Pamięć i koncentracja – Naturalne sposoby na poprawę

różeniec górski na pamięć i koncentrację

Naturalne sposoby na dobrą pamięć i koncentrację

Wielu ludzi doświadcza problemów związanych z zapominaniem ważnych informacji, czynnościami do wykonania, czy miejscami, w które odłożyli konkretne przedmioty. Równie często zdarzają nam się zaburzenia koncentracji oraz kłopoty z szybkim kojarzeniem. Nigdy nie należy bagatelizować nieprawidłowości związanych z pracą umysłu, ponieważ mogą one prowadzić do poważniejszych zaburzeń funkcji poznawczych. Dlatego warto korzystać z naturalnych, domowych sposobów, które pozwolą na szybką poprawę pamięci i koncentracji. Na czym polegają i czy naprawdę przynoszą zadowalające rezultaty?

Oprócz okoliczności, które wpływają na pamięć i koncentrację w sposób od nas niezależny (geny, wiek, powikłania po chorobach), są także takie, na które mamy wpływ. Świadomość szkodliwości poszczególnych czynników oraz możliwie szybkie eliminowanie ich z codziennego planu dnia, pozwoli ustrzec się przed pogorszeniem pamięci i zaburzeniami w obrębie koncentracji.

Do najczęstszych przyczyn wywołujących zaburzenia pamięci należą:

 • Niedobór witamin (zwłaszcza kwasu foliowego oraz witamin z grupy B)
 • Częste stosowanie używek
 • Złe odżywianie
 • Odwodnienie
 • Zbyt mała ilość snu

Aby skutecznie wyeliminować zaburzenia koncentracji i zdolności kojarzenia, w pierwszej kolejności należy wyeliminować przyczynę tych problemów. Jednocześnie warto też skorzystać ze sposobów, które będą wspomagać pracę mózgu i ochronią przed zbyt wczesnym jego starzeniem.

SUPLEMENTY NA POPRAWĘ PAMIĘCI I KONCENTRACJI

Co jest dobre na pamięć i koncentrację? - Domowe sposoby

Przejściowe osłabienie pamięci zaburzenia w obrębie skupienia uwagi mogą dotyczyć każdego człowieka. Nie muszą oznaczać poważnej choroby, jednak z drugiej strony, koło takich symptomów nie można przechodzić obojętnie. Jak więc zadbać o dobrą pamięć i koncentrację? Istnieje wiele naturalnych i łatwo dostępnych metod, które umożliwiają skuteczne zwiększanie efektywności pracy mózgu:

1. Zioła na poprawę pamięci: różeniec górski

Zioła i ekstrakty roślinne to naturalna i sprawdzona metoda na poprawę     funkcji umysłowych. Rośliny takie jak miłorząb japoński (ginkgo biloba), żeń-szeń, czy pieprzyca peruwiańska wpływają pozytywnie na regenerację połączeń nerwowych w mózgu i pomagają zachować wysoką sprawność umysłu w okresach wytężonego wysiłku intelektualnego.

Spośród wszystkich roślinnych ekstraktów, największą popularnością w     zakresie poprawy pamięci i koncentracji cieszy się różeniec górski. Zawiera cenne składniki takie jak: flawonoidy, organiczny kwas bursztynowy, cytrynowy i szczawiowy oraz salidrozyd.
Substancje zawarte w różeńcu górskim mają pozytywny wpływ na procesy związane z uczniem się oraz zapamiętywaniem. Na szczególną uwagę zasługuje salidrozyd, który spełnia funkcję ochronną dla neuronów w mózgu, chroni przed ich uszkodzeniem i hamuje proces obumierania komórek mózgowych.

Stosowanie różeńca górskiego funkcje poznawcze mózgu i pomaga poprawić:

 • proces zapamiętywania i uczenia się
 • zdolność koncentracji
 • pamięć krótkotrwałą
 • umiejętność kojarzenia
 • percepcję wzrokową i słuchową

Różeniec górski ma pozytywny wpływ na cały układ nerwowy – poprzez zwiększenie poziomu serotoniny, roślina zwiększa naszą odporność na stres. Zapewnia także ochronę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które mogłyby wpływać niekorzystnie na komórki nerwowe w mózgu. Regularne przyjmowanie różeńca górskiego pozwala zniwelować zmęczenie psychiczne, łagodzi uczucie senności i zwiększa motywację do podejmowania wysiłku umysłowego.

2. Ćwiczenia na pamięć

Trenowanie mózgu jest tak samo ważne jak treningi dla ciała. Ćwiczenia pomagają poprawiać zapamiętywanie, zwiększają poziom koncentracji i umożliwiają zachowanie wysokiej sprawności umysłowej. Do najbardziej skutecznych ćwiczeń na poprawę pamięci i koncentracji zalicza się: czytanie, układanie puzzli, rozwiązywanie krzyżówek, uczenie się wierszy oraz piosenek. W przypadku treningów umysłowych bardzo istotna jest ich systematyka – codzienne pobudzanie mózgu do pracy zaprocentuje szybką poprawą wielu różnych funkcji umysłowych

lepsza pamięć i koncentracja

3. Dieta poprawiająca pamięć

Istnieją istotne zależności między aktywnością umysłową i sposobem odżywiania. Niewłaściwa dieta, uboga w niektóre składniki, może powodować pogorszenie funkcji umysłowych oraz obniżenie samopoczucia. U osób starszych stanowi częstą przyczynę przedwczesnej demencji. Aby poprawić kondycję swojego mózgu, warto więc zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę. Szczególnie istotne dla lepszego zapamiętywania oraz poprawnego kojarzenia są witaminy, oraz minerały. Są to zwłaszcza

 • Witaminy z grupy B (szczególnie B1, B6 i B12)
 • Witamina C
 • Żelazo
 • Magnez
 • Kwasy Omega-3

Należy unikać w diecie cukrów prostych, produktów przetworzonych, a także alkoholu i nikotyny, ponieważ mają one negatywny wpływ na pracę mózgu. Należy pamiętać także o odpowiednim nawodnieniu, które sprzyja wysokiej koncentracji.

4. Regularny ruch

Wysiłek fizyczny pobudza układ krążenia i pomaga dotlenić szare komórki (nerwowe). W trakcie ćwiczeń zostaje pobudzona produkcja endorfin, czyli hormonów, które odpowiadają za dobre samopoczucie i redukcję odczuwalnego stresu. Systematyczny ruch wpływa więc na wydajność umysłu i przyczynia się do zwiększania rozmiarów hipokampu, zwiększając tym samym pamięć do słów oraz ogólną zdolność uczenia się.

5. Właściwa ilość snu

Sen jest niezwykle ważny dla regeneracji całego organizmu, w tym także mózgu. Umożliwia naprawę uszkodzonych komórek i wpływa pozytywnie na porządkowanie informacji, które przyswoiliśmy w ciągu całego dnia. Zdrowy sen przyczynia się do wzmocnienia połączeń między neuronami, ma także dobry wpływ na naukę oraz ogólny proces zapamiętywania.

Dobrze przespana noc skutkuje zwiększeniem poziomu energii, zmniejszeniem poziomu kortyzolu (zwanego hormonem stresu) i poprawą zdolności polegającej na skupianiu uwagi.

Skuteczność domowych sposobów na poprawę pamięci i koncentracji

W przypadku poważnych problemów z pamięcią należy jak najszybciej skontaktować się ze swoim lekarzem. Niewykluczone, że potrzebne będą specjalne leki na poprawę pamięci. W innych przypadkach, przy okresowych problemach z pamięcią i koncentracją, warto sięgnąć po domowe sposoby. Najlepiej stosować je zapobiegawczo, ponieważ w ten sposób można zapewnić sobie wysoką sprawność umysłu i uchronić się przed zaburzeniami neurologicznymi.

Dobra pamięć oraz zdolność do koncentracji przydają się w szkole, na studiach, w pracy oraz w wielu codziennych sytuacjach. Dobrze zbilansowana dieta, odpowiednia ilość snu, systematyczny ruch, ćwiczenia na pamięć oraz stosowanie preparatów ziołowych, takich jak różeniec górski – to sposoby, które w łatwy i bezpieczny sposób wspierają sprawność intelektualną.

Regularne stosowanie tych metod pomaga pobudzić zdolności poznawcze i chronią przed rozwojem chorób neurodegeneracyjnych. Dodatkową korzyścią jest także załagodzenie stresu, uspokojenie myśli, zwiększenie energii do działania oraz poprawa kondycji całego organizmu. O pamięć i koncentrację warto dbać tak samo, jak o sprawność fizyczną, ponieważ są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w życiu codziennym, na każdym jego etapie.

Jak szybko poprawić pamięć i koncentrację?

Istotne jest wyeliminowanie szkodliwych czynników (np. częstego stosowania używek czy niewystarczającej ilości snu), a także jakościowa i naturalna suplementacja, która będzie świetnym wsparciem dodatkowym.

Co jest dobre na pamięć i koncentrację?

Jeśli chodzi o naturalne preparaty, świetnie sprawdzają się np. te zawierające miłorząb japoński, żeń-szeń oraz pieprzycę peruwiańską. Istotne są także witaminy z grupy B, witamina C, żelazo, magnez oraz kwasy omega-3

Jak poprawić pamięć domowym sposobem?

Pamięć w domowym zaciszu możesz poprawić z pomocą ćwiczeń pamięciowych. Ważne jest także prowadzenie zbilansowanej diety, nawodnienie organizmu, regularny wysiłek fizyczny i dbanie o odpowiednią ilość snu.

Jak poprawić pamięć i koncentrację u dziecka?

Podobnie jak w przypadku osób dorosłych, odpowiednia dieta i zdrowy tryb życia są w stanie wyeliminować część problemów związanych z pamięcią czy koncentracją. Dodatkowo postaraj się ograniczyć czas, jaki Twoje dziecko spędza przed ekranem.


Źródła:

1. Harrison R., Holt D., Pattison D., Elton P.: Are those in need taking dietary suplements? A survey of 21 923 adults. British Journal of Nutrition, 2004, 91(4): 617–623
2. Nędza J., Polaniak R., Nieć J., Margasińska-Olejniak J., Celiński R., Kubica M.: Zawartość kofeiny w wybranych suplementach diety i napojach energetycznych. Badania i Rozwój Młodych Naukowców w Polsce 2018, 117–123
3. kolosova N.G., Shcheglova T.V., Sergeeva S.V., loskutova l.V.: long-term antioxidant supplementation attenuates oxidative stress markers and cognitive deficits in senescent-accelerated oXyS rats. Neurobiol. Aging 2006; 27:1289-1297
4. Chauhan A, Chauhan V. Beneficial Effects of Walnuts on Cognition and Brain Health. Nutrients. 2020 Feb 20;12(2):550
5. Shibu M. Poulose, Marshall G. Miller, Barbara Shukitt-Hale, Role of Walnuts in Maintaining Brain Health with Age, The Journal of Nutrition, Volume 144, Issue 4, April 2014, Pages 561S–566S
6. https://onkolmed.pl/zaburzenia-uwagi-i-koncentracji-u-dzieci-przyczyny-objawy-leczenie
7. http://www.czytelniamedyczna.pl/2401,ginkgo-biloba-l-miorzb-dwuklapowy-chemizm-i-dziaanie-biologiczne.html
8. https://www.medicalnewstoday.com/articles/263105

Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.

Dawid Wróblewski
Dawid Wróblewski

Trener personalny, dietetyk. Swoją pasją zaraża i promuje zdrowy styl życia. Dokładnie wie jak ważne jest uzupełnianie niedoborów minerałów i witamin w codziennej diecie. Specjalizuję się w pracy z osobami, mającymi problem problem w ustaleniu realnych celów i osiąganiu trwałych rezultatów. Swój wolny czas spędza na swieżym powietrzu, miłośnik wysokich gór.

Poznaj nasze produkty

TE WPISY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

ashwaganda_na_trudne_czasy
Ashwagandha – naturalny sposób na stres

Ashwagandha – naturalny sposób na stres Szybkie tempo życia, napięcia i nerwy, a do tego cała masa obowiązków powodują, że organizm przestaje radzić sobie z obciążeniem, a stres zaczyna odciskać na nim swoje piętno. Spada odporność, a to otwiera drzwi …

Ashwagandha – naturalny sposób na stres

Projekt bez tytułu(14)
Bajkalina – czyli najsilniejszy antyoksydant

Na co jest Bajkalina? Bajkalina, tarczyca bajkalska jest byliną należącą do rodziny jasnotowatych, zakwita na piękny fioletowy kolor i osiąga ponad 60 cm wysokości. Naturalnie roślina ta występuje na terenach bałkańskich. Korzeń tarczycy bajkalskiej zazwyczaj występuje w suplementach diety w …

Bajkalina – czyli najsilniejszy antyoksydant

suplement diety Vitama Nature - tarczyca bajkalska
Stosowanie tarczycy bajkalskiej – na co pomaga i jakie oferuje korzyści?

Stosowanie tarczycy bajkalskiej – na co pomaga i jakie oferuje korzyści? O zdrowie można zadbać na wiele różnych sposobów. Czy przyjmowanie tarczycy bajkalskiej jest jednym z nich? Ta tajemnicza roślina posiada bardzo wartościowy skład, który ma potencjał, by poprawiać stan …

Stosowanie tarczycy bajkalskiej – na co pomaga i jakie oferuje korzyści?

Shopping Cart
Dołącz do listy oczekujących Poinformujemy Cię, gdy produkt znów będzie dostępny. Podaj poniżej swój adres e-mail aby otrzymać powiadomienie o dostępności produktu.
Scroll to Top