31.05.2021
Moringa i jej rola w obniżaniu złego cholesterolu LDL
Cholesterol to związek konieczny dla poprawnego funkcjonowania organizmu. Warto jednak pamiętać, że istnieje dobry i zły cholesterol, a prawidłowe stężenie każdego z nich jest kluczowe dla zachowania dobrego zdrowia i samopoczucia. Konsekwencją zbyt wysokiego cholesterolu jest zwiększenie ryzyka wystąpienia chorób serca i miażdżycy. Jak więc zadbać o odpowiednią wydolność układu krążenia? Na pomoc przychodzą sprawdzone ekstrakty roślinne. Uważana za superfood moringa jest znana ze swoich prozdrowotnych właściwości i naturalnych zdolności do obniżania cholesterolu. Jak dokładnie działa?
Spis treści
Co to jest moringa i jaki ma wpływ na poziom cholesterolu?
Moringa olejodajna (Moringa oleifera) to niewielkie drzewo, które z racji swoich cennych właściwości zdrowotnych nazywane jest ,,drzewem życia". W celach leczniczych wykorzystuje się różne części rośliny liście, nasiona, owoce, kwiaty oraz korzenie. W owocach moringi znajdują się duże ilości błonnika, witaminy C i potasu. W liściach wapń, fosfor i witamina A. Nasiona dostarczają z kolei białka tłuszcz, wapń, żelazo, witaminę E oraz flawonoidy, alkaloidy i kwasy fenolowe. Bogactwo związków zawartych w morindze wpływa pozytywnie na pracę układu sercowo-naczyniowego i pomaga regulować poziom cholesterolu w organizmie.
Działanie hipolipemiczne (zmniejszające stężenie lipidów we krwi) spowodowało, że moringę coraz powszechniej stosuje się w preparatach wspierających wyrównanie ilości ,,dobrego” i ,,złego” cholesterolu.
Objawy zbyt wysokiego cholesterolu
Cholesterol jest związkiem chemicznym, bez którego organizm człowieka nie mógłby zdrowo funkcjonować. Jest on produkowany w wątrobie i za pośrednictwem krwi transportowany do wszystkich komórek w ciele. Innym źródłem cholesterolu są spożywane produkty. Dlatego tak istotne jest to, co jemy. Niezdrowe, tłuste i przetworzone posiłki podwyższają znacząco poziom cholesterolu LDL określanego powszechnie jako ,,zły cholesterol”.
Bardzo często zdarza się, że nadmiar odłożonego cholesterolu LDL nie daje żadnych objawów. Dopiero gdy jego poziom jest alarmująco wysoki, mogą pojawić się dolegliwości takie: jak ból w okolicach kończyn (wywołany nieprawidłowym przepływem krwi), skurczami łydek, problemów z koncentracją, żółtawe grudki na skórze.
Aby zapobiec poważnym powikłaniom wynikającym z podwyższonego cholesterolu (miażdżyca, problemy kardiologiczne) warto zawczasu wdrożyć rozsądną profilaktykę. Zalicza się do niej zarówno zdrowa dieta i odpowiednia ilość ruchu, jak i naturalne preparaty wykazujące właściwości kardioprotekcyjne. Na przykładzie moringi można przekonać się, że substancje roślinne okazują się być nieocenioną pomocą w obniżaniu poziomu cholesterolu całkowitego oraz lipoprotein LDL, przy jednoczesnym podniesieniu stężenia cholesterolu HDL.
Jak zbić cholesterol w naturalny sposób?
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele środków i metod wspomagających wyrównywanie norm dobrej i złej frakcji cholesterolu. Najbardziej popularnym sposobem jest dieta na cholesterol, która zawiera chude mięsa, ryby morskie, duże ilości owoców i warzyw oraz orzechy i nasiona. Wyklucza z kolei tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, tłuste sery żółte, sól, pieczywo cukiernicze i potrawy smażone.
W odpowiedzi na pytanie co jeszcze obniża naturalnie cholesterol, wiele osób wymienia zioła na cholesterol. Preparaty takie jak herbaty lub innego typu mieszanki na bazie ziół mogą dostarczać cenne kwasy fenolowe, które przekształcając się w cynarynę, powodują zmniejszenie poziomy trójglicerydów. Niektóre zioła mają także działanie przeciwzapalne oraz detoksykujące i mogą przyspieszać krążenie krwi.
Dość popularną metodą są także tabletki na cholesterol, które dostępne są zarówno w wariancie na receptę, jak i bez recepty. Przykładem preparatu niewymagającego przepisu od lekarza jest moringa – to środek bazujący na wielu pozytywnych właściwościach ,,cudownego drzewa”. Pomaga w naturalny sposób regulować procesy zachodzące w układzie krążenia, obniża poziom ,,złego” cholesterolu i tym samym przeciwdziała groźnym chorobom serca.
SUPLEMENTY DIETY NA OBNIŻENIE CHORESTEROLU
Czy moringa działa na podwyższony cholesterol?
Cholesterol pełni wiele ważnych funkcji w organizmie człowieka: uczestniczy w produkcji hormonów płciowych, jest konieczny dla wytwarzania oraz przyswajania witaminy D, jest jednym z budulców osłonek mielinowych, które stanowią ochronę dla włókien nerwowych i bierze udział w procesie trawienia tłuszczów. Cholesterol posiada wiele cennych właściwości, jednak jego nadmiar w organizmie stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia.
Tak jak i w wielu innych kwestiach zdrowotnych, tak samo w przypadku cholesterolu sprawdza się powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Moringa to naturalna metoda ochrony zdrowia, którą można stosować w ramach profilaktyki choroby wieńcowej. Jednocześnie jest też skuteczna w kwestii obniżania poziomu cholesterolu całkowitego, trójglicerydów i cholesterolu LDL. Moringa pomaga unormować zbyt wysoki cholesterol i wydalić go z organizmu w sposób naturalny. Stosowanie moringa oleifera wpływa także obniżenie ciśnienia krwi (skurczowego i rozkurczowego), co jest równie istotne dla pracy serca i funkcjonowania całego układu krwionośnego.
Właściwości moringi i ich wpływ na obniżenie poziomu cholesterolu
Moringa jest silnym przeciwutleniaczem – zawiera wiele substancji antyoksydacyjnych, które pomagają zredukować ilość wolnych rodników w organizmie. Zbyt duże stężenie wolnych rodników może być przyczyną zaburzeń w obrębie ciśnienia tętniczego i często prowadzi do rozwoju miażdżycy. Moringa dostarczając antyoksydanty do organizmu, zapewnia naturalną ochronę przed wolnymi rodnikami.
Moringa wykazuje także pozytywny wpływ na metabolizm cholesterolu. Obniża ilość cholesterolu wchłanianego w jelitach i ułatwia jego wydalanie z organizmu. W ten sposób umożliwia utrzymanie odpowiedniego poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi.
Moringa a wzmocnienie naczyń krwionośnych
Moringa jest określana jako superfood, czyli produkt odznaczający się dużym bogactwem składników przeciwutleniających i przeciwnowotworowych. Moringa ma także działanie wzmacniające, co okazuje się bardzo ważne w przypadku pracy naczyń krwionośnych. Preparaty z moringi pomagają uszczelnić naczynia krwionośne i wpływają na poprawę ich kondycję. Jako że naczynia krwionośne biorą udział w transportowaniu krwi wewnątrz organizmu i mają bezpośredni wpływ na pracę serca, ważne jest, by działały bez zarzutu.
Naturalne zwiększanie „dobrego” cholesterolu LDL z życiodajną moringą
Moringa posiada wiele zastosowań, a regulowanie poziomu cholesterolu jest jednym z nich. Substancje zawarte w tej roślinie wykazują działanie porównywalne do statyn, dzięki czemu mają zdolność do hamowania enzymu odpowiedzialnego za syntezę cholesterolu. Stosowanie moringi może okazać się pomocne zarówno w ramach profilaktyki choroby miażdżycowej, jak i jako wsparcie dla działań prowadzących do obniżania zbyt wysokiego poziomu cholesterolu HDL.
Przyjmowanie moringi jest przykładem na to, że o zdrowie można zadbać w naturalny, bezpieczny i nieinwazyjny sposób. Jako naturalne źródło witamin, moringa poprawia pracę układu krążenia, pracę serca oraz funkcjonowanie całego organizmu
Czy moringa szkodzi?
Nie. Żadne z dotąd przeprowadzonych badań nie wykazały szkodliwości lub toksyczności tej substancji. Co więcej, moringi nie można też przedawkować. Pomimo tego, zachowaj środki ostrożności zwłaszcza wtedy, gdy chorujesz przewlekle lub jesteś w ciąży.
Na jakie choroby jest moringa?
Moringa sprawdzi się w przypadku osób z cukrzycą czy nadciśnieniem. Jest bowiem w stanie zmniejszyć poziom glukozy we krwi, a także obniżyć ciśnienie tętnicze. Każda osoba chora przewlekle powinna jednak skonsultować jej suplementację z lekarzem.
Czy moringa podnosi ciśnienie?
Przeciwnie, moringa obniża skurczowe oraz rozkurczowe ciśnienie krwi, dzięki czemu wpływa pozytywnie na pracę serca i cały układ krwionośny.
Co to za ziolo moringa?
Moringa (nazywana też „drzewem chrzanowym”) to tropikalne zioło, które znane jest z dużej zawartości składników odżywczych (m.in. białka, wapnia, witaminy A, potasu oraz żelaza). Stanowi ono częste wsparcie dla układu odpornościowego oraz krwionośnego.
Źródła:
1. "Dangi SY, Jolly CI, Narayanan S. 2002. Antihypertensive activity of the total alkaloids from the leaves of Moringa oleifera .J.pharmaceutical biology 40(2):144-148
2. Faizi S, Siddiqui BS, Saleem R, Aftab K, Shaeen F, Gilani AUH. 1998. Hypotensive constituents from the pods of Moringa oleifera, plant medica 64 (3): 225-228
3. Ghasi S, Nwobodo E, Ofili JO, 2000. Hypocholesterolemic effects of crude extract of leaf of Moringa oleifera Lam in high fat diet fed wistar rats. Journal of Ethnopharmacology 69(1): 21-25
4. Joseph O. T, Obianime. A. W., Siminialaye M. I., Joseph O. S.,m Anyanwu C. and Musa T. L. (2019). Clinical study on the effect of Moringa oleifera on serum level of glucose and tryglyceride in subjects taken tenofovir, lamivudine and efavirenz combination regimen. European Scientific Journal. Vol.15, (.21). Page 280 -293
5. Estrella MC., Mantaring JBV., and David, GZ. (2000). A double blind, randomised controlled trial on the use of malunggay (Moringa oleifera) for augmentation of the volume of breastmilk among nonnursing mothers of preterm infants. Philipp Journal of Pediatrics, 49: 3–6. 12"
6. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/ptr.5325
7. https://file.scirp.org/Html/15-2700848_36451.htm
Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.