Szybka dostawa 120 dni na zwrot Gwarancja naturalnych skladników Gwarancja oryginalności
l_karnityna_naturalne_wsparcie_w_odchudzaniu

L-karnityna – naturalne wsparcie w odchudzaniu

Odchudzanie jest procesem złożonym, na którego sukces wpływa wiele zróżnicowanych czynników. Zdarza się, że na drodze do szczupłej sylwetki stoją niedobory pewnych istotnych składników, takich jak l-karnityna. Jest to substancja, która zwiększa szybkość spalania tłuszczu, a jednocześnie ma pozytywny wpływ także na osoby podejmujące regularny i intensywny wysiłek.

Wbrew często spotykanej opinii, l-karnityna nie jest preparatem przeznaczonym wyłącznie dla kulturystów. Coraz częściej sięgają po niego osoby, które z siłownią i profesjonalnym kształtowaniem sylwetki mają niewiele wspólnego. Wiąże się to bezpośrednio z właściwościami l-karnityny oraz jej bezpiecznym i nieinwazyjnym działaniem – nawet przy systematycznym stosowaniu aminokwasu.

L-karnityna to organiczny związek chemiczny (β-hydroksy-γ-trimetyloamoniomaślan), który syntetyzowany jest w wątrobie, nerkach oraz mózgu z lizyny i metioniny. Jako aminokwas endogenny powinien być produkowany przez organizm w ilościach pokrywających codzienne zapotrzebowanie. U zdrowego człowieka ta równowaga jest zachowywana. Do zaburzeń w tym obrębie może dojść na skutek przyjmowania niektórych leków, ale także przy zwiększonym wysiłku fizycznym.

Kluczowa rola, którą spełnia l-karnityna, polega na uczestnictwie w transportowaniu długołańcuchowych kwasów tłuszczowych do mitochondriów, gdzie dochodzi do ich utlenienia. Rezultatem jest powstanie energii niezbędnej do dobrego funkcjonowania wszystkich komórek występujących w organizmie.

Jakie właściwości wykazuje l-karnityna?

L-karnityna wykazuje wiele cennych właściwości, które są istotne zarówno ze względu na proces odchudzania, jak i na dobre zdrowie oraz ogólne samopoczucie:

  • Eliminuje wolne rodniki. Nadmiar oksydantów prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych i może powodować rozwój miażdżycy. Ochrona przed wolnymi rodnikami poprawia pracę układu sercowo-naczyniowego i zapewnia wyższą wydolność oraz lepsze ukrwienie organizmu.
  • Pomaga utrzymać zdrowy poziom cholesterolu. L-karnitynę stosuje się w ramach kuracji u osób z zaburzeniami lipidowymi. Zbyt wysoki poziom cholesterolu LDL często towarzyszy nadwadze i otyłości. Zadbanie o odpowiednie parametry w lipidogramie pozwolą cieszyć się dobrym samopoczuciem oraz dobrym zdrowiem na dłużej.
  • Przyspiesza regenerację powysiłkową. L-karnityna wpływa na poprawę wydolności tlenowej oraz wydolności mięśniowej. Reguluje także przemiany energetyczne zachodzące w mięśniach.
  • Ma zdolności detoksykacyjne. Nadmiar toksyn w organizmie spowalnia metabolizm i może utrudniać odchudzanie. L-karnityna ma zdolność do wiązania toksycznych substancji i usuwania ich poza organizm

Jaką rolę odgrywa l-karnityna w procesie odchudzania?

Jedną z funkcji l-karnityny jest transportowanie kwasów tłuszczowych do mitochondriów. Tam, z udziałem beta-oksydacji, są one spalane. Zwiększenie poziomu l-karnityny w organizmie pozwala uzyskać większą ilość energii z tłuszczu.

L-karnityna pozwala wydajniej korzystać z energii dostarczanej do organizmu wraz z pożywieniem. Wpływa to na ograniczenie kalorii w codziennej diecie. Osoby, które mają zbyt niski poziom l-karnityny mają trudności ze schudnięciem, ponieważ przeprowadzenie prawidłowego procesu utleniania kwasów tłuszczowych jest w takich warunkach mocno utrudnione.

jaka_role_odgrywa_l_karnityna_w_procesie_odchudzania

Kto ma zwiększone zapotrzebowanie na l-karnitynę?

Organizm ludzki może produkować l-karnitynę samodzielnie, więc jej dodatkowa podaż w postaci wybranych produktów spożywczych oraz suplementów diety może wydawać się niepotrzebna. Okazuje się jednak, że do niedoborów l-karnityny dochodzi częściej, niż mogłoby się nam zdawać. W przypadku osób odchudzających się te braki mogą okazać się szczególnie dotkliwe, ponieważ skutecznie utrudnią osiągnięcie zamierzonych efektów.

Suplementacja l-karnityną może być zalecana w przypadku osób, które walczą z nadwagą i chciałyby wspomóc dotychczas stosowane metody. Inną grupą, która może zdecydować się na przyjmowanie l-karnityny są sportowcy podejmujący intensywny wysiłek fizyczny. Aminokwas pomaga w regeneracji mięśni i zauważalnie podnosi ich wytrzymałość.

Jak dawkować L-karnitynę dla najlepszego efektu?

Dzienne zapotrzebowanie na L-karnitynę jest pokrywane częściowo przez samodzielną syntezę organizmu, a częściowo przez artykuły spożywcze oraz suplementy diety przyjmowane w ramach codziennej diety. Wraz z pożywieniem dostarczane jest ponad 70% l-karnityny, dlatego warto zadbać o odpowiedni dobór swoich posiłków. Szacuje się, że dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej wynosi ok. 15 mg l-karnityny.

L-karnityna występuje naturalnie w produktach mięsnych (baranina wieprzowina, ryby) oraz w przetworach mlecznych. W bardzo niewielkich ilościach l-argininę można spotkać także w produktach roślinnych (awokado, soja, zboża). Dodatkowo należy pamiętać, że podczas gotowania tych produktów, zawartość aminokwasu ulega zmniejszeniu. Inną metodą dostarczenia l-karnityny do organizmu jest stosowanie naturalnych preparatów doustnych jak suplementy diety.

Czy warto stosować suplementy z l-karnityną?

Choć l-karnityna jest ogólnodostępna pod postacią wybranych artykułów spożywczych, pozyskanie odpowiedniej ilości tego aminokwasu może okazać się problematyczne. Trudności wynikają często z braku możliwości wprowadzenia niektórych składników do diety (wegetarianie) oraz utratą dużych ilości l-karnityny w procesie przygotowywania tych produktów.

W takich sytuacjach suplementacja okazuje się być jednym z najprostszych i najbardziej skutecznych rozwiązań. Decydując się na suplementację l-karnityną należy zadbać o odpowiednio wysokie parametry preparatu i dopilnować, by stosowanie suplementu odbywało się regularnie.

Przyjmowanie suplementu l-karnityny w oderwaniu od zdrowego jadłospisu i regularnego ruchu nie zagwarantuje samoistnego spalenia tłuszczu. L-karnityna jako element kompleksowej kuracji wesprze proces lipolizy tłuszczu i pomoże pobudzić do działania procesy naturalnie występujące w organizmie. Suplementacja aminokwasem pomaga także w przypadku problemów z przewlekłym zmęczeniem, osłabieniem i spadkiem kondycji umysłowej

l_karnityna_smukla_sylwetka

L-karnityna – skuteczna pomoc w drodze do smukłej sylwetki

Dążenia związane z redukcją nadwagi bywają trudne. Zwłaszcza wtedy, gdy efekty nie pojawiają się przez dłuższy czas. W takich sytuacjach warto jednak poszukać rozwiązania w innym miejscu. Sięgnięcie po l-karnitynę wspomaga wysiłki osób odchudzających się i stanowi naturalne oraz bezpieczne wsparcie w tym zakresie.

L-karnityna pomaga przyspieszyć metabolizm tłuszczu i przyspiesza regenerację mięśni. Stosowanie l-karnityny w połączeniu ze zbilansowaną dietą oraz regularną aktywnością fizyczną może pomóc w osiągnięciu satysfakcjonujących efektów odchudzania. Oprócz właściwości wspierających redukcję wagi l-karnitynaposiada także szereg innych zastosowań. Dotyczą one obszarów takich jak: niewydolność nerek, niedoczynność tarczycy, nieprawidłowości w funkcjonowaniu wątroby oraz choroby neurodegradacyjne. Aminokwas pomaga więc zadbać o piękną sylwetkę, a jednocześnie ma także swój udział w poprawie ogólnej witalności.

Źródła:

1. Bohan TP, Helton E, McDonald I. et al: Effect of L-carnitine treatment for valproate-induced hepatotoxicity. Neurology 2001, 56:1405-1409
2. American Association of Clinical Endocrinologists medical guidelines for the clinical use of
dietary supplements and nutraceuticals. Nutraceutical Guidelines, Endocr Pract. 2003; 9(5),
417-47
3. Rospond B, Chłopicka J. Funkcje biologiczne L-karnityny i jej zawartość w wybranych produktach spożywczych. Przegląd lekarski 2013; 70(2),85-91

TE WPISY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

apalenie-jelit-wsparcie-glutaminy.jpg
Naturalny sposób na wzmocnienie i regenerację jelit

Naturalny sposób na wzmocnienie i regenerację jelit Jelita pełnią w ludzkim organizmie niezwykle istotną rolę. Z jednej strony biorą udział w procesach trawienia i wchłaniania pokarmów. Z drugiej strony stanowią niezwykle istotną barierę ochronną, która nie pozwala na przenikanie toksyn …

Naturalny sposób na wzmocnienie i regenerację jelit

Koenzym_q10_a_plodnosc_kobiet
Koenzymem Q10 w leczeniu niepłodności

Wsparcie płodności z Koenzymem Q10 Problemy z płodnością pojawiają się już po ukończeniu trzydziestego roku życia i z każdym rokiem zmiany, które do tego prowadzą, zachodzą coraz gwałtowniej. Trzeba przy tym zaznaczyć, że problem dotyczy w takim samym stopniu mężczyzn, …

Koenzymem Q10 w leczeniu niepłodności

wlosy-paznokcie-skora-jak-o-nie-zadbac (2)
Jak chronić włosy skórę i paznokcie przed niszczeniem? – Domowe sposoby

Jak ochronić włosy skórę i paznokcie przed niszczeniem? – domowe sposoby Zdrowe włosy, skóra oraz paznokcie pozwalają uzyskać promienny i zadbany wygląd. Co, jednak kiedy ich kondycja ulega pogorszeniu? Wbrew pozorom, nie trzeba stosować drogich i czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy …

Jak chronić włosy skórę i paznokcie przed niszczeniem? – Domowe sposoby

Dołącz do listy oczekujących Poinformujemy Cię, gdy produkt znów będzie dostępny. Podaj poniżej swój adres e-mail aby otrzymać powiadomienie o dostępności produktu.
Przewiń do góry