
22.02.2025
Suplement diety na zmarszczki - Jakie wybrać? Opinie
Starzenie się skóry wiążę się przede wszystkim z utratą jej jędrności i sprężystości. Z reguły po 30. roku życia możemy zauważyć pierwsze objawy starzenia, choć proces ten postępuje już w wieku około 25. lat. Znacząco przyspiesza natomiast w okresie menopauzy u kobiet i andropauzy u mężczyzn.
Do głównych objawów pogarszającej się kondycji cery zaliczymy: jej nadmierną suchość, cieńszy naskórek, utratę blasku, gorszą regenerację, zmniejszenie elastyczności i jędrności, a także plamy pigmentacyjne. W celu ograniczenia tych zmian, można sięgnąć po przebadany, skuteczny suplement na zmarszczki. Które składniki polecają eksperci?
Spis treści
Dlaczego skóra się starzeje? Przyczyny powstawania zmarszczek
Aby zrozumieć sposób działania suplementów na zmarszczki, warto znać przyczyny utraty jędrności i elastyczności skóry. Najważniejszym powodem są tutaj zmiany hormonalne, zwłaszcza w obrębie hormonu DHEA (dehydroepiandrosteronu), który uczestniczy w produkcji estrogenu i testosteronu. Kiedy jego poziom zaczyna drastycznie spadać (co następuje około 30. roku życia), dochodzi do rozpadu włókien kolagenu i elastyny, a w rezultacie - do pogorszenia kondycji skóry.
Druga kwestia to mniejsza liczba melanocytów, czyli komórek pigmentacyjnych w skórze. Przyczynia się to do nierównej pigmentacji, czyli pojawiania się tzw. plam pigmentacyjnych. Problem ten dotyczy zwłaszcza osób przebywających na zewnątrz bez ochrony przeciwsłonecznej. Skutki takiego postępowania są dobrze widoczne u ludzi w podeszłym wieku, kiedy to objawiają się pod postacią tzw. plam starczych w obrębie twarzy i dłoni. Plamy są wynikiem nadprodukcji melaniny przez nadmierną ekspozycję na UV w ciągu całego życia.
Zmarszczki mogą być też efektem osłabienia ochrony przed przesuszeniem. Wraz z wiekiem cera produkuje mniejsze ilości sebum, które działa niczym tarcza chroniąca przed czynnikami zewnętrznymi. Bez sebum dochodzi do naruszenia bariery hydrolipidowej, a skóra staje się przesuszona i podatniejsza na patogeny.
Ogólnie przyczyny starzenia się skóry można podzielić na:
Dlaczego skóra się starzeje? Przyczyny powstawania zmarszczek
Pierwszy składnik suplementów na zmarszczki to kwas hialuronowy. Jest to polisacharyd, który występuje naturalnie w organizmie człowieka. Znany ze swoich właściwości nawilżających, stanowi kluczowy element tkanki łącznej.
Kwas hialuronowy w formie suplementu diety pomaga w utrzymaniu nawodnienia i elastyczności cery, a przy tym wspiera procesy regeneracyjne i gojące. Z jego działania korzysta się powszechnie zarówno w dziedzinie kosmetologii, jak i medycyny estetycznej. Jest doceniany przez ekspertów za wyjątkowe zdolności zatrzymywania wody oraz poprawy nawilżenia tkanek. Sięgnij po produkt z tym składnikiem, jeśli oczekujesz:

Kolagen - poprawa nawilżenia i elastyczności cery
Choć przez lata uważano, że suplementacja kolagenu nie ma sensu w kontekście cery, najnowsze badania potwierdzają jego działanie na zmarszczki. Według prac naukowych1 doustne przyjmowanie kolagenu może poprawić jędrność i gęstość skóry, jej nawilżenie, a także ograniczyć widoczność drobnych zmarszczek.
Suplementy z kolagenem tworzą trójwymiarową sieć, która służy jako rusztowanie dla tkanek. Poza tym zwiększają elastyczność i sprężystość skóry właściwej. Co istotne, pierwsze efekty suplementacji zauważymy już po 1-2 miesiącach regularnego stosowania.
Sięgnij po kolagen, jeśli oczekujesz:
Koenzym Q10 - gładsza skóra i mniej zmarszczek
Ostatnim, ale równie ważnym składnikiem jest koenzym Q10. To związek naturalnie występujący w błonach komórkowych ludzi, zwierząt i roślin. Ma on silne właściwości antyoksydacyjne, gdyż wiąże wolne rodniki i zapobiega peroksydacji lipidów, uszkodzeniom DNA oraz białek. W kosmetyce jest stosowany zarówno wewnętrznie jako suplement diety, jak i zewnętrznie, na skórę. Według badań, po około 12 tygodniach stosowania koenzymu Q10 można zauważyć:
Ashwagandha
1 – Wspomaga w utrzymaniu witalności
2 – Wspomaga w okresach napięcia nerwowego
3 – Duża zawartość Witanii Ospałej
90 kapsułek
Termin ważności suplementu: 02.2027

Ashwagandha
129,00 zł
Źródła:
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30681787/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30681787/
Bibliografia:
- M. Wilk-Jędrusik, Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna. Rozprawa doktorska, Katedra i Zakład Naturalnych Surowców Leczniczych i Kosmetycznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Poznań 2013.
- K. Świąder, I. Kośla, Dietary Supplements Containing Collagen – Analysis and Availability on the Polish Market: https://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-d0f7a6e9-584c-4494-9f0f-3fee2be04bc5
- A. Olejnik, J. Gościańska, I. Nowak, Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, „Chemik”, nr 66 (2) 2012.
- Kania-Dobrowolska, J. Baraniak, R. Kujawski, M. Ożarowski, Nutrikosmetyki – nowa podgrupa suplementów diety, "Postępy Fitoterapii", nr 18 (2) 2017.
- F. D. Choi i in., Oral Collagen Supplementation: A Systematic Review of Dermatological Applications: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30681787/
- M. Wilk-Jędrusik, Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna. Rozprawa doktorska, Katedra i Zakład Naturalnych Surowców Leczniczych i Kosmetycznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Poznań 2013.
Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.