Darmowa dostawa 120 dni na zwrot Gwarancja naturalnych skladników Gwarancja oryginalności
różeniec górski na pamięć i koncentrację

Naturalne sposoby na dobrą pamięć i koncentrację

Wielu ludzi doświadcza problemów związanych z zapominaniem ważnych informacji, czynnościami do wykonania, czy miejscami, w które odłożyli konkretne przedmioty. Równie często zdarzają nam się zaburzenia koncentracji oraz kłopoty z szybkim kojarzeniem. Nigdy nie należy bagatelizować nieprawidłowości związanych z pracą umysłu, ponieważ mogą one prowadzić do poważniejszych zaburzeń funkcji poznawczych. Dlatego warto korzystać z naturalnych, domowych sposobów, które pozwolą na szybką poprawę pamięci i koncentracji. Na czym polegają i czy naprawdę przynoszą zadowalające rezultaty?

Przyczyny pogorszenia pamięci i osłabienia koncentracji

Oprócz okoliczności, które wpływają na pamięć i koncentrację w sposób od nas niezależny (geny, wiek, powikłania po chorobach), są także takie, na które mamy wpływ. Świadomość szkodliwości poszczególnych czynników oraz możliwie szybkie eliminowanie ich z codziennego planu dnia, pozwoli ustrzec się przed pogorszeniem pamięci i zaburzeniami w obrębie koncentracji.

Do najczęstszych przyczyn wywołujących zaburzenia pamięci należą:

 • Niedobór witamin (zwłaszcza kwasu foliowego oraz witamin z grupy B)
 • Częste stosowanie używek
 • Złe odżywianie
 • Odwodnienie
 • Zbyt mała ilość snu

Aby skutecznie wyeliminować zaburzenia koncentracji i zdolności kojarzenia, w pierwszej kolejności należy wyeliminować przyczynę tych problemów. Jednocześnie warto też skorzystać ze sposobów, które będą wspomagać pracę mózgu i ochronią przed zbyt wczesnym jego starzeniem.

SUPLEMENTY NA POPRAWĘ PAMIĘCI I KONCENTRACJI

Co jest dobre na pamięć i koncentrację? - Domowe sposoby

Przejściowe osłabienie pamięci zaburzenia w obrębie skupienia uwagi mogą dotyczyć każdego człowieka. Nie muszą oznaczać poważnej choroby, jednak z drugiej strony, koło takich symptomów nie można przechodzić obojętnie. Jak więc zadbać o dobrą pamięć i koncentrację? Istnieje wiele naturalnych i łatwo dostępnych metod, które umożliwiają skuteczne zwiększanie efektywności pracy mózgu:

1. Zioła na poprawę pamięci: różeniec górski

Zioła i ekstrakty roślinne to naturalna i sprawdzona metoda na poprawę     funkcji umysłowych. Rośliny takie jak miłorząb japoński (ginkgo biloba), żeń-szeń, czy pieprzyca peruwiańska wpływają pozytywnie na regenerację połączeń nerwowych w mózgu i pomagają zachować wysoką sprawność umysłu w okresach wytężonego wysiłku intelektualnego.

Spośród wszystkich roślinnych ekstraktów, największą popularnością w     zakresie poprawy pamięci i koncentracji cieszy się różeniec górski. Zawiera cenne składniki takie jak: flawonoidy, organiczny kwas bursztynowy, cytrynowy i szczawiowy oraz salidrozyd.
Substancje zawarte w różeńcu górskim mają pozytywny wpływ na procesy związane z uczniem się oraz zapamiętywaniem. Na szczególną uwagę zasługuje salidrozyd, który spełnia funkcję ochronną dla neuronów w mózgu, chroni przed ich uszkodzeniem i hamuje proces obumierania komórek mózgowych.

Stosowanie różeńca górskiego funkcje poznawcze mózgu i pomaga poprawić:

 • proces zapamiętywania i uczenia się
 • zdolność koncentracji
 • pamięć krótkotrwałą
 • umiejętność kojarzenia
 • percepcję wzrokową i słuchową

Różeniec górski ma pozytywny wpływ na cały układ nerwowy – poprzez zwiększenie poziomu serotoniny, roślina zwiększa naszą odporność na stres. Zapewnia także ochronę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które mogłyby wpływać niekorzystnie na komórki nerwowe w mózgu. Regularne przyjmowanie różeńca górskiego pozwala zniwelować zmęczenie psychiczne, łagodzi uczucie senności i zwiększa motywację do podejmowania wysiłku umysłowego.

2. Ćwiczenia na pamięć

Trenowanie mózgu jest tak samo ważne jak treningi dla ciała. Ćwiczenia pomagają poprawiać zapamiętywanie, zwiększają poziom koncentracji i umożliwiają zachowanie wysokiej sprawności umysłowej. Do najbardziej skutecznych ćwiczeń na poprawę pamięci i koncentracji zalicza się: czytanie, układanie puzzli, rozwiązywanie krzyżówek, uczenie się wierszy oraz piosenek. W przypadku treningów umysłowych bardzo istotna jest ich systematyka – codzienne pobudzanie mózgu do pracy zaprocentuje szybką poprawą wielu różnych funkcji umysłowych

lepsza pamięć i koncentracja

3. Dieta poprawiająca pamięć

Istnieją istotne zależności między aktywnością umysłową i sposobem odżywiania. Niewłaściwa dieta, uboga w niektóre składniki, może powodować pogorszenie funkcji umysłowych oraz obniżenie samopoczucia. U osób starszych stanowi częstą przyczynę przedwczesnej demencji. Aby poprawić kondycję swojego mózgu, warto więc zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę. Szczególnie istotne dla lepszego zapamiętywania oraz poprawnego kojarzenia są witaminy, oraz minerały. Są to zwłaszcza

 • Witaminy z grupy B (szczególnie B1, B6 i B12)
 • Witamina C
 • Żelazo
 • Magnez
 • Kwasy Omega-3

Należy unikać w diecie cukrów prostych, produktów przetworzonych, a także alkoholu i nikotyny, ponieważ mają one negatywny wpływ na pracę mózgu. Należy pamiętać także o odpowiednim nawodnieniu, które sprzyja wysokiej koncentracji.

4. Regularny ruch

Wysiłek fizyczny pobudza układ krążenia i pomaga dotlenić szare komórki (nerwowe). W trakcie ćwiczeń zostaje pobudzona produkcja endorfin, czyli hormonów, które odpowiadają za dobre samopoczucie i redukcję odczuwalnego stresu. Systematyczny ruch wpływa więc na wydajność umysłu i przyczynia się do zwiększania rozmiarów hipokampu, zwiększając tym samym pamięć do słów oraz ogólną zdolność uczenia się.

5. Właściwa ilość snu

Sen jest niezwykle ważny dla regeneracji całego organizmu, w tym także mózgu. Umożliwia naprawę uszkodzonych komórek i wpływa pozytywnie na porządkowanie informacji, które przyswoiliśmy w ciągu całego dnia. Zdrowy sen przyczynia się do wzmocnienia połączeń między neuronami, ma także dobry wpływ na naukę oraz ogólny proces zapamiętywania.

Dobrze przespana noc skutkuje zwiększeniem poziomu energii, zmniejszeniem poziomu kortyzolu (zwanego hormonem stresu) i poprawą zdolności polegającej na skupianiu uwagi.

Skuteczność domowych sposobów na poprawę pamięci i koncentracji

W przypadku poważnych problemów z pamięcią należy jak najszybciej skontaktować się ze swoim lekarzem. Niewykluczone, że potrzebne będą specjalne leki na poprawę pamięci. W innych przypadkach, przy okresowych problemach z pamięcią i koncentracją, warto sięgnąć po domowe sposoby. Najlepiej stosować je zapobiegawczo, ponieważ w ten sposób można zapewnić sobie wysoką sprawność umysłu i uchronić się przed zaburzeniami neurologicznymi.

Dobra pamięć oraz zdolność do koncentracji przydają się w szkole, na studiach, w pracy oraz w wielu codziennych sytuacjach. Dobrze zbilansowana dieta, odpowiednia ilość snu, systematyczny ruch, ćwiczenia na pamięć oraz stosowanie preparatów ziołowych, takich jak różeniec górski – to sposoby, które w łatwy i bezpieczny sposób wspierają sprawność intelektualną.

Regularne stosowanie tych metod pomaga pobudzić zdolności poznawcze i chronią przed rozwojem chorób neurodegeneracyjnych. Dodatkową korzyścią jest także załagodzenie stresu, uspokojenie myśli, zwiększenie energii do działania oraz poprawa kondycji całego organizmu. O pamięć i koncentrację warto dbać tak samo, jak o sprawność fizyczną, ponieważ są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w życiu codziennym, na każdym jego etapie.

Poznaj nasze produkty

TE WPISY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

suplement diety l karnityna Vitama Nature
Jak działa l-karnityna i czy naprawdę warto ją stosować?

Jak działa L-karnityna i czy naprawdę warto ją stosować? L-karnityny zyskała popularność wśród osób podejmujących systematyczne treningi oraz osób pragnących zlikwidować nadprogramowe kilogramy. Jest uznawana za naturalny i skuteczny spalacz tłuszczu. Jakie działanie oferuje l-karnityna i czy jej suplementacja jest …

Jak działa l-karnityna i czy naprawdę warto ją stosować?

Tekst akapitu(3)
Koenzym Q 10 – odzyskaj zdrowie, młodość i sprawność

Koenzym Q10 – odzyskaj zdrowie, młodość i sprawność Koenzym Q10 jest substancją bardzo dobrze znaną głównie dlatego, że powszechnie występuje w kosmetykach. Bardzo często znaleźć go można w kremach do rąk i do twarzy, jak również w balsamach i mleczkach …

Koenzym Q 10 – odzyskaj zdrowie, młodość i sprawność

berberyna_na_cukrzyce
Berberyna – niedoceniane wsparcie w walce z cukrzycą

Berberyna – niedoceniane wsparcie w walce z cukrzycą Osoby, które cierpią na cukrzycę, wiedzą, jak ważna jest odpowiednia dieta i systematyczna walka z tym schorzeniem. Nie ma dnia, w którym można by sobie „odpuścić”. Dzień w dzień należy pamiętać o …

Berberyna – niedoceniane wsparcie w walce z cukrzycą

Przewiń do góry