09.10.2020
Kwas hialuronowy - na stawy, kolana, twarz, oczy, usta i włosy
Troska o młody i zdrowy wygląd to nie tylko dobrze dobrane i starannie dopasowane kosmetyki. To również dostarczanie do wnętrza swojego organizmu odpowiednich substancji i produktów, które pozytywnie wpływają na kondycję całego ciała. W trosce o swoje zdrowie, przedłużenie młodości i zachowanie dobrej kondycji warto zadbać o zbilansowaną dietę, która dodatkowo uzupełniana jest dobrze dobranymi i dopasowanymi suplementami. Wśród nich znajduje się również kwas hialuronowy. Co to jest i jak działa? Oto najważniejsze informacje na ten temat.
Spis treści
Co to jest kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy to substancja, która w sposób naturalny występuje w naszym organizmie. Jest przez niego produkowana i natychmiast wykorzystywana na bieżące potrzeby. Zdarza się jednak, że produkcja kwasu jest zbyt niska w stosunku do zapotrzebowania. Oznacza to, że organizm nie może z niego zrobić odpowiedniego użytku, bo ma go zwyczajnie za mało. Właśnie w takich sytuacjach suplementacja staje się koniecznością, ale zanim się ją rozpocznie, należy dokładnie zapoznać się z jego właściwościami i działaniem.
Z chemicznego punktu widzenia, kwas hialuronowy to sól sodowa, zwana również hialuronianem sodu. Najwięcej kwasu znajduje się w skórze właściwej, ciele szklistym oka oraz mazi stawowej. Stanowi bardzo istotny budulec naczyń krwionośnych, a jedną z jego istotnych zalet jest zdolność do wiązania wody w skórze właściwej. Jedna cząsteczka kwasu jest w stanie związać nawet 250 cząsteczek wody. Jego naturalna produkcja w ciele człowieka maleje z wiekiem, a to jest jedną z przyczyn występowania takich oznak starzenia, jak zmarszczki.
Działanie kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy ma działanie higroskopijne. Oznacza to, że potrafi wiązać cząsteczki wody. Ich zatrzymywanie w skórze właściwej powoduje, że jest ona napięta, naprężona i jędrna. Wygląda zdrowo i młodo. W momencie, gdy ilość kwasu hialuronowego zaczyna spadać, oznaki starzenia stają się wyraźniejsze – pojawiają się zmarszczki, a skóra traci elastyczność i jędrność. Kwas hialuronowy to również ochrona skóry przed szkodliwym promieniowaniem UVB. Jego nadmierne działanie może spowodować powstanie plam słonecznych. Odpowiednia ilość kwasu może tym plamom zapobiec.
Substancja ta działa również regenerująco na skórę. Dzięki temu rany szybciej się goją, a na skórze pozostają znacznie mniejsze ślady wcześniejszego uszkodzenia. Nie bez znaczenia jest również działanie na cienie pod oczami. Kwas hialuronowy wyraźnie i widocznie je redukuje, co powoduje, że twarz wygląda świeżo i zdrowo. Najogólniej można powiedzieć, że kwas hialuronowy poprawia kondycję, stan i wygląd skóry. Poprawia jej nawilżenie, jędrność i elastyczność, a to istotnie wpływa na spowolnienie procesów starzenia oraz na ich wizualne objawy.
Jak stosować kwas hialuronowy ?
Kwas hialuronowy stosuje się zwykle, gdy skóra jest za mało nawilżona, ma objawy przesuszenia i zbyt słabego wiązania wody. Przy jego zbyt niskim poziomie skóra staje się zwiotczała, pomarszczona i zbyt mało naprężona. Kwas ten stosuje się zwykle w medycynie estetycznej. Jego zadaniem jest przywrócenie młodości pacjentom, poprawa jędrności skóry oraz nadanie jej ponownie elastyczności.
Wykorzystuje się go również w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. W przemyśle kosmetycznym stosowany jest w licznych kremach i balsamach, których celem jest poprawa kondycji skóry. Kremy z kwasem są bardzo efektywne i skuteczne. Ich regularne stosowanie widocznie poprawia stan skóry. Wspiera produkcję włókien kolagenowych, które odpowiadają za jędrność i elastyczność skóry. Jest bardzo ważnym składnikiem kosmetyków, które mają na celu „zatrzymanie młodości” w skórze.
W przemyśle farmaceutycznym stosuje się go jako suplement diety. Kwas hialuronowy w tabletkach to wsparcie młodości i zdrowia od wewnątrz. Stanowi doskonałe uzupełnienie diety, szczególnie w sytuacji, gdy kondycja skóry informuje o tym, że jest ona za słabo nawilżona.
Dawkowanie kwasu hialuronowego
Dawkowanie kwasu hialuronowego najlepiej skonsultować z lekarzem, który dobierze dawkę odpowiednią do potrzeb organizmu. Jeżeli jednak jego przyjmowanie ma mieć działanie głównie wspierające i profilaktyczne należy przyjmować maksymalnie jedną kapsułkę dziennie. W jednej takiej kapsułce znajduje się zaś 70 mg hialuronianu sodu.
Warto pamiętać, że przyjmowanie kwasu zgodnie ze wskazówkami producenta lub lekarza to doskonały sposób na zapewnienie sobie maksymalnego efektu kuracji przy zachowaniu zdrowia i wszelkich środków bezpieczeństwa. Pacjent, przyjmujący kwas hialuronowy samodzielnie zwykle nie ma wystarczającej wiedzy medycznej, by móc samodzielnie zdecydować o dawkowaniu. Właśnie dlatego konieczne jest odwołanie się dla lekarza lub ulotki przygotowanej przez producenta. To dwa najlepsze źródła informacji na temat dawkowania kwasu.
Właściwości kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy ma przede wszystkim właściwości higroskopijne. Co to oznacza? Potrafi bardzo skutecznie wiązać wodę w skórze właściwej. Jedna cząsteczka kwasu potrafi związać nawet 250 cząsteczek wody. Dzięki temu skóra jest lepiej nawilżona, a przez to również bardziej elastyczna i napięta. Staje się jędrna i wygląda zdecydowanie młodziej. Ta cecha kwasu powoduje, że bardzo istotnie wpływa on poziom nawilżenia skóry.
Stosowany w medycynie estetycznej potrafi wygładzić zmarszczki i bruzdy, a to wyraźnie poprawia wygląd i kondycję skóry. Sprawia, że staje się ona widocznie młodsza i zdrowsza. Jego zadaniem bywa również nadanie elastyczności i jędrności skórze, co poprawia kształt twarzy i pozwala przywrócić jego pierwotny wygląd.
Naturalna obecność kwasu hialuronowego w mazi stawowej powoduje, że jego ewentualny brak może poważnie wpłynąć na kondycję stawów. Dlatego też w przypadku chorób zwyrodnieniowych stosuje się różnorodne suplementy, które w swoim składzie mają tę właśnie substancję. Jej podawanie w postaci tabletek powoduje, że poziom kwasu w mazi się podnosi i wyrównuje do bezpiecznego poziomu. Maź służy amortyzowaniu stawów. Stanowi zabezpieczenie pomiędzy poszczególnymi jego elementami i zapobiega tarciu kości o kość. Jednocześnie kwas podnosi odporność i wytrzymałość więzadeł. Sprawia, że są stabilniejsze i znacznie skuteczniej przytrzymują elementy stawu.
Kwas odpowiada też za dobry stan włosów. Polecany jest szczególnie tym osobom, które cierpią z powodu włosów przesuszonych i słabych. Nawilża je, odżywia i sprawia, że stają się mocniejsze, zdrowsze i bardziej puszyste. Zyskują miękkość i elastyczność, a to sprawia, że znacznie lepiej wyglądają.
Występowanie
Kwas hialuronowy naturalnie występuje w organizmie człowieka. Jest przez niego produkowany, wytwarzany i wykorzystywany. Jednak zdarza się, że produkcja jest zbyt mała w stosunku do zapotrzebowania i wtedy pojawia się potrzeba jego suplementowania.
Naturalnie jego największe stężenie jest w skórze właściwej, ciele szklistym oka oraz w mazi stawowej.Z uwagi na to, że wspomniana produkcja może być niewystarczająca można go podawać również w postaci tabletek, płynów, kosmetyków lub zabiegów kosmetycznych i medycyny estetycznej.
Rezultaty stosowania kwasu hialuronowego
Regularne stosowanie kwasu hialuronowego powoduje, że skóra staje się bardziej elastyczna, jędrna i gładka. Wygląda nie tylko bardziej zdrowo, ale również znacznie młodziej. Zredukowane zostają również cienie pod oczami. Obecność cieni sprawia, że twarz wygląda na zmęczoną. Ich redukcja czy usunięcie natychmiast przywracają skórze blask i lepszy wygląd. Włosy stają się bardziej elastyczne, miękkie i odżywione. Są puszyste, gładkie i bardzo ładnie wyglądają.
Na tym jednak nie koniec. Efektem kwasu hialuronowego, który jest przyjmowany regularnie, jest również znacznie lepsza ruchomość stawów. Ilość kwasu w mazi stawowej jest w ten sposób uzupełniona, a stawy znacznie lepiej funkcjonują. Rolą mazi stawowej jest amortyzacja stawów, więc jej odpowiedni skład chemiczny jest tu niezwykle ważny. Kwas wpływa również na jakość więzadeł stawowych. Ich rolą jest utrzymanie stawu w jego odpowiednim kształcie i ułożeniu. Właśnie dlatego jakość tych więzadeł jest tak ważna. Dzięki stosowaniu kwasu hialuronowego stawy są stabilne i prawidłowo pracują.
Kwas hialuronowy - skutki uboczne
Kwas hialuronowy to środek niezwykle bezpieczny i można go spokojnie stosować zarówno w kosmetykach, jak i w roli suplementu diety. Naturalnie sam kwas nie zastąpi zdrowej i zbilansowanej diety czy też aktywności fizycznej na odpowiednim poziomie. Konieczne jest łączenie tych wszystkich elementów, a dodatkowo suplementacja za pomocą kwasu.
Takie zestawienie jest najskuteczniejsze i zapewnia najlepsze efekty działania. Oczywiście, nie oznacza to, że nie trzeba się stosować do zaleceń i wskazówek, które zawarte są na ulotce od producenta, czy też nie należy słuchać wskazań lekarza. Takie działanie jest zdecydowanie bezpieczniejsze. Warto jednak wiedzieć, że pominięcie jednej dawki czy też omyłkowe przyjęcie dwóch jednego dnia, nie jest wielkim problemem.
Ważną kwestią jest również to, jak długo stosować kwas hialuronowy. Jak ze wszystkim, nie wolno z nim przesadzić i raz na jakiś czas warto dać organizmowi odpocząć. Trzeba jednak wiedzieć, że nie ma jednoznacznych granic, po przekroczeniu których, przyjmowanie kwasu staje się niebezpieczne. Nie ma na ten temat badań, a co za tym idzie, nie ma również naukowych danych. Tak więc kwas hialuronowy nie ma działań niepożądanych.
Przeciwwskazania do stosowania kwasu hialuronowego
Mimo tego, że kwas hialuronowy to produkt bezpieczny, istnieją pewne przeciwwskazania. Wśród nich wymienić należy:
Wymienione powyżej czynniki całkowicie dyskwalifikują możliwość przyjmowania kwasu. Są jednak też takie okoliczności, które powodują, że kurację kwasem należy odłożyć na później. Są to:
Przed zastosowaniem kwasu zapoznaj się z ulotką producenta. Warto przeczytać informacje nie tylko o dawkowaniu, ale również o opisanych tu przeciwwskazaniach. Wszystkie takie informacje służą zapewnieniu bezpieczeństwa kuracji.
Co daje picie kwasu hialuronowego?
Kwas hialuronowy wpływa na poprawę poziomu nawilżenia włosów i skóry, a także jej napięcia i elastyczności. Wspiera prawidłową ruchomość stawów i jakość więzadeł stawowych.
Czy kwas hialuronowy można pić?
Producenci oferują kwas hialuronowy w różnych formach: tabletek, kapsułek, które pozwalają w łatwy sposób kontrolować ilość lub preparatów przeznaczonych do picia – najchętniej korzystają z nich osoby mające trudności z przełykaniem.
Co niszczy kwas hialuronowy?
Synteza kwasu hialuronowego jest wywoływana przez syntazy hialuronianowe, czyli pozabłonowe enzymy. W skórze trwa zazwyczaj 12 godzin.
Kiedy kwas hialuronowy szkodzi?
Kwas hialuronowy może prowadzić do występowania skutków ubocznych, jeżeli będzie przyjmowanie niezgodnie z zaleceniami producenta. Jednak jest to składnik uznawany za bezpieczny i do tej pory nie udowodniono jego działań niepożądanych.
Źródła:
1. Price R. D., Berry M. G., Nasavaria H.A.: Hyaluronic acid: the scientific and clinical evidence. J. Plast. Reconstr. Aesthet. Surg. 2007; 60 (10): 1110-1119
2. Raszeja-Kotelba B., Neumann E., Bowszyc J.: Kwas hialuronowy i skóra. Polish Journal Of Cosmetology. 2002; 1: 21-25
3. Olczyk P., Komosińska-Vassev K., Winsz-Szczotka K. i wsp.: Hialuronian – struktura, metabolizm, funkcje i rola w procesach gojenia ran. Postepy Hig. Med. Dosw. 2008; 62: 651-659
4. Meyer L. J., Stern R.: Age-dependent changes of hyaluronan in human skin. J. Invest. Dermatol. 1994; 102: 385–389
5. Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Biblioteka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, 2013. https://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publication/416300/edition/328210/content
6. Czajkowska D., Milner-Krawczyk M., Kazanecka M. Kwas hialuronowy – charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie. https://eczasopisma.p.lodz.pl/BFS/article/view/21/22
Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.