17.06.2024
Suplementy na paznokcie - Jakie wybrać? Opinie
Mocne paznokcie są estetycznym dopełnieniem wyglądu dłoni. Jednak niektóre osoby borykają się z ich silnym osłabieniem i łamliwością, np. pod wpływem przebytej choroby, obgryzania, a także po tzw. hybrydzie czy żelach. Na szczęście z powodzeniem może zażegnać ten problem, stosując kilka sprawdzonych sposobów. Jedną z metod odżywienia i regeneracji paznokci jest suplementacja. Które preparaty faktycznie mogą zdziałać cuda w tym zakresie? Oto lista najczęściej polecanych składników.
Spis treści
Kiedy warto stosować suplementy na paznokcie?
Pogorszenie wyglądu paznokci można szybko zauważyć. Na ich kiepski stan wpływają wszelkiego rodzaju nieprawidłowości, stres, leki, niedobory składników odżywczych czy zaburzenia. W okresach osłabienia organizmu, osłabia się więc kondycja płytki paznokciowej. O jej złym wyglądzie może decydować przede wszystkim:
Duże znaczenie ma tutaj również zbilansowana dieta. Jeśli nie dostarczamy ważnych witamin i minerałów do codziennego menu, a zamiast tego pojawiają się w nim duże ilości soli, tłuszczów i węglowodanów, szybko pogarsza się stan zarówno paznokci, jak i cery czy włosów.
Podsumowując, potrzeba stosowania suplementów na paznokcie pojawia się wtedy, gdy zauważymy pogorszenie ich stanu.
Skuteczne składniki suplementów na paznokcie
Choć u niektórych osób zdrowa dieta będzie w pełni wystarczająca, aby zachować dobry wygląd, to nie zawsze jest to możliwe. Niestety powszechne przetwarzanie żywności - jej gotowanie, narażenie na promieniowanie UV - zmniejsza ilość zawartych witamin. Pod wpływem temperatury ulegają one częściowemu lub całkowitemu rozkładowi. Dlatego jeśli występują braki składników odżywczych, najlepszym rozwiązaniem mogą być dedykowane suplementy diety. Dopiero w drugiej kolejności znaczenie mają wszelkiego rodzaju odżywki i kosmetyki. Na początku trzeba zadbać o organizm od środka.
Do najpopularniejszych witamin, które wpływają na stan paznokci, należy witamina B7 - lepiej znana jako biotyna. Jest dość nietypowa, gdyż syntezują ją bakterie jelitowe. Choć znajdziemy ją także w pożywieniu (soi, mięsie, orzechach), może być uzupełniana suplementacją.
Preparaty z biotyną wzmacniają kruche i łamliwe paznokcie. Są też stosowane w przypadkach trachyonychii lub deformacji płytek paznokciowych, np. w wyniku ich obgryzania. Przyczyniają się głównie do poprawy grubości płytki i wpływają na wzrost. Poza tym witamina B7 często jest przyjmowana przez osoby z zaburzeniami dotyczącymi włosów - ich osłabieniem czy wypadaniem.
Pozostałe witaminy, kolagen, cynk i krzem
Łamliwość paznokci może wynikać z przyczyn wewnętrznych i zewnętrznych. W przypadku tych pierwszych, często są to błędy w diecie. Poza niedoborami biotyny, zazwyczaj osłabienie paznokci wynika np. z niedoborów żelaza, cynku, krzemu, witaminy A czy witaminy C.
Szczególnie zalecane w suplementacji są preparaty z krzemem - budulcem strukturalnym tkanki łącznej, którego niedobory objawiają się m.in. osłabieniem i pogorszeniem wyglądu paznokci. Uzupełniając jego niedobory, można osiągnąć efekty w postaci twardszych i mocniejszych paznokci, a także zdrowszych włosów czy szybszego gojenia ran.
Drugim istotnym minerałem jest cynk. Jego rola to stymulacja metabolizmu aminokwasów odpowiedzialnych za wzrost paznokci i włosów. W rezultacie wpływa na wzmocnienie i przyśpieszenie ich wzrostu. Ponadto chroni organizm przed wolnymi rodnikami.
Niezbędnym budulcem paznokci jest również kolagen, który nadaje mocną strukturę, elastyczność i zapobiega niszczeniu się płytki. Wiele osób sięga też po kwasy tłuszczowe omega-3 (EPA, DHA), których niedobór może wpływać na elastyczność i wytrzymałość paznokci.
Jeśli więc szukasz skutecznych suplementów na mocne paznokcie, wybierz produkt zawierający: biotynę, cynk, krzem, kompleksy witamin (A, C, B), czy kolagen. Dobre efekty daje ich połączenie z dodatkami roślinnymi, np. skrzypem polnym, łopianem, kozieradką.
Jak dbać o paznokcie, aby pożegnać ich kruchość i łamliwość?
Posiadanie zadbanych paznokci nie musi wiązać się z wizytami u kosmetyczki. Ich ładny wygląd i wytrzymałość często są wynikiem zwyczajnych czynności, które - choć niepozorne - decydują o estetyce naszych dłoni. Dlatego poza uzupełnieniem niedoborów, warto wprowadzić do swojej codzienności kilka dobrych nawyków.
Po pierwsze należy każdego dnia używać kremu do rąk, wmasowując go również w palce. Jeśli skóra jest mocno wysuszona, najlepiej stosować krem po każdym moczeniu dłoni. Po drugie trzeba unikać sprzątania i zmywania naczyń bez rękawic ochronnych. Wszelkiego rodzaju detergenty mogą mieć negatywny wpływ na skórę dłoni i szybko pogarszać jej stan. Po trzecie od czasu do czasu warto wykonać peeling, który zmiękczy i wygładzi dłonie oraz skórki wokół paznokci. Po czwarte na czas regeneracji musimy ograniczyć przedłużanie. Żele czy hybrydy osłabiają paznokcie, a nieprawidłowo zdejmowane powodują uszkodzenie i odwarstwienie płytki, dlatego nie są wskazane.
Poza tym jeśli istnieje możliwość, że problem z łamliwością wynika z nieprawidłowych nawyków żywieniowych lub zaburzeń hormonalnych i nie wiesz, co z tym zrobić, skontaktuj się z lekarzem lub dietetykiem. Specjalista zleci wykonanie badań krwi, które potwierdzą lub wykluczą niedobory składników odżywczych. W przypadku wystąpienia niedoborów lekarz zaleca zmiany w odżywianiu oraz sięgnięcie po wzmacniające suplementy diety.
Źródła:
- A. Surma and P. Nockowski, “Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci,” Kosmetologia Estet. , vol. 5, pp. 27–33, 2016.
- D. Hexsel,V. Zague, M. Schunck, C. Siega, F.O. Camozzato, & S. Oesser (2017). Oral supplementation with specific bioactive collagen peptides improves nail growth and reduces symptoms of brittle nails. Journal of Cosmetic Dermatology, 16(4), 520–526. https://doi.org/10.1111/jocd.12393 natu.care
- C.A. Grant, D.J. Brockwell, S.E. Radford, N.H. Thomson, Tuning the Elastic Modulus of Hydrated Collagen Fibrils. Biophys. J. 2009; 97: 2985–2992
Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.