07.12.2020
L-karnityna – naturalne wsparcie w odchudzaniu
Odchudzanie jest procesem złożonym, na którego sukces wpływa wiele zróżnicowanych czynników. Zdarza się, że na drodze do szczupłej sylwetki stoją niedobory pewnych istotnych składników, takich jak l-karnityna. Jest to substancja, która zwiększa szybkość spalania tłuszczu, a jednocześnie ma pozytywny wpływ także na osoby podejmujące regularny i intensywny wysiłek.
Wbrew często spotykanej opinii, l-karnityna nie jest preparatem przeznaczonym wyłącznie dla kulturystów. Coraz częściej sięgają po niego osoby, które z siłownią i profesjonalnym kształtowaniem sylwetki mają niewiele wspólnego. Wiąże się to bezpośrednio z właściwościami l-karnityny oraz jej bezpiecznym i nieinwazyjnym działaniem – nawet przy systematycznym stosowaniu aminokwasu.
Spis treści
Czym jest l-karnityna?
L-karnityna to organiczny związek chemiczny (β-hydroksy-γ-trimetyloamoniomaślan), który syntetyzowany jest w wątrobie, nerkach oraz mózgu z lizyny i metioniny. Jako aminokwas endogenny powinien być produkowany przez organizm w ilościach pokrywających codzienne zapotrzebowanie. U zdrowego człowieka ta równowaga jest zachowywana. Do zaburzeń w tym obrębie może dojść na skutek przyjmowania niektórych leków, ale także przy zwiększonym wysiłku fizycznym.
Kluczowa rola, którą spełnia l-karnityna, polega na uczestnictwie w transportowaniu długołańcuchowych kwasów tłuszczowych do mitochondriów, gdzie dochodzi do ich utlenienia. Rezultatem jest powstanie energii niezbędnej do dobrego funkcjonowania wszystkich komórek występujących w organizmie.
Popularne kategorie suplementów
Jakie właściwości wykazuje l-karnityna?
L-karnityna wykazuje wiele cennych właściwości, które są istotne zarówno ze względu na proces odchudzania, jak i na dobre zdrowie oraz ogólne samopoczucie:
Jaką rolę odgrywa l-karnityna w procesie odchudzania?
Jedną z funkcji l-karnityny jest transportowanie kwasów tłuszczowych do mitochondriów. Tam, z udziałem beta-oksydacji, są one spalane. Zwiększenie poziomu l-karnityny w organizmie pozwala uzyskać większą ilość energii z tłuszczu.
L-karnityna pozwala wydajniej korzystać z energii dostarczanej do organizmu wraz z pożywieniem. Wpływa to na ograniczenie kalorii w codziennej diecie. Osoby, które mają zbyt niski poziom l-karnityny mają trudności ze schudnięciem, ponieważ przeprowadzenie prawidłowego procesu utleniania kwasów tłuszczowych jest w takich warunkach mocno utrudnione.
Kto ma zwiększone zapotrzebowanie na l-karnitynę?
Organizm ludzki może produkować l-karnitynę samodzielnie, więc jej dodatkowa podaż w postaci wybranych produktów spożywczych oraz suplementów diety może wydawać się niepotrzebna. Okazuje się jednak, że do niedoborów l-karnityny dochodzi częściej, niż mogłoby się nam zdawać. W przypadku osób odchudzających się te braki mogą okazać się szczególnie dotkliwe, ponieważ skutecznie utrudnią osiągnięcie zamierzonych efektów.
Suplementacja l-karnityną może być zalecana w przypadku osób, które walczą z nadwagą i chciałyby wspomóc dotychczas stosowane metody. Inną grupą, która może zdecydować się na przyjmowanie l-karnityny są sportowcy podejmujący intensywny wysiłek fizyczny. Aminokwas pomaga w regeneracji mięśni i zauważalnie podnosi ich wytrzymałość.
Jak dawkować L-karnitynę dla najlepszego efektu?
Dzienne zapotrzebowanie na L-karnitynę jest pokrywane częściowo przez samodzielną syntezę organizmu, a częściowo przez artykuły spożywcze oraz suplementy diety przyjmowane w ramach codziennej diety. Wraz z pożywieniem dostarczane jest ponad 70% l-karnityny, dlatego warto zadbać o odpowiedni dobór swoich posiłków. Szacuje się, że dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej wynosi ok. 15 mg l-karnityny.
L-karnityna występuje naturalnie w produktach mięsnych (baranina wieprzowina, ryby) oraz w przetworach mlecznych. W bardzo niewielkich ilościach l-argininę można spotkać także w produktach roślinnych (awokado, soja, zboża). Dodatkowo należy pamiętać, że podczas gotowania tych produktów, zawartość aminokwasu ulega zmniejszeniu. Inną metodą dostarczenia l-karnityny do organizmu jest stosowanie naturalnych preparatów doustnych jak suplementy diety.
Czy warto stosować suplementy z l-karnityną?
Choć l-karnityna jest ogólnodostępna pod postacią wybranych artykułów spożywczych, pozyskanie odpowiedniej ilości tego aminokwasu może okazać się problematyczne. Trudności wynikają często z braku możliwości wprowadzenia niektórych składników do diety (wegetarianie) oraz utratą dużych ilości l-karnityny w procesie przygotowywania tych produktów.
W takich sytuacjach suplementacja okazuje się być jednym z najprostszych i najbardziej skutecznych rozwiązań. Decydując się na suplementację l-karnityną należy zadbać o odpowiednio wysokie parametry preparatu i dopilnować, by stosowanie suplementu odbywało się regularnie.
Przyjmowanie suplementu l-karnityny w oderwaniu od zdrowego jadłospisu i regularnego ruchu nie zagwarantuje samoistnego spalenia tłuszczu. L-karnityna jako element kompleksowej kuracji wesprze proces lipolizy tłuszczu i pomoże pobudzić do działania procesy naturalnie występujące w organizmie. Suplementacja aminokwasem pomaga także w przypadku problemów z przewlekłym zmęczeniem, osłabieniem i spadkiem kondycji umysłowej
L-karnityna – skuteczna pomoc w drodze do smukłej sylwetki
Dążenia związane z redukcją nadwagi bywają trudne. Zwłaszcza wtedy, gdy efekty nie pojawiają się przez dłuższy czas. W takich sytuacjach warto jednak poszukać rozwiązania w innym miejscu. Sięgnięcie po l-karnitynę wspomaga wysiłki osób odchudzających się i stanowi naturalne oraz bezpieczne wsparcie w tym zakresie.
L-karnityna pomaga przyspieszyć metabolizm tłuszczu i przyspiesza regenerację mięśni. Stosowanie l-karnityny w połączeniu ze zbilansowaną dietą oraz regularną aktywnością fizyczną może pomóc w osiągnięciu satysfakcjonujących efektów odchudzania. Oprócz właściwości wspierających redukcję wagi l-karnitynaposiada także szereg innych zastosowań. Dotyczą one obszarów takich jak: niewydolność nerek, niedoczynność tarczycy, nieprawidłowości w funkcjonowaniu wątroby oraz choroby neurodegradacyjne. Aminokwas pomaga więc zadbać o piękną sylwetkę, a jednocześnie ma także swój udział w poprawie ogólnej witalności.
Poznaj nasze wybrane kategorie suplementów diety i witamin
Ile l-karnityny na odchudzanie?
Dokładne dawkowanie l-karnityny zależy od stanu wyjściowego Twojego organizmu. Przyjmuje się, że odpowiednia dawka dla osób dorosłych mieści się pomiędzy 250 mg do 2g. Dobrze pamiętać jednak, że część l-karnityny organizm ludzki wytwarza samodzielnie.
Czy warto stosowac l Carnitine?
Tak, zwłaszcza w przypadku osób szczególnie zagrożonych niedoborem tej substancji (sportowcy, osoby na diecie bez produktów odzwierzęcych).
Co daje l Carnitina?
L-karnityna wykazuje działanie antyoksydacyjne, detoksykacyjne i regenerujące. Jest wsparciem w utrzymaniu odpowiedniego poziomu cholesterolu oraz w redukcji nadmiernych kilogramów.
Czy l-karnityna podnosi ciśnienie krwi?
Nie, przeciwnie: sama l-karnityna obniża ciśnienie tętnicze. W wielu suplementach z l-karnityną znajdują się jednak także substancje termogeniczne, dlatego osoby z nadciśnieniem powinny z uwagą prześledzić skład produktu.
Źródła:
1. Bohan TP, Helton E, McDonald I. et al: Effect of L-carnitine treatment for valproate-induced hepatotoxicity. Neurology 2001, 56:1405-1409
2. American Association of Clinical Endocrinologists medical guidelines for the clinical use of
dietary supplements and nutraceuticals. Nutraceutical Guidelines, Endocr Pract. 2003; 9(5),
417-47
3. Rospond B, Chłopicka J. Funkcje biologiczne L-karnityny i jej zawartość w wybranych produktach spożywczych. Przegląd lekarski 2013; 70(2),85-91
4. Respond B., Chłopicka J., Funkcje biologiczne L-karnityny i jej zawartość w wybranych produktach spożywczych, „Przegląd Lekarski” 2013, 70(2), 85–91,
Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.