Szybka dostawa 120 dni na zwrot Gwarancja naturalnych skladników Gwarancja oryginalności
Projekt bez tytułu(127)

L-karnityna – źródło energii i mocne wsparcie dla sportowców

L-karnityna jest związkiem, który jest konieczny dla zdrowego funkcjonowania organizmu. Wykazuje także szereg właściwości, które zostały docenione przez sportowców i osoby dążące do redukcji wagi. Jak dokładnie działa L-karnityna i jakie są korzyści z jej stosowania?

Karnityna to organiczny związek chemiczny wytwarzany z lizyny i metioniny w nerkach, wątrobie i mózgu. Aktywna biologicznie karnityna jest określana jako L-karnityna. Oprócz miejsc syntezy L-karnityna występuje w największym stężeniu w sercu oraz mięśniach szkieletowych. Wykazuje działanie podobne do witamin i może być syntetyzowana przez organizm, stąd często określana się ją jako substancję witaminopodobną.

L-karnityna pełni ważną funkcję w metabolizmie długołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Transportuje cząsteczki kwasów tłuszczowych do mitochondriów, w których dochodzi do oksydacji oraz utlenienia tych cząsteczek. W efekcie zostaje wytworzona energia – tak potrzebna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Jednostki chorobowe, w których L-karnityna znalazła swoje zastosowanie:

  • Nadwaga i otyłość
  • Przewlekła niewydolność nerek
  • Zaburzenia w funkcjonowaniu wątroby
  • Choroby neurodegradacyjne
  • Niedoczynność tarczycy

Większa wytrzymałość i szybsza regeneracja z L-karnityną

Aby mięśnie pracowały prawidłowo, niezbędna jest energia. Z jednej strony mięśnie zużywają energię chemiczną powstałą w trakcie metabolizmu komórkowego, a z drugiej strony produkują energię kinetyczną, która warunkuje ruch. Podczas wytężonego wysiłku fizycznego organizm sięga po zapasy ATP (adenozyno-5'fosforan), glikogenu oraz fosfokreatyny. Znaczące obniżenie tych zapasów prowadzi do wytwarzania się kwasu mlekowego w mięśniach. Efektem tego jest odczucie określane jako „zakwasy”.

L-karnityna przyspiesza regenerację mięśni, zwiększa fizyczną wytrzymałość i wydolność organizmu, a dzięki temu poprawia też widocznie wydajność podczas aktywności ruchowych. L-karnityna przyspiesza proces eliminacji mleczanu z mięśni i chroni przed zbyt dużymi spadkami w produkcji ATP. Redukuje także zmęczenie, pozwalając na przeprowadzanie dłuższych oraz intensywniejszych treningów. L-karnityna jest więc wsparciem dla wszystkich sportowców, którzy podejmują regularny wysiłek fizyczny.

L-karnityna na spowolnienie starzenia i poprawę sprawności mózgu

Starzenie jest procesem nieuniknionym dla każdego człowieka. Może się on wiązać ze zwiększonym zmęczeniem organizmu, jak również z osłabieniem funkcjonowania mózgu. Jako przyczynę takiego stanu rzeczy wskazuje się zmiany zachodzące w obrębie mitochondriów oraz osłabienie zdolności komórek do wytwarzania energii.

Karnityna pomaga utrzymać prawidłowe działanie mitochondriów i wspomaga produkcję energii. Wspiera także pracę komórek nerwowych i funkcjonowanie całego mózgu. L-karnityna pomaga też w uzyskaniu stanu, który określa się jako „jasność umysłu” - pomaga w lepszym zapamiętywaniu, podnosi koncentrację i sprzyja lepszej nauce. Wykazano także, że regularne przyjmowanie acetylo-L-karnityny ma działanie neuroprotekcyjne i może zahamować zmiany w mózgu odpowiadające za wystąpienie choroby Alzheimera lub innych jednostek chorobowych w tym obszarze. L-karnityna przyspiesza proces regeneracji tkanki mózgowej i chroni przed negatywnymi skutkami starzenia się organizmu.

Wpływ L-karnityny na funkcjonowanie serca

Jako że duża zawartość L-karnityny występuje w mięśniu sercowym, można wnioskować, że jest ona istotna dla funkcjonowania tego narządu. W rzeczywistości nawet małe niedobory L-karnityny mogą skutkować rozwinięciem się choroby wieńcowej – tak groźnej dla zdrowia i życia człowieka. Związek ten pomaga zwalczać schorzenia układu krążenia i chroni przed zaburzeniami związanymi z zakłóconym rytmem pracy sera.

Stosowanie L-karnityny umożliwia lepszy metabolizm kwasów tłuszczowych i prawidłowe ukrwienie mięśnia sercowego. Ma więc pozytywny wpływ na pracę serca oraz działanie układu krwionośnego. Z tego powodu L-karnityna jest coraz powszechniej stosowana jako wsparcie dla leczenia pacjentów z chorobą niedokrwienną serca, zaburzenia rytmu serca lub też kardiomiopatią.

Projekt bez tytułu(128)

Poprawa termogenezy i sprawniejsze odchudzanie z L-karnityną

Redukcja wagi jest złożonym procesem, na który składa się wiele różnych czynników. Jednym z nich jest różnorodna i dobrze zbilansowana dieta. Jeśli w codziennym jadłospisie brakuje kluczowych składników, takich jak L-karnityna, lub jeśli występują one w zbyt małych ilościach, może doprowadzić to do groźnych niedoborów.

Dostarczanie L-karnityny z posiłkami oraz suplementami diety jest też istotne ze względu na udział tej substancji w odchudzaniu. L-karnityna przyczynia się do zwiększonego wykorzystania kwasów tłuszczowych jako źródła energii. W rezultacie dochodzi zmniejsza się zapotrzebowanie kaloryczne organizmu, jak również ilość wytwarzanej tkanki tłuszczowej. Okazuje się więc, że odchudzanie z L-karnityną jest znacznie efektywniejsze.

Według badaczy, występowanie L-karnityny w tkance brunatnej u niemowląt może świadczyć o istotności aminokwasu w procesie termogenezy. Polega on na zwiększaniu temperatury ciała na skutek ciepła wytwarzanego przez organizm. W takich warunkach metabolizm może przyspieszyć, a kalorie zostają spalone znacznie szybciej.

L-karnityna na straży męskiej potencji

Testosteron to najważniejszy hormon płciowy dla każdego mężczyzny. Odpowiada za zdrowy rozwój ich narządów płciowych oraz prawidłowy przebieg spermatogenezy. Wraz z wiekiem dochodzi do stopniowego obniżania stężenia testosteronu. Najczęściej ten proces rozpoczyna się po 40 roku życia, ale w wyniku zaburzeń genetycznych i nieprawidłowych nawyków zaburzenia hormonalne mogą pojawić się już nawet u 20- i 30-latków.

Stwierdzono, że L-karnityna może wpływać na poziom testosteronu. Jako że od tego hormonu zależy jakość męskiego życia seksualnego, można wnioskować, że L-karnityna ma pozytywne działanie potencję u mężczyzn. Podnosi libido, wzmacnia erekcję i chroni przed zaburzeniami związanymi z niepełnym wzwodem lub obniżonym popędem płciowym. Niedobory L-karnityny mogą prowadzić do obniżenia poziomu testosteronu i pogorszenia sprawności seksualnej u mężczyzn.

L-karnityna a poziom cholesterolu

Hipercholesterolemia (podwyższony cholesterol) dotyczy ponad połowy dorosłych osób na świecie. Przypadłość ta jest jednak często lekceważona, co prowadzi do rozwoju miażdżycy i w konsekwencji – zawału serca. Bardzo ważne jest, aby na bieżąco kontrolować poziom cholesterolu we krwi, aby odpowiednio wcześnie reagować na niepokojące wyniki.

L-karnityna ma swój udział w normalizowaniu poziomu lipidów w organizmie. Karnityna może obniżać poziom „złego” cholesterolu HDL, a jednocześnie podnosi poziom ,,dobrego” cholesterolu LDL. Regulowanie gospodarki lipidowej oraz udział L-karnityny w przemianach energetycznych zachodzących w kwasach tłuszczowych wiąże się także z eliminacją tiacylogliceroli, które prowadzą często do zaburzeń w funkcjonowaniu serca oraz mózgu.

cholesterol

Oczyszczające działanie L-karnityny

Zanieczyszczony organizm posiada obniżoną odporność, a nadmiar szkodliwych substancji może powodować rozwój wielu groźnych chorób. Określona ilość wolnych rodników nie stanowi problemu i jest dla organizmu naturalna. Dopiero ich nadmiar jest niebezpieczny dla organizmu i przyspiesza starzenie się organizmu. Powodem gromadzenia się wolnych rodników w organizmie jest zbyt częste spożywanie alkoholu, nieprawidłowa dieta przepełniona konserwantami, a także zbyt częsta ekspozycja na promieniowanie słoneczne.

Stosowanie L-karnityny pozwala zneutralizować szkodliwe działanie wolnych rodników. Substancja pomaga eliminować ołów, kadm i żelazo z organizmu, ma także silne działanie przeciwutleniające. Neutralizacja oksydantów za pomocą L-karnityny przyczynia się do poprawy witalności i wspiera dobre zdrowie oraz samopoczucie.

L-karnityna a hormony

Aktywność L-karnityny w organizmie wpływa na działanie hormonów takich jak testosteron oraz hormony tarczycy. Wykazano, że stosowanie L-karnityny może mieć pozytywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Reguluje działanie gruczołu tarczycy i przeciwdziała przenikaniu hormonów gruczołu tarczowego do jądra komórek. Zbyt wysokie stężenie hormonów T3 i T4 świadczy najczęściej o nadczynności tarczycy. Objawia się ona odczuwaniem gorąca, wysoką potliwością, niską tolerancją na ciepło, poczuciem rozdrażnienia i niepokoju.

Dodatkowa podaż L-karnityny może okazać się niezwykle cenna w przypadku eliminacji objawów związanych z zaburzeniami pracy tarczycy. Tym bardziej że działanie hormonów tarczycy często prowadzi do pomniejszenia zapasów tkankowych karnityny. Uzupełnienie codziennej diety o zalecaną dawkę L-karnityny jest więc zalecane zarówno osobom z nadczynnością oraz niedoczynnością tarczycy. Nigdy nie należy jednak stosować suplementacji jako zamiennika kuracji wskazanej przez lekarza, a raczej jako uzupełnienie już ustalonego harmonogramu postępowania.

Dzienne zapotrzebowanie na L-karnitynę w przypadku dorosłego człowieka wynosi ok. 15 mg. Pokrywa je synteza endogenna oraz konkretne składniki spożywcze dostarczane wraz z codziennym jadłospisem. Biorąc pod uwagę istotność funkcji, które spełnia L-karnityna, warto zadbać o odpowiednią jej podaż poprzez dobrze ułożoną dietę oraz naturalną suplementację.

Do czego służy L-karnityna?

L-karnityna bierze udział w metabolizmie długołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Transportuje cząsteczki kwasów tłuszczowych do mitochondriów. Odpowiada za wytwarzanie energii.

Czy L-karnityna pomaga w odchudzaniu?

L-karnityna może przyspieszać proces odchudzania, ponieważ przyczynia się do zwiększonego wykorzystania kwasów tłuszczowych, przez co obniża zapotrzebowanie kaloryczne organizmu.

Kiedy brać l karnitynę?

Najczęściej zaleca się stosowanie L-karnityny na czczo lub około 2-4 h przed rozpoczęciem treningu. Zawsze przed zastosowaniem preparatu należy zapoznać się ze wskazaniami producenta

Źródła:

1. Arduini A., Bonomini M., Savica V., Amato A., Zammit V.: Carnitine in metabolic disease: Potential for pharmacological intervention. Pharmacol. Ther. 2008, 120, 149-156
2. Tein I. Carnitine transport: Pathophysiology and metabolism of known molecular defects. J. Inherit. Metab.Dis. 2003; 23, 147-169
3. Bohan TP, Helton E, McDonald I. et al: Effect of L-carnitine treatment for valproate-induced hepatotoxicity. Neurology 2001, 56:1405-1409
4. Matwiejuk A. L-karnityna - funkcje i zastosowanie. http://wswfit.com.pl/site-media/download/wydawnictwa/Roczniki%20WSWFiT%202010.pdf#page=140

Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.

Trener personalny, dietetyk. Swoją pasją zaraża i promuje zdrowy styl życia. Dokładnie wie jak ważne jest uzupełnianie niedoborów minerałów i witamin w codziennej diecie. Specjalizuję się w pracy z osobami, mającymi problem problem w ustaleniu realnych celów i osiąganiu trwałych rezultatów. Swój wolny czas spędza na swieżym powietrzu, miłośnik wysokich gór.

Poznaj nasze produkty

TE WPISY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tekst akapitu(10)
Moringa – skuteczna pomoc w oczyszczaniu organizmu i naturalne wsparcie dla odporności

Moringa – skuteczna pomoc w oczyszczaniu organizmu i naturalne wsparcie dla odporności Moringa to wszechstronna roślina, która oferuje wiele prozdrowotnych właściwości. Jako superżywność dostarcza do organizmu ważne dla zdrowego funkcjonowania składniki odżywcze. Moringa wykazuje pozytywny wpływ na różne obszary ludzkiego …

Moringa – skuteczna pomoc w oczyszczaniu organizmu i naturalne wsparcie dla odporności

wzmacnianie odpornosci z moringą
Skuteczne wzmacnianie odporności z moringą

Skuteczne wzmacnianie odporności z moringą Długotrwały stres, niewielka ilość snu, czy źle skomponowana dieta – to tylko niektóre czynniki wpływające na obniżenie naturalnej odporności organizmu. Konsekwencją tego są infekcje oraz choroby, które mogą prowadzić do poważniejszych powikłań. Dlatego tak istotne …

Skuteczne wzmacnianie odporności z moringą

Tekst akapitu(6)
Kwas liponowy – wsparcie na drodze do pełni zdrowia

Kwas alfa-liponowy – wsparcie na drodze do pełni zdrowia Zanieczyszczone powietrze, modyfikowana żywność, konserwanty i substancje chemiczne w produktach spożywczych. To wszystko nie służy naszemu zdrowiu, wręcz przeciwnie. Nawet uprawianie sportu w mieście – jazda na rolkach, na rowerze czy …

Kwas liponowy – wsparcie na drodze do pełni zdrowia

Dołącz do listy oczekujących Poinformujemy Cię, gdy produkt znów będzie dostępny. Podaj poniżej swój adres e-mail aby otrzymać powiadomienie o dostępności produktu.
Przewiń do góry