Kwas hialuronowy na stawy w tabletkach – jak wybrać najlepszy?

kwas-hialuronowy-w-tabletkach

Kwas hialuronowy na stawy w tabletkach - jak wybrać najlepszy?

Kwas hialuronowy jest kluczowym elementem zdrowo funkcjonujących stawów. Organizm wytwarza go samodzielne, jednak wraz z wiekiem dochodzi do stopniowego zmniejszania jego produkcji. W tej sytuacji naturalnym rozwiązaniem wydaje się być dostarczanie go z zewnątrz. Jaki kwas hialuronowy wybrać, aby odpowiednio zadbać o swoje stawy? Na co zwrócić uwagę, by wybrać preparat skuteczny i bezpieczny jednocześnie?

Kwas hialuronowy to związek, który występuje naturalnie w organizmie, będąc przy tym jedną z najistotniejszych substancji chemicznych w ciele człowieka. Prawidłowy poziom kwasu hialuronowego pomaga utrzymać stawy w dobrej kondycji, umożliwia zatrzymywanie wilgoci w organizmie i opóźnia proces starzenia się skóry.

Działanie kwasu hialuronowego wspiera działanie związków występujących w macierzy chrząstki stawowej i zwiększa w ten sposób ilość cennego płynu stawowego oraz wspomaga syntezę chrząstki w tym obszarze. Kwas hialuronowy pełni funkcje odżywcze dla stawów i pomaga załagodzić ból związany z dolegliwościami stawów oraz zregenerować stawy dotknięte zapaleniem (działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe).

Różne postacie kwasu hialuronowego

  • Iniekcje dostawowe. To zastrzyki, za pomocą których kwas hialuronowy wprowadza się wprost do stawu. Mimo że uznaje się je za stosunkowo skuteczne, to ze względu na bolesną i inwazyjną formę wiele osób rezygnuje z ich stosowania. Minusem jest także cena zastrzyków (nie wszystkie można zrealizować w ramach refundacji na podstawie recepty).
  • Kwas hialuronowy w płynie. Podaje się go w połączeniu z siarczanem chondroityny. Jest to wygodny sposób przyjmowania tej substancji, a jego stosowanie nie powoduje negatywnych skutków ubocznych.
  • Tabletki doustne. To jedna z najpowszechniejszych metod uzupełniania kwasu hialuronowego w organizmie. Suplementacja kwasu hialuronowego w postaci tabletek jest jedną z wygodniejszych form przyjmowania tej substancji, a przy tym bardzo bezpieczna. Należy jednak zwrócić uwagę na skład przyjmowanego produktu oraz inne istotne parametry.
kwas hialuronowy w tabletkach

Skuteczność kwasu hialuronowego w tabletkach

Stosowanie kwasu hialuronowego w tabletkach przynosi zadowalające efekty zarówno w zakresie wyglądu skóry, jak i funkcjonowaniu stawów. Wspiera prawidłową ruchomość stawów, pomaga zlikwidować dolegliwości w obrębie stawów, a także natłuszcza je i pomaga zwiększyć ich mobilność. Stosowanie kwasu hialuronowego w tabletkach jest korzystne w ramach szeroko pojętej profilaktyki oraz jako wsparcie przy leczeniu chorych stawów.

Kwas hialuronowy trafia do układu pokarmowego, skąd w łatwy sposób przedostaje się do krwiobiegu. Środki, które docierają do źródła problemu od wewnątrz, bardzo często wykazują większą efektywność niż preparaty do stosowania zewnętrznego (maści, żele).

Kwas hialuronowy w tabletkach – jaki wybrać?

Osoba decydująca się na suplementację tabletkami z kwasem hialuronowym staje przed niełatwym wyborem pomiędzy wieloma dostępnymi na rynku preparatami. Dlatego przed podjęciem decyzji, warto dowiedzieć się, na jakie parametry należy zwrócić uwagę, aby wybrać środek o największej skuteczności.

Przede wszystkim należy przyjrzeć się stężeniu kwasu hialuronowego w danym preparacie. Im wyższe stężenie tej substancji, tym lepsze jego działanie. Niezwykle ważna jest także procentowa zawartość substancji aktywnych w suplemencie. Najlepiej, by przekraczały one 90%, ponieważ wtedy można mieć pewność, że w każdej kapsułce znajduje się duża ilość wartościowego dla nas składnika. Dobre suplementy z kwasem hialuronowym mają w swoim składzie także inne substancje pomocnicze. Mogą mieć właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne oraz regeneracyjne.

SUPLEMENTY DIETY NA MOCNE STAWY I KOŚCI

Właściwości kwasu hialuronowego w tabletkach

Suplementacja kwasem hialuronowym uzupełnia ilość tej substancji w organizmie, a dzięki temu:

  • poprawia lepko-sprężyste działanie mazi stawowej
  • chroni chrząstkę stawową przed uszkodzeniami mechanicznymi
  • niweluje ból w obrębie receptorów bólowych zlokalizowanych przy stawach
  • zwiększa mobilność stawów i hamuje procesy degeneracyjne
  • wspiera regenerację uszkodzonych tkanek

Stosowanie tabletek z kwasem hialuronowym jest niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania stawów – zwłaszcza w przypadku sportowców i seniorów. Oprócz tego warto także zadbać o swoje stawy poprzez specjalne ćwiczenia na zdrowe stawy (joga, rower, pływanie), odpowiednią dietę pozwalającą utrzymać zdrową masę ciała oraz unikanie niekorzystnych nawyków (przeciążenia stawów ciężarami).

Kwas hialuronowy – czy tylko w aptece?

Obecnie kwas hialuronowy w tabletkach jest dostępny zarówno w aptekach, jak i w sklepach z suplementami. Stosowanie kwasu hialuronowego na stawy w postaci tabletek nie wymaga recepty, dlatego pozyskanie takich środków jest niezwykle proste, również za pośrednictwem zakupów online. Przed dokonaniem zamówienia warto jednak sprawdzić opinie na temat danego sklepu, jak również dokładny skład produktu, w tym także zawartość składników aktywnych.

Nie każdy suplement zawierający kwas hialuronowy będzie odznaczać się tak samo wysoką skutecznością, dlatego należy zwrócić uwagę przede wszystkim na zawartość oferowanych tabletek. W razie wątpliwości lub stosowania innych preparatów zdrowotnych można także skonsultować się ze swoim lekarzem, aby potwierdzić bezpieczeństwo rozpoczęcia suplementacji kwasem hialuronowym na stawy.

jaki kwas hialuronowy wybrać

Stosowanie kwasu hialuronowego a możliwe skutki uboczne

Doustne przyjmowanie kwasu hialuronowego jest bezpieczne dla zdrowia i nie wywołuje efektów niepożądanych. Stosując się do zaleceń wskazanych przez producenta na ulotce produktu, skutki uboczne nie powinny się pojawić. Kwas hialuronowy to naturalny składnik, który pozwala na bezpieczną kurację dla stawów. Suplementy z kwasem hialuronowym stosowane są z dobrym skutkiem przez osoby starsze oraz przez sportowców, których stawy narażone są na obciążenia w wyniku intensywnych treningów fizycznych.

Kwas hialuronowy w tabletkach łatwo się przyswaja i jest nieinwazyjną oraz bezbolesną metodą uzupełnienia tego składnika w organizmie. Jego stosowanie wpływa korzystnie nie tylko na stawy, ale także na wygląd skóry - kwas hialuronowy zwiększa nawilżenie skóry, ogranicza jej suchość i pomaga poprawić jej jędrność.

Kwas hialuronowy w tabletkach – prosty sposób na zdrowe stawy

Kwas hialuronowy w tabletkach to naturalne wsparcie dla stawów. Ma wiele leczniczych właściwości i nadaje się do stosowania przez osoby w różnym wieku. Kwas hialuronowy w tabletkach ma przystępną formę i jest nieinwazyjną metodą uzupełniania tej substancji w organizmie. Sprawdza się w przypadku osób odczuwających dolegliwości z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów i ból kolan.

Regularna suplementacja kwasem hialuronowym jest zalecana także w przypadku ubytków mazi stawowej. Niedobory tego składnika w organizmie przyczyniają się do niedostatecznego odżywienia mazi i problemów z ruchomością stawów. Przyjmowanie kwasu hialuronowego w tabletkach jest więc wskazane w ramach profilaktyki zdrowych stawów.

Ile kosztuje zastrzyk z kwasem hialuronowym?

Cena uzależniona jest od tego, w jakim miejscu ciała zostanie wykonany zastrzyk oraz ile razy należy powtórzyć zabieg, aby był skuteczny. Niestety, aktualnie np. zastrzyki w kolano nie są refundowane przez NFZ, dlatego musisz za nie zapłacić z własnej kieszeni.

Jak często stosować zastrzyki z kwasu hialuronowego?

Tu najważniejsza jest regularność. Zwykle zaleca się zastosowanie 3 do 5 serii zastrzyków, podawanych co tydzień. Po 6-12 miesiącach rekomenduje się również wzięcie dawki przypominającej.

Kiedy poprawa po kwasie hialuronowym?

Prędkość pojawienia się rezultatów zależy od stanu wyjściowego stawów, a także formy podania kwasu. W przypadku zastrzyków efekt możesz odczuć nawet po kilku tygodniach.

Ile kosztuje zrobienie zastrzyku w kolano?

Jedna dawka kwasu kosztuje obecnie około 80 złotych. W związku z tym, że potrzebne są min. 3 serie zastrzyków, całkowity koszt kuracji wyniesie co najmniej 240 złotych (nie wliczając w to kosztów wizyt lekarskich).


Źródło

1. "M.E. Englert, et al. “Suppression of Type II Collagen-Induced Arthritis by the Intravenous Administration of Type II Collagen Peptide. Alpha. Sub. 1 (II) CB.sub.10, “Cellular Immunology” 87:357-365 (1984)
2. Greco RM, et al. “Hyaluronic acid stimulates human fibroblast proliferation within a collagen matrix”, J Cell Physiol 177(3):465-73 (1998)
3. Zając A., Poprzecki S., Waśkiewicz Z.: Żywienie i suplementacja w sporcie. Wyd. AWF Katowice, Katowice 2007
4. Buff S., Pressman A. H.: Witaminy i minerały. Klub dla Ciebie, 2006
5. Sato T, Iwaso H. An effectiveness stydy of hylauronic acid (Hyabest® J) in the treatment of osteoarthritis of the knee on the patients in the United States. New Rem Clin. 2009;58"
6. https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2000/0801/p565.html
7. https://www.medme.pl/artykuly/zastrzyki-w-kolano-kwas-hialuronowy-na-odbudowe-chrzastki,74061.html
8. https://www.webmd.com/osteoarthritis/hyaluronic-acid-injections-for-osteoarthritis

Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.

Dawid Wróblewski
Dawid Wróblewski

Trener personalny, dietetyk. Swoją pasją zaraża i promuje zdrowy styl życia. Dokładnie wie jak ważne jest uzupełnianie niedoborów minerałów i witamin w codziennej diecie. Specjalizuję się w pracy z osobami, mającymi problem problem w ustaleniu realnych celów i osiąganiu trwałych rezultatów. Swój wolny czas spędza na swieżym powietrzu, miłośnik wysokich gór.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nie ma głosów, twój może być pierwszy!

Poznaj nasze produkty

TE WPISY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

kwas_hialuronowy_naturalne_nawilzenie_dla_calego_organizmu
Kwas hialuronowy – naturalna broń na starzenie się skóry

Kwas hialuronowy – naturalna broń na starzenie się skóry Upływający czas powoduje szereg zmian w wyglądzie zewnętrznym. Jest widoczny zwłaszcza na skórze, która z wiekiem może stopniowo tracić swoją jędrność i elastyczność. Z medycznego punktu widzenia starzenie się skóry jest …

Kwas hialuronowy – naturalna broń na starzenie się skóry

Tekst akapitu(7)
Kwas hialuronowy – prawidłowe nawilżenie dla całego organizmu

Kwas hialuronowy – prawidłowe nawilżenie dla całego organizmu Kwas hialuronowy jest związkiem, który występuje naturalnie w ciele człowieka. Pomaga zachować piękny wygląd zewnętrzny, a jednocześnie wspiera zdrowe funkcjonowanie organizmu. Jego właściwości nawilżające pozwalają zachować elastyczność i młodość skóry. W jakich …

Kwas hialuronowy – prawidłowe nawilżenie dla całego organizmu

Projekt bez tytułu(44)
Kwas hialuronowy w tabletkach – Na stawy, kolana, twarz, oczy, usta i włosy.

Kwas hialuronowy – na stawy, kolana, twarz, oczy, usta i włosy Troska o młody i zdrowy wygląd to nie tylko dobrze dobrane i starannie dopasowane kosmetyki. To również dostarczanie do wnętrza swojego organizmu odpowiednich substancji i produktów, które pozytywnie wpływają …

Kwas hialuronowy w tabletkach – Na stawy, kolana, twarz, oczy, usta i włosy.

Shopping Cart
Dołącz do listy oczekujących Poinformujemy Cię, gdy produkt znów będzie dostępny. Podaj poniżej swój adres e-mail aby otrzymać powiadomienie o dostępności produktu.
Scroll to Top