18.12.2020
Wsparcie płodności z Koenzymem Q10
Problemy z płodnością pojawiają się już po ukończeniu trzydziestego roku życia i z każdym rokiem zmiany, które do tego prowadzą, zachodzą coraz gwałtowniej. Trzeba przy tym zaznaczyć, że problem dotyczy w takim samym stopniu mężczyzn, jak i kobiet, choć w obu przypadkach w innym zakresie. I choć kwestia płodności jest tematem złożonym, a na pomyślne zajście w ciążę i urodzenie zdrowego dziecka wpływ ma wiele czynników, to jest pewien sposób, potwierdzony badaniami, by nieco sobie w tym zakresie pomóc. Chodzi o koenzym Q10, który odgrywa istotną rolę we wspieraniu płodności.
Spis treści
Koenzym Q10
Koenzym Q10 to substancja chemiczna o działaniu antyoksydacyjnym. Naturalnie produkowana jest przez organizm człowieka, ale z wiekiem jego podaż znacznie spada, przy czym zapotrzebowanie się nie zmniejsza. Wręcz przeciwnie, z wiekiem zapotrzebowanie na koenzym rośnie. Ten przeciwutleniacz spowalnia procesy starzenia, zapewnia prawidłową pracę wszystkich organów i ma istotne znaczenie dla funkcjonowania komórek. Bierze udział w procesach energetycznych i redukuje liczbę wolnych rodników, które są dla człowieka szkodliwe. Liczne badania wykazały, że koenzym Q10 ma również wpływ na płodność. Poprawia jakość nasienia u mężczyzn i oocytów u kobiet. Wpływa również na przebieg ciąży. Jego uzupełnianie zmniejsza ryzyko poronienia i zwiększa szanse na urodzenie dziecka zdrowego.
Wpływ Koenzymu Q10 na wsparcie płodności u mężczyzn
Wraz z wiekiem (ale również niewłaściwą dietą i niezdrowym stylem życia) jakość męskiego nasienia ulega pogorszeniu. Zmniejsza się liczba plemników, a te, które są, są znacznie mniej ruchliwe. To powoduje znaczne trudności w dotarciu do komórki jajowej i skutecznym jej zapłodnieniu. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest rosnąca liczba wolnych rodników, które istotnie uszkadzają produkowane nasienie. Im większa liczba wolnych rodników w organizmie, tym wyższy poziom stresu oksydacyjnego, który znacząco wpływa na pogorszenie się jakości nasienia.
Odpowiedzią na tę sytuację jest dostarczenie odpowiedniej ilości antyoksydantów, które wpływają na redukcję wolnych rodników, tym samym przyczyniają się do zmniejszenia zagrożenia i minimalizują powstałe już szkody. Antyoksydanty mają jeszcze dodatkową zaletę. Dostarczenie do organizmu przeciwutleniaczy wyraźnie poprawia jakość nasienia i ruchliwość plemników, a przez to istotnie zwiększa szanse na skuteczne zapłodnienie.
W tym miejscu należy również wspomnieć, że z wiekiem dochodzi do różnorodnych uszkodzeń DNA mitochondrialnego. Ma ono ogromne znaczenie w procesie rozmnażania, a uszkodzony materiał genetyczny może być przenoszony za pośrednictwem plemników do komórki jajowej i tam namnaża się po połączeniu w zarodek. To prowadzi do poważnych wad genetycznych płodu. W efekcie może dojść do urodzenia dziecka poważnie chorego lub martwego.Zapewnienie dostaw antyoksydantów, wśród których szczególnie wyróżnia się właśnie koenzym Q10, stanowi ważną formę ochrony przed tego rodzaju uszkodzeniami DNA. Koenzym poprawia jakość DNA plemników i znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób genetycznych.
Koenzym Q10 a płodność kobiet
Istotny spadek płodności kobiet obserwuje się po ukończeniu przez nie 32 roku życia. Procesy, które na to wpływają, przyspieszają jeszcze dodatkowo, po 37 roku życia. To powoduje, że kobieta ma bardzo duże problemy z zajściem w ciążę, a nawet gdy to się uda, ryzyko związane z ciążą jest bardzo duże. Suplementacja diety za pomocą koenzymu Q10 powoduje, że wspomniane ryzyko znacząco spada, a zajście w ciążę staje się łatwiejsze. Co więcej, suplementacja powoduje również, że rosną możliwości rozrodcze nawet u kobiet po 40 roku życia, co ma niebagatelne znaczenie.
Koenzym Q10 zapobiega uszkodzeniom DNA mitochondrialnego. Była już o tym mowa w powyższym podrozdziale, przy omawianiu płodności mężczyzn. U kobiet działa to tak samo. Obecność przeciwutleniaczy w organizmie kobiety powoduje, że jej cykle menstruacyjne stają się prawidłowe i regularne, a to ułatwia samokontrolę płodności. W efekcie łatwiej zaplanować współżycie, którego celem jest spłodzenie potomstwa. Ponadto, antyoksydanty powodują, że wydzielane są odpowiednie hormony we właściwej fazie cyklu.
Kobiecy cykl menstruacyjny składa się z faz.
Każdej z faz towarzyszą inne hormony. Ich zadaniem jest odpowiednio
Obecność koenzymu Q10 powoduje, że każda z faz przebiega bardziej prawidłowo (w razie występujących wcześniej zaburzeń), ponieważ towarzyszą jej odpowiednie hormony. Ważne jest również, że obecność hormonów odpowiedzialnych za „przyjęcie” zarodka ma tu kluczowe znaczenie w kontekście płodności. W przypadku niedoborów koenzymu Q10 u kobiet również może dojść do wystąpienia stresu oksydacyjnego, który istotnie ogranicza płodność. Natomiast podaż antyoksydantów poprawia tę płodność, poprawiając jakość i ilość produkowanych przez kobiecy organizm oocytów (czyli komórek jajowych).
Koenzym Q10 – jego znaczenie w czasie ciąży
Obecność koenzymu Q10 w organizmie kobiety wpływa również na przebieg ciąży. Badania wykazały, że duża ilość wolnych rodników i zbyt mała ilość antyoksydantów stanowią istotną przyczyną poronień we wczesnym etapie ciąży. Obecność przeciwutleniaczy wpływa więc na zmniejszenie ryzyka poronienia. W momencie zapłodnienia, gdy z komórki jajowej i plemnika powstaje zarodek, obecność przeciwutleniaczy powoduje, że zarodek ten jest lepszej jakości. Prowadzone badania wykazały również, że wśród kobiet, które stosowały suplementację koenzymem Q10 notowano poprawę wskaźników zapłodnienia, w tym również liczbę zarodków wysokiej jakości oraz odsetek ciąż i żywych urodzeń.
Innymi słowy, suplementacja koenzymem Q10 zwiększa szanse na zapłodnienie i utrzymanie ciąży, a w efekcie na urodzenie żywego i zdrowego dziecka. Należy tu pamiętać, że gwarancji nie da żaden suplement. Zażywanie koenzymu zmniejsza jednak ryzyko, co nie pozostaje bez znaczenia i daje nieco większe poczucie bezpieczeństwa. Tempo życia i trudny start wielu młodych ludzi powodują, że decyzja dotycząca starania się o potomstwo zapada później, po trzydziestce. Tymczasem zegar biologiczny tyka i nie dostosowuje się do warunków ekonomicznych, w których żyjemy. Po trzydziestce o potomstwo znacznie trudniej. Można jednak lekko cofnąć wskazówki tego nieubłaganego zegara i zwiększyć swoje szanse na bycie rodzicem. Pomocny tu będzie właśnie koenzym Q10.
Poznaj nasze wybrane kategorie suplementów diety i witamin
Z czym nie łączyć koenzym Q10?
W tym względzie nie ma większych przeciwwskazań. Pamiętaj jedynie, by przyjmowanie suplementu połączyć z posiłkami bogatymi w tłuszcze, które ułatwią jego wchłanianie.
Czy koenzym Q10 jest bezpieczny?
Tak. Koenzym Q10 to związek chemiczny, który naturalnie występuje w ludzkim organizmie, stąd brak skutków ubocznych zagrażających życiu bądź zdrowiu. Łagodne objawy niepożądane (rzadkie) mogą wystąpić jedynie pod postacią zgagi, biegunki czy nudności.
Kto powinien przyjmować koenzym Q10?
Ten związek polecany jest przede wszystkim osobom planującym ciążę, leczącym się na nadciśnienie, miażdżycę bądź chorobę niedokrwienną serca, a także osobom borykającym się z przewlekłym zmęczeniem.
Co pomaga zajść w ciążę?
Podstawą zwiększenia płodności jest zbilansowana dieta oraz ogólna dbałość o dobrą kondycję organizmu. Wspomóc można się także suplementacją, m.in. koenzymu Q10, kwasu foliowego czy witaminami z grupy B.
Źródła:
1. "Kaikkonen J., Nyyssönen K., Porkkala-Sarataho E., Poulsen H.E., Metsa-Ketela T., Hayn M., Salonen R., Salonen J.T.: Effect of oral coenzyme Q10 supplementation on the oxidation resistance of human VLDL+LDL fraction: absorption and antioxidative properties of oil and granule-based preparations. Free Rad. Biol. Med., 1997; 22: 1195–1202
2. Overvad K., Diamant B., Holm L., Holmer G., Mortensen S.A., Stender S.: Coenzyme Q10 in health and disease. Eur. J. Clin. Nutr., 1999; 53: 764–770
3. Mattila P., Kumpulainen J.: Coenzymes Q9 and Q10: Contents in foods and dietary intake. J. Food Comp. Anal., 2001; 14: 409–417
4. Andrich J., Saft C., Gerlach M., Schneider B., Arz A., Kuhn W., Muller T.: Coenzyme Q10 serum levels in Huntington’s disease. J. Neural. Transm. Suppl., 2004; 68: 111–116"
5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21189900/
Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.