PODARUJ ZDROWIE WYBRANE SUPLEMENTY NAWET DO -30%.
Szybka dostawa 120 dni na zwrot Gwarancja naturalnych skladników Gwarancja oryginalności
Metformina - co to jest Zastosowanie, działanie, opis

Metformina - co to jest? Zastosowanie, działanie, opis

Metformina to substancja czynna stosowaną w lekach na cukrzycę typu 2. Zmniejsza stężenie glukozy we krwi, dlatego jest znana głównie jako skuteczny lek przeciwcukrzycowy. Co ciekawe, stosowanie metforminy w celach leczniczych ma już prawie pół wieku. Jednak substancja ta wciąż zaskakuje naukowców swoimi kolejnymi, odkrywanymi właściwościami. W tym artykule wyjaśniamy jakie są wskazania i mechanizm działania metforminy.

Metformina to składnik znany z wysokiej skuteczności w leczeniu cukrzycy typu 2. Z perspektywy chemicznej jest pochodną biguanidów, która obniża poziom glukozy we krwi i stabilizuje gospodarkę węglowodanową w organizmie. Ponadto zwiększa wrażliwość mięśni na insulinę, wzmagając tym samym wychwytywanie i zużywanie glukozy przez tkanki obwodowe. Nie wywołuje hiperinsulinemii, więc jest w pełni bezpieczna.

Mechanizm działania metforminy wskazuje jednak na znacznie szerszy potencjał terapeutyczny tego leku. Wśród jego właściwości wymienia się m.in.:

 • zwiększenie insulinowrażliwości w komórkach wątroby i mięśniach szkieletowych;
 • opóźnianie wchłaniania glukozy podczas procesów trawiennych;
 • zmniejszenie stężenia cholesterolu całkowitego, “złego” cholesterolu (LDL) i trójglicerydów;
 • zmniejszenie produkcji wolnych kwasów tłuszczowych w tkance tłuszczowej;
 • nieznaczne obniżenie ciśnienia tętniczego krwi;
 • wpływ na zmniejszenie stanu pozakrzepowego, który towarzyszy cukrzycy;
 • prawdopodobne hamowanie rozwoju nowotworów;

Podsumowując, działanie metforminy opiera się na trzech mechanizmach: obniżeniu wytwarzania glukozy w wątrobie, zmniejszeniu wchłaniania glukozy w jelitach oraz podwyższeniu obwodowego wychwytu glukozy. Kto w takim razie powinien rozważyć stosowanie metforminy?

Wskazania do stosowania metforminy

Stosowanie metforminy jest zalecane w przypadku osób z cukrzycą, nadwagą, a także ze stanem przedcukrzycowym. Sprawdzi się zwłaszcza u osób otyłych cierpiących na niepowikłaną cukrzycę typu 2, kiedy to pomimo przestrzegania diety i regularnej aktywności fizycznej nie mogą uzyskać właściwej kontroli glikemii.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, kolejne badania mechanizmów działania metforminy wskazują na jej szerokie działanie lecznicze. Według naukowców daje efekty nie tylko w prewencji cukrzycy typu 2, ale również w terapii:

 • choroby Alzheimera;
 • nowotworów złośliwych;
 • cukrzycy typu 1;
 • oraz zespołu policystycznych jajników;

Lek ten hamuje transformację nowotworową, a także chroni przed chorobami serca i układu krążenia m.in. poprzez działanie ochronne dla śródbłonka i hamowanie procesów prozapalnych. Oprócz tego metforminę można stosować przy zapaleniu wątroby. Obecność wirusa zapalenia wątroby wiąże się bowiem z rozwojem cukrzycy typu 2 u niektórych osób. Wówczas wskazane będzie właśnie zażywanie metforminy, gdyż wspomaga ona zwalczanie wirusa i chroni przed rozwojem chorób wątroby, np. jej marskością.

Kolejnym schorzeniem, które często występuje razem z insulinoopornością, jest zespół policystycznych jajników. W tym przypadku również zaleca się leczenie metforminą, gdyż ta może ona zwiększać częstotliwość owulacji i ułatwiać zajście w ciążę. Ponadto metformina działa przeciwstarzeniowo, co wynika z jej właściwości przeciwzapalnych. Skutecznie hamuje ona starzenie się fibroblastów i komórek macierzystych w organizmie.

suplementy diety dla cukrzyków

Kiedy odczujemy pierwsze efekty zdrowotne po metforminie?

Mechanizm działania metforminy zależy głównie od jej dawkowania. Zalecana dawka jest zależna od stężenia glukozy we krwi i stopnia zaawansowania schorzenia. Optymalnie wynosi ona 2-3 g na dobę, jednak leczenie rozpoczyna się od mniejszych dawek, które z czasem są stopniowo zwiększane. Pierwsze efekty zdrowotne po metforminie można odczuć już kilka godzin po przyjęciu leku. Doustne podanie takiego preparatu o natychmiastowym działaniu sprawia, że maksymalne stężenie we krwi osiąga on po 2,5 godziny. Jest to moment, w którym metformina zaczyna działać, co następnie jest podtrzymywane w ramach regularnej farmakoterapii.

Metformina - skutki uboczne. Czy metformina jest szkodliwa?

Jak w przypadku każdego innego leku, tak i metformina może powodować pewne działania niepożądane. Warto pamiętać, że jest to substancja, którą powinniśmy przyjmować z zachowaniem właściwej diety i aktywności fizycznej.

Częstość występowania objawów niepożądanych występuje głównie na początku farmakoterapii metforminą. Najczęściej zgłaszane skutki uboczne przyjmowania tego leku to objawy ze strony układu pokarmowego takie jak: biegunka, utrata apetytu, bóle brzucha, wzdęcia, nudności i wymioty. Jednak u większości pacjentów pogorszenie samopoczucia ustępuje samoistnie już po kilku dniach od rozpoczęcia leczenia. Powikłania po preparacie z metforminą mogą obejmować również reakcje skórne, kwasicę mleczaną i zaburzenia smaku. Tego typu dolegliwości należy skonsultować z lekarzem.

Przeciwwskazania do stosowania metforminy

Stosowanie metforminy mogą wykluczać:

 • stany związane z ryzykiem rozwoju kwasicy metabolicznej,
 • zła tolerancja i objawy nadwrażliwości na ten składnik,
 • niewydolność wątroby,
 • niedawno przebyty zawał serca,
 • niewydolność serca,
 • ostre zatrucie alkoholem/alkoholizm,
 • ciężkie zaburzenia czynności nerek,
 • wszelkie stany, które mogą zaburzać pracę nerek.

Metformina to lek, dlatego nie powinniśmy łączyć jej z alkoholem. Może spowodować to objawy niepożądane, takie jak zawroty głowy, nudności, mocne osłabienie, czy ból brzucha. Poza tym alkohol zaburza działanie leku, dlatego ryzykujemy hipoglikemią (czyli zbyt niskim i spadającym poziomem glukozy).  Zgodnie z aktualnymi badaniami, metformina nie wpływa na rozwój płodu, dlatego nie ma przeciwwskazań do zażywania jej w czasie ciąży. Nie zaleca się jednak stosowania tego leku podczas karmienia piersią.

Źródła:

1. Metformina: https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=550
2. M. Grzybowska. J. Bober, M. Olszewska, Metformina – mechanizmy działania i zastosowanie w terapii cukrzycy typu 2, Postepy Hig Med Dosw (online), 2011; 65: 277-285.
3. K. Strojek. M. Wróbel, A. Szymborska-Kajanek, D. Rokicka, Metformina - nowe wskazania refundacyjne: https://journals.viamedica.pl/clinical_diabetology/article/view/35630/34108

Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.

Dyplomowany dietetyk, od lat związana z rynkiem suplementów diety w Polsce. Wspomaga w tworzeniu i opracowywaniu planów dietetycznych oraz właściwej suplementacji. Prywatnie mama dwójki dzieci, miłośnik pływania i jazdy na rowerze.

Poznaj nasze produkty

TE WPISY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

blog miniatura(1)
Homocysteina Co to jest? Wskazania do badania

Homocysteina – Co to jest? Wskazania do badania Homocysteina jest aminokwasem, który pełni w organizmie człowieka istotne funkcje, jednak jej nadmiar może prowadzić do negatywnych konsekwencji zdrowotnych, ponieważ zwiększa ryzyko udaru mózgu i zawału serca. W jakiej sytuacji lekarz może …

Homocysteina Co to jest? Wskazania do badania

inozytol vitama nature
Inozytol Właściwości, działanie, dawkowanie i opinie

Inozytol Inozytol to substancja zaliczana do grupy alkoholi cukrowych, która stosowana jest wspomagająco m.in. w zespole policystycznych jajników. Ponadto pomaga regulować pracę całego układu nerwowego, może regulować poziom cukru we krwi i niektórych hormonów. Jak inozytol działa na płodność i …

Inozytol Właściwości, działanie, dawkowanie i opinie

Ciągłe zmęczenie – jakie witaminy?

Ciągłe zmęczenie – jakie witaminy? Gdy pojawia się uczucie ciągłego zmęczenia, spadku energii, zmniejszenie koncentracji, warto poszukać odpowiednich witamin i suplementów, które pomogą w odzyskaniu sił witalnych. Jakie są objawy przemęczenia, jego rodzaje, przyczyny i jakie witaminy oraz sposoby pomogą …

Ciągłe zmęczenie – jakie witaminy?

Dołącz do listy oczekujących Poinformujemy Cię, gdy produkt znów będzie dostępny. Podaj poniżej swój adres e-mail aby otrzymać powiadomienie o dostępności produktu.
Przewiń do góry