19.08.2022
Jak schudnąć z ud? Popularne metody
Szczupłe i zgrabne uda są marzeniem kobiet. Wiele pań chciałoby założyć shorty lub krótką sukienkę i nie odczuwać kompleksów z powodu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Niektórzy szukają szybkich i prostych sposobów, aby wyszczuplić uda. Rzadko zastanawiamy się, dlaczego tkanka tłuszczowa gromadzi się w konkretnej partii ciała. Warto o tym pomyśleć i poszukać konkretnych przyczyn.
Spis treści
Dlaczego tkanka tłuszczowa odkłada się na udach?
Za budowę i ogólny wygląd ciała w dużej mierze odpowiadają predyspozycje genetyczne, na które nie jesteśmy w stanie wpłynąć. Właśnie one odpowiadają za fakt, że u kobiet częstym widokiem jest nadmiar tkanki tłuszczowej w obrębie ud. Gromadzi się on także w okolicy bioder. Dzieje się tak dlatego, że organizm próbuje zmagazynować zapasy energii dostarczanej z pożywienia w postaci tkanki tłuszczowej.
O tym, że u pań najbardziej zagrożoną strefą są właśnie uda, decydują także żeńskie hormony płciowe, które sprawiają, że kobieca sylwetka przybiera konkretne kształty. Dodajmy, że tkanka tłuszczowa nie zawsze odkłada się właśnie na udach. Część kobiet ma inny typ sylwetki, który powoduje, że miejscem jej gromadzenia jest brzuch lub ramiona.
Czy można szybko pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej?
Dla osób poszukujących ekspresowej metody, która sprawi, że tkanka tłuszczowa zniknie z ud – nie mamy dobrej wiadomości. Wysmuklanie ud to proces, który wymaga zmiany nawyków żywieniowych i wprowadzenia regularnej aktywności fizycznej.
Za tycie odpowiada przede wszystkim dostarczanie zbyt dużej liczby kalorii każdego dnia. Równie ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji makroskładników. Nie bez znaczenia pozostaje właściwe nawodnienie i podaż witamin i składników mineralnych na odpowiednim poziomie.
Odkładanie się tkanki tłuszczowej na udach jest wynikiem błędnych decyzji żywieniowych podejmowanych każdego dnia. Dlatego warto zrezygnować z częstego sięgania po produkty wysoko przetworzone, napoje gazowane czy alkohol, które utrudniają proces redukcji.
Czym może skutkować nadmiar tkanki tłuszczowej na udach?
Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej na udach stanowi problem nie tylko ze względów estetycznych. Długotrwałe zaniedbania i nadmierna masa ciała mogą przyczynić się do rozwoju poważnych problemów zdrowotnych. Pierwszym objawem jest ból stawów i kości. Na kontuzje narażone są przede wszystkim kolana i stawy skokowe, które każdego dnia muszą podtrzymywać zbyt duży ciężar.
W trosce o własne zdrowie warto podjąć kroki, mające na celu ograniczenie odkładania tkanki tłuszczowej, poprzez kilka prostych zmian. Jej gromadzeniu sprzyja nieodpowiednia dieta i siedzący tryb życia. Dlatego, jeśli spędzamy 8 godzin nieprzerwanej pracy przed komputerem – warto na chwilę oderwać się od monitora. Robiąc krótki spacer po korytarzu, przysiady lub skłony wpłyniemy na pobudzenie krążenia krwi. Regularny i umiarkowany ruch sprawi, że zyskamy nie tylko szczupłe uda, ale ograniczymy powstawanie cellulitu.
Tkanka tłuszczowa na udach – czego unikać?
Skoro odkładanie tkanki tłuszczowej na udach pojawia się w wyniku nadmiernej podaży kalorii, warto zwrócić uwagę na wartość energetyczną spożywanych pokarmów. Należy wyeliminować słone przekąski, przetworzone słodycze, gazowane i kolorowe napoje oraz alkohol. Ważne jest monitorowanie ilości soli dostarczanej wraz z pożywieniem, ponieważ jej nadmiar sprzyja gromadzeniu wody w organizmie.
Jak schudnąć z ud? Pomogą w tym proste zmiany. Zamiast czekoladowego batona warto wybrać orzechy, które dostarczą zdrowych tłuszczów. Nie przesadzajmy jednak z ich ilością, ponieważ są wysokokaloryczne i ich nadmiar może przyczyniać się do wzrostu wagi.
Co jeść, aby przyspieszyć proces redukcji?
Podstawą zbilansowanej diety są świeże, sezonowe warzywa i owoce, które dostarczają witamin i składników mineralnych, niezbędnych dla utrzymania prawidłowej pracy organizmu oraz przebiegu procesu redukcji masy ciała. Dodajmy ich porcję do każdego posiłku. Zadbajmy o spożywanie odpowiedniej ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, których źródłem są np. tłuste ryby morskie. Ważne jest regularne spożywanie posiłków i odpowiednie nawodnienie organizmu. Zdrowe odchudzanie to wypijanie minimum 2 litrów wody dziennie.
Niech w diecie nie zabraknie chromu – składnika, który bierze udział w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu makroskładników odżywczych. W procesie redukcji może pomóc także zielona herbata, która wspomaga metabolizm tłuszczów i wspiera utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi.
Ćwiczenia, które pomogą pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej z ud
Na pytanie: jak schudnąć z ud, możemy udzielić jeszcze jednej odpowiedzi. Regularna aktywność fizyczna to skuteczny sposób na spożytkowanie energii pochodzącej z pożywienia, by nie odkładała się w różnych partiach ciała. Jeśli nasz stan zdrowia pozwala na intensywne ćwiczenia – warto wykonywać zwłaszcza przysiady lub wykroki z dodatkowym obciążeniem, co wzmocni mięśnie ud.
Jednak nie zaczynajmy przygody z aktywnością od forsowania własnego organizmu. Jeśli do tej pory prowadziliśmy siedzący tryb życia, w pierwszej kolejności wybierzmy się na spacer lub dłuższą wycieczkę rowerową. Na początek każdy ruch będzie lepszym wyborem od spędzania czasu na kanapie. Chcąc maksymalnie zredukować ryzyko kontuzji, przed podjęciem aktywności, należy wykonać krótką rozgrzewkę.
Kiedy spodziewać się efektów?
Gdy dostarczymy organizmowi odpowiednią ilość kalorii, zadbamy o proporcje białek, węglowodanów i tłuszczy oraz wprowadzimy regularne ćwiczenia – efekty pojawią się szybko. Wiele osób, które zmienia swoje dotychczasowe nawyki, zauważają zmiany już po miesiącu.
Jednak warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ nadmiar tkanki tłuszczowej na udach gromadził się przez dłuższy czas. Dlatego uporanie się z nim również może trochę potrwać. Warto pamiętać, że każdy organizm jest inny, a jego reakcja na zmiany będzie przebiegać w różnym trybie. Nie należy zniechęcać się po kilku dniach, jeśli efekty nie są zauważalne gołym okiem. Cierpliwość, regularność i determinacja sprawią, że uzyskane rezultaty będą nie tylko zadowalające, ale pozwolą skutecznie zredukować tkankę tłuszczową.
Źródła:
- Behm D. G., Chaouachi A., A review of the acute effects of static and dynamic stretching on performance, “European Journal of Applied Physiology” 2011: 111(11), s. 2633-2651.
- Behm D. G, Blazevich A. J., Kay A. D. i in., Acute effects of muscle stretching on physical performance, range of motion, and injury incidence in healthy active individuals: a systematic review, “Applied Physiology, Nutririon and Metabolism” 2016: 41(1), s. 1-11.
- Bacurau R. F., Monteiro G. A., Ugrinowitsch C. i in., Acute effect of a ballistic and a static stretching exercise bout on flexibility and maximal strength, “The Journal of Strength & Conditioning Research” 2009: 23(1), s. 304-308.
- Afonso J., Ramirez-Campillo R., Moscão J., Rocha T. i in., Strength Training versus Stretching for Improving Range of Motion: A Systematic Review and Meta-Analysis, “Healthcare” 2021: 9(4), s. 427.
Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.