Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Projekt bez nazwy

Suplementy na paznokcie - Jakie wybrać? Opinie

Mocne paznokcie są estetycznym dopełnieniem wyglądu dłoni. Jednak niektóre osoby borykają się z ich silnym osłabieniem i łamliwością, np. pod wpływem przebytej choroby, obgryzania, a także po tzw. hybrydzie czy żelach. Na szczęście z powodzeniem może zażegnać ten problem, stosując kilka sprawdzonych sposobów. Jedną z metod odżywienia i regeneracji paznokci jest suplementacja. Które preparaty faktycznie mogą zdziałać cuda w tym zakresie? Oto lista najczęściej polecanych składników.

Pogorszenie wyglądu paznokci można szybko zauważyć. Na ich kiepski stan wpływają wszelkiego rodzaju nieprawidłowości, stres, leki, niedobory składników odżywczych czy zaburzenia. W okresach osłabienia organizmu, osłabia się więc kondycja płytki paznokciowej. O jej złym wyglądzie może decydować przede wszystkim:

 • zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura,
 • bezpośredni kontakt ze środkami chemicznymi (np. praca z chemikaliami lub sprzątanie bez rękawiczek),
 • regularna ekspozycja na mocny wiatr czy silny mróz,
 • brak właściwej pielęgnacji dłoni,
 • stosowanie zmywaczy do paznokci z acetonem.

Duże znaczenie ma tutaj również zbilansowana dieta. Jeśli nie dostarczamy ważnych witamin i minerałów do codziennego menu, a zamiast tego pojawiają się w nim duże ilości soli, tłuszczów i węglowodanów, szybko pogarsza się stan zarówno paznokci, jak i cery czy włosów. 

Podsumowując, potrzeba stosowania suplementów na paznokcie pojawia się wtedy, gdy zauważymy pogorszenie ich stanu. 

Skuteczne składniki suplementów na paznokcie

Choć u niektórych osób zdrowa dieta będzie w pełni wystarczająca, aby zachować dobry wygląd, to nie zawsze jest to możliwe. Niestety powszechne przetwarzanie żywności - jej gotowanie, narażenie na promieniowanie UV - zmniejsza ilość zawartych witamin. Pod wpływem temperatury ulegają one częściowemu lub całkowitemu rozkładowi. Dlatego jeśli występują braki składników odżywczych, najlepszym rozwiązaniem mogą być dedykowane suplementy diety. Dopiero w drugiej kolejności znaczenie mają wszelkiego rodzaju odżywki i kosmetyki. Na początku trzeba zadbać o organizm od środka. 

Do najpopularniejszych witamin, które wpływają na stan paznokci, należy witamina B7 - lepiej znana jako biotyna. Jest dość nietypowa, gdyż syntezują ją bakterie jelitowe. Choć znajdziemy ją także w pożywieniu (soi, mięsie, orzechach), może być uzupełniana suplementacją. 

Preparaty z biotyną wzmacniają kruche i łamliwe paznokcie. Są też stosowane w przypadkach trachyonychii lub deformacji płytek paznokciowych, np. w wyniku ich obgryzania. Przyczyniają się głównie do poprawy grubości płytki i wpływają na wzrost. Poza tym witamina B7 często jest przyjmowana przez osoby z zaburzeniami dotyczącymi włosów - ich osłabieniem czy wypadaniem. 

Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Projekt bez nazwy 1

Pozostałe witaminy, kolagen, cynk i krzem

Łamliwość paznokci może wynikać z przyczyn wewnętrznych i zewnętrznych. W przypadku tych pierwszych, często są to błędy w diecie. Poza niedoborami biotyny, zazwyczaj osłabienie paznokci wynika np. z niedoborów żelaza, cynku, krzemu, witaminy A czy witaminy C. 

Szczególnie zalecane w suplementacji są preparaty z krzemem - budulcem strukturalnym tkanki łącznej, którego niedobory objawiają się m.in. osłabieniem i pogorszeniem wyglądu paznokci. Uzupełniając jego niedobory, można osiągnąć efekty w postaci twardszych i mocniejszych paznokci, a także zdrowszych włosów czy szybszego gojenia ran. 

Drugim istotnym minerałem jest cynk. Jego rola to stymulacja metabolizmu aminokwasów odpowiedzialnych za wzrost paznokci i włosów. W rezultacie wpływa na wzmocnienie i przyśpieszenie ich wzrostu. Ponadto chroni organizm przed wolnymi rodnikami. 

Niezbędnym budulcem paznokci jest również kolagen, który nadaje mocną strukturę, elastyczność i zapobiega niszczeniu się płytki. Wiele osób sięga też po kwasy tłuszczowe omega-3 (EPA, DHA), których niedobór może wpływać na elastyczność i wytrzymałość paznokci. 

Jeśli więc szukasz skutecznych suplementów na mocne paznokcie, wybierz produkt zawierający: biotynę, cynk, krzem, kompleksy witamin (A, C, B), czy kolagen. Dobre efekty daje ich połączenie z dodatkami roślinnymi, np. skrzypem polnym, łopianem, kozieradką. 

Jak dbać o paznokcie, aby pożegnać ich kruchość i łamliwość?

Posiadanie zadbanych paznokci nie musi wiązać się z wizytami u kosmetyczki. Ich ładny wygląd i wytrzymałość często są wynikiem zwyczajnych czynności, które - choć niepozorne - decydują o estetyce naszych dłoni. Dlatego poza uzupełnieniem niedoborów, warto wprowadzić do swojej codzienności kilka dobrych nawyków. 

Po pierwsze należy każdego dnia używać kremu do rąk, wmasowując go również w palce. Jeśli skóra jest mocno wysuszona, najlepiej stosować krem po każdym moczeniu dłoni. Po drugie trzeba unikać sprzątania i zmywania naczyń bez rękawic ochronnych. Wszelkiego rodzaju detergenty mogą mieć negatywny wpływ na skórę dłoni i szybko pogarszać jej stan. Po trzecie od czasu do czasu warto wykonać peeling, który zmiękczy i wygładzi dłonie oraz skórki wokół paznokci. Po czwarte na czas regeneracji musimy ograniczyć przedłużanie. Żele czy hybrydy osłabiają paznokcie, a nieprawidłowo zdejmowane powodują uszkodzenie i odwarstwienie płytki, dlatego nie są wskazane. 

Poza tym jeśli istnieje możliwość, że problem z łamliwością wynika z nieprawidłowych nawyków żywieniowych lub zaburzeń hormonalnych i nie wiesz, co z tym zrobić, skontaktuj się z lekarzem lub dietetykiem. Specjalista zleci wykonanie badań krwi, które potwierdzą lub wykluczą niedobory składników odżywczych. W przypadku wystąpienia niedoborów lekarz zaleca zmiany w odżywianiu oraz sięgnięcie po wzmacniające suplementy diety. 

Źródła:

  1. A. Surma and P. Nockowski, “Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci,” Kosmetologia Estet. , vol. 5, pp. 27–33, 2016.
  2. D. Hexsel,V. Zague, M. Schunck, C. Siega, F.O. Camozzato, & S. Oesser (2017). Oral supplementation with specific bioactive collagen peptides improves nail growth and reduces symptoms of brittle nails. Journal of Cosmetic Dermatology, 16(4), 520–526. https://doi.org/10.1111/jocd.12393 natu.care
  3. C.A. Grant, D.J. Brockwell, S.E. Radford, N.H. Thomson, Tuning the Elastic Modulus of Hydrated Collagen Fibrils. Biophys. J. 2009; 97: 2985–2992
Katarzyna Olszańska
Katarzyna Olszańska

Dyplomowany dietetyk, od lat związana z rynkiem suplementów diety w Polsce. Wspomaga w tworzeniu i opracowywaniu planów dietetycznych oraz właściwej suplementacji. Prywatnie mama dwójki dzieci, miłośnik pływania i jazdy na rowerze.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 4.7 / 5. Liczba głosów: 3

Jeszcze nie ma głosów, twój może być pierwszy!

Poznaj nasze produkty

TE WPISY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

ashwaganda na trudne czasy
Ashwagandha – naturalny sposób na stres

Ashwagandha – naturalny sposób na stres Szybkie tempo życia, napięcia i nerwy, a do tego cała masa obowiązków powodują, że organizm przestaje radzić sobie z obciążeniem, a stres zaczyna odciskać na nim swoje piętno. Spada odporność, a to otwiera drzwi …

Ashwagandha – naturalny sposób na stres

thumbnail1
Co to jest Ashwagandha i jak działa?

Co to jest Ashwagandha i jak działa ? Ashwagandha jest to krzew, którego właściwości zdrowotne zostały już dawno dokładnie poznane. Mimo tego nadal są dokładnie badane. Krzew ma bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystywać można zarówno liście, korzenie, jak i owoce tej …

Co to jest Ashwagandha i jak działa?

Projekt bez tytulu84
Ashwagandha – indyjski żeń-szeń, który poprawi samopoczucie

Ashwagandha – indyjski żeń-szeń, który poprawi samopoczucie Ashwagandha jest indyjskim ziołem, które znane jest już od lat. W tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej stosowana była już od bardzo dawna. Jej zdrowotne i dobroczynne właściwości doceniane są obecnie również przez nowoczesną medycynę zachodnią. …

Ashwagandha – indyjski żeń-szeń, który poprawi samopoczucie

Shopping Cart
Dołącz do listy oczekujących Poinformujemy Cię, gdy produkt znów będzie dostępny. Podaj poniżej swój adres e-mail aby otrzymać powiadomienie o dostępności produktu.
Scroll to Top