14.07.2022
Jakie tabletki na koncentracje?
Problemy z pamięcią pojawiają się niezwykle często i coraz częściej nie zależą od wieku. Przyczyn problemów z pamięcią i koncentracją może być niezwykle wiele począwszy od zwykłego rozkojarzenia, a kończąc na poważnych problemach natury neurologicznej. Niezwykle istotnym jest jednak fakt, że mamy wpływ na funkcjonowanie naszej pamięci i procesu zapamiętywania dbając między innymi o właściwy styl i tryb życia, odżywianie, higienę odpoczynku i snu oraz systematyczną suplementację tabletkami czy kapsułkami na lepszą pamięć i koncentrację.
Spis treści
Czym jest pamięć i proces zapamiętywania?
Pamięć to możliwość zapamiętywania, rejestrowania oraz odtwarzania informacji. Jest procesem bardzo dynamicznym i wieloetapowym w układzie poznawczym, dzięki któremu możemy uczyć się nowych rzeczy. Pamięć dzielimy na długo i krótkotrwałą i ciężko jednoznacznie określić kiedy kończy się pamięć krótkotrwała, a zaczyna długotrwała.
Czym są tabletki na pamięć?
Każdy zadaje sobie pytanie jakie są dostępne produkty na lepszą pamięć i koncentrację? Co pomoże zahamować proces starzenia się naszego mózgu? Suplementy diety to ogólnodostępne produkty w formie kapsułek i tabletek na poprawę pamięci i koncentracji. Należy jednak pamiętać że produkty te mają na celu uzupełnienie diety człowieka w niezbędne minerały i witaminy oraz makro i mikroelementy natomiast nie zastąpią prawidłowej i zbilansowanej diety, jednakże są zalecane przy wspomaganiu lepszej pracy mózgu oraz poprawie procesów poznawczych.
Tabletki na poprawę pamięci oraz leki ziołowe na pamięć i koncentrację są powszechnie dostępne w aptekach oraz sklepach internetowych. Ich wybór jest ogromny różnią się jednak jakością i składem. Szczególna uwage należy przykładać do zawartości substancji czynnych w porcji dziennej, warto zwrócić uwagę czy producent podaje takie dane, jest to niezwykle istotne gdyż tylko maksymalne stężenie składników aktywnych w porcji dziennej daje pożądane rezultaty. Kolejnym ważnym elementem jest skład, czyli jakie surowce, ekstrakty roślinne zostały użyte do produkcji danego suplementu na pamięć i koncentrację czy leku ziołowego.
Do głównych surowców używanych do tabletek na koncentracje i stres czy tabletek na energię i koncentrację bądź też tabletek na skupienie i koncentrację zaliczamy: ekstrakt z miłorzębu japońskiego (Ginkgo biloba), kofeina, żeń szeń (Panax ginseng), witamina B12. W chwili obecnej trwają liczne badania nad innymi substancjami, które mogą poprawiać zdolność zapamiętywania, należą do nich m.in.: rozmaryn, alkaloid winpocetyna (składnik występujący w roślinie Vinca minor), do tej grupy zaliczamy znany również na rynku kwas omega - 3, czy ekstrakty z Bacopa monniera, acetyl l-karnityna.
Tabletki na poprawę pamięci
Na rynku suplementów diety dostępnych w Polsce istnieje wiele produktów i producentów oferujących tabletki na koncentracje i stres czy mieszanki ziołowe. Suplementy na lepsza pamieć to przede wszystkich suplementy posiadające w swoim składzie:
Co na koncentracje dla dorosłych?
Dla osób dorosłych chcących poprawić funkcjonowanie układu poznawczego w tym głównie wpłynąć na polepszenie kondycji pamięci i koncentracji uwagi szczególnie polecane są suplementy diety z zawartością: lecytyny, miłorzębu japońskiego, witaminy b12, żeń- szenia. Dobre tabletki na koncentracje i pamięć zawierają wysoko oczyszczone ekstrakty z wyżej wymienionych surowców. Istotną kwestią na którą należy zwrócić uwagę jest procentowy skład i zawartość procentowa substancji czynnych w suplemencie diety na pamięć i koncentrację.
Co jest dobre na polepszenie pamięci?
Na poprawę kondycji pamięci i koncentracji u osób dorosłych jest przede wszystkim odpowiedni styl życia, higiena snu, zdrowia dieta oraz uzupełnienie niedoborow odpowiednia suplementacją, nie tylko z zakresu suplementów czy tabletek na lepszą pamięć, koncentrację ale przede wszystkim regularne zażywanie suplementów z witaminami z grupy B, magnezem i witaminą D3.
Sposób na polepszenie pamięci i zwiększenie koncentracji jest wiele, jednakże należy starać się stosować kilka ważnych zasad w codziennym życiu, zarówno w środowisku pracy jak i środowisku domowym, zaliczymy do nich: ograniczenie hałasu, porządek w miejscu pracy i domu, dobre planowanie zadań oraz całego dnia. Do sposób poprawiających pamięć , oprócz regularnej suplementacji zaliczymy ćwiczenia systematyczne pamięci (gry logiczne, krzyżówki), aktywność fizyczna i częste przebywanie na świeżym powietrzu, zdrowa, zbilansowana dieta, obfitująca w witaminy i kwasy omega-3 oraz pozytywne kontakty międzyludzkie.
Czym różni się suplement diety od leku?
Suplement diety jest środkiem mającym na celu głównie uzupełnienie diety o makro i mikroelementy, witaminy, minerały. Odpowiednio zbilansowana dieta dostarcza niezbędnej ilości wyżej wymienionych substancji. Jednakże zalecenia dobowego spożycia substancji wielu witamin (np. witamina D3, kompleks witamin z grupy B, magnez+b6), minerałów (np. żelazo) w populacji polskiej są wysokie i wymagana jest ich dodatkowa suplementacja o ile nie są przeciwwskazaniem. Suplement diety nie jest lekiem, podlegają pod Głównego Inspektora Sanitarnego. Leki należą do grupy produktów leczniczych, są produktami testowanymi w badaniach klinicznych pod kątem leczenia chorób i zatwierdzone przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych podlegające ciągłej kontroli Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.
Suplementy diety są powszechnie występujące i dostępne, polacy bardzo często sięgają po te produkty w celu uzupełnienia witamin, minerałów, ale również w celu poprawy procesów poznawczych, psychologicznych i innych. Pomimo iż producenci suplementów diety nie mają obowiązku potwierdzać skuteczności działania to odpowiednio dobrane substancje w odpowiednich dawkach dziennych przynoszą odpowiednie korzyści dla naszego zdrowia.
Kiedy siągnąc po suplement na pamięć?
Suplementacja w celu poprawy procesów poznawczych w tym pamięci, koncentracji czy lepszego uczenia jest wymagana w każdym wieku gdy zauważymy niepokojące objawy takie jak: problemy z uczeniem się na pamięć, pojawieniem się problemów z zapamiętywaniem krótkich informacji (np.: adres, krótka lista zakupów), rozkojarzenie w miejscu pracy czy szkole, zaburzenia snu, zmęczenie i stres. Dobre tabletki na pamięć ogólnie dostępne z odpowiednio dobranym składem mogą być pomocne w sytuacjach wzmożonego wysiłku umysłowego, czy w okresie intensywnej nauki, np.: przed sesja egazminacyjną.
Kiedy wybrać suplement na koncentrację?
Problemy z koncentracją uwagi zdarzają się nader często. O ile są one krótkie i sporadyczne nie powinny budzić niepokoju, jednakże częste spadki efektywności funkcji poznawczych w tym głównie koncentracji są już sygnałem alarmowym świadczącym o tym, że powinniśmy zacząć działać.
Jeżeli zauważymy regularnie powtarzające się sygnały do których zaliczymy m.in: brak możliwości skupeinia się na prostych czynnościach dnia codziennego, nawet tych rutynowych, problemy z gubieniem wątku w rozmowie, gubienie słów czy kłopoty z uczeniem się należy sięgnąć w pierwszej kolejności po tabletki na poprawę pamięci czy leki ziołowe na pamięć i koncentrację. W produktach tych nie brak ekstraktów z żeń szenia, miłorzębu japońskiego, kwasów omega czy kofeiny. Należy również pamiętać o codziennej suplementacji witaminy D3, magnezu oraz kompleksu witamin z grupy B. Należy zaznaczyć że tylko dobre tabletki na koncentracje i pamięć dają korzystne rezultaty w walce o dobrą koncentrację i pamięć.
Kiedy zdecydować się na lek na pamięć i koncentrację?
Leki na pamięć i koncentracje są produktami leczniczymi zleconymi przez lekarza pierwszego kontaktu (np.internisty). Jeżeli objawy i problemy z koncentracją uwagi oraz pamięcią utrzymują się długo pomimo regularnego stosowania suplementacji należy udać się do lekarza w celu odpowiedniej diagnostyki.
Jak wspomóc pamięć u seniorów?
Fizjologiczny proces starzenia się organizmu często nacechowany jest ogólnym zaburzeniami w funkcjonowaniu sfery poznawczej przez zaburzenia czynności układu nerwowego. W celu polepszenia funkcjonowania sfery poznawczej u seniorów w tym głównie pamięci zaleca się oprócz przyjmowania regularnie suplementów diety w postaci suplementów diety na pamięć, zadbanie o odpowiednią higienę i zdrowy styl życia seniorów. W tym celu należy zadbać o zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną i umysłową. Dieta seniora powinna być bogata w ryby, warzywa, owoce oraz produkty zbożowe. Warto również wzbogacić ją orzechy i gorzką czekoladę, które są źródłem wielu przeciwutleniaczy, a ich jedzenie znakomicie poprawia nastrój i wpływa na koncentrację. Dostępne tabletki na lepsza pamiec i koncentracje dla seniorów to głownie produkty z Lecytyną, miłorzębem japońskim, czyli Ginkgo Biloba, Żeń szeniem, Kwasami Omega oraz Witamina B12.
Co zrobić, gdy dzieci mają problemy z koncentracją?
Dzieci w różnym wieku mają problemy przede wszystkim z koncentracją uwagi oraz procesem uczenia się. Dzieci wykonują powierzona zadania w trybie pasywnym, który charakteryzuje się powolnością i brakiem skupienia, oraz z drugiej strony wykonując pracę szybko, chaotycznie i pobieżnie. Są to specyficzne objawy problemów z koncentracją u dzieci w każdym wieku. Wsparcie psychiczne jest bardzo ważnym sposobem na walkę z problemami w koncentracji. W przypadku dzieci i młodzieży dobór suplementu powinien zostać skonsultowany z lekarzem.
Żródła:
1. Lisiecka J., Androsiuk J., Perkowski R., i in.: Wpływ suplementów diety na poprawę funkcji poznawczych u osób starszych. GERONTOLOGIA POLSKA 2016; 24: 64-70
2. Stępniak A, Kot K, Witczak M, Bajor I. Impact of consumption of B-group vitamins on cognitive functions of women after menopause. Przegląd Menopauzalny. 2013; 6: 464-71.
3. Olas B.: Antyoksydanty obecne w diecie w walce z miażdżycą. kosmos 2003; 52: 249-258.
4. Kumar N.: Nutritional neuropathies. Neurol. clin. 2007;25: 209-255.
5. Mazur R., Kozubski W.: choroby naczyniowe mózgu. WWW.Rami Ad Pontem.Pl, styczeń 2008.
6. Nowik M., Drechsler H., Nowacki P.: Destabilizacja blaszki miażdżycowej a udar niedokrwienny mózgu – rola czynników zapalnych i immunologicznych. Implikacje praktyczne. Neurol. Neurochir. Pol. 2004; 38: 209-214
7. Wityk R.J., kittner S.J., Jenner J.l. i wsp.: lipoprotein (a) and the risk of ischemic stroke in young women. Atherosclerosis 2000; 150: 389-396.
Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.