznej.

Przeciwwskazania w stosowaniu Glukozaminy

Mimo jej dobroczynnych właściwości glukozamina nie może być swobodnie przyjmowana przez wszystkich zainteresowanych. Szczególną ostrożność powinni zachować diabetycy. Glukozamina zmienia stężenie insuliny we krwi. W przypadku osób chorych na cukrzycę taka zmiana stężenia może się okazać bardzo niebezpieczna i szkodliwa. Zbyt wysoki poziom insuliny spowoduje zbyt drastyczny spadek cukru, natomiast zbyt niskim poziom insuliny nie pozwoli na odpowiednie przetworzenie cukru, a jego poziom nadmiernie przez to wzrośnie.

Przeciwwskazaniem do stosowania glukozaminy jest również ciąża. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety, które są w pierwszym trymestrze ciąży. W tym okresie dziecko rozwija się najbardziej intensywnie i dochodzi do kształtowania się najważniejszych jego organów i struktur. Brak jest jednoznacznych badań, które potwierdziłyby bezpieczeństwo jej przyjmowania w tym czasie. Dlatego też, dla zachowania bezpieczeństwa, lepiej zrezygnować z jej przyjmowania, nawet kosztem gorszego samopoczucia.

W przypadku kobiet w drugim i trzecim trymestrze ciąży oraz podczas karmienia piersią warto skonsultować się z lekarzem. Nie ma jednoznacznych wytycznych, które mówiłyby, że nie powinno się przyjmować glukozaminy, ani też, że jej przyjmowanie jest w pełni bezpieczne. Co za tym idzie, konsultacja z lekarzem staje się tutaj koniecznością. To on, na podstawie swojej wiedzy, doświadczenia i dotychczasowych obserwacji, może podjąć właściwą i najbezpieczniejszą dla kobiety i dziecka decyzję.

Opinie o glukozaminie i jej działaniu są głównie pozytywne, szczególnie jeśli chodzi o duże znaczenie w profilaktyce i leczeniu zwyrodnienia stawów oraz chorób reumatycznych. Jak w przypadku większości suplementów, warto jednak zachować ostrożność w zakresie jej przyjmowania, trzymać się ustalonych dawek i obserwować reakcje swojego organizmu.

Na co jest dobra glukozamina?

Glukozamina bierze udział w budowaniu chrząstki stawowej, ponieważ bierze udział w syntezie substancji wchodzących w skład chrząstki. Tym samym przyczynia się do wsparcia kondycji stawów.

Czy glukozamina to to samo co kolagen?

Nie są to takie same substancje. Glukozamina przyczynia się do pobudzenia produkcji kolagenu i jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania stawów.

Czy glukozamina pomaga?

Tak, glukozamina dostarczana regularnie do organizmu pozwala osiągać zadowalające efekty dla wsparcia zdrowia i dobrej kondycji stawów, przyczynia się do zmniejszenia dolegliwości bólowych.

Co buduje glukozamina?

Glukozamina jest jednym ze składników wchodzących w skład chrząstki stawowej. Jej ilość zmniejsza się w ludzkim organizmie wraz z wiekiem, dlatego czasami pojawia się potrzeba dostarczenia jej ze źródeł zewnętrznych.

Źródła:

1. McAlidon TE et al. Glucosamine and chondroitin for treatment of osteoarthritis: a systematic quality assessment and metaanalysis. JAMA 2000;15;283(11), 1469-1475
2. Volpi N. Quality of different chondroityn sulfate preparations in relation to their therapeutic activity. J Pharmacy and  Pharmacology, 2009
3. Fransen M, Agaliotis M, Nairn L et al. Glucosamine and chondroitin for knee osteoarthritis: a double-blind rando mised  placebo-controlled clinical trial evaluating single and combination regiments. Ann Rheum Dis 2014; doi:10.1136/  annrheumdis-2013-203954
4.Studzińska-Sroka E., Bylka W. Glukozamina – pomoc w leczeniu osteoartrozy. http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2014/11/pf_2011_248-253.pdf

Katarzyna Olszańska
Katarzyna Olszańska

Dyplomowany dietetyk, od lat związana z rynkiem suplementów diety w Polsce. Wspomaga w tworzeniu i opracowywaniu planów dietetycznych oraz właściwej suplementacji. Prywatnie mama dwójki dzieci, miłośnik pływania i jazdy na rowerze.

Poznaj nasze produkty

TE WPISY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

co-najlepsze-na-stawy
Glukozamina czy Kolagen – Co wybrać na stawy ?

Co wybrać na wsparcie stawów – glukozaminę czy kolagen? Stawy stanowią niezwykle istotny element naszego układu ruchu. Odpowiadają za komfort poruszania się, za sprawność tego poruszania i płynność wykonywanych ruchów. Jednakże, z biegiem czasu, na skutek wysiłku czy też z …

Glukozamina czy Kolagen – Co wybrać na stawy ?

co wybrać na stawy i chrząstkę
Naturalne wsparcie stawów i chrząstki stawowej

Naturalne wsparcie stawów i chrząstki stawowej Zdrowe i sprawnie funkcjonujące stawy zapewniają nam swobodę i komfort ruchów. Niestety, z wiekiem, stawy zaczynają szwankować, a ruchomość początkowo się tylko pogarsza, a bez odpowiedniej troski znacząco się też ogranicza. Proces ten spowodowany …

Naturalne wsparcie stawów i chrząstki stawowej

Tekst akapitu(1)
Glukozamina – zregenerowany układ kostno-stawowy

Glukozamina – zregenerowany układ kostno-stawowy Układ kostno-stawowy to jeden z bardzo obciążonych układów naszego organizmu. Nieustannie go wykorzystujemy, czasem nawet zdarza się go przeforsować. Ciągły ruch, obciążenie – to wszystko powoduje, że jego poszczególne „części się zużywają”. Wymagają przez to …

Glukozamina – zregenerowany układ kostno-stawowy

Shopping Cart
Dołącz do listy oczekujących Poinformujemy Cię, gdy produkt znów będzie dostępny. Podaj poniżej swój adres e-mail aby otrzymać powiadomienie o dostępności produktu.
Scroll to Top