29.07.2022
Biotyna na włosy - jaka najlepsza?
Podaż witamin i składników mineralnych na zalecanym poziomie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu i zachowanie skóry, włosów i paznokci w dobrej kondycji. Ich głównym źródłem powinna być odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w świeże warzywa, owoce, nasiona roślin strączkowych, wielonienasycone kwasy tłuszczowe i źródła pełnowartościowego białka. Które z wymienionych pokarmów są bogate w biotynę – witaminę dla zdrowych włosów? Czy dostarczenie jej wraz z dietą jest wystarczające? A może warto rozważyć dodatkową suplementację?
Spis treści
Biotyna – warto poznać jej właściwości
Biotyna to organiczny związek chemiczny, który naturalnie występuje w przyrodzie. Wytwarzają ją wyłącznie bakterie, niektóre grzyby, glony i rośliny wyższe. Nazywana także witaminą H lub B7 – rozpuszczalną w wodzie.
Bierze udział w prawidłowym przebiegu procesów metabolicznych, co przyczynia się do lepszego wykorzystania energii dostarczanej z pożywienia przez organizm. Wspiera metabolizm makroskładników, czyli białek i węglowodanów oraz bierze udział w syntezie kwasów tłuszczowych. Odgrywa także rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego.
Witamina H wspomaga utrzymanie prawidłowej kondycji zarówno skóry, jak i jej przydatków, czyli włosów i paznokci. Bierze udział w utrzymaniu prawidłowego stanu błon śluzowych oraz przyczynia się do utrzymania prawidłowych funkcji psychologicznych.
Popularne kategorie suplementów
Pokarmowe źródła biotyny w diecie
W jakich pokarmach znajdziemy biotynę? Cennym źródłem tej witaminy jest wątroba wieprzowa i wołowa, drożdże piwne, ser, mleko, ryby (głównie łosoś), żółtka jaj, orzechy włoskie, grzyby, mąka sojowa, ciemny ryż, a także kalafior, banany i brzoskwinie. W produktach spożywczych znajduje się w stanie wolnym (głównie w mleku i warzywach) lub jest związana z białkiem (w mięsie, zbożach, jajach i drożdżach).
Zapotrzebowanie na biotynę jest w pewnej części pokrywane przez umiejętność syntetyzowania jej przez drobnoustroje przewodu pokarmowego człowieka. Jednak jest to niewystarczająca ilość, by zaspokoić dzienne potrzeby organizmu, dlatego konieczne jest dostarczanie witaminy H wraz z dietą.
Ostateczne wchłanianie biotyny ma miejsce w jelicie cienkim i wymaga działania enzymu – biotynidazy. We wcześniejszych odcinkach przewodu pokarmowego, za jej rozkład odpowiadają proteazy i peptydazy żołądkowo-jelitowe. Miejscem magazynowania witaminy H jest wątroba. Niedobór biotyny występuje rzadko, ponieważ dzienne zapotrzebowanie zazwyczaj jest pokrywane dzięki odpowiednio zbilansowanej diecie.
Kiedy warto rozważyć suplementację biotyny?
Wskazaniem do dostarczenia dodatkowych źródeł witaminy H, jest dieta uboga w składniki odżywcze. Przyjmowanie biotyny warto rozważyć, jeśli długotrwale stosujemy leki, które wpływają na zmniejszone jej wchłanianie. Wówczas należy skonsultować się z lekarzem i wybrać bezpieczny produkt w odpowiedniej ilości.
Zwiększone zapotrzebowanie na biotynę może pojawić się także podczas ciąży lub karmienia piersią. Na niedobór witaminy H narażone są także osoby, które często sięgają po alkohol i palą papierosy.
Niedobór biotyny – kto jest narażony?
Warto przemyśleć dodatkową suplementację, jeśli wiemy o zaburzeniach mikroflory bakteryjnej jelit, z którą wiąże się upośledzone wchłanianie witamin. To istotne również z tego względu, że witamina H jest syntetyzowana przez bakterie jelitowe bytujące w przewodzie pokarmowym. Niedobory biotyny mogą towarzyszyć także osobom, które zmagają się z hiperglikemią i odpornością na insulinę.
Czy biotyna pomaga na wypadanie włosów?
Dobroczynny wpływ biotyny na kondycję włosów potwierdza wiele badań. Wskazują one, że witamina B7 przyczynia się do zahamowania nadmiernej aktywności gruczołów łojowych i może łagodzić przetłuszczanie oraz jest pomocna w walce z łupieżem. Niedobór biotyny może przejawiać się m.in. poprzez nadmierne wypadanie włosów i utratę ich sprężystości.
Warto zwrócić uwagę także na inne objawy, takie jak wysypki czy stany zapalne skóry. Zanim jednak sięgniemy po suplement diety, upewnijmy się, że nasze nawyki żywieniowe zapewniają nam właściwą podaż witamin i minerałów niezbędnych dla utrzymania zdrowych włosów. Niepokojący stan skóry lub przydatków warto skonsultować z dermatologiem, ponieważ może to świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych
Biotyna, która wspiera kondycję włosów
Jak działa biotyna na włosy? Jej rolą jest wpływ na ograniczenie utraty włosów i poprawę ich grubości i elastyczności. Jest składnikiem, który bierze udział w procesie tworzenia keratyny, co przyczynia się do wzmocnienia i bardziej ścisłego przylegania do siebie łusek włosowych. Dzięki temu pasma mogą pozostać sprężyste i gładkie.
Jakie suplementy polecamy na włosy?
Witamina H stanowi jeden ze składników, który przyczynia się do zachowania włosów i skóry w dobrej kondycji, ale nie jest jedynym! Zdarza się, że w diecie ubogiej w składniki odżywcze brakuje nie tylko witaminy H, ale także innych cennych minerałów. Mowa m.in. o cynku, który pomagać zachować zdrowie włosów, skóry i paznokci. Ponadto wspiera prawidłową syntezę DNA i białka oraz chroni je przed wpływem stresu oksydacyjnego.
Jeśli organizm sygnalizuje potrzebę dostarczenia mu niezbędnych witamin i minerałów – warto przemyśleć zakup preparatu o wielostronnym działaniu. Pomoże zadbać nie tylko o kondycję skóry i jej przydatków, ale także będzie wspierać prawidłowe funkcjonowania całego organizmu (np. witaminy z grupy B).
Na co zwrócić uwagę, wybierając suplement z biotyną?
Niezależnie od tego, jakie suplementy diety wybieramy, sprawdźmy, czy producent zadbał o spełnienie wszystkich względów bezpieczeństwa. W suplemencie powinny znaleźć się wyłącznie przebadane i sprawdzone składniki. Od tego zależy także ich wysoka skuteczność. Najlepsze produkty z biotyną nie zawierają zbędnych, sztucznych wypełniaczy.
Pamiętajmy, że gwarancja bezpieczeństwa, którą zapewnia nam producent dotyczy wyłącznie stosowania suplementów diety w określonych ilościach. Dlatego przed rozpoczęciem suplementacji należy zapoznać się dokładnie z ulotką i przyjmować tylko taką dawkę biotyny, którą zaleca producent.
Żródła:
1. Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie. Jarosza M., Rychlik E., Stoś K., Charzewska J., (red.). Narodowy Instytut Zdrowia Pulicznego, 2022 https://www.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2020/12/Normy_zywienia_2020web-1.pdf
2. Hind M. Almohanna, Azhar A. Ahmed, John P. Tsatalis, Antonella Tosti.The Role of Vitamins and Minerals in Hair Loss: A Review. Dermatology and Therapy, volume 9, pages 51–70 (2019).
3. Bożena Muszyńska, Mirosław Malec, Katarzyna Sułkowska-Ziaja. Właściwości lecznicze i kosmetologiczne drożdży piekarniczych. Postępy Fitoterapii 1/2013, ss. 54-62.
4. http://www.oswiadczenia.eu/online/index.do?#!pdfdetails;id=114731
Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.