Kwas hialuronowy – naturalna broń na starzenie się skóry

kwas_hialuronowy_naturalna_bron_na_starzenie_skory

Kwas hialuronowy – naturalna broń na starzenie się skóry

Upływający czas powoduje szereg zmian w wyglądzie zewnętrznym. Jest widoczny zwłaszcza na skórze, która z wiekiem może stopniowo tracić swoją jędrność i elastyczność. Z medycznego punktu widzenia starzenie się skóry jest naturalnym procesem. Wynika z utraty pewnych funkcji pełnionych dotychczas przez komórki, tkanki oraz układy występujące w organizmie. Choć nie można całkowicie zatrzymać mechanizmów odpowiadających za młody wygląd skóry, są pewne działania pozwalające spowolnić ten proces.

Warto zadbać przede wszystkim o eliminowanie czynników, które mogłyby wpływać negatywnie na kondycję skóry. Dotyczy to zwłaszcza stresu, zbyt małej ilości snu, odwodnienia organizmu oraz spożywania niezdrowych i przetworzonych posiłków.

Dla zachowania zdrowego wyglądu skóry istotna jest także jej systematyczna pielęgnacja. Przed sięgnięciem po zabiegi medycyny estetycznej lub preparaty do stosowania zewnętrznego, należy w pierwszej kolejności zapewnić wsparcie od wewnątrz. Wskazane jest więc, by sięgać po preparaty, które uzupełniają niedobór związków występujących naturalnie w organizmie. Jednym z nich jest kwas hialuronowy – związek o działaniu higroskopijnym, pomagający w zachowaniu jędrnej i elastycznej skóry.

W skórze znajduje się ponad połowa całkowitej ilości kwasu hialuronowego występującego w organizmie człowieka. Dzięki połączeniu kwasu hialuronowego z molekułami wody, skóra może zyskać odpowiednie nawilżenie. Wpływa to na zdrowy wygląd skóry, określany często jako wypoczęty lub promienny.

Aby zadbać o prawidłowe nawodnienie skóry, należy przyjmować odpowiednie ilości płynów i unikać czynników, które mogłyby spowodować nadmierne wysuszenie skóry. Jest to najczęściej:

  • Częsta ekspozycja na promienie słoneczne. Słońce jest źródłem cennej witaminy D, jednak zbyt długie przebywanie w zasięgu ostrych promieni słonecznych naraża skórę na negatywne działanie promieniowania UV i powoduje jej wysuszanie oraz przedwczesne starzenie.
  • Silny wiatr oraz niska temperatura. Te okoliczności pogodowe powodują naruszenie bariery hydrolipidowej i mogą prowadzić do dużej utraty wody w obrębie skóry.
  • Ciągła styczność z zanieczyszczeniami. Skóra odgrywa rolę ochronną i broni organizm przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. Jednak kiedy ilość zanieczyszczeń jest zbyt duża, bariera ochronna skóry ulega osłabieniu, co powoduje obniżone nawilżenie skóry.
  • Niskiej jakości dieta. Spożywane produkty mogą dostarczać wody do organizmu lub też powodować jego odwodnienie. Do tej drugiej kategorii z całą pewnością należy zaliczyć: kawę, alkohol, słodycze oraz napoje słodzone, sól (zwłaszcza ta występująca w fast-foodach, chipsach, wędlinach i serach).

Przyjmowanie kwasu hialuronowego powoduje zwiększenie absorpcji wody w skórze. Wynika to z niezwykłych właściwości tego związku: jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może wiązać nawet 250 cząsteczek wody. Biorąc pod uwagę, że w ciągu jednego dnia aż co trzecia cząsteczka kwasu hialuronowego ulega rozpadowi, stosowanie preparatów uzupełniających poziom tego związku w organizmie wydaje się być uzasadniona.

kwas_hialuronowy_odwodniona_i_wysuszona_skora

Działanie kwasu hialuronowego a jędrność skóry

Liczne badania przeprowadzone w ostatnich latach wykazały, że kwas hialuronowy wykazuje działanie przeciwstarzeniowe. Stąd jego popularność w zakładach medycyny estetycznej oraz wciąż rosnąca oferta kosmetyków posiadających w składzie ten właśnie związek.

Warto także rozważyć stosowanie kwasu hialuronowego w postaci środków doustnych. Regularne uzupełnianie jego poziomu w organizmie odgrywa dużą rolę w tworzeniu włókien kolagenowych, odpowiedzialnych za jędrność i sprężystość skóry. Dlatego przyjmowanie kwasu hialuronowego może pomóc w spłycaniu zmarszczek i pozwala zapobiec nieestetycznemu efektowi zwisającej skóry.

Pomoc w likwidacji zmian potrądzikowych

Trądzik dotyka najczęściej osoby w wieku nastoletnim. Zdarza się jednak, że powraca także w wieku dorosłym, powodując jeszcze większe spustoszenie na twarzy. W każdym przypadku zmiany trądzikowe – zwłaszcza te nieleczone – mogą pozostawiać nieestetyczne bruzdy i wgłębienia na twarzy.

Kwas hialuronowy znajduje swoje zastosowanie także i w tym przypadku. Jego cenne zdolności regenerujące pomagają przyspieszyć gojenie stanów zapalnych skóry i redukują niebezpieczeństwo pojawienia się blizn potrądzikowych. Przy leczeniu tego problemu ważne są także właściwości nawilżające kwasu hialuronowego. Zdarza się często, że osoby zmagające się z trądzikiem stosują intensywną terapię antybiotykową, która wysusza skórę twarzy. Dzięki kwasowi hialuronowemu można przywrócić odpowiednie nawilżenie skóry w sposób naturalny i skuteczny. Kwas hialuronowy posiada także działanie przeciwzapalne, dzięki czemu może działać jak tarcza obronna przeciwko podrażnieniom

Ulga dla bolących stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów może dotyczyć nawet 30% osób po 40 roku życia. Do jej rozwoju dochodzi na skutek nadmiernej degradacji chrząstki stawowej przy jednoczesnym niedoborze substancji odpowiadających za odżywienie tej struktury. Zastosowanie kwasu hialuronowego będącego jednym z naturalnych budulców chrząstki stawowej, wspiera proces leczenia stawów. Jednocześnie pomaga także wyeliminować uciążliwy ból wynikający z nadmiernego tarcia chrząstek w stawie.

Kwas hialuronowy poprawia szklistość w obrębie chrząstki stawowej i wpływa na zwiększenie lepkości płynu stawowego. Stosowany regularnie, może skutecznie zapobiec ich niszczeniu.

kwas_hialuronowy_ulga_dla_bolacych_stawow

Wsparcie w leczeniu zespołu suchego oka

Zespół suchego oka jest schorzeniem, które objawia zaburzeniami filmu łzowego. W wyniku tego nieprawidłowo nawilżona rogówka i spojówka w oku zaczynają wysychać. Przyczyną występowania zespołu suchego oka jest m.in.: stosowanie określonych leków na obniżenie krwi, depresję, arytmię lub migrenę; zmiany hormonalne; palenie papierosów, klimatyzacja, zanieczyszczenia powietrza.

Z racji zdolności do wiązania wody w organizmie, kwas hialuronowy okazuje się także dobrym rozwiązaniem w przypadku zespołu suchego oka. Hialuronian sodu wpływa na zwiększenie lepkości preparatu, dlatego tak dobrze sprawdza się jako składnik kropli do oczu. Kwas hialuronowy nawilża rogówkę i spojówkę. Dzięki temu poprawie ulega jakość filmu łzowego.

Kwas hialuronowy – naturalne nawilżenie dla całego organizmu

Kwas hialuronowy występuje naturalnie w tkankach budujących ciało człowieka. Już po 25 roku życia jego produkcja zaczyna spadać, dlatego warto odpowiednio wcześnie zadbać o wyrównanie jego poziomu. Kwas hialuronowy zwiększa jędrność i elastyczność skóry oraz powoduje jej zwiększone nawilżenie, oraz odżywienie. Dzięki temu walka ze starzeniem się skóry może być znacznie skuteczniejsza.

Kwas hialuronowy jest także nieoceniony w przypadku dolegliwości związanych z bólem stawów lub przy leczeniu zespołu suchego oka. To bezpieczny i wartościowy związek, który pomaga nawilżyć cały organizm. Systematyczna kuracja z kwasem hialuronowym pozwala zauważyć efekty zarówno na zewnątrz (gładka, promienna skóra), jak i wewnątrz (lepsze samopoczucie, zdrowe stawy).

Gdzie naturalnie występuje kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy naturalnie występuje w ludzkich tkankach (przede wszystkim w skórze – ponad 50%). Właśnie dlatego bywa nazywany „naturalną bronią na starzenie się skóry”.

Skąd się bierze kwas hialuronowy?

Aktualnie kwas hialuronowy uzyskiwany jest w warunkach laboratoryjnych, w procesie fermentacji mikrobiologicznej surowców roślinnych (np. zbóż) z użyciem bakterii Streptococcus equi.

W jakich pokarmach jest kwas hialuronowy?

Aby zwiększyć ilość kwasu hialuronowego warto spożywać produkty bogate w cynk oraz magnez (np. banany, migdały lub brązowy ryż), a także chude mięso czy świeże, nieprzetworzone warzywa (zwłaszcza zielone liściaste).

Jakie zioła zawierają kwas hialuronowy?

Źródłem kwasu hialuronowego mogą być aromatyczne zioła, które bez trudu znajdziesz w sklepie, np. pietruszka, kolendra, rozmaryn czy bazylia. Dzięki temu, spożywając smaczny posiłek, pobudzisz także produkcję kwasu hialuronowego.

Źródła:
1. https://www.naturomed.pl/images/praktyczna-wiedza/Kwas_hialuronowy.pdf
2. Głowacki A., Koźma E., Olczyk K. i wsp.: Glikozaminoglikany – struktura i funkcja. Post. biochem. 1995; 42 (2): 139 -148.
3. Price R. D., Berry M. G., Nasavaria H.A.: Hyaluronic acid: the scientific and clinical evidence. J. Plast. Reconstr. Aesthet. Surg. 2007; 60 (10): 1110-1119.
4. Stankiewicz A., Wójcik E.: Zastosowanie pochodnych kwasu hialuronowego w okulistyce. Ordynator leków. 2006; 6, 1 (51): 3-7.
5. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1062/hyaluronic-acid
6. https://harleystreet-md.co.uk/blog/foods-contain-hyaluronic-acid/
7. Wypełniacze estetyczne, [w:] Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, 2013, s. 51–67.

Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.

Dawid Wróblewski
Dawid Wróblewski

Trener personalny, dietetyk. Swoją pasją zaraża i promuje zdrowy styl życia. Dokładnie wie jak ważne jest uzupełnianie niedoborów minerałów i witamin w codziennej diecie. Specjalizuję się w pracy z osobami, mającymi problem problem w ustaleniu realnych celów i osiąganiu trwałych rezultatów. Swój wolny czas spędza na swieżym powietrzu, miłośnik wysokich gór.

Poznaj nasze produkty

TE WPISY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

suplementy dla sportowców
Suplementy dla sportowców

Suplementy diety dla sportowców – Jakie najlepsze i które stosować? Suplementy diety są ważnym elementem codziennej diety dla sportowców, stanowią bowiem prosty i łatwy sposób na dostarczenie odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych zgodnie z zaleceniami. Suplementy diety dla osób …

Suplementy dla sportowców

zdrowe odchudzanie naturalnymi suplementami diety
Jak zdrowo schudnąć? 8 reguł naturalnej redukcji wagi

Jak zdrowo schudnąć? 8 reguł naturalnej redukcji wagi Odchudzanie może wydawać się skomplikowane, jeśli nie wiemy, w jaki sposób postępować. To zrozumiałe, że nie znając zasad skutecznej redukcji wagi, błądzimy po omacku i sięgamy po sposoby, które nie zawsze przynoszą …

Jak zdrowo schudnąć? 8 reguł naturalnej redukcji wagi

sposoby-na-zmeczenie
Naturalne sposoby na ciągłe zmęczenie, senność i brak energii

Naturalne sposoby na ciągłe zmęczenie, senność i brak energii W naszej strefie klimatycznej obecne są cztery pory roku. Wiążą się one z obecnością słońca w ciągu dnia i temperaturami otoczenia. O ile temperatury otoczenia nie wpływają tak bardzo na nasz …

Naturalne sposoby na ciągłe zmęczenie, senność i brak energii

Shopping Cart
Dołącz do listy oczekujących Poinformujemy Cię, gdy produkt znów będzie dostępny. Podaj poniżej swój adres e-mail aby otrzymać powiadomienie o dostępności produktu.
Scroll to Top