Sprawniejszy metabolizm i detoksykacja dla lepszej kontroli wagi.
120 Kapsułek / 2 miesiące stosowania
Kategorie
Chrom to pierwiastek śladowy, który występuje w niektórych produktach spożywczych i środowisku. Może pomagać w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi, poprawiając sposób, w jaki organizm wykorzystuje insulinę. Jest również stosowany w leczeniu wysokiego poziomu cholesterolu oraz w celu poprawy wyników sportowych. Może także wspomagać utrzymanie prawidłowego metabolizmu makroskładników odżywczych. Dzienne zapotrzebowanie chromu organicznego w przypadku zdrowego człowieka to przedział 50-200 μg[1].
5 Produkty
Wyświetlanie wszystkich wyników: 5
Sprawniejszy metabolizm i detoksykacja dla lepszej kontroli wagi.
120 Kapsułek / 2 miesiące stosowania
Pomoc w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi
90 kapsułek / 3 miesiace stosowania
Niezbędne witaminy i minerały dla mężczyzn po 40 roku życia dające energii.
60 kapsułek / miesiąc stosowania
Niezbędne witaminy i minerały dla kobiet po 40 roku życia dodające energii i witalności
60 kapsułek / miesiąc stosowania
Wspomaga w utrzymaniu prawidłowego stężenia cholesterolu we krwi
60 kapsułek / 2 miesiące stosowania
Chrom jest obecny w wielu produktach spożywczych, w tym w mięsie, produktach zbożowych, owocach, warzywach, orzechach, przyprawach, drożdżach piwnych, piwie i winie. Jednak ilości pierwiastka w poszczególnych rodzajach żywności mogą znacznie różnić się od siebie, w zależności od lokalnych warunków glebowych, a także procesów rolniczych i produkcyjnych. Osoby, które mają problemy z dostarczeniem tego składnika do organizmu z powodu specyficznej diety (np. weganie), mogą sięgać po naturalne suplementy z chromem, dostępne w naszej ofercie.
Chrom może ograniczać łaknienie, zwłaszcza w przypadku słodyczy, więc najczęściej zaleca się jego przyjmowanie z samego rana, np. podczas śniadania. Warto pamiętać, że np. suplementy dla wegan z chromem zaczną działać dopiero po 2-3 godzinach[2].
Chrom można dostarczyć do organizmu wraz z pożywieniem, jednak warto pamiętać o tym, że fityniany obecne m.in. w zbożach ograniczają jego wchłanianie, podobnie jak cynk, żelazo i wapń. Wśród produktów bogatych w tę substancję warto wymienić np. orzechy, ostrygi, gruszki, jaja, pokarmy pełnoziarniste, sery, szparagi, grzyby. Chrom jest także elementem wielu naturalnych suplementów diety i odżywek dla sportowców, które są chętnie wybierane przez osoby o intensywnym trybie życia.
Przyjmowanie chromu nie powinno być uzależnione od pory dnia – jest ona w tym przypadku nieistotna. O wiele ważniejsze jest unikanie łączenia suplementów wraz z minerałami i witaminami, które upośledzają jego wchłanianie do organizmu. Biodostępność chromu zwiększa obecność witaminy C, a zmniejsza żelazo, cynk, wapń oraz mangan.
Jego działanie można odczuć już po 2-3 godzinach od przyjęcia suplementu, szczególnie w kontekście zmniejszonego łaknienia na słodycze. Zapotrzebowanie na chrom u mężczyzn wynosi 35 mikrogramów dziennie, a u kobiet 25, stąd szacunkowa bezpieczna dawka mieści się w granicy 50-200 mikrogramów. Pozytywne skutki takie jak zmniejszenie poziomu cholesterolu LDL są widoczne dopiero po dłuższym czasie kuracji. Warto jednak pamiętać o skutkach ubocznych, wśród których wymienia się kłopoty ze snem, bóle głowy i reakcje alergiczne – mogą pojawić się już od pierwszej przyjętej dawki preparatu.
Wybierając suplement, zawierający chrom, warto postawić na produkt, w którym chrom występuje w postaci organicznej – ma wtedy wyższą biodostępność, więc zdecydowanie łatwiej uzupełnić niedobory tego pierwiastka w organizmie.
Źródła:
1. „Wybrane pierwiastki śladowe w organizmie człowieka” – J. M. Dróżdż-Afelt, B. Koim-Puchowska, A. Menka.
2. Sobański L., Sprzęczka-Niedolaz M., Łebek G., Rola chromu w życiu człowieka, "Bromatologia i Chemia Toksykologiczna" 2007
3. https://www.webmd.com/diet/supplement-guide-chromium
Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.