PODARUJ ZDROWIE WYBRANE SUPLEMENTY NAWET DO -30%.
Szybka dostawa 120 dni na zwrot Gwarancja naturalnych skladników Gwarancja oryginalności
l_karnityna_naturalne_wsparcie_w_odchudzaniu

L-karnityna – naturalne wsparcie w odchudzaniu

Odchudzanie jest procesem złożonym, na którego sukces wpływa wiele zróżnicowanych czynników. Zdarza się, że na drodze do szczupłej sylwetki stoją niedobory pewnych istotnych składników, takich jak l-karnityna. Jest to substancja, która zwiększa szybkość spalania tłuszczu, a jednocześnie ma pozytywny wpływ także na osoby podejmujące regularny i intensywny wysiłek.

Wbrew często spotykanej opinii, l-karnityna nie jest preparatem przeznaczonym wyłącznie dla kulturystów. Coraz częściej sięgają po niego osoby, które z siłownią i profesjonalnym kształtowaniem sylwetki mają niewiele wspólnego. Wiąże się to bezpośrednio z właściwościami l-karnityny oraz jej bezpiecznym i nieinwazyjnym działaniem – nawet przy systematycznym stosowaniu aminokwasu.

L-karnityna to organiczny związek chemiczny (β-hydroksy-γ-trimetyloamoniomaślan), który syntetyzowany jest w wątrobie, nerkach oraz mózgu z lizyny i metioniny. Jako aminokwas endogenny powinien być produkowany przez organizm w ilościach pokrywających codzienne zapotrzebowanie. U zdrowego człowieka ta równowaga jest zachowywana. Do zaburzeń w tym obrębie może dojść na skutek przyjmowania niektórych leków, ale także przy zwiększonym wysiłku fizycznym.

Kluczowa rola, którą spełnia l-karnityna, polega na uczestnictwie w transportowaniu długołańcuchowych kwasów tłuszczowych do mitochondriów, gdzie dochodzi do ich utlenienia. Rezultatem jest powstanie energii niezbędnej do dobrego funkcjonowania wszystkich komórek występujących w organizmie.

Jakie właściwości wykazuje l-karnityna?

L-karnityna wykazuje wiele cennych właściwości, które są istotne zarówno ze względu na proces odchudzania, jak i na dobre zdrowie oraz ogólne samopoczucie:

  • Eliminuje wolne rodniki. Nadmiar oksydantów prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych i może powodować rozwój miażdżycy. Ochrona przed wolnymi rodnikami poprawia pracę układu sercowo-naczyniowego i zapewnia wyższą wydolność oraz lepsze ukrwienie organizmu.
  • Pomaga utrzymać zdrowy poziom cholesterolu. L-karnitynę stosuje się w ramach kuracji u osób z zaburzeniami lipidowymi. Zbyt wysoki poziom cholesterolu LDL często towarzyszy nadwadze i otyłości. Zadbanie o odpowiednie parametry w lipidogramie pozwolą cieszyć się dobrym samopoczuciem oraz dobrym zdrowiem na dłużej.
  • Przyspiesza regenerację powysiłkową. L-karnityna wpływa na poprawę wydolności tlenowej oraz wydolności mięśniowej. Reguluje także przemiany energetyczne zachodzące w mięśniach.
  • Ma zdolności detoksykacyjne. Nadmiar toksyn w organizmie spowalnia metabolizm i może utrudniać odchudzanie. L-karnityna ma zdolność do wiązania toksycznych substancji i usuwania ich poza organizm

Jaką rolę odgrywa l-karnityna w procesie odchudzania?

Jedną z funkcji l-karnityny jest transportowanie kwasów tłuszczowych do mitochondriów. Tam, z udziałem beta-oksydacji, są one spalane. Zwiększenie poziomu l-karnityny w organizmie pozwala uzyskać większą ilość energii z tłuszczu.

L-karnityna pozwala wydajniej korzystać z energii dostarczanej do organizmu wraz z pożywieniem. Wpływa to na ograniczenie kalorii w codziennej diecie. Osoby, które mają zbyt niski poziom l-karnityny mają trudności ze schudnięciem, ponieważ przeprowadzenie prawidłowego procesu utleniania kwasów tłuszczowych jest w takich warunkach mocno utrudnione.

jaka_role_odgrywa_l_karnityna_w_procesie_odchudzania

Kto ma zwiększone zapotrzebowanie na l-karnitynę?

Organizm ludzki może produkować l-karnitynę samodzielnie, więc jej dodatkowa podaż w postaci wybranych produktów spożywczych oraz suplementów diety może wydawać się niepotrzebna. Okazuje się jednak, że do niedoborów l-karnityny dochodzi częściej, niż mogłoby się nam zdawać. W przypadku osób odchudzających się te braki mogą okazać się szczególnie dotkliwe, ponieważ skutecznie utrudnią osiągnięcie zamierzonych efektów.

Suplementacja l-karnityną może być zalecana w przypadku osób, które walczą z nadwagą i chciałyby wspomóc dotychczas stosowane metody. Inną grupą, która może zdecydować się na przyjmowanie l-karnityny są sportowcy podejmujący intensywny wysiłek fizyczny. Aminokwas pomaga w regeneracji mięśni i zauważalnie podnosi ich wytrzymałość.

Jak dawkować L-karnitynę dla najlepszego efektu?

Dzienne zapotrzebowanie na L-karnitynę jest pokrywane częściowo przez samodzielną syntezę organizmu, a częściowo przez artykuły spożywcze oraz suplementy diety przyjmowane w ramach codziennej diety. Wraz z pożywieniem dostarczane jest ponad 70% l-karnityny, dlatego warto zadbać o odpowiedni dobór swoich posiłków. Szacuje się, że dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej wynosi ok. 15 mg l-karnityny.

L-karnityna występuje naturalnie w produktach mięsnych (baranina wieprzowina, ryby) oraz w przetworach mlecznych. W bardzo niewielkich ilościach l-argininę można spotkać także w produktach roślinnych (awokado, soja, zboża). Dodatkowo należy pamiętać, że podczas gotowania tych produktów, zawartość aminokwasu ulega zmniejszeniu. Inną metodą dostarczenia l-karnityny do organizmu jest stosowanie naturalnych preparatów doustnych jak suplementy diety.

Czy warto stosować suplementy z l-karnityną?

Choć l-karnityna jest ogólnodostępna pod postacią wybranych artykułów spożywczych, pozyskanie odpowiedniej ilości tego aminokwasu może okazać się problematyczne. Trudności wynikają często z braku możliwości wprowadzenia niektórych składników do diety (wegetarianie) oraz utratą dużych ilości l-karnityny w procesie przygotowywania tych produktów.

W takich sytuacjach suplementacja okazuje się być jednym z najprostszych i najbardziej skutecznych rozwiązań. Decydując się na suplementację l-karnityną należy zadbać o odpowiednio wysokie parametry preparatu i dopilnować, by stosowanie suplementu odbywało się regularnie.

Przyjmowanie suplementu l-karnityny w oderwaniu od zdrowego jadłospisu i regularnego ruchu nie zagwarantuje samoistnego spalenia tłuszczu. L-karnityna jako element kompleksowej kuracji wesprze proces lipolizy tłuszczu i pomoże pobudzić do działania procesy naturalnie występujące w organizmie. Suplementacja aminokwasem pomaga także w przypadku problemów z przewlekłym zmęczeniem, osłabieniem i spadkiem kondycji umysłowej

l_karnityna_smukla_sylwetka

L-karnityna – skuteczna pomoc w drodze do smukłej sylwetki

Dążenia związane z redukcją nadwagi bywają trudne. Zwłaszcza wtedy, gdy efekty nie pojawiają się przez dłuższy czas. W takich sytuacjach warto jednak poszukać rozwiązania w innym miejscu. Sięgnięcie po l-karnitynę wspomaga wysiłki osób odchudzających się i stanowi naturalne oraz bezpieczne wsparcie w tym zakresie.

L-karnityna pomaga przyspieszyć metabolizm tłuszczu i przyspiesza regenerację mięśni. Stosowanie l-karnityny w połączeniu ze zbilansowaną dietą oraz regularną aktywnością fizyczną może pomóc w osiągnięciu satysfakcjonujących efektów odchudzania. Oprócz właściwości wspierających redukcję wagi l-karnitynaposiada także szereg innych zastosowań. Dotyczą one obszarów takich jak: niewydolność nerek, niedoczynność tarczycy, nieprawidłowości w funkcjonowaniu wątroby oraz choroby neurodegradacyjne. Aminokwas pomaga więc zadbać o piękną sylwetkę, a jednocześnie ma także swój udział w poprawie ogólnej witalności.

Ile l-karnityny na odchudzanie?

Dokładne dawkowanie l-karnityny zależy od stanu wyjściowego Twojego organizmu. Przyjmuje się, że odpowiednia dawka dla osób dorosłych mieści się pomiędzy 250 mg do 2g. Dobrze pamiętać jednak, że część l-karnityny organizm ludzki wytwarza samodzielnie.

Czy warto stosowac l Carnitine?

Tak, zwłaszcza w przypadku osób szczególnie zagrożonych niedoborem tej substancji (sportowcy, osoby na diecie bez produktów odzwierzęcych).

Co daje l Carnitina?

L-karnityna wykazuje działanie antyoksydacyjne, detoksykacyjne i regenerujące. Jest wsparciem w utrzymaniu odpowiedniego poziomu cholesterolu oraz w redukcji nadmiernych kilogramów.

Czy l-karnityna podnosi ciśnienie krwi?

Nie, przeciwnie: sama l-karnityna obniża ciśnienie tętnicze. W wielu suplementach z l-karnityną znajdują się jednak także substancje termogeniczne, dlatego osoby z nadciśnieniem powinny z uwagą prześledzić skład produktu.

Źródła:

1. Bohan TP, Helton E, McDonald I. et al: Effect of L-carnitine treatment for valproate-induced hepatotoxicity. Neurology 2001, 56:1405-1409
2. American Association of Clinical Endocrinologists medical guidelines for the clinical use of
dietary supplements and nutraceuticals. Nutraceutical Guidelines, Endocr Pract. 2003; 9(5),
417-47
3. Rospond B, Chłopicka J. Funkcje biologiczne L-karnityny i jej zawartość w wybranych produktach spożywczych. Przegląd lekarski 2013; 70(2),85-91
4. Respond B., Chłopicka J., Funkcje biologiczne L-karnityny i jej zawartość w wybranych produktach spożywczych, „Przegląd Lekarski” 2013, 70(2), 85–91,

Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.

Technolog żywności, specjalista wdrażania suplementów diety. Na co dzień pracujący w jeden z dużych firm produkujących suplementy diety i leki OTC. Odpowiedzialny za przygotowywanie receptur, instrukcji oraz norm produkowania suplementów diety. Swoją wiedzą i doświadczeniem wspomaga wiedzą i doświadczeniem na temat surowców i ekstraktów oraz ich praktycznego zastosowania w codziennej suplementacji.

Poznaj nasze produkty

TE WPISY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tekst akapitu(5)
Korzeń Maca – zdrowie, płodność, sprawność

Korzeń Maca – zdrowie, płodność, sprawność Szybkie tempo życia, brak zbilansowanej diety, fast foody i ogromny poziom stresu powodują, że wydajność i wydolność naszego organizmu staje się coraz mniejsza. Z dnia na dzień coraz trudniejsze okazuje się pełnienie różnych funkcji …

Korzeń Maca – zdrowie, płodność, sprawność

thumbnail1
Co to jest Ashwagandha i jak działa?

Co to jest Ashwagandha i jak działa ? Ashwagandha jest to krzew, którego właściwości zdrowotne zostały już dawno dokładnie poznane. Mimo tego nadal są dokładnie badane. Krzew ma bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystywać można zarówno liście, korzenie, jak i owoce tej …

Co to jest Ashwagandha i jak działa?

różeniec górski naturalny suplement vitama
Rhodiola Rosea – Co to jest? Działanie i właściwości

Rhodiola Rosea – Co to jest? Działanie i właściwości Różeniec górski to rodzaj rośliny adaptogennej, która wykazuje korzystny wpływ na prawidłową pracę ludzkiego organizmu. Nie bez powodu określany jest jako złoty lub arktyczny korzeń. Wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego, opóźnia procesy …

Rhodiola Rosea – Co to jest? Działanie i właściwości

Dołącz do listy oczekujących Poinformujemy Cię, gdy produkt znów będzie dostępny. Podaj poniżej swój adres e-mail aby otrzymać powiadomienie o dostępności produktu.
Przewiń do góry