Czy warto stosować termogeniki? – działanie i właściwości naturalnych spalaczy tłuszczu

Projekt bez tytułu(62)

Czy warto stosować termogeniki? - działanie i właściwości naturalnych spalaczy tłuszczu

Poziom tkanki tłuszczowej w organizmie można obniżyć poprzez doprowadzenie do deficytu energetycznego oraz za pomocą zwiększenia termogenezy. Spalacz tłuszczu to kompleks, w którego skład wchodzi co najmniej kilku różnych substancji pobudzających spalanie tkanki tłuszczowej. Zadaniem spalaczy tłuszczu nie jest jednak wyłącznie stymulacja spalania tkanki tłuszczowej. Efektem ich stosowania jest także zwiększenie poziomu energii, redukcja zmęczenia i poprawa wydajności w trakcie podejmowanego wysiłku fizycznego.

Termogeniki lub spalacze tłuszczu w postaci kapsułek są suplementami diety, które w sposób naturalny uzupełniają zdrowe odżywianie i regularny ruch. Stosowane samodzielnie będą stanowić wsparcie dla układu trawiennego i spowodują pobudzenie procesu przemiany materii, ale nie wywołają natychmiastowego spadku wagi. Aby osiągnąć możliwie najlepsze efekty odchudzania, warto więc połączyć wszystkie trzy narzędzia: dietę, ćwiczenia i suplementację.

Oprócz suplementów diety termogeniki występują także w ogólnodostępnych produktach żywnościowych. Do najbardziej popularnych termogeników należą:

 • zielona kawa
 • zielona herbata
 • kofeina
 • korzeń imbiru
 • kapsaicyna
 • kurkumina

Wiele z tych składników działa nie tylko na pobudzenie metabolizmu i odchudzanie, ale także na inne obszary zdrowia:

 • Kofeina poprawia pracę mózgu i powoduje zwiększenie koncentracji.
 • Kofeina poprawia pracę mózgu i powoduje zwiększenie koncentracji.
 • Kurkuma działa przeciwzapalnie i opóźnia procesy starzenia się organizmu.
 • Kapsaicyna wykazuje własności antyoksydacyjne i przeciwdziała szkodliwym drobnoustrojom.
 • Imbir wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego i poprawia ukrwienie organizmu.

Jak działają spalacze tłuszczu?

Skuteczność spalaczy tłuszczu wynika z działania zjawisk takich jak termogeneza i lipoliza. Substancje i ekstrakty zastosowane w poszczególnych termogenikach mają za zadanie pobudzić te procesy: Termogeneza polega na podniesieniu wydatku energetycznego w organizmie i zwiększeniu produkcji ciepła. Powoduje to zużywanie większej ilości kalorii i przyspiesza redukcję wagi. Termogeneza stanowi też przyczynek do kolejnego ważnego procesu, czyli lipolizy. Lipoliza to proces, podczas którego dochodzi do rozpadu tkanki tłuszczowej występującej w postaci trójglicerydu. Efektem tego są wolne kwasy tłuszczowe oraz glicerol, które przedostając się do krwiobiegu, zostają utlenione i stają się źródłem energii.

Termogeneza polega na podniesieniu wydatku energetycznego w organizmie i zwiększeniu produkcji ciepła. Powoduje to zużywanie większej ilości kalorii i przyspiesza redukcję wagi. Termogeneza stanowi też przyczynek do kolejnego ważnego procesu, czyli lipolizy.

Lipoliza to proces, podczas którego dochodzi do rozpadu tkanki tłuszczowej występującej w postaci trójglicerydu. Efektem tego są wolne kwasy tłuszczowe oraz glicerol, które przedostając się do krwiobiegu, zostają utlenione i stają się źródłem energii.

Projekt bez tytułu(63)

Kto może sięgnąć po naturalne spalacze tłuszczu?

Po naturalne spalacze tłuszczu mogą sięgnąć osoby, które chciałyby wspomóc proces odchudzania w sposób bezpieczny i skuteczny. Naturalne termogeniki poprawiają efekty stosowanej diety i pomagają uzyskać jeszcze lepsze wyniki na treningach. Termogeniki są przeznaczone przede wszystkim dla sportowców, którzy podejmują regularny wysiłek fizyczny. Z drugiej strony mogą z nich korzystać także osoby pragnące osiągnąć szczupłą sylwetkę, wspomagając naturalne procesy zachodzące w organizmie.

Jakie efekty przynosi stosowanie naturalnych termogeników?

Substancje zastosowane w składzie termogeników wykazują właściwości, które są niezwykle przydatne w procesie odchudzania:

 • Pobudzenie metabolizmu
 • Szybsze tempo lipazy
 • Nasilenie termogenezy
 • Większa wydajność wysiłkowa
 • Wyższy poziom energii
 • Ograniczenie magazynowania tłuszczu
 • Większa kontrola apetytu
 • Obniżenie poziomu cholesterolu

Oprócz efektów związanych ściśle z redukcją wagi, składniki termogeników wpływają też pozytywnie na inne funkcje organizmu. Wiele z nich stanowi silne wsparcie dla układu nerwowego i poprawia funkcje umysłu (w tym pamięć i koncentrację). Skład reduktorów tłuszczu stabilizuje też działanie układu trawiennego i przeciwdziała różnego typu dolegliwościom występującym w tym obszarze: refluksowi żołądkowo-przełykowemu, wzdęciom, zaparciom i bólom brzucha.

Po jakim czasie można zobaczyć rezultaty działania termogeników?

Rezultaty stosowania naturalnych spalaczy tłuszczu są uzależnione od wielu towarzyszących im czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Czas osiągnięcia zadowalających efektów jest uzależniony także od rodzaju stosowanej diety, częstotliwości podejmowanej aktywności fizycznej oraz innych indywidualnych predyspozycji każdego człowieka. Stosowanie się do zaleceń wskazanych na ulotce i regularna suplementacja pomaga uzyskać efekt szybszego spalania tłuszczu już po kilku pierwszych zastosowaniach produktu.

Bezpieczne i naturalne preparaty wspomagające spalanie tkanki tłuszczowej działają na poszczególne funkcje organizmu w sposób stały. Oznacza to, że rezultaty dawkowania suplementu nie są widoczne z dnia na dzień, ale pojawiają się w wyniku długotrwałego procesu. W ten sposób można zyskać pewność, że stosowany produkt jest bezpieczny, a efekt jojo nie pojawi się.

Jak stosować spalacze tłuszczu?

Spalacze tłuszczu są często dostępne jako tabletki na spalanie tłuszczu. Stosowanie takich preparatów jest łatwe, ponieważ ogranicza się do przyjęcia jednej lub kilku kapsułek w ciągu doby. Dokładne stosowanie preparatu jest opisane na ulotce dołączonej do spalacza tłuszczu. Należy podążać za wskazaniami producenta co do stosowania – samodzielne zmniejszanie lub zwiększanie dziennych porcji może wpłynąć negatywnie na efekty stosowania danego preparatu.

Projekt bez tytułu(64)

Czy spalacze tłuszczu są bezpieczne?

Bezpieczeństwo preparatów wspomagających proces odchudzania jest uzależnione od ich składu. Podczas wyboru suplementu warto zwrócić uwagę na substancje zastosowane w jego składzie. Odpowiedni dobór składników oraz ich prawidłowe stężenie powoduje naturalne pobudzenie procesów termogenicznych w organizmie i nie wywołuje niepożądanych efektów ubocznych.

Ważne także, aby substancje aktywne stanowiły co najmniej 80% zawartości dziennej porcji produktu. Jest to istotne z punktu widzenia skuteczności danego preparatu i gwarantuje jego wysoką jakość. Stosowanie dużej ilości wypełniaczy i sztucznych konserwantów obniża skuteczność produktu i wpływa negatywnie na efekty jego stosowania.

Czy warto stosować spalacze tłuszczu?

Stosowanie termogeników nie spowoduje natychmiastowej utraty wagi, ale pomoże poprawić efekty stosowanej diety oraz podejmowanych treningów. Ze względu na różne negatywne czynniki takie jak stres, nieodpowiednia ilość snu oraz inne, indywidualne czynniki, spalanie tkanki tłuszczowej może być utrudnione. Dlatego stosowanie naturalnych witamin, minerałów i substancji aktywnych pomaga zneutralizować niesprzyjające metabolizmowi składniki i przyspiesza osiągnięcie satysfakcjonujących rezultatów.

Termogeniki z dobrym składem, poza pomocą w odchudzaniu, przynoszą także szereg innych, ważnych dla zdrowia i urody korzyści. Wspierają procesy trawienne, przyspieszają detoksykację organizmu, poprawiają wygląd cery i dodają energii do podejmowania codziennych aktywności. Dlatego sięganie po naturalne termogeniki jest potrzebne także dla przeciwdziałania stresowi i różnym schorzeniom.

Jaki spalacz tłuszczu jest najlepszy?

Jakość termogeników wynika wprost z ich składu. Należy więc wybierać preparaty, które będą posiadały naturalny, bezpieczny i sprawdzony skład. Szczególnie cennymi substancjami naturalnych spalaczy tłuszczu są substancje takie jak:

 • L-karnityna
 • Kwas chlorogenowy
 • Ekstrakt liści zielonej herbaty
 • Kofeina
 • L-metionina
 • Piperyna
 • Inozytol
 • Kurkuma

Wymienione substancje pomagają naturalnie zwiększyć temperaturę ciała i pobudzają organizm do spalania większej ilości kalorii. Wybierając tabletki na spalanie tłuszczu, warto zwrócić uwagę, czy w ich składzie znajduje się któryś z powyższych składników. Dobrą praktyką jest sprawdzanie tego, ile cennych substancji zastosowano w porcji dziennej. Przykładowo: sama informacja o zastosowani sproszkowanych ziaren zielonej kawy niewiele nam mówi o jej jakości i działaniu. Uzupełnienie tej informacji o procentową i ilościową zawartość kwasu chlorogenowego oraz kofeiny jest więc kluczowe, aby ocenić skuteczność danego składnika w prezentowanym składzie.

Jak długo stosować spalacz tłuszczu?

Jako że spalacze tłuszczu stanowią wsparcie dla odchudzania, warto włączyć je do tego procesu w najbardziej newralgicznym momencie. Termogeniki nie są przeznaczone do stosowania stałego. Po dłuższym czasie stosowania organizm mógłby przywyknąć do dostarczanych mu substancji, co skutkowałoby obniżoną odpowiedzią na ich działanie. Optymalnym czasem stosowania takich preparatów jest okres od 4 do 12 tygodni w trybie ciągłym. W kwestii dokładnego przebiegu cyklu suplementacji należy jednak sięgnąć po zalecenia producenta wybranego preparatu.

Jak długo stosować spalacz tłuszczu?

Jako że spalacze tłuszczu stanowią wsparcie dla odchudzania, warto włączyć je do tego procesu w najbardziej newralgicznym momencie. Termogeniki nie są przeznaczone do stosowania stałego. Po dłuższym czasie stosowania organizm mógłby przywyknąć do dostarczanych mu substancji, co skutkowałoby obniżoną odpowiedzią na ich działanie. Optymalnym czasem stosowania takich preparatów jest okres od 4 do 12 tygodni w trybie ciągłym. W kwestii dokładnego przebiegu cyklu suplementacji należy jednak sięgnąć po zalecenia producenta wybranego preparatu.

Najlepsze ćwiczenia na spalanie tłuszczu

Najbardziej efektywnym sposobem na osiągnięcie założonej wagi lub sylwetki jest zastosowanie dobrze zoptymalizowanej diety, regularnej aktywności fizycznej oraz naturalnej suplementacji. Połączenie tych trzech metod zwiększa znacząco szanse na osiągnięcie celu związanego z odchudzaniem i przyspiesza cały proces bez ryzyka wystąpienia efektów ubocznych.

Treningi wprowadzone do tygodniowego harmonogramu zajęć nie muszą być wcale długie i wyczerpujące, aby przynosiły zadowalające efekty. Podstawą podejmowania jakiejkolwiek aktywności fizycznej jest zawsze regularność oraz stopniowe zwiększanie intensywności ćwiczeń. Najlepsze ćwiczenia na spalanie tłuszczu to takie, które angażują różne partie ciała. Nie warto skupiać się tylko na treningach cardio, ponieważ ćwiczenia wzmacniające mięśnie są równie istotne - zarówno w procesie redukcji wagi, jak i w rzeźbieniu sylwetki.

Wiele osób chciałoby pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej tylko w wybranych partiach ciała. Dlatego poszukują najskuteczniejszych sposobów na to, jak spalić tłuszcz z brzucha lub jak zmniejszyć obwód uda. Należy jednak pamiętać, że o ile modelowanie obszarów takich jak ręce, nogi, brzuch, pośladki jest możliwe, o tyle nie istnieje zjawisko takie jak miejscowe odchudzanie. Podejmowane aktywności mają zbawienny wpływ na całą sylwetkę, dlatego nie warto skupiać się na lokalnym odchudzaniu wybranych obszarów ciała.

Co najszybciej spala tłuszcz w organizmie?

Do przyspieszenia procesu spalania tłuszczu przyczynia się regularna aktywność fizyczna. Warto zwrócić uwagę na naturalne substancje sprzyjające utracie tkanki tłuszczowej oraz suplementy diety z ich zawartością.

Jaki jest naturalny spalacz tłuszczu?

Naturalnie występujące substancje, które mogą przyspieszać spalanie tłuszczu to termogeniki. Zalicza się do nich: zieloną kawę, zieloną herbatę, kofeinę, korzeń imbiru, kapsaicynę i kurkumę.

Jak przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej z brzucha?

Wzrost wydatku energetycznego i ograniczenie ilości spożywanych kalorii sprzyja utracie tkanki tłuszczowej z całego ciała, a nie tylko brzucha. O tym, z jakiej partii ciała chudniemy najpierw, decydują w dużej mierze uwarunkowania genetyczne.

Jaki napój spala tłuszcz?

Wśród naturalnych składników, które mogą wpływać na proces spalania tkanki tłuszczowej wymienia się m.in. zieloną kawę i zieloną herbatę, a także napoje w postaci suplementów diety zawierających tzw. spalacze tłuszczu.

Źródła:

1. Michishita, T., Kobayashi, S., Katsuya, T., Ogihara, T., & Kawabuchi, K. (2010). Evaluation of the antiobesity effects of an amino acid mixture and conjugated linoleic acid on exercising healthy overweight humans: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial. Journal of international medical research, 38(3), 844-859
2. Janssens, P. L., Hursel, R., & Westerterp-Plantenga, M. S. (2016). Nutraceuticals for body-weight management: The role of green tea catechins. Physiology & behavior, 162, 83-87
3. Choo J.J., Horan M.A., Little R.A., Rothwell N.J., Anabolic effects of clenbuterol on skeletal muscle are mediated by beta(2) adrenoceptor activation, Am J Physiol, 263: E50-E56 (1992)
4. Włochal M., Grzymisławski M., Bogdański P. Wykorzystanie żywności niskoenergetycznej, CLA i karnityny w leczeniu otyłości. https://journals.viamedica.pl/forum_zaburzen_metabolicznych/article/view/40785/28077

Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.

Dawid Wróblewski
Dawid Wróblewski

Trener personalny, dietetyk. Swoją pasją zaraża i promuje zdrowy styl życia. Dokładnie wie jak ważne jest uzupełnianie niedoborów minerałów i witamin w codziennej diecie. Specjalizuję się w pracy z osobami, mającymi problem problem w ustaleniu realnych celów i osiąganiu trwałych rezultatów. Swój wolny czas spędza na swieżym powietrzu, miłośnik wysokich gór.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nie ma głosów, twój może być pierwszy!

Poznaj nasze produkty

TE WPISY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Projekt bez nazwy (2)
Jaki krem przeciwzmarszczkowy wybrać?

Jaki krem przeciwzmarszczkowy wybrać? Zmarszczki to najbardziej charakterystyczny objaw starzenia się skóry. O upływie czasu mogą świadczyć też inne czynniki, takie jak spadek elastyczności, postępująca suchość skóry, czy opadanie owalu twarzy. Często dochodzi również do redukcji tkanki tłuszczowej w tym …

Jaki krem przeciwzmarszczkowy wybrać?

Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Projekt bez nazwy (3)
Jaki krem nawilżający do twarzy wybrać?

Jaki krem nawilżający do twarzy wybrać? Myśląc o pielęgnacji skóry, skupiamy się na rozwiązaniu problemów. Czasem chodzi o zmarszczki, pękające naczynka lub przebarwienia, innym razem o trądzik. Jednak niezależnie od rodzaju cery, najważniejszą rolę odgrywa jej odpowiednie nawilżenie. Dzięki temu …

Jaki krem nawilżający do twarzy wybrać?

Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Projekt bez nazwy (2)
Suplementy poprawiające wrażliwość na insulinę – Jakie wybrać? Opinie

Suplementy poprawiające wrażliwość na insulinę – Jakie wybrać? Opinie Insulinooporność (IR, IO) to stan obniżonej wrażliwości komórek i tkanek organizmu na działanie insuliny. Powoduje zwiększone ryzyko zaburzeń metabolicznych i może prowadzić m.in. do rozwoju cukrzycy typu 2. Co więcej, insulinooporność …

Suplementy poprawiające wrażliwość na insulinę – Jakie wybrać? Opinie

Shopping Cart
Dołącz do listy oczekujących Poinformujemy Cię, gdy produkt znów będzie dostępny. Podaj poniżej swój adres e-mail aby otrzymać powiadomienie o dostępności produktu.
Scroll to Top