L-karnityna – źródło energii i mocne wsparcie dla sportowców

Projekt bez tytułu(127)

L-karnityna – źródło energii i mocne wsparcie dla sportowców

L-karnityna jest związkiem, który jest konieczny dla zdrowego funkcjonowania organizmu. Wykazuje także szereg właściwości, które zostały docenione przez sportowców i osoby dążące do redukcji wagi. Jak dokładnie działa L-karnityna i jakie są korzyści z jej stosowania?

Karnityna to organiczny związek chemiczny wytwarzany z lizyny i metioniny w nerkach, wątrobie i mózgu. Aktywna biologicznie karnityna jest określana jako L-karnityna. Oprócz miejsc syntezy L-karnityna występuje w największym stężeniu w sercu oraz mięśniach szkieletowych. Wykazuje działanie podobne do witamin i może być syntetyzowana przez organizm, stąd często określana się ją jako substancję witaminopodobną.

L-karnityna pełni ważną funkcję w metabolizmie długołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Transportuje cząsteczki kwasów tłuszczowych do mitochondriów, w których dochodzi do oksydacji oraz utlenienia tych cząsteczek. W efekcie zostaje wytworzona energia – tak potrzebna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Jednostki chorobowe, w których L-karnityna znalazła swoje zastosowanie:

  • Nadwaga i otyłość
  • Przewlekła niewydolność nerek
  • Zaburzenia w funkcjonowaniu wątroby
  • Choroby neurodegradacyjne
  • Niedoczynność tarczycy

Większa wytrzymałość i szybsza regeneracja z L-karnityną

Aby mięśnie pracowały prawidłowo, niezbędna jest energia. Z jednej strony mięśnie zużywają energię chemiczną powstałą w trakcie metabolizmu komórkowego, a z drugiej strony produkują energię kinetyczną, która warunkuje ruch. Podczas wytężonego wysiłku fizycznego organizm sięga po zapasy ATP (adenozyno-5'fosforan), glikogenu oraz fosfokreatyny. Znaczące obniżenie tych zapasów prowadzi do wytwarzania się kwasu mlekowego w mięśniach. Efektem tego jest odczucie określane jako „zakwasy”.

L-karnityna przyspiesza regenerację mięśni, zwiększa fizyczną wytrzymałość i wydolność organizmu, a dzięki temu poprawia też widocznie wydajność podczas aktywności ruchowych. L-karnityna przyspiesza proces eliminacji mleczanu z mięśni i chroni przed zbyt dużymi spadkami w produkcji ATP. Redukuje także zmęczenie, pozwalając na przeprowadzanie dłuższych oraz intensywniejszych treningów. L-karnityna jest więc wsparciem dla wszystkich sportowców, którzy podejmują regularny wysiłek fizyczny.

L-karnityna na spowolnienie starzenia i poprawę sprawności mózgu

Starzenie jest procesem nieuniknionym dla każdego człowieka. Może się on wiązać ze zwiększonym zmęczeniem organizmu, jak również z osłabieniem funkcjonowania mózgu. Jako przyczynę takiego stanu rzeczy wskazuje się zmiany zachodzące w obrębie mitochondriów oraz osłabienie zdolności komórek do wytwarzania energii.

Karnityna pomaga utrzymać prawidłowe działanie mitochondriów i wspomaga produkcję energii. Wspiera także pracę komórek nerwowych i funkcjonowanie całego mózgu. L-karnityna pomaga też w uzyskaniu stanu, który określa się jako „jasność umysłu” - pomaga w lepszym zapamiętywaniu, podnosi koncentrację i sprzyja lepszej nauce. Wykazano także, że regularne przyjmowanie acetylo-L-karnityny ma działanie neuroprotekcyjne i może zahamować zmiany w mózgu odpowiadające za wystąpienie choroby Alzheimera lub innych jednostek chorobowych w tym obszarze. L-karnityna przyspiesza proces regeneracji tkanki mózgowej i chroni przed negatywnymi skutkami starzenia się organizmu.

Wpływ L-karnityny na funkcjonowanie serca

Jako że duża zawartość L-karnityny występuje w mięśniu sercowym, można wnioskować, że jest ona istotna dla funkcjonowania tego narządu. W rzeczywistości nawet małe niedobory L-karnityny mogą skutkować rozwinięciem się choroby wieńcowej – tak groźnej dla zdrowia i życia człowieka. Związek ten pomaga zwalczać schorzenia układu krążenia i chroni przed zaburzeniami związanymi z zakłóconym rytmem pracy sera.

Stosowanie L-karnityny umożliwia lepszy metabolizm kwasów tłuszczowych i prawidłowe ukrwienie mięśnia sercowego. Ma więc pozytywny wpływ na pracę serca oraz działanie układu krwionośnego. Z tego powodu L-karnityna jest coraz powszechniej stosowana jako wsparcie dla leczenia pacjentów z chorobą niedokrwienną serca, zaburzenia rytmu serca lub też kardiomiopatią.

Projekt bez tytułu(128)

Poprawa termogenezy i sprawniejsze odchudzanie z L-karnityną

Redukcja wagi jest złożonym procesem, na który składa się wiele różnych czynników. Jednym z nich jest różnorodna i dobrze zbilansowana dieta. Jeśli w codziennym jadłospisie brakuje kluczowych składników, takich jak L-karnityna, lub jeśli występują one w zbyt małych ilościach, może doprowadzić to do groźnych niedoborów.

Dostarczanie L-karnityny z posiłkami oraz suplementami diety jest też istotne ze względu na udział tej substancji w odchudzaniu. L-karnityna przyczynia się do zwiększonego wykorzystania kwasów tłuszczowych jako źródła energii. W rezultacie dochodzi zmniejsza się zapotrzebowanie kaloryczne organizmu, jak również ilość wytwarzanej tkanki tłuszczowej. Okazuje się więc, że odchudzanie z L-karnityną jest znacznie efektywniejsze.

Według badaczy, występowanie L-karnityny w tkance brunatnej u niemowląt może świadczyć o istotności aminokwasu w procesie termogenezy. Polega on na zwiększaniu temperatury ciała na skutek ciepła wytwarzanego przez organizm. W takich warunkach metabolizm może przyspieszyć, a kalorie zostają spalone znacznie szybciej.

L-karnityna na straży męskiej potencji

Testosteron to najważniejszy hormon płciowy dla każdego mężczyzny. Odpowiada za zdrowy rozwój ich narządów płciowych oraz prawidłowy przebieg spermatogenezy. Wraz z wiekiem dochodzi do stopniowego obniżania stężenia testosteronu. Najczęściej ten proces rozpoczyna się po 40 roku życia, ale w wyniku zaburzeń genetycznych i nieprawidłowych nawyków zaburzenia hormonalne mogą pojawić się już nawet u 20- i 30-latków.

Stwierdzono, że L-karnityna może wpływać na poziom testosteronu. Jako że od tego hormonu zależy jakość męskiego życia seksualnego, można wnioskować, że L-karnityna ma pozytywne działanie potencję u mężczyzn. Podnosi libido, wzmacnia erekcję i chroni przed zaburzeniami związanymi z niepełnym wzwodem lub obniżonym popędem płciowym. Niedobory L-karnityny mogą prowadzić do obniżenia poziomu testosteronu i pogorszenia sprawności seksualnej u mężczyzn.

L-karnityna a poziom cholesterolu

Hipercholesterolemia (podwyższony cholesterol) dotyczy ponad połowy dorosłych osób na świecie. Przypadłość ta jest jednak często lekceważona, co prowadzi do rozwoju miażdżycy i w konsekwencji – zawału serca. Bardzo ważne jest, aby na bieżąco kontrolować poziom cholesterolu we krwi, aby odpowiednio wcześnie reagować na niepokojące wyniki.

L-karnityna ma swój udział w normalizowaniu poziomu lipidów w organizmie. Karnityna może obniżać poziom „złego” cholesterolu HDL, a jednocześnie podnosi poziom ,,dobrego” cholesterolu LDL. Regulowanie gospodarki lipidowej oraz udział L-karnityny w przemianach energetycznych zachodzących w kwasach tłuszczowych wiąże się także z eliminacją tiacylogliceroli, które prowadzą często do zaburzeń w funkcjonowaniu serca oraz mózgu.

cholesterol

Oczyszczające działanie L-karnityny

Zanieczyszczony organizm posiada obniżoną odporność, a nadmiar szkodliwych substancji może powodować rozwój wielu groźnych chorób. Określona ilość wolnych rodników nie stanowi problemu i jest dla organizmu naturalna. Dopiero ich nadmiar jest niebezpieczny dla organizmu i przyspiesza starzenie się organizmu. Powodem gromadzenia się wolnych rodników w organizmie jest zbyt częste spożywanie alkoholu, nieprawidłowa dieta przepełniona konserwantami, a także zbyt częsta ekspozycja na promieniowanie słoneczne.

Stosowanie L-karnityny pozwala zneutralizować szkodliwe działanie wolnych rodników. Substancja pomaga eliminować ołów, kadm i żelazo z organizmu, ma także silne działanie przeciwutleniające. Neutralizacja oksydantów za pomocą L-karnityny przyczynia się do poprawy witalności i wspiera dobre zdrowie oraz samopoczucie.

L-karnityna a hormony

Aktywność L-karnityny w organizmie wpływa na działanie hormonów takich jak testosteron oraz hormony tarczycy. Wykazano, że stosowanie L-karnityny może mieć pozytywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Reguluje działanie gruczołu tarczycy i przeciwdziała przenikaniu hormonów gruczołu tarczowego do jądra komórek. Zbyt wysokie stężenie hormonów T3 i T4 świadczy najczęściej o nadczynności tarczycy. Objawia się ona odczuwaniem gorąca, wysoką potliwością, niską tolerancją na ciepło, poczuciem rozdrażnienia i niepokoju.

Dodatkowa podaż L-karnityny może okazać się niezwykle cenna w przypadku eliminacji objawów związanych z zaburzeniami pracy tarczycy. Tym bardziej że działanie hormonów tarczycy często prowadzi do pomniejszenia zapasów tkankowych karnityny. Uzupełnienie codziennej diety o zalecaną dawkę L-karnityny jest więc zalecane zarówno osobom z nadczynnością oraz niedoczynnością tarczycy. Nigdy nie należy jednak stosować suplementacji jako zamiennika kuracji wskazanej przez lekarza, a raczej jako uzupełnienie już ustalonego harmonogramu postępowania.

Dzienne zapotrzebowanie na L-karnitynę w przypadku dorosłego człowieka wynosi ok. 15 mg. Pokrywa je synteza endogenna oraz konkretne składniki spożywcze dostarczane wraz z codziennym jadłospisem. Biorąc pod uwagę istotność funkcji, które spełnia L-karnityna, warto zadbać o odpowiednią jej podaż poprzez dobrze ułożoną dietę oraz naturalną suplementację.

Do czego służy L-karnityna?

L-karnityna bierze udział w metabolizmie długołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Transportuje cząsteczki kwasów tłuszczowych do mitochondriów. Odpowiada za wytwarzanie energii.

Czy L-karnityna pomaga w odchudzaniu?

L-karnityna może przyspieszać proces odchudzania, ponieważ przyczynia się do zwiększonego wykorzystania kwasów tłuszczowych, przez co obniża zapotrzebowanie kaloryczne organizmu.

Kiedy brać l karnitynę?

Najczęściej zaleca się stosowanie L-karnityny na czczo lub około 2-4 h przed rozpoczęciem treningu. Zawsze przed zastosowaniem preparatu należy zapoznać się ze wskazaniami producenta

Źródła:

1. Arduini A., Bonomini M., Savica V., Amato A., Zammit V.: Carnitine in metabolic disease: Potential for pharmacological intervention. Pharmacol. Ther. 2008, 120, 149-156
2. Tein I. Carnitine transport: Pathophysiology and metabolism of known molecular defects. J. Inherit. Metab.Dis. 2003; 23, 147-169
3. Bohan TP, Helton E, McDonald I. et al: Effect of L-carnitine treatment for valproate-induced hepatotoxicity. Neurology 2001, 56:1405-1409
4. Matwiejuk A. L-karnityna - funkcje i zastosowanie. http://wswfit.com.pl/site-media/download/wydawnictwa/Roczniki%20WSWFiT%202010.pdf#page=140

Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.

Dawid Wróblewski
Dawid Wróblewski

Trener personalny, dietetyk. Swoją pasją zaraża i promuje zdrowy styl życia. Dokładnie wie jak ważne jest uzupełnianie niedoborów minerałów i witamin w codziennej diecie. Specjalizuję się w pracy z osobami, mającymi problem problem w ustaleniu realnych celów i osiąganiu trwałych rezultatów. Swój wolny czas spędza na swieżym powietrzu, miłośnik wysokich gór.

Poznaj nasze produkty

TE WPISY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Witaminy na włosy – Jakie wybrać? Opinie

Witaminy na włosy – jakie wybrać? Opinie Zastanawiasz się, jakie witaminy na włosy wybrać, aby były one zdrowe i lśniące? Doskonale trafiłeś! W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat witamin, które są naprawdę skuteczne. Dowiesz się, jakie preparaty będą …

Witaminy na włosy – Jakie wybrać? Opinie

koenzym q10 efekty
Koenzym Q10 – Jaki wybrać? Jak długo stosować? – Efekty

Koenzym Q10 – jaki wybrać, jak długo stosować, kiedy pierwsze efekty? Koenzym Q10 to bardzo popularny składnik wielu kremów i suplementów. Dzieje się tak nie bez powodu. Jego działanie jest bardzo wszechstronne i przynosi niesamowicie dobre efekty. Warto się zastanowić …

Koenzym Q10 – Jaki wybrać? Jak długo stosować? – Efekty

naturalne sposoby na pamięć i koncentrację
Pamięć i koncentracja – Naturalne sposoby na poprawę

Naturalne sposoby na dobrą pamięć i koncentrację Wielu ludzi doświadcza problemów związanych z zapominaniem ważnych informacji, czynnościami do wykonania, czy miejscami, w które odłożyli konkretne przedmioty. Równie często zdarzają nam się zaburzenia koncentracji oraz kłopoty z szybkim kojarzeniem. Nigdy nie …

Pamięć i koncentracja – Naturalne sposoby na poprawę

Shopping Cart
Dołącz do listy oczekujących Poinformujemy Cię, gdy produkt znów będzie dostępny. Podaj poniżej swój adres e-mail aby otrzymać powiadomienie o dostępności produktu.
Scroll to Top