
Kwas hialuronowy na stawy w tabletkach - jak wybrać najlepszy?
Kwas hialuronowy jest kluczowym elementem zdrowo funkcjonujących stawów. Organizm wytwarza go samodzielne, jednak wraz z wiekiem dochodzi do stopniowego zmniejszania jego produkcji. W tej sytuacji naturalnym rozwiązaniem wydaje się być dostarczanie go z zewnątrz. Jaki kwas hialuronowy wybrać, aby odpowiednio zadbać o swoje stawy? Na co zwrócić uwagę, by wybrać preparat skuteczny i bezpieczny jednocześnie?
Spis treści
Kwas hialuronowy i jego wpływ na zdrowie stawów
Kwas hialuronowy to związek, który występuje naturalnie w organizmie, będąc przy tym jedną z najistotniejszych substancji chemicznych w ciele człowieka. Prawidłowy poziom kwasu hialuronowego pomaga utrzymać stawy w dobrej kondycji, umożliwia zatrzymywanie wilgoci w organizmie i opóźnia proces starzenia się skóry.
Działanie kwasu hialuronowego wspiera działanie związków występujących w macierzy chrząstki stawowej i zwiększa w ten sposób ilość cennego płynu stawowego oraz wspomaga syntezę chrząstki w tym obszarze. Kwas hialuronowy pełni funkcje odżywcze dla stawów i pomaga załagodzić ból związany z dolegliwościami stawów oraz zregenerować stawy dotknięte zapaleniem (działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe).
Różne postacie kwasu hialuronowego

Skuteczność kwasu hialuronowego w tabletkach
Stosowanie kwasu hialuronowego w tabletkach przynosi zadowalające efekty zarówno w zakresie wyglądu skóry, jak i funkcjonowaniu stawów. Wspiera prawidłową ruchomość stawów, pomaga zlikwidować dolegliwości w obrębie stawów, a także natłuszcza je i pomaga zwiększyć ich mobilność. Stosowanie kwasu hialuronowego w tabletkach jest korzystne w ramach szeroko pojętej profilaktyki oraz jako wsparcie przy leczeniu chorych stawów.
Kwas hialuronowy trafia do układu pokarmowego, skąd w łatwy sposób przedostaje się do krwiobiegu. Środki, które docierają do źródła problemu od wewnątrz, bardzo często wykazują większą efektywność niż preparaty do stosowania zewnętrznego (maści, żele).
Kwas hialuronowy w tabletkach – jaki wybrać?
Osoba decydująca się na suplementację tabletkami z kwasem hialuronowym staje przed niełatwym wyborem pomiędzy wieloma dostępnymi na rynku preparatami. Dlatego przed podjęciem decyzji, warto dowiedzieć się, na jakie parametry należy zwrócić uwagę, aby wybrać środek o największej skuteczności.
Przede wszystkim należy przyjrzeć się stężeniu kwasu hialuronowego w danym preparacie. Im wyższe stężenie tej substancji, tym lepsze jego działanie. Niezwykle ważna jest także procentowa zawartość substancji aktywnych w suplemencie. Najlepiej, by przekraczały one 90%, ponieważ wtedy można mieć pewność, że w każdej kapsułce znajduje się duża ilość wartościowego dla nas składnika. Dobre suplementy z kwasem hialuronowym mają w swoim składzie także inne substancje pomocnicze. Mogą mieć właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne oraz regeneracyjne.
SUPLEMENTY DIETY NA MOCNE STAWY I KOŚCI
Właściwości kwasu hialuronowego w tabletkach
Suplementacja kwasem hialuronowym uzupełnia ilość tej substancji w organizmie, a dzięki temu:
Stosowanie tabletek z kwasem hialuronowym jest niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania stawów – zwłaszcza w przypadku sportowców i seniorów. Oprócz tego warto także zadbać o swoje stawy poprzez specjalne ćwiczenia na zdrowe stawy (joga, rower, pływanie), odpowiednią dietę pozwalającą utrzymać zdrową masę ciała oraz unikanie niekorzystnych nawyków (przeciążenia stawów ciężarami).
Kwas hialuronowy – czy tylko w aptece?
Obecnie kwas hialuronowy w tabletkach jest dostępny zarówno w aptekach, jak i w sklepach z suplementami. Stosowanie kwasu hialuronowego na stawy w postaci tabletek nie wymaga recepty, dlatego pozyskanie takich środków jest niezwykle proste, również za pośrednictwem zakupów online. Przed dokonaniem zamówienia warto jednak sprawdzić opinie na temat danego sklepu, jak również dokładny skład produktu, w tym także zawartość składników aktywnych.
Nie każdy suplement zawierający kwas hialuronowy będzie odznaczać się tak samo wysoką skutecznością, dlatego należy zwrócić uwagę przede wszystkim na zawartość oferowanych tabletek. W razie wątpliwości lub stosowania innych preparatów zdrowotnych można także skonsultować się ze swoim lekarzem, aby potwierdzić bezpieczeństwo rozpoczęcia suplementacji kwasem hialuronowym na stawy.

Stosowanie kwasu hialuronowego a możliwe skutki uboczne
Doustne przyjmowanie kwasu hialuronowego jest bezpieczne dla zdrowia i nie wywołuje efektów niepożądanych. Stosując się do zaleceń wskazanych przez producenta na ulotce produktu, skutki uboczne nie powinny się pojawić. Kwas hialuronowy to naturalny składnik, który pozwala na bezpieczną kurację dla stawów. Suplementy z kwasem hialuronowym stosowane są z dobrym skutkiem przez osoby starsze oraz przez sportowców, których stawy narażone są na obciążenia w wyniku intensywnych treningów fizycznych.
Kwas hialuronowy w tabletkach łatwo się przyswaja i jest nieinwazyjną oraz bezbolesną metodą uzupełnienia tego składnika w organizmie. Jego stosowanie wpływa korzystnie nie tylko na stawy, ale także na wygląd skóry - kwas hialuronowy zwiększa nawilżenie skóry, ogranicza jej suchość i pomaga poprawić jej jędrność.
Kwas hialuronowy w tabletkach – prosty sposób na zdrowe stawy
Kwas hialuronowy w tabletkach to naturalne wsparcie dla stawów. Ma wiele leczniczych właściwości i nadaje się do stosowania przez osoby w różnym wieku. Kwas hialuronowy w tabletkach ma przystępną formę i jest nieinwazyjną metodą uzupełniania tej substancji w organizmie. Sprawdza się w przypadku osób odczuwających dolegliwości z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów i ból kolan.
Regularna suplementacja kwasem hialuronowym jest zalecana także w przypadku ubytków mazi stawowej. Niedobory tego składnika w organizmie przyczyniają się do niedostatecznego odżywienia mazi i problemów z ruchomością stawów. Przyjmowanie kwasu hialuronowego w tabletkach jest więc wskazane w ramach profilaktyki zdrowych stawów.
Źródło
1. "M.E. Englert, et al. “Suppression of Type II Collagen-Induced Arthritis by the Intravenous Administration of Type II Collagen Peptide. Alpha. Sub. 1 (II) CB.sub.10, “Cellular Immunology” 87:357-365 (1984)
2. Greco RM, et al. “Hyaluronic acid stimulates human fibroblast proliferation within a collagen matrix”, J Cell Physiol 177(3):465-73 (1998)
3. Zając A., Poprzecki S., Waśkiewicz Z.: Żywienie i suplementacja w sporcie. Wyd. AWF Katowice, Katowice 2007
4. Buff S., Pressman A. H.: Witaminy i minerały. Klub dla Ciebie, 2006
5. Sato T, Iwaso H. An effectiveness stydy of hylauronic acid (Hyabest® J) in the treatment of osteoarthritis of the knee on the patients in the United States. New Rem Clin. 2009;58"