02.12.2020
Kwas hialuronowy – naturalna broń na starzenie się skóry
Upływający czas powoduje szereg zmian w wyglądzie zewnętrznym. Jest widoczny zwłaszcza na skórze, która z wiekiem może stopniowo tracić swoją jędrność i elastyczność. Z medycznego punktu widzenia starzenie się skóry jest naturalnym procesem. Wynika z utraty pewnych funkcji pełnionych dotychczas przez komórki, tkanki oraz układy występujące w organizmie. Choć nie można całkowicie zatrzymać mechanizmów odpowiadających za młody wygląd skóry, są pewne działania pozwalające spowolnić ten proces.
Warto zadbać przede wszystkim o eliminowanie czynników, które mogłyby wpływać negatywnie na kondycję skóry. Dotyczy to zwłaszcza stresu, zbyt małej ilości snu, odwodnienia organizmu oraz spożywania niezdrowych i przetworzonych posiłków.
Dla zachowania zdrowego wyglądu skóry istotna jest także jej systematyczna pielęgnacja. Przed sięgnięciem po zabiegi medycyny estetycznej lub preparaty do stosowania zewnętrznego, należy w pierwszej kolejności zapewnić wsparcie od wewnątrz. Wskazane jest więc, by sięgać po preparaty, które uzupełniają niedobór związków występujących naturalnie w organizmie. Jednym z nich jest kwas hialuronowy – związek o działaniu higroskopijnym, pomagający w zachowaniu jędrnej i elastycznej skóry.
Spis treści
Kwas hialuronowy na odwodnioną i wysuszoną skórę
W skórze znajduje się ponad połowa całkowitej ilości kwasu hialuronowego występującego w organizmie człowieka. Dzięki połączeniu kwasu hialuronowego z molekułami wody, skóra może zyskać odpowiednie nawilżenie. Wpływa to na zdrowy wygląd skóry, określany często jako wypoczęty lub promienny.
Aby zadbać o prawidłowe nawodnienie skóry, należy przyjmować odpowiednie ilości płynów i unikać czynników, które mogłyby spowodować nadmierne wysuszenie skóry. Jest to najczęściej:
Przyjmowanie kwasu hialuronowego powoduje zwiększenie absorpcji wody w skórze. Wynika to z niezwykłych właściwości tego związku: jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może wiązać nawet 250 cząsteczek wody. Biorąc pod uwagę, że w ciągu jednego dnia aż co trzecia cząsteczka kwasu hialuronowego ulega rozpadowi, stosowanie preparatów uzupełniających poziom tego związku w organizmie wydaje się być uzasadniona.
Popularne kategorie suplementów
Działanie kwasu hialuronowego a jędrność skóry
Liczne badania przeprowadzone w ostatnich latach wykazały, że kwas hialuronowy wykazuje działanie przeciwstarzeniowe. Stąd jego popularność w zakładach medycyny estetycznej oraz wciąż rosnąca oferta kosmetyków posiadających w składzie ten właśnie związek.
Warto także rozważyć stosowanie kwasu hialuronowego w postaci środków doustnych. Regularne uzupełnianie jego poziomu w organizmie odgrywa dużą rolę w tworzeniu włókien kolagenowych, odpowiedzialnych za jędrność i sprężystość skóry. Dlatego przyjmowanie kwasu hialuronowego może pomóc w spłycaniu zmarszczek i pozwala zapobiec nieestetycznemu efektowi zwisającej skóry.
Pomoc w likwidacji zmian potrądzikowych
Trądzik dotyka najczęściej osoby w wieku nastoletnim. Zdarza się jednak, że powraca także w wieku dorosłym, powodując jeszcze większe spustoszenie na twarzy. W każdym przypadku zmiany trądzikowe – zwłaszcza te nieleczone – mogą pozostawiać nieestetyczne bruzdy i wgłębienia na twarzy.
Kwas hialuronowy znajduje swoje zastosowanie także i w tym przypadku. Jego cenne zdolności regenerujące pomagają przyspieszyć gojenie stanów zapalnych skóry i redukują niebezpieczeństwo pojawienia się blizn potrądzikowych. Przy leczeniu tego problemu ważne są także właściwości nawilżające kwasu hialuronowego. Zdarza się często, że osoby zmagające się z trądzikiem stosują intensywną terapię antybiotykową, która wysusza skórę twarzy. Dzięki kwasowi hialuronowemu można przywrócić odpowiednie nawilżenie skóry w sposób naturalny i skuteczny. Kwas hialuronowy posiada także działanie przeciwzapalne, dzięki czemu może działać jak tarcza obronna przeciwko podrażnieniom
Ulga dla bolących stawów
Choroba zwyrodnieniowa stawów może dotyczyć nawet 30% osób po 40 roku życia. Do jej rozwoju dochodzi na skutek nadmiernej degradacji chrząstki stawowej przy jednoczesnym niedoborze substancji odpowiadających za odżywienie tej struktury. Zastosowanie kwasu hialuronowego będącego jednym z naturalnych budulców chrząstki stawowej, wspiera proces leczenia stawów. Jednocześnie pomaga także wyeliminować uciążliwy ból wynikający z nadmiernego tarcia chrząstek w stawie.
Kwas hialuronowy poprawia szklistość w obrębie chrząstki stawowej i wpływa na zwiększenie lepkości płynu stawowego. Stosowany regularnie, może skutecznie zapobiec ich niszczeniu.
Wsparcie w leczeniu zespołu suchego oka
Zespół suchego oka jest schorzeniem, które objawia zaburzeniami filmu łzowego. W wyniku tego nieprawidłowo nawilżona rogówka i spojówka w oku zaczynają wysychać. Przyczyną występowania zespołu suchego oka jest m.in.: stosowanie określonych leków na obniżenie krwi, depresję, arytmię lub migrenę; zmiany hormonalne; palenie papierosów, klimatyzacja, zanieczyszczenia powietrza.
Z racji zdolności do wiązania wody w organizmie, kwas hialuronowy okazuje się także dobrym rozwiązaniem w przypadku zespołu suchego oka. Hialuronian sodu wpływa na zwiększenie lepkości preparatu, dlatego tak dobrze sprawdza się jako składnik kropli do oczu. Kwas hialuronowy nawilża rogówkę i spojówkę. Dzięki temu poprawie ulega jakość filmu łzowego.
Kwas hialuronowy – naturalne nawilżenie dla całego organizmu
Kwas hialuronowy występuje naturalnie w tkankach budujących ciało człowieka. Już po 25 roku życia jego produkcja zaczyna spadać, dlatego warto odpowiednio wcześnie zadbać o wyrównanie jego poziomu. Kwas hialuronowy zwiększa jędrność i elastyczność skóry oraz powoduje jej zwiększone nawilżenie, oraz odżywienie. Dzięki temu walka ze starzeniem się skóry może być znacznie skuteczniejsza.
Kwas hialuronowy jest także nieoceniony w przypadku dolegliwości związanych z bólem stawów lub przy leczeniu zespołu suchego oka. To bezpieczny i wartościowy związek, który pomaga nawilżyć cały organizm. Systematyczna kuracja z kwasem hialuronowym pozwala zauważyć efekty zarówno na zewnątrz (gładka, promienna skóra), jak i wewnątrz (lepsze samopoczucie, zdrowe stawy).
Poznaj nasze wybrane kategorie suplementów diety i witamin
Gdzie naturalnie występuje kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy naturalnie występuje w ludzkich tkankach (przede wszystkim w skórze – ponad 50%). Właśnie dlatego bywa nazywany „naturalną bronią na starzenie się skóry”.
Skąd się bierze kwas hialuronowy?
Aktualnie kwas hialuronowy uzyskiwany jest w warunkach laboratoryjnych, w procesie fermentacji mikrobiologicznej surowców roślinnych (np. zbóż) z użyciem bakterii Streptococcus equi.
W jakich pokarmach jest kwas hialuronowy?
Aby zwiększyć ilość kwasu hialuronowego warto spożywać produkty bogate w cynk oraz magnez (np. banany, migdały lub brązowy ryż), a także chude mięso czy świeże, nieprzetworzone warzywa (zwłaszcza zielone liściaste).
Jakie zioła zawierają kwas hialuronowy?
Źródłem kwasu hialuronowego mogą być aromatyczne zioła, które bez trudu znajdziesz w sklepie, np. pietruszka, kolendra, rozmaryn czy bazylia. Dzięki temu, spożywając smaczny posiłek, pobudzisz także produkcję kwasu hialuronowego.
Źródła:
1. https://www.naturomed.pl/images/praktyczna-wiedza/Kwas_hialuronowy.pdf
2. Głowacki A., Koźma E., Olczyk K. i wsp.: Glikozaminoglikany – struktura i funkcja. Post. biochem. 1995; 42 (2): 139 -148.
3. Price R. D., Berry M. G., Nasavaria H.A.: Hyaluronic acid: the scientific and clinical evidence. J. Plast. Reconstr. Aesthet. Surg. 2007; 60 (10): 1110-1119.
4. Stankiewicz A., Wójcik E.: Zastosowanie pochodnych kwasu hialuronowego w okulistyce. Ordynator leków. 2006; 6, 1 (51): 3-7.
5. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1062/hyaluronic-acid
6. https://harleystreet-md.co.uk/blog/foods-contain-hyaluronic-acid/
7. Wypełniacze estetyczne, [w:] Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, 2013, s. 51–67.
Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.