26.11.2020
Działanie spalaczy tłuszczu i ich wpływ na szczupłą sylwetkę
Spalacz tłuszczu ma działanie wspomagające dla podstawowych procesów zachodzących w całym cyklu redukcji wagi. Wybierając termogenik z dobrym składem, można znacząco przyspieszyć odchudzanie, zapewniając sobie jednocześnie dobre samopoczucie i lepszą witalność. Czy spalacze tłuszczu wpływają tylko na metabolizm? Jakie jeszcze korzyści można uzyskać ze stosowania naturalnych spalaczy tłuszczu?
Spis treści
Czym są spalacze tłuszczu?
Jako kluczowe elementy bezpiecznej redukcji wagi wymienia się odpowiednio zbilansowaną dietę oraz systematyczną aktywność ruchową. Stosowanie tych dwóch elementów w procesie odchudzania pomaga w skuteczny sposób osiągnąć cel, bez ryzyka wystąpienia groźnych skutków ubocznych lub niechcianego efektu jo-jo.
Oprócz podstawowych założeń odchudzania można wprowadzać także dodatkowe komponenty, które pomogą wesprzeć zdrowy jadłospis i poprawić efekty wykonywanych ćwiczeń. Dlatego osoby chcące wspomóc swoje zmagania, decydują się często na zastosowanie spalaczy tłuszczu.
Spalacz tłuszczu jest to preparat, który w odpowiednich dawkach i z uwzględnieniem systematyczności przyjmowania, pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej. Spalacze tłuszczu, określane także jako „fat burnery” mogą różnić się od siebie składem, jednak ich podstawowym zadaniem jest pobudzanie procesu termogenezy oraz zwiększenie tempa metabolizmu.
Składniki wykazujące największą skuteczność w spalaczach tłuszczu to:
Popularne kategorie suplementów
Spalacze tłuszczu a proces termogenezy
Przeznaczeniem spalaczy tłuszczu jest nasilenie procesu termogenezy. Jest to o tyle istotne dla redukcji wagi, że termogeneza zwiększa wydatek energetyczny w organizmie i powoduje podniesienie ilości produkowanego ciepła. Dzięki temu organizm zużywa znacznie więcej kalorii, co jest kluczowe dla skutecznego odchudzania.
Termogeneza pobudza też inny proces istotny dla osiągnięcia szczupłej sylwetki – proces lipolizy. Polega on na rozpadzie molekułów tłuszczu zapasowego. W rezultacie tego powstają wolne kwasy tłuszczowe oraz glicerol, które ulegają częściowemu utlenieniu i powodują spalanie produktów powstałych w wyniku rozpadu tłuszczu, jak również wzrost temperatury ciała i zmniejszanie zapasów tłuszczu.
Czy spalacze tłuszczu są bezpieczne dla zdrowia?
Często spalacze tłuszczu reklamowane są jako zastępnik zdrowej diety i aktywności fizycznej. W rzeczywistości jednak prawidłowym przeznaczeniem spalaczy tłuszczu jest pomoc w odchudzaniu i naturalne pobudzenie procesów, które już i tak zachodzą w organizmie, tyle że czasami w zbyt wolnym tempie.
O bezpieczeństwie konkretnego spalacza tłuszczu decyduje jego skład. Warto więc zwrócić uwagę na to, z jakich ekstraktów i związków się składa, jakie stężenia tych substancji oferuje oraz jaka jest zawartość substancji aktywnych w każdej kapsułce produktu. Preparat posiadający naturalny skład jest bezpieczny dla zdrowia. Co więcej – oprócz pomocy w odchudzaniu może zapewnić też inne prozdrowotne korzyści, które wpłyną na poprawę ogólnego samopoczucia.
Spalacze tłuszczu na straży prawidłowego magazynowania tłuszczu
Spalacze tłuszczu zmniejszają ilość tłuszczu magazynowanego przez organizm. Pomagają im w tym takie składniki jak pieprz, zielona kawa, czy herbata, które biorą udział w procesie termogenezy. Włączenie tych składników do diety pod postacią spalacza tłuszczu pomoże zwiększyć wydatkowanie energii i ułatwi redukcję nadprogramowej tkanki tłuszczowej. Spalacze tłuszczu działają ciepłotwórczo, a do produkcji tego ciepła niezbędna jest energia. Dzięki temu zjawisku dochodzi do naturalnego zwiększenia tempa przemiany materii i znacznie łatwiej jest osiągnąć wyznaczoną wagę.
Spalacze tłuszczu a kontrola apetytu
Jednym z ważniejszych rezultatów stosowania spalaczy tłuszczu jest zmniejszenie poziomu odczuwanego głodu. Kontrolowanie apetytu jest istotne ze względu na podejmowaną dietę, ponieważ chroni przed przyjmowaniem zbyt dużej ilości kalorii w ciągu dnia. Nadmierne łaknienie może być spowodowane stresem, ale często wynika też z zaburzenia pracy ośrodku głodu i sytości w mózgu. Spalacze tłuszczu zawierające wyciąg z pokrzywy oraz chrom pomagają opanować apetyt i przeciwdziałają nadmiernemu objadaniu się. W ten sposób wpływają znacząco na efektywną kontrolę wagi.
Wpływ spalaczy tłuszczu na fizyczną wydolność organizmu
Substancje zawarte w spalaczach tłuszczu – zwłaszcza kofeina – mają działanie energetyzujące i zapewniają organizmowi wysoki zapas sił witalnych. Jest to szczególnie istotne podczas treningów, kiedy podczas intensywnych ćwiczeń zapasy energii maleją znacznie szybciej niż w trakcie wykonywania zwykłych, codziennych czynności. Kofeina może też wydłużać czas pracy mięśni i podnieść stopień ich napięcia. Wpływa też na obniżenie odczuwanego zmęczenia przy wysiłku. Spalacze tłuszczu uzupełniają ubytki energii i pomagają zwiększyć intensywność ćwiczeń oraz fizyczną wydolność w trakcie podejmowanej aktywności.
Szybszy metabolizm dzięki zastosowaniu spalaczy tłuszczu
Szybki metabolizm jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na efekty odchudzania. Aby zagwarantować sobie prawidłowe tempo przemiany materii, należy zadbać przede wszystkim o pełnowartościową dietę oraz regularne spożywanie posiłków. Duże znaczenie dla metabolizmu ma także przyjmowanie odpowiedniej ilości wody. Dobre nawodnienie wspomaga prawidłowy przebieg reakcji enzymatycznych w organizmie.
Na przyspieszenie metabolizmu pomaga także zielona herbata (polifenole) oraz przyprawy takie jak pieprz czarny, pieprz cayenne oraz curry. Związki w nich zawarte usprawniają przebieg procesu przemiany materii i przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej. Wybierając spalacz tłuszczu warto zwrócić uwagę na to, czy któraś z tych substancji znajduje się w ich składzie. Spalacze tłuszczu z założenia mają poprawiać metabolizm, dlatego poszczególne składniki tych preparatów powinny wykazywać taką właściwość.
Zastosowanie spalaczy tłuszczu w celu regulacji procesów trawiennych
Poszczególne związki zawarte w składzie spalaczy tłuszczu, biorą udział w regulowaniu procesów trawiennych. Ekstrakt z pokrzywy oczyszcza układ pokarmowy i zwalcza nieżyty żołądka oraz biegunki. Podobne właściwości wykazują liście zielonej herbaty: przeciwdziałają niestrawnościom i wspierają prawidłową pracę układu trawiennego. Spalacze tłuszczu mogą też przeciwdziałać schorzeniom związanym z nieprawidłową pracą układu trawiennego. Dotyczy to zwłaszcza dolegliwości takich jak: wzdęcia, zaparcia, refluks żołądkowo-przełykowy.
Lepsze działanie układu krążenia jako rezultat stosowania spalaczy tłuszczu
Spalacze tłuszczu okazują się cenne dla zdrowia również ze względu na właściwości dotyczące układu krążenia. Zielona herbata będąca składnikiem często stosowanym w spalaczach tłuszczu zawiera kwas chlorogenowy, który redukuje ilość wchłanianej glukozy oraz zmniejsza wchłanialność cholesterolu, dzięki czemu ma pozytywny wpływ na układ krążeniowy. Na stymulację układu krążenia wpływa także zielna herbata, która przeciwdziała wytwarzaniu się niebezpiecznych skrzepów w tętnicach.
Stosowanie spalaczy tłuszczu o odpowiednim składzie może więc wpływać pozytywnie na funkcjonowanie serca, zapobiegając ryzyku pojawienia się miażdżycy lub innych chorób wynikających z nieprawidłowego działania układu krążenia.
Naturalny wpływ spalaczy tłuszczu na redukcję ,,złego” cholesterolu
Spalacze tłuszczu wpływają pozytywnie na profil lipidowy. Pomagają zmniejszyć ilość „złego” cholesterolu LDL, a przy tym podnoszą poziom „dobrego” cholesterolu HDL. Dotyczy to zwłaszcza preparatów zawierających w swoim składzie cholinę (witamina B4). Uzupełnienie niedoboru tej substancji w organizmie prowadzi do gromadzenia się cholesterolu oraz trójglicerydów w organizmie, a także do nadmiernego stłuszczenia wątroby.
Innym składnikiem spalaczy tłuszczu wykazującym pozytywne działanie na gospodarkę lipidową jest zielona herbata. Zawarte w niej polifenole blokują rozwój wolnych rodników stymulujący przyrost tkanki tłuszczowej. Zwiększają także poziom cholesterolu HDL we krwi, co wpływa pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy.
Spalacze tłuszczu jako wsparcie dla układu nerwowego
Spalacze tłuszczu mogą stanowić dodatkowe wsparcie dla funkcjonowania układu nerwowego. Zwłaszcza kofeina działa pobudzająco i wpływa na poprawę funkcji mózgu. Oddziałując na korę mózgową, kofeina sprzyja lepszemu skupieniu, a jednocześnie poprawia też pamięć i koncentrację. Dlatego spalacze tłuszczu wpływają nie tylko na wygląd fizyczny, ale również na ogólne samopoczucie i zdolności umysłowe.
Przeciwutleniające i detoksykujące działanie spalaczy tłuszczu
Składniki takie jak piperyna, czy zielona herbata w spalaczach tłuszczu są cenne nie tylko ze względu na pomoc w odchudzaniu, ale także z powodu swoich właściwości oczyszczających. Warto jednak podkreślić, że detoksykacja i redukcja wagi to procesy, które są ze sobą ściśle powiązane. Toksyny nagromadzone w organizmie – a zwłaszcza w układzie pokarmowym – spowalniają metabolizm i utrudniają spalanie tkanki tłuszczowej. Detoksykacja organizmu pomaga pozbyć się szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu i umożliwia lepsze przyswajanie ważnych składników odżywczych.
Spalacze tłuszczu często dostarczają również do organizmu przeciwutleniacze, które chronią przed chorobotwórczym działaniem wolnych rodników. Źródłem antyoksydantów jest np. zielona herbata, pieprz cayenne oraz pieprz czarny. Ich działanie pomaga powstrzymać starzenie się organizmu. Wykazują też właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe oraz antybakteryjne.
Stosowanie spalaczy tłuszczu początkowo traktowano jako sposób dla osób, które z lenistwa sięgają po łatwiejsze sposoby. Na szczęście z czasem, wraz ze wzrostem świadomości społeczeństwa, okazało się, że termogeniki mogą stanowić doskonałe wsparcie dla standardowych metod, takich jak dieta i sport. Uzupełnienie codziennego jadłospisu o odpowiednią porcję spalaczy tłuszczu pomaga zintensyfikować efekty odchudzania, a dodatkowo wpływa też na redukcję ,,złego” cholesterolu, przyspiesza detoksykację i stanowi wsparcie dla zdrowia układu nerwowego, układu krążenia i układu trawiennego.
Poznaj nasze wybrane kategorie suplementów diety i witamin
Co polecacie na spalanie tkanki tłuszczowej?
Do spalenia tkanki tłuszczowej wyjątkowo polecane są substancje termogeniczne, zwane także termogenikami. To one pobudzają termogenezę organizmu i tym samym „podkręcają” nasz metabolizm.
Jaki najlepszy Fat Burner?
Wśród popularnych fat burnerów (czyli termogeników) wymienia się zieloną kawę, zieloną herbatę, pieprz cayenne, pieprz czarny, pokrzywę, kurkumę, imbir, cynamon oraz guaranę.
Czy tabletki na spalanie tłuszczu działają?
To zależy, jakiego efektu oczekujesz. Same tabletki nie spalą za Ciebie nadmiernej tkanki tłuszczowej, jednak odpowiednio dobrana suplementacja może dodatkowo wspomóc efekty odpowiedniej diety czy stosowanego treningu.
Co najszybciej spala tłuszcz w organizmie?
W zdrowym odchudzaniu nie ma miejsca na pośpiech. Istnieją za to składniki, które mogą wesprzeć ten proces. Są to przede wszystkim substancje termogeniczne, stanowiące dodatek do zdrowych, regularnych posiłków o odpowiedniej kaloryczności.
Źródła:
1. Hu X., Li Y., Li C. i wsp. Combination of fucoxanthin and conjugated linoleic acid attenuates body weight gain and improves lipid metabolism in high-fat dietinduced obese rats. Arch. Biochem. Biophys. 2012;1: 59−65
2. Pękala J., Patkowska-Sokoła B., Bodkowski R. i wsp. L-carnitine--metabolic functions and meaning in humans life. Curr. Drug. Metab. 2011; 12: 667−678
3. Maeda H., Hosokawa M., Sashima T. i wsp. Dietary combination of fucoxanthin and fish oil attenuates the weight gain of white adipose tissue and decreases blood glucose in obese/diabetic KK-Ay mice. J. Agric. Food Chem. 2007; 55: 7701−7706
4. Rospond B., Chłopicka J. Funkcje biologiczne L-karnityny i jej zawartość w wybranych produktach spożywczych. Przegl. Lek. 2013; 70: 85−91
5. Hu X., Li Y., Li C. i wsp. Combination of fucoxanthin and conjugated linoleic acid attenuates body weight gain and improves lipid metabolism in high-fat dietinduced obese rats. Archives of Biochemistry Biophysics, 2012;1: 59−65,
6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5721174/
Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.