25.03.2022
Kolagen do picia czy w tabletkach? Porównanie właściwości i działania
Kolagen do picia czy w tabletkach? Jaki będzie najlepszy? Jaki przyniesie najbardziej zauważalne efekty w najkrótszym czasie? Jaki jest najbardziej efektywny i skuteczny? To pytania, które bardzo często są stawiane przez osoby zainteresowane suplementacją kolagenu w swojej codziennej diecie. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wiele zależy od zapotrzebowania organizmu i celu, w jakim ta substancja jest przyjmowana. Duże znaczenie ma też jakość samego suplementu oraz to, jakie substancje dodatkowe się w nim znajdują. Niektóre produkty wzbogacone są o witaminy i inne substancje odżywcze, ale w niektórych konieczne jest też zastosowanie konserwantów. Chodzi tu o konieczność zabezpieczenia produktu przed jego zbyt szybkim zepsuciem się. Przez to stałby się całkowicie nieprzydatny do spożycia.
Spis treści
Co to jest kolagen?
Kolagen to białko, które w sposób naturalny występuje w ludzkim organizmie. Jest produkowany przez ciało człowieka, ponieważ bardzo go potrzebujemy i ma bardzo szerokie zastosowanie. Kolagen ma bardzo ważne właściwości dla człowieka. Odpowiada za jędrność i elastyczność skóry, za jej sprężystość, zdrowy i młody wygląd. Jednak jego znaczenie jest istotne nie tylko dla naszej urody. Włókna kolagenowe biorą udział w procesach gojenia się ran. To dzięki niemu przerwana ciągłość tkanki może powrócić do pierwotnego stanu. To właśnie włókna kolagenowe łączą brzegi powstałej rany i powodują, że dochodzi do ich złączenia.
Jest to możliwe, ponieważ kolagen jest bardzo elastycznym białkiem. Włóka przyczepiają się do brzegów rany, a następnie kurczą, ściągając je ku sobie. W ten sposób dochodzi do zabliźniania zranień. Kolagen odgrywa też bardzo istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu stawów. Jego obecność w więzadłach stawowych sprawia, że są one elastyczne i sprężyste, a co za tym idzie utrzymują kości, które składają się na staw, w odpowiedniej odległości od siebie. Te właściwości sprawiają też, że podczas ruchu nie pojawia się odczucie sztywności w stawach.
Niestety, naturalna produkcja kolagenu maleje wraz z wiekiem, przy czym zapotrzebowanie nie spada, a niekiedy wręcz rośnie. Taka sytuacja powoduje, że popyt na tę substancję w obrębie organizmu jest większy, niż jest możliwa jego podaż. W efekcie konieczne staje się jego suplementowanie. Zapotrzebowanie zaś wzrasta, gdy dana osoba obserwuje u siebie objawy jego niedoboru.
Niedobory kolagenu
Zbyt niski poziom kolagenu zauważalny jest w pierwszej kolejności na skórze. Staje się ona wiotka, traci jędrność i wygląda na wysuszoną. Pojawiają się zmarszczki i człowiek wygląda znacznie starzej. Na skórze nóg, pośladków i ramion pojawia się cellulit, a jeżeli dana osoba już się z tym problemem borykała, to staje się on bardziej nasilony. Osłabieniu ulegają również włosy i paznokcie. Stają się cieńsze i bardziej łamliwe. Włosy tracą swój blask, wypadają i są bardzo kruche. Paznokcie się zmieniają. Płytka nie jest już tak gładka i równa, pojawiają się niedoskonałości, a nawet drobne uderzenie sprawia, że paznokcie pękają.
Spadek kolagenu obserwowany jest również w stawach. Stają się słabsze i bardziej podatne na urazy. Więzadła nie są już tak sprężyste, co można odczuwać jako nadmierną wiotkość lub sztywność stawów. Przez to też utrudnione jest poruszanie się. Zaobserwowanie u siebie któregoś z tych objawów jest sygnałem, że powinno się rozpocząć suplementację swojej diety kolagenem. I tu wracamy do pierwszego pytania. Jaki kolagen wybrać?
Kolagen w tabletkach
Kolagen w tabletkach pozwala na to, by szybko uzupełnić jego niedobory w organizmie. Warto jednak zwrócić uwagę na wybierany produkt. Przede wszystkim powinno to być białko pochodzenia naturalnego i maksymalnie pozbawione substancji dodatkowych. Niektóre preparaty są wzbogacone w witaminy, kwas hialuronowy czy algi morskie. Ważne również, by wybrany produkt miał maksymalnie dużo substancji czynnych. Dzięki temu znacznie rośnie jego skuteczność.
Kolagen w tabletkach jest stosunkowo łatwo przyswajalny i szybko daje bardzo pozytywne efekty. Takie rozwiązanie to suplementacja skuteczna, a jej rezultaty widać w znacznie lepszej kondycji włosów, skóry i paznokci. Odczuwalnie też poprawia się jakość stawów, co można dostrzec podczas codziennego poruszania się.
Kolagen w płynie
Alternatywą dla kolagenu w tabletkach jest kolagen do picia. Najczęściej dostępny jest pod postacią łatwych do użycia ampułek. Jest to stosunkowo nowa forma przyjmowania tego preparatu. Zamknięcie kolagenu w ampułkach ułatwia jego dawkowanie, nie ma więc problemu z odmierzeniem odpowiedniej porcji. Inne formy, w jakich dostępne jest białko to drinki, napoje i shoty kolagenowe.Efekty stosowania tej formy kolagenu widoczne są po trzech miesiącach. Skóra nabiera znacznie żywszego i młodszego wyglądu, włosy odzyskują swój blask, a paznokcie twardość. Tak, jak w przypadku kolagenu w tabletkach, tak i tu należy przestrzegać zaleconych przez producenta zasad stosowania. Warto się też zapoznać z przeciwwskazaniami i możliwymi skutkami ubocznymi przyjmowania kolagenu do picia.
Kolagen do picia czy w tabletkach?
Pojawia się więc pytanie, kolagen do picia czy w tabletkach, który powinno się wybrać. Tak naprawdę nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Obydwa preparaty zawierają w sobie białko pochodzenia rybiego, drobiowego, wieprzowego lub wołowego. Wszystkie dają bardzo podobne rezultaty, a różnica leży głównie w składzie dodatkowym preparatu i sposobie jego wyprodukowania. Znaczenie ma również zawartość samego kolagenu w suplemencie.
Przed wybraniem konkretnego produktu, warto również sprawdzić zawartość substancji dodatkowych. Z jednej strony mogą to być, wspomniane wcześniej witaminy, kwas hialuronowy czy algi morskie, z drugiej zaś niektóre preparaty mają w swoim składzie benzoesan sodu (głównie kolagen do picia). Jego obecność w produkcie uzasadniona jest koniecznością pewnego zakonserwowania płynu. Kolagen powinien być dawkowany, a to oznacza, że przez jakiś czas musi być zabezpieczony przed szkodliwymi dla niego zmianami.
Stosowanie kolagenu jako uzupełnienie swojej codziennej diety ma ogromne znaczenie. Spowalnia oznaki starzenia, poprawia kondycję stawów i wspiera procesy regeneracji organizmu, które szczególnie w starszym wieku zachodzą znacznie wolniej. Nie da się ukryć, że ta dawka „młodości” znacznie poprawia samopoczucie. Ważne jest również to, że spowolnienie procesów starzenia, a głównie ich objawów niesie ze sobą znaczne poprawienie również samopoczucia psychicznego.
Walka z czasem jest bardzo charakterystyczna dla człowieka. Nie chcemy się starzeć i odsuwamy od siebie nie tylko myśli o tym, że i nas mogłoby to spotkać, ale nawet chcemy odsunąć w czasie pierwsze objawy, a te, gdy się pojawiają obniżają samopoczucie i samoocenę. Dlatego właśnie stosowanie kolagenu działa, pośrednio, również na poprawę kondycji psychicznej. Zdrowsze włosy i paznokcie, a do tego zdrowe i sprawne stawy to dodatkowe zalety, które sprawiają, że ogólna jakość życia znacząco się poprawia i można dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem.
Źródła:
1. shoulders M, Raines R. Collagen Structure and Stability. Annu Rev Biochem. 2009;78(1):929-958
2. Proksch E, Segger D, Degwert J, Schunck M, Zague V, Oesser S. Oral Supplementation of Specific Collagen Peptides Has Beneficial Effects on Human Skin Physiology: A Double-Blind, Placebo-Controlled Study. Skin Pharmacol Physiol. 2014;27(1):47-55
3. Kumar S, Sugihara F, Suzuki K, Inoue N, Venkateswarathirukumara S. A double-blind, placebo-controlled, randomised, clinical study on the effectiveness of collagen peptide on osteoarthritis. J Sci Food Agric. 2014;95(4):702-707
4. Pawelec K, Best S, Cameron R. Collagen: a network for regenerative medicine. Journal of Materials Chemistry B. 2016;4(40):6484-6496
Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.