Darmowa dostawa 120 dni na zwrot Gwarancja naturalnych skladników Gwarancja oryginalności
Projekt bez tytułu(127)

L-karnityna – źródło energii i mocne wsparcie dla sportowców

L-karnityna jest związkiem, który jest konieczny dla zdrowego funkcjonowania organizmu. Wykazuje także szereg właściwości, które zostały docenione przez sportowców i osoby dążące do redukcji wagi. Jak dokładnie działa L-karnityna i jakie są korzyści z jej stosowania?

Działanie i właściwości L-karnityny

Karnityna to organiczny związek chemiczny wytwarzany z lizyny i metioniny w nerkach, wątrobie i mózgu. Aktywna biologicznie karnityna jest określana jako L-karnityna. Oprócz miejsc syntezy L-karnityna występuje w największym stężeniu w sercu oraz mięśniach szkieletowych. Wykazuje działanie podobne do witamin i może być syntetyzowana przez organizm, stąd często określana się ją jako substancję witaminopodobną.

L-karnityna pełni ważną funkcję w metabolizmie długołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Transportuje cząsteczki kwasów tłuszczowych do mitochondriów, w których dochodzi do oksydacji oraz utlenienia tych cząsteczek. W efekcie zostaje wytworzona energia – tak potrzebna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Jednostki chorobowe, w których L-karnityna znalazła swoje zastosowanie:

  • Nadwaga i otyłość
  • Przewlekła niewydolność nerek
  • Zaburzenia w funkcjonowaniu wątroby
  • Choroby neurodegradacyjne
  • Niedoczynność tarczycy

Większa wytrzymałość i szybsza regeneracja z L-karnityną

Aby mięśnie pracowały prawidłowo, niezbędna jest energia. Z jednej strony mięśnie zużywają energię chemiczną powstałą w trakcie metabolizmu komórkowego, a z drugiej strony produkują energię kinetyczną, która warunkuje ruch. Podczas wytężonego wysiłku fizycznego organizm sięga po zapasy ATP (adenozyno-5'fosforan), glikogenu oraz fosfokreatyny. Znaczące obniżenie tych zapasów prowadzi do wytwarzania się kwasu mlekowego w mięśniach. Efektem tego jest odczucie określane jako „zakwasy”.

L-karnityna przyspiesza regenerację mięśni, zwiększa fizyczną wytrzymałość i wydolność organizmu, a dzięki temu poprawia też widocznie wydajność podczas aktywności ruchowych. L-karnityna przyspiesza proces eliminacji mleczanu z mięśni i chroni przed zbyt dużymi spadkami w produkcji ATP. Redukuje także zmęczenie, pozwalając na przeprowadzanie dłuższych oraz intensywniejszych treningów. L-karnityna jest więc wsparciem dla wszystkich sportowców, którzy podejmują regularny wysiłek fizyczny.

L-karnityna na spowolnienie starzenia i poprawę sprawności mózgu

Starzenie jest procesem nieuniknionym dla każdego człowieka. Może się on wiązać ze zwiększonym zmęczeniem organizmu, jak również z osłabieniem funkcjonowania mózgu. Jako przyczynę takiego stanu rzeczy wskazuje się zmiany zachodzące w obrębie mitochondriów oraz osłabienie zdolności komórek do wytwarzania energii.

Karnityna pomaga utrzymać prawidłowe działanie mitochondriów i wspomaga produkcję energii. Wspiera także pracę komórek nerwowych i funkcjonowanie całego mózgu. L-karnityna pomaga też w uzyskaniu stanu, który określa się jako „jasność umysłu” - pomaga w lepszym zapamiętywaniu, podnosi koncentrację i sprzyja lepszej nauce. Wykazano także, że regularne przyjmowanie acetylo-L-karnityny ma działanie neuroprotekcyjne i może zahamować zmiany w mózgu odpowiadające za wystąpienie choroby Alzheimera lub innych jednostek chorobowych w tym obszarze. L-karnityna przyspiesza proces regeneracji tkanki mózgowej i chroni przed negatywnymi skutkami starzenia się organizmu.

Wpływ L-karnityny na funkcjonowanie serca

Jako że duża zawartość L-karnityny występuje w mięśniu sercowym, można wnioskować, że jest ona istotna dla funkcjonowania tego narządu. W rzeczywistości nawet małe niedobory L-karnityny mogą skutkować rozwinięciem się choroby wieńcowej – tak groźnej dla zdrowia i życia człowieka. Związek ten pomaga zwalczać schorzenia układu krążenia i chroni przed zaburzeniami związanymi z zakłóconym rytmem pracy sera.

Stosowanie L-karnityny umożliwia lepszy metabolizm kwasów tłuszczowych i prawidłowe ukrwienie mięśnia sercowego. Ma więc pozytywny wpływ na pracę serca oraz działanie układu krwionośnego. Z tego powodu L-karnityna jest coraz powszechniej stosowana jako wsparcie dla leczenia pacjentów z chorobą niedokrwienną serca, zaburzenia rytmu serca lub też kardiomiopatią.

Projekt bez tytułu(128)

Poprawa termogenezy i sprawniejsze odchudzanie z L-karnityną

Redukcja wagi jest złożonym procesem, na który składa się wiele różnych czynników. Jednym z nich jest różnorodna i dobrze zbilansowana dieta. Jeśli w codziennym jadłospisie brakuje kluczowych składników, takich jak L-karnityna, lub jeśli występują one w zbyt małych ilościach, może doprowadzić to do groźnych niedoborów.

Dostarczanie L-karnityny z posiłkami oraz suplementami diety jest też istotne ze względu na udział tej substancji w odchudzaniu. L-karnityna przyczynia się do zwiększonego wykorzystania kwasów tłuszczowych jako źródła energii. W rezultacie dochodzi zmniejsza się zapotrzebowanie kaloryczne organizmu, jak również ilość wytwarzanej tkanki tłuszczowej. Okazuje się więc, że odchudzanie z L-karnityną jest znacznie efektywniejsze.

Według badaczy, występowanie L-karnityny w tkance brunatnej u niemowląt może świadczyć o istotności aminokwasu w procesie termogenezy. Polega on na zwiększaniu temperatury ciała na skutek ciepła wytwarzanego przez organizm. W takich warunkach metabolizm może przyspieszyć, a kalorie zostają spalone znacznie szybciej.

L-karnityna na straży męskiej potencji

Testosteron to najważniejszy hormon płciowy dla każdego mężczyzny. Odpowiada za zdrowy rozwój ich narządów płciowych oraz prawidłowy przebieg spermatogenezy. Wraz z wiekiem dochodzi do stopniowego obniżania stężenia testosteronu. Najczęściej ten proces rozpoczyna się po 40 roku życia, ale w wyniku zaburzeń genetycznych i nieprawidłowych nawyków zaburzenia hormonalne mogą pojawić się już nawet u 20- i 30-latków.

Stwierdzono, że L-karnityna może wpływać na poziom testosteronu. Jako że od tego hormonu zależy jakość męskiego życia seksualnego, można wnioskować, że L-karnityna ma pozytywne działanie potencję u mężczyzn. Podnosi libido, wzmacnia erekcję i chroni przed zaburzeniami związanymi z niepełnym wzwodem lub obniżonym popędem płciowym. Niedobory L-karnityny mogą prowadzić do obniżenia poziomu testosteronu i pogorszenia sprawności seksualnej u mężczyzn.

L-karnityna a poziom cholesterolu

Hipercholesterolemia (podwyższony cholesterol) dotyczy ponad połowy dorosłych osób na świecie. Przypadłość ta jest jednak często lekceważona, co prowadzi do rozwoju miażdżycy i w konsekwencji – zawału serca. Bardzo ważne jest, aby na bieżąco kontrolować poziom cholesterolu we krwi, aby odpowiednio wcześnie reagować na niepokojące wyniki.

L-karnityna ma swój udział w normalizowaniu poziomu lipidów w organizmie. Karnityna może obniżać poziom „złego” cholesterolu HDL, a jednocześnie podnosi poziom ,,dobrego” cholesterolu LDL. Regulowanie gospodarki lipidowej oraz udział L-karnityny w przemianach energetycznych zachodzących w kwasach tłuszczowych wiąże się także z eliminacją tiacylogliceroli, które prowadzą często do zaburzeń w funkcjonowaniu serca oraz mózgu.

cholesterol

Oczyszczające działanie L-karnityny

Zanieczyszczony organizm posiada obniżoną odporność, a nadmiar szkodliwych substancji może powodować rozwój wielu groźnych chorób. Określona ilość wolnych rodników nie stanowi problemu i jest dla organizmu naturalna. Dopiero ich nadmiar jest niebezpieczny dla organizmu i przyspiesza starzenie się organizmu. Powodem gromadzenia się wolnych rodników w organizmie jest zbyt częste spożywanie alkoholu, nieprawidłowa dieta przepełniona konserwantami, a także zbyt częsta ekspozycja na promieniowanie słoneczne.

Stosowanie L-karnityny pozwala zneutralizować szkodliwe działanie wolnych rodników. Substancja pomaga eliminować ołów, kadm i żelazo z organizmu, ma także silne działanie przeciwutleniające. Neutralizacja oksydantów za pomocą L-karnityny przyczynia się do poprawy witalności i wspiera dobre zdrowie oraz samopoczucie.

L-karnityna a hormony

Aktywność L-karnityny w organizmie wpływa na działanie hormonów takich jak testosteron oraz hormony tarczycy. Wykazano, że stosowanie L-karnityny może mieć pozytywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Reguluje działanie gruczołu tarczycy i przeciwdziała przenikaniu hormonów gruczołu tarczowego do jądra komórek. Zbyt wysokie stężenie hormonów T3 i T4 świadczy najczęściej o nadczynności tarczycy. Objawia się ona odczuwaniem gorąca, wysoką potliwością, niską tolerancją na ciepło, poczuciem rozdrażnienia i niepokoju.

Dodatkowa podaż L-karnityny może okazać się niezwykle cenna w przypadku eliminacji objawów związanych z zaburzeniami pracy tarczycy. Tym bardziej że działanie hormonów tarczycy często prowadzi do pomniejszenia zapasów tkankowych karnityny. Uzupełnienie codziennej diety o zalecaną dawkę L-karnityny jest więc zalecane zarówno osobom z nadczynnością oraz niedoczynnością tarczycy. Nigdy nie należy jednak stosować suplementacji jako zamiennika kuracji wskazanej przez lekarza, a raczej jako uzupełnienie już ustalonego harmonogramu postępowania.

Dzienne zapotrzebowanie na L-karnitynę w przypadku dorosłego człowieka wynosi ok. 15 mg. Pokrywa je synteza endogenna oraz konkretne składniki spożywcze dostarczane wraz z codziennym jadłospisem. Biorąc pod uwagę istotność funkcji, które spełnia L-karnityna, warto zadbać o odpowiednią jej podaż poprzez dobrze ułożoną dietę oraz naturalną suplementację.

TE WPISY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

l_karnityna_naturalne_wsparcie_w_odchudzaniu
L-karnityna – naturalne wsparcie w odchudzaniu

L-karnityna – naturalne wsparcie w odchudzaniu Odchudzanie jest procesem złożonym, na którego sukces wpływa wiele zróżnicowanych czynników. Zdarza się, że na drodze do szczupłej sylwetki stoją niedobory pewnych istotnych składników, takich jak l-karnityna. Jest to substancja, która zwiększa szybkość spalania …

L-karnityna – naturalne wsparcie w odchudzaniu

probiotyk_uklad_trawienny
Probiotyki – równowaga dla jelit i naturalna ochrona dla odporności

Probiotyki – równowaga dla jelit i naturalna ochrona dla odporności Czym są probiotyki i jak działają? Probiotyki spełniają także ważne zadanie w trakcie antybiotykoterapii. Antybiotyki niszczą bakterie chorobotwórcze, ale jednocześnie dochodzi też do niszczenia bakterii probiotycznych. Doustnie przyjmowane probiotyki pomagają …

Probiotyki – równowaga dla jelit i naturalna ochrona dla odporności

Untitled design(3)
Cudowne właściwości Koenzymu Q10 ? Dlaczego nasze ciało go potrzebuje

Cudowne właściwości Koenzymu Q10 ? Dlaczego nasze ciało go potrzebuje KoenzymQ 10 – kto z nas o nim nie słyszał? To chyba najbardziej popularny składnik różnego rodzaju kosmetyków i suplementów. Składnik, który każdy zna, a… mało kto wie, jak on …

Cudowne właściwości Koenzymu Q10 ? Dlaczego nasze ciało go potrzebuje

Przewiń do góry