Witamina młodości – Korzyści zdrowotne z przyjmowania kolagenu.

Projekt bez tytułu(14)

Witamina młodości - Korzyści zdrowotne z przyjmowania kolagenu

Kolagen nazywany bywa witaminą młodości i trudno odmówić mu tego określenia. To on pomaga utrzymać i zachować zdrowy i młody wygląd skóry. To właśnie dzięki niemu można spowolnić procesy starzenia i w pewnym stopniu zredukować ich objawy. Kolagen pomaga jednak nie tylko w utrzymaniu ładnego i młodego wyglądu. Dzięki niemu możliwe jest również gojenie ran, szybsze i skuteczniejsze zabliźnianie. Co ważne, to właśnie kolagen odgrywa istotną rolę w procesie regeneracji skóry. Jego obecność w komórkach w okolicy rany powoduje, że nie tylko lepiej się ona goi, ale również maleją szanse na pojawienie się dużych i wyraźnych blizn.

Kolagen to białko, które w sposób naturalny występuje w ludzkim organizmie. Stanowi bardzo istotny element budulcowy każdej komórki i tkanki. Jest istotnym elementem tkanki łącznej. To właśnie dzięki niemu skóra jest elastyczna, jędrna i napięta. Kolagen jest produkowany przez ludzki organizm, ale z czasem ta produkcja ulega zmniejszeniu. To powoduje, że podaż jest mniejsza niż popyt. Wtedy zaczynają pojawiać się pierwsze oznaki starzenia. Skóra wiotczeje, staje się luźniejsza, mniej napięta i mniej elastyczna.

Jak wygląda działanie kolagenu ?

Kolagen naturalny jest dość specyficznym białkiem o bardzo ważnym zastosowaniu. Szacuje się, że stanowi około 30% wszystkich białek ludzkich. Jego głównym zadaniem jest łączenie ze sobą komórek. Stąd też jego dalsze, wtórne funkcje, czyli rola budulca narządów, tkanek, ścięgien czy chrząstek.

Z uwagi na swoje działanie dostępny jest zarówno jako suplement, jak również jako składnik kosmetyków o charakterze odmładzającym, kojącym i gojącym. Doskonale sprawdza się stosowany na rany i oparzenia. Może też być składnikiem kremów przeciw starzeniu i balsamów ujędrniających.

Działanie kolagenu opiera się przede wszystkim na jego strukturze. Włókna kolagenowe wiążą poszczególne komórki, tkanki czy elementy skóry. Dzięki swojej elastycznej strukturze kurczą się i w ten sposób dają wrażenie napięcia i naprężenia. W efekcie tkanka staje się jędrna, elastyczna i gładka. Sprawia wrażenie młodej, zdrowej i świeżej. Brak kolagenu czy obniżenie elastyczności jego włókien powoduje, że skóra czy inne tkanki stają się wiotkie, luźne i pozbawione napięcia.

Projekt bez tytułu(15)

Stosowanie

Kolagen można stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Stosowany zewnętrznie jest dostarczany za pomocą kosmetyków. Mogą to być kremy z kolagenem do twarzy, kremy pod oczy, balsamy ujędrniające czy kremy gojące na rany, blizny i oparzenia. Przy takim zastosowaniu kolagen wprowadzany jest wyłącznie do skóry, nie przenika dalej i w skórze rozpoczyna swoje działanie. Włókna kolagenowe aktywują się i rozpoczynają swoją pracę.

Wewnętrzne stosowanie kolagenu może się odbywać za pomocą różnego rodzaju suplementów. Na rynku dostępne są ich różne rodzaje i odmiany. Trzeba jednak pamiętać, że przyjmowanie kolagenu w formie suplementu wymaga znacznie więcej ostrożności, uwagi i przemyślenia. Trzeba dbać o stosowanie odpowiednich dawek i pilnowanie okresu suplementacji. Bezpieczeństwo jest tu kwestią priorytetową. Nie trudno bowiem zrobić sobie krzywdę poprzez nieprzemyślane przyjmowanie suplementów lub ich przedawkowanie.

Dawkowanie kolagenu

Jednym z rodzajów suplementów, w których znaleźć można kolagen, są suplementy wieloskładnikowe. To tego rodzaju produkty, które uzupełniają jednocześnie kilka niedoborów. Ważną kwestią jest tu ich odpowiednie dobranie. Nie zawsze bowiem niedobory pokrywają się ze składem wybranego suplementu.

Jeżeli zaś chodzi o dawkowanie samego kolagenu to optymalna jego ilość to 5000 mg dziennie. Z biegiem czasu organizm traci zdolność produkowania go w takiej ilości, a spożywanie pokarmów, w których się on znajduje, nie jest w stanie tej dawki uzupełnić. Stąd właśnie zachodzi konieczność jego suplementowania.

W preparatach, które są obecnie dostępne na rynku, znaleźć można wiele cennych informacji dotyczących dawkowania. Informacje te mogą się różnić między sobą, wiele bowiem zależy od tego, jaki to rodzaj kolagenu oraz jaki jest to rodzaj suplementu. W wieloskładnikowych produktach czystego kolagenu będzie mniej niż w produktach jednoskładnikowych. To podstawowa różnica, a z niej właśnie wynikają dalsze, dotyczące dawkowania.

Przed rozpoczęciem suplementacji warto się więc zapoznać z ulotką dołączoną do opakowania, a w razie dalszych wątpliwości można również skonsultować się z lekarzem, który jeszcze precyzyjniej podpowie, co najlepiej zrobić. Jak długo stosować kolagen? Minimalny czas uzupełniania kolagenu nie powinien być krótszy niż 3 miesiące. Dopiero po tym czasie można zauważyć pierwsze efekty jego działania.

Kolagen i jego właściwości

Kolagen, jako białko wchodzi w skład różnorodnych struktur ludzkiego organizmu. Między innymi stanowi budulec tkanki łącznej. Jako taki odpowiada za jej elastyczność, sprężystość i wytrzymałość. Jego obecność w tkance łącznej powoduje, że współtworzy chrząstki, stawy i ścięgna. Jego obecność w tkance skórnej powoduje zaś, że jest ona jędrna i napięta. Dzięki temu jest ona gładka i wygląda młodo. Zanik kolagenu objawia się wiotczeniem skóry, jej zwisaniem, występowaniem bruzd i zmarszczek, utratą elastyczności. W obrębie narządu ruchu brak kolagenu to przede wszystkim bóle stawowe i ograniczona ruchomość. Mogą pojawić się bóle kolan oraz problemy z gojeniem się ran. Stąd właśnie pojawia się konieczność jego suplementowania.

Efekty i rezultaty stosowania kolagenu

Systematyczne przyjmowanie kolagenu to doskonały sposób na jego uzupełnienie w organizmie. Przyjmowanie odpowiednich dawek pozwoli na uzupełnienie niedoborów oraz wzmocnienie całego organizmu. Wysycenie kolagenem podawanym w postaci suplementu powoduje znaczną poprawę w obrębie narządu ruchu. Ból kolan staje się znacznie mniejszy. Podobnie rzecz wygląda w przypadku stawów i chrząstek. Cały narząd ruchu zyskuje większą sprawność i ruchomość. Maleje jego bolesność, a pacjent odczuwa znaczne usprawnienie. To nie tylko zauważalna różnica, ale również istotna z punktu widzenia przyszłego zdrowia pacjenta. Stopniowe pogarszanie się narządu ruchu może doprowadzić do unieruchomienia. Właśnie dlatego zapobieganie takim zjawiskom i przeciwdziałanie pogłębianiu się takich sytuacji ma istotne znaczenie profilaktyczne. Kolagen na stawy działa więc regenerująco.

Druga sprawa, systematyczne przyjmowanie kolagenu to również poprawa wyglądu. Skóra zyskuje elastyczność, sprężystość i napięcie. Wygląda zdecydowanie młodziej i zdrowiej. Twarz odzyskuje symetryczny kształt. Skóra jest opięta i naprężona, minimalizują się bruzdy i zmarszczki.Nie tylko wygląd skóry się poprawia, ale również jej kondycja. Wszelkie rany goją się znacznie szybciej i sprawniej i pozostawiają znacznie mniejsze i słabiej zaznaczone ślady. Powstające blizny są mniejsze, a często nietrwałe i z czasem znikają. Rany nie jątrzą się, a szybko i sprawnie zasklepiają.

Gdzie występuje kolagen ?

Jak już wspomniano, kolagen to naturalne białko, które produkowane jest przez ludzki organizm. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko człowiek opanował sztukę jego naturalnego wytwarzania. Można go znaleźć w różnorodnych produktach spożywczych.

Kolagen w jedzeniu dostępny jest między innymi w:

  • salcesonie
  • galaretach z nóżek wieprzowych i cielęcych
  • podrobach
  • golonkach
  • galaretkach owocowych
  • innych żelatynowych produktach

Można to podsumować tak, że kolagen znaleźć można wszędzie tam, gdzie stosowana jest naturalna zwierzęca żelatyna, produkowana z kości zwierzęcych. Warto jednak wiedzieć, że są to jednocześnie produkty stosunkowo tłuste i ich nadmierne spożywanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlatego właśnie dieta może być tylko częściową formą jego uzupełniania. Na pewno nie może stać się głównym źródłem dodatkowego pozyskiwania tej substancji. Kolagen rybi, który pozyskiwany jest z między innymi z rekina, stosowany jest w kremach, jako kolagen w tabletkach, proszku i jako kolagen do picia.

Projekt bez tytułu(16)

Kolagen - skutki uboczne oraz działania niepożądane

Zasadniczo kolagen jest stosunkowo bezpiecznym białkiem i jako suplement może być przyjmowany bez większych obaw. Znacznie większe zagrożenie niesie ze sobą źródło jego pozyskiwania. Jeżeli jest to bowiem kolagen rybi, który pozyskiwany jest z ryb, skorupiaków i innych owoców morza, to u niektórych osób może wystąpić silna reakcja alergiczna. Owoce morza są dość silnym i popularnym alergenem, dlatego też powinno się zwrócić na to uwagę. Może się bowiem okazać, że w przypadku osób uczulonych na morskie zwierzęta, rybi kolagen będzie wyłączony z możliwości suplementowania, a jedynym sposobem na jego przyjmowanie będzie po prostu skorzystanie z innego źródła jego pozyskiwania (kolagen wołowy).

Niektóre osoby, które zdecydowały się na przyjmowanie kolagenu, obserwowały u siebie objawy ze strony układu pokarmowego. Najczęściej było to uczucie sytości, pełności i zgaga. Nie są to jednak bardzo niebezpieczne efekty uboczne, a ich odczuwanie ustępowało praktycznie natychmiast po zakończeniu przyjmowania. W takich sytuacjach warto nie tyle zrezygnować z suplementacji, ile zasięgnąć porady lekarza. Być może rozwiązaniem jest tu zmiana dawki, zmiana preparatu lub zmiana formy podawania suplementu. Wiedza i doświadczenie lekarza mogą się tu okazać bardzo pomocne.

Przeciwwskazania do stosowania kolagenu

Wśród przeciwwskazań do stosowania kolagenu na pewno należy zwrócić uwagę na wspomniane wcześniej alergie. Z tym że, co należy podkreślić, nie dotyczą one samego kolagenu, a źródła, z którego jest on pozyskiwany. Dotychczasowe doświadczenia nie wskazują na to, by ktokolwiek zareagował alergicznie na sam kolagen. Ewentualne odczyny pojawiały się z powodu obecności substancji dodatkowych, takich jak pancerze skorupiaków. Sam kolagen natomiast nie wywołuje niepożądanych reakcji, stąd brak jednoznacznych przeciwwskazań.

Niewątpliwie znacznie ma również to, że sam kolagen jest przecież składnikiem, który produkowany jest przez ludzki organizm. Jako taki nie może więc być szkodliwy czy też nie może stanowić zagrożenia. Jeżeli więc pacjent, który planuje przyjmowanie kolagenu w postaci suplementu, wie, że jest alergikiem i może u niego wystąpić ostra reakcja na substancje dodatkowe, to powinien zapoznać się dobrze z ulotką i składem preparatu. Na rynku jest wiele podobnych produktów, które różnią się składem substancji dodatkowych czy sposobem pozyskania kolagenu. Istnieje więc możliwość dobrania produktu bezpiecznego.

Czy warto brać kolagen w tabletkach?

Tak. Badania potwierdzają, że doustne peptydy kolagenowe poprawiają nawilżenie i elastyczność skóry. W badanej grupie nie stwierdzono także żadnych skutków ubocznych substancji.

Po jakim czasie zaczyna działać kolagen?

Dawkowanie zależy od konkretnego preparatu. W przypadku produktów Vitama Nature są to 3 kapsułki dziennie, spożywane podczas posiłku.

Kiedy zaczac suplementować kolagen?

Suplementować kolagen można zacząć dość szybko, ponieważ już po 25 roku życia spada jego naturalna produkcja w organizmie. Po kolagen warto sięgnąć także w okresie wzmożonego wysiłku fizycznego.

Źródła:

1. "Shoulders M, Raines R. Collagen Structure and Stability. Annu Rev Biochem. 2009;78(1):929-958
2. Proksch E, Segger D, Degwert J, Schunck M, Zague V, Oesser S. Oral Supplementation of Specific Collagen Peptides Has Beneficial Effects on Human Skin Physiology: A Double-Blind, Placebo-Controlled Study. Skin Pharmacol Physiol. 2014;2 (1):47-55
3. Choi F, Sung C, Juhasz M, Mesinkovsk N. Oral Collagen Supplementation: A Systematic Review of Dermatological Applications. J Drugs Dermatol. 2019 Jan 1;18(1):9-16
4. Proksch E, Segger D, Degwert J, Schunck M, Zague V, Oesser S. Oral Supplementation of Specific Collagen Peptides Has Beneficial Effects on Human Skin Physiology: A Double-Blind, Placebo-Controlled Study. Skin Pharmacol Physiol. 2014;27(1):47-55"
5. https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/news/20191212/collagen-supplements-what-the-research-shows
6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6835901/
7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30681787/
8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18416885/
9. Asserin J. i wsp.: The effect of oral collagen peptide supplementation on skin moisture and the dermal collagen network: evidence from an ex vivo model and randomized, placebo-controlled clinical trials. Journal of Cosmetic Dermatology, 14, 291—301.

Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.

mgr Wojciech Zamysłowski
mgr Wojciech Zamysłowski

Technolog żywności, specjalista wdrażania suplementów diety. Na co dzień pracujący w jeden z dużych firm produkujących suplementy diety i leki OTC. Odpowiedzialny za przygotowywanie receptur, instrukcji oraz norm produkowania suplementów diety. Swoją wiedzą i doświadczeniem wspomaga wiedzą i doświadczeniem na temat surowców i ekstraktów oraz ich praktycznego zastosowania w codziennej suplementacji.

Poznaj nasze produkty

TE WPISY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Projekt bez nazwy (3)
Witaminy dla mężczyzn po 50 – Jakie wybrać? Opinie

Witaminy dla mężczyzn po 50 – Jakie wybrać? Opinie W organizmie mężczyzny po pięćdziesiątce zachodzi wiele zmian. Siwieją lub przerzedzają się włosy, pogłębiają zmarszczki, pogarsza się kondycja kości, mięśni i stawów. Inne częste problemy to wzrost wagi i spadek poziomu …

Witaminy dla mężczyzn po 50 – Jakie wybrać? Opinie

Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Projekt bez nazwy
Witaminy dla sportowców – Jakie wybrać? Opinie

Witaminy dla sportowców – Jakie wybrać? Opinie Ruch to zdrowie. Jednocześnie wzmożony wysiłek fizyczny wymaga odpowiednio dobranej, zbilansowanej diety. U osób uprawiających sport zawodowo lub hobbystycznie występuje bowiem zwiększone zapotrzebowanie na kalorie i dodatkowe porcje białka. Istotna jest również odpowiednia …

Witaminy dla sportowców – Jakie wybrać? Opinie

Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Projekt bez nazwy
Suplementy na trawienie – Jakie wybrać? Opinie

Suplementy na trawienie – Jakie wybrać? Opinie Trawienie to jeden z najważniejszych procesów w życiu człowieka. Jego funkcją jest rozkładanie pokarmu za pomocą enzymów. Przekształcone w tej sposób składniki są wchłaniane w jelitach i przetwarzane na niezbędną do życia energię.  …

Suplementy na trawienie – Jakie wybrać? Opinie

Shopping Cart
Dołącz do listy oczekujących Poinformujemy Cię, gdy produkt znów będzie dostępny. Podaj poniżej swój adres e-mail aby otrzymać powiadomienie o dostępności produktu.
Scroll to Top