06.07.2022
Kwas alfa liponowy na nerki – naturalne wsparcie dla organizmu
Nerki odgrywają bardzo istotną rolę w ludzkim organizmie. Jednym z ich głównych zadań jest usuwanie produktów przemiany materii z krwi. Dbają również o utrzymanie odpowiedniego poziomu wody i elektrolitów w organizmie – zabezpieczają więc przed odwodnieniem. Jak każdy inny narząd są jednak narażone na różnego rodzaju choroby, infekcje i zagrożenia, dlatego troska o ich kondycję i prawidłowe funkcjonowanie jest bardzo ważna. Ogromnym wsparciem w tym zakresie jest zdrowa i zbilansowana dieta oraz naturalne suplementy, które pomagają w utrzymaniu nerek w zdrowiu. Jednym z takich suplementów jest kwas alfa liponowy. Jak wygląda jego działanie i w jaki sposób wspiera nasze nerki? Jaką rolę odgrywa w procesie ich zabezpieczania?
Kwas alfa liponowy nosi również nazwę kwasu tioktowego. Pod względem swojej chemicznej budowy jest bardzo podobny do witamin z grupy B. Z tego też powodu bywa uznawany za substancje witaminopodobną. Występuje w sposób naturalny w przyrodzie i produkowany jest przez rośliny i zwierzęta. Charakteryzuje się bardzo różnorodnymi właściwościami prozdrowotnymi dla człowieka. Jego działanie pozwala na obniżenie stężenia cholesterolu we krwi, unormowaniu poziomu cukru u osób z cukrzycą oraz w złagodzeniu, występujących objawów powikłań cukrzycy. Ponadto ma działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, co pozytywnie wpływa na cały organizm. Dodatkowo chroni nerki przed uszkodzeniami.
Najważniejsze funkcje kwasu alfa liponowego
Kwas alfa liponowy, zwany również w skrócie ALA pełni w ludzkim organizmie dwie zasadnicze funkcje. Pierwsza z nich wiąże się z jego właściwościami antyoksydacyjnymi, druga zaś to wsparcie enzymów trawiennych w zamienianiu składników odżywczych na energię.
Wolne rodniki występują praktycznie w każdym organizmie, choć ich poziom bywa bardzo zróżnicowany. Ich działanie skutkuje tak zwanym stresem oksydacyjnym, który może prowadzić do stanów zapalnych. Badania wykazały zaś, że niektóre nowotwory mogą mieć swoje źródło właśnie w stanach zapalnych. Dlatego też wolne rodniki mają również, choć pośrednio, działanie wywołujące nowotwory.
W każdym organizmie występują też przeciwutleniacze, czyli takie substancje, których zadaniem jest neutralizowanie wolnych rodników oraz redukowanie skutków ich działania, w tym też redukowanie stresu oksydacyjnego. Niestety, nadmiar stresu, nieprawidłowa dieta czy też stosowanie różnorodnych używek i wiek mogą spowodować, że naturalne mechanizmy przeciwutleniające nie zadziałają prawidłowo. W efekcie wolne rodniki mogą działać znacznie swobodniej, a tym samym powodują poważne konsekwencje zdrowotne. Jeżeli wdroży się do swojej diety kwas alfa liponowy, to uzupełni on niedostateczne działanie naturalnych mechanizmów, a dodatkowo wspomoże pracę przeciwutleniaczy dostępnych w organizmie.
Wsparcie trawienia zaś powoduje, że organizm człowieka ma znacznie więcej energii, procesy trawienia przebiegają szybciej i dużo mniej składników gromadzi się w zapasach tkanki tłuszczowej.Organizm zyskuje więcej energii, może działać aktywniej i dynamiczniej, a to wpływa na ogólne samopoczucie i wzrost kondycji.
Jakie właściwości ma kwas alfa liponowy?
Kwas alfa liponowy aktywuje działanie witamin C i E. Udowodnione też zostało jego duże znaczenie w obszarze powstawania stanów zapalnych. Suplementowanie diety tą substancją chroni więc przed stanami zapalnymi, a tym samym w dużym stopniu chroni również przed rozwojem nowotworów. Jego zdolność do regulowania poziomu cukru we krwi ma wielorakie znaczenie. Z jednej strony wpływa na poprawę gospodarki węglowodanowej w organizmie, a z drugiej strony stanowi bardzo silne zabezpieczenie przed cukrzycą. Istotne jest także to, że w przypadku osób cierpiących już na cukrzycę, kwas wspiera je w trosce o odpowiedni poziom cukru i wpływa łagodząco na objawy powikłań cukrzycowych.
Jedną z bardzo istotnych jego właściwości jest również zdolność do wiązania jonów metali ciężkich. Dzięki temu może sprawnie usuwać je z organizmu, co wpływa na ogólne oczyszczenie i detoksykację. Warto w tym miejscu dodać, że na działanie metali ciężkich jesteśmy narażeni praktycznie przez cały czas, a to powoduje, że suplementacja kwasem jest jak najbardziej wskazana. Co do tego nie ma wątpliwości. ALA zabezpiecza również nerki, o czym mowa jest w tytule artykułu.
Naturalne wsparcie nerek przez kwas alfa liponowy
Najogólniej rzecz ujmując, kwas alfa liponowy oczyszcza nerki. One same są swego rodzaju filtrem dla ludzkiego organizmu. Zbierają z krwi zbędne produkty przemiany materii i prowadzą do ich usunięcia. Jednakże może tak się zdarzyć, że nie wszystko, co zostanie usunięte z krwi zostanie odpowiednio przetworzone. W ten sposób właśnie zanieczyszczają się nerki. Stosowanie kwasu tioktowego powoduje, że nerki odzyskują swoją kondycję i mogą nadal sprawnie realizować swoje funkcje. Ponadto, nerki dbają o odpowiedni poziom wody i elektrolitów w organizmie – innymi słowy – chronią przed odwodnieniem. Gdy w organizmie jest zbyt mało wody, np. w gorące dni, kiedy to bardzo wiele wody wypaca się w celu schłodzenia organizmu, nerki zatrzymują jej znaczną część i powodują, że pozostaje ona w organizmie i dalej może być wykorzystana do chłodzenia. Objawia się to chociażby mniejszą objętością moczu wydalanego w ciepłe dni.
Gdy wody jest dostatecznie dużo lub zbyt wiele, nerki albo filtrują jej normalną, standardową dla danego organizmu ilość, albo filtrują jej więcej. Wówczas objętości wydalanego moczu albo pozostają w normie, albo są nieco zawyżone. W ten sposób ta wodna i elektrolityczna gospodarka jest utrzymywana w równowadze. Trzeba jednak pamiętać, że zaburzenia pracy nerek mogą się objawiać również zaburzeniem gospodarki wodnej. Warto również dodać, że stosowanie kwasu alfa liponowego może zapobiegać rozwojowi wczesnego, cukrzycowego uszkodzenia kłębuszków nerkowych. Udział w tym mają prawdopodobnie jego przeciwutleniające właściwości.
Okazuje się, że ALA może również chronić nerki przed skutkami nagromadzenia nadmiernych ilości żelaza. Jak widać, stosowanie kwasu alfa liponowego ma działanie znacznie szersze, niż wyłącznie wsparcie, zabezpieczanie i oczyszczanie nerek. Walczy z wolnymi rodnikami, a to ma wpływ na cały organizm i jego ogólną kondycję. Do tego, kwas wpływa na aktywację metabolizmu, co powoduje, że stosowanie go przez osoby z nadwagą może przynieść dodatkowe rezultaty w postaci utraty kilku kilogramów. Naturalnie, jest to suplement, który powinien być wdrożony łącznie ze zdrową i zbilansowaną dietą, a w przypadku zdiagnozowanych problemów zdrowotnych również po konsultacji z lekarzem specjalistą. W przypadku osób cierpiących na cukrzycę należy porozmawiać z prowadzącym diabetologiem – dla prawidłowego leczenia istotne jest, by wiedział, jakie preparaty stosuje jego pacjent.
Jeśli zaś chodzi o wsparcie nerek, to jak najbardziej, kwas może się okazać skuteczny. Jeżeli jednak zdiagnozowano już określone problemy, to nie wolno zaniechać leczenia i terapii. Kwas może być stosowany jako wsparcie, ale również po konsultacji z lekarzem. To suplement diety, nie zastąpi więc leczenia.
Źródła:
- Kihara M, Low PA Upośledzona wazoreaktywność na tlenek azotu w eksperymentalnej neuropatii cukrzycowej Experimental Neurology, 1995, w. 132, 180-185.
- Reed LJ, DeBusk BG, Gunsalus IC, Hornberger CSJr. Krystaliczny kwas alfa-liponowy: środek katalityczny związany z dehydrogenazą pirogronianową. Nauka 1951. 114(2952):93-94.
- Kowluru RA. Wpływ produktów końcowych zaawansowanej glikacji na przyspieszoną apoptozę komórek naczyń włosowatych siatkówki w warunkach in vitro. nauka o życiu 14 stycznia 2005;76(9):1051-60.
- Sen.CK. Sygnalizacja redoks i pojawiający się potencjał terapeutyczny przeciwutleniaczy tiolowych. Biochem Pharmacol 1998.55 (11): 1747-1758.
- Snell EE, Strong FM, Peterson WH. Czynniki wzrostu dla bakterii. VI: Frakcjonowanie i właściwości czynnika pomocniczego dla bakterii kwasu mlekowego. Biochem J 1937. 31(10):1789-1799.
Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.