Naturalne wsparcie stawów i chrząstki stawowej

regeneracja chrząstki stawowej

Naturalne wsparcie stawów i chrząstki stawowej

Zdrowe i sprawnie funkcjonujące stawy zapewniają nam swobodę i komfort ruchów. Niestety, z wiekiem, stawy zaczynają szwankować, a ruchomość początkowo się tylko pogarsza, a bez odpowiedniej troski znacząco się też ogranicza. Proces ten spowodowany jest tym, że nasz organizm produkuje coraz mniej kolagenu i innych substancji o istotnym znaczeniu dla pełnej sprawności naszych stawów. Zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, odpowiednia masa ciała oraz suplementacja mogą znacznie przedłużyć zdrowie i sprawność stawów, a tym samym zapewnią nam sprawność na wiele lat.

Ruch i aktywność to jeden z ważnych elementów, który ma wpływ na dobrą kondycję naszych stawów. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że zbyt mało ruchu może prowadzić do stanów zwyrodnieniowych. Takie „nieużywane” stawy niszczeją i stają się bardziej podatne na różnego rodzaju kontuzje. Utrzymanie stałej aktywności fizycznej, nawet na średnim poziomie, zapewnia większą ruchomość stawów i przedłuża czas ich prawidłowego funkcjonowania.

Aktywność fizyczna przyspiesza metabolizm, a ten wpływa na kształt sylwetki, co również ma znaczenie, ale o tym później. Zapewnienie sobie dobrej kondycji powoduje, że stawy pracują płynnie i gładko. Nie są przeciążone ani zbyt „rozleniwione”.

Trzeba przy tym pamiętać, że mowa tu jest o zwykłej, codziennej aktywności, jak spacerowanie, jazda na rowerze czy ćwiczenia rozciągające. Niektóre sporty mogą bowiem generować kontuzje, a nie o to tu chodzi. Nie oznacza to, że nie należy uprawiać sportów – należy i jest to bardzo wskazane. Trzeba jedynie pamiętać, że sport wymaga nadzoru profesjonalnego trenera. Aktywność, o której tutaj jest mowa, może być wykonywana samodzielnie. Nawet pół godziny dziennie wystarczy, by przedłużyć stawom młodość.

Zgrabna i szczupła sylwetka

Zgrabna i szczupła sylwetka to nie tylko kwestia urody. Nawet więcej, to przede wszystkim kwestia dobrego zdrowia, a uroda jest tylko wartością dodaną. Nadwaga czy otyłość to poważne obciążenie dla stawów. Nawet kilka kilogramów za dużo powoduje, że stawy muszą unieść dużo więcej, niż powinny. Szybciej się wówczas zużywają, a ich elementy składowe narażone są na uszkodzenie.

Więzadła stawowe w sposób naturalny dostosowane są do prawidłowej masy ciała człowieka. I tak wyższa osoba, która naturalnie waży więcej niż osoba niska i drobna, ma więzadła silniejsze, bo muszą one sobie poradzić z nieco większą masą. Jeżeli jednak ta wyższa osoba nadmiernie przytyje, wówczas nawet jej silne więzadła mogą być przeciążone.

Jeżeli staw musi udźwignąć zbyt wiele, wówczas na uszkodzenia narażona jest również torebka stawowa. Jest to tkanka, która otacza cały staw, obydwie kości w miejscu ich połączenia i więzadła, które te kości spajają. Uszkodzenie torebki powoduje, że maź stawowa się wydostaje i staw staje się „suchy”, co również utrudnia komfortowe i sprawne poruszanie się.

regeneracja stawów

Co na stawy? Zdrowa i zbilansowana dieta

Dla utrzymania zdrowia i dobrej kondycji stawów niezbędna jest również zdrowa i zbilansowana dieta. Zdrowie i dobrą kondycję stawów można utrzymać, stosując się do kilku wskazówek. Co ważne, nie ma konieczności, by produkty dobre dla stawów jeść codziennie. Wystarczy tylko raz na jakiś czas włączyć je do swojej diety, by dostarczyć swoim stawom wszystkiego, co najlepsze.

Wśród tego rodzaju produktów znajdują się przede wszystkim galaretki, które zawierają w sobie żelatynę. To ona odżywia stawy i poprawia jakość mazi stawowej.

Do tego powinno się dołączyć również:

 • nabiał, który jest źródłem białka i wapnia
 • ryby morskie
 • oleje z pierwszego tłoczenia, które dostarczają kwasów omega 3
 • produkty pełnoziarniste
 • czosnek
 • cebula
 • imbir
 • świeże owoce
 • świeże warzywa
 • antyoksydanty, które spowalniają proces starzenia i redukują stany zapalne, które wpływają na zwyrodnienia stawów

Uzupełnienie swojej diety w te produkty ma ogromne znaczenie, trzeba jednak pamiętać też o tym, by niektóre produkty wyeliminować. To, co nie służy stawom to:

 • alkohol
 • słone przekąski
 • kawa
 • herbata
 • tłuszcze zwierzęce
 • czerwone mięso

Naturalnie, niektóre produkty trudno wyeliminować, jak właśnie kawa czy herbata, warto je jednak ograniczyć przynajmniej.

Suplementy dla zdrowia stawów

Skoro już mowa o diecie, to trzeba pamiętać również o tym, by uzupełnić ją w naturalne suplementy, które również pomogą w trosce o zdrowe stawy. Wśród tych, które mają największe znaczenie, znajdują się suplementy, które w swoim składzie mają glukozaminę i chondroitynę. Obydwie substancje pomagają w odbudowie chrząstki stawowej oraz poprawiają jakość błony maziowej.

Warto zadbać również o dostawy kwasu hialuronowego, który poprawia jakość chrząstki stawowej i zapobiega powstawaniu stanu zapalnego w stawach.

Bardzo istotne dla dobra stawów jest również suplementowanie kolagenu. Włókna kolagenowe stanowią materiał budulcowy więzadeł stawowych. Kolagen jest naturalnie produkowany przez organizm, ale z czasem poziom produkcji zaczyna spadać, aż dochodzi do momentu, gdy popyt na kolagen jest większy, niż jego produkcja. W takiej sytuacji jego suplementowanie jest konieczne dla zachowania odpowiedniej elastyczności i sprężystości więzadeł, a co za tym idzie, prawidłowego funkcjonowania stawów.

Nie można zapomnieć o dostawie odpowiednich ilości witamin, w tym witaminy C, która ma właściwości antyoksydacyjne.

Glukozamina o dużym znaczeniu

Jak wspomniano, wśród naturalnych produktów, które wspierają zdrowie układu ruchu, znajduje się między innymi glukozamina - suplement na stawy.

Jej uzupełnianie w codziennej diecie poprawia jakość tkanki łącznej, która stanowi budulec stawów. Ponadto, glukozamina stymuluje produkcję kolagenu, który buduje więzadła i zapewnia ich elastyczność. Stosowana w diecie zmniejsza obrzęki i stany zapalne stawów, poprawia ich mechanikę oraz wytrzymałość, co przekłada się na ogólną ruchomość i komfort poruszania się.

Glukozamina usprawnia pracę stawów, regeneruje je w razie wystąpienia kontuzji, zmniejsza ryzyko artretyzmu oraz stanów zwyrodnieniowych. Jej zadaniem jest również regeneracja chrząstki stawowej.

Jest bardzo pomocna, zabezpiecza stawy przed ich degeneracją, ale również pomaga w ich regenerowaniu. Sprawdza się, jako suplement profilaktyczny i terapeutyczny nie tylko w przypadku typowych zmian w obrębie stawów, ale mogą ją również stosować sportowcy, którzy swoje stawy narażają na szczególnie duży wysiłek.

Należy jedynie pamiętać, by stosowana była zgodnie z zaleceniami producenta lub lekarza. Podawanej w postaci żelu nie powinno się nakładać na uszkodzoną skórę.

O stawy można dbać w naturalny i bezpieczny sposób. Dostępne są środki, po które sięgnąć może każdy – jak aktywność czy zdrowa dieta, bogata w wartościowe dla stawów produkty. Jednocześnie na rynku jest wiele suplementów, które mają również duże znaczenie zdrowotne, jak chociażby omówiona tutaj glukozamina. Jej odpowiednie dawkowanie i stosowanie zgodnie z zaleceniami to doskonały sposób na wzmocnienie stawów, a co za tym idzie również ich ruchomości i mechaniki. Stawy mają decydujące znaczenie w zachowaniu i utrzymaniu sprawności ruchowej, właśnie dlatego trzeba o nie starannie zadbać.

Co na stawy suplementy?

Dobrymi suplementami na stawy są te, które zawierają glukozaminę oraz chondroitynę – substancje te biorą udział w odbudowie chrząstki stawowej. Ważny jest także kwas hialuronowy oraz kolagen.

Jaka witamina B na stawy?

W związku z dobroczynnym działaniem witamin z grupy B, najkorzystniej przyjmować je w postaci zestawu (kompleksu) witamin. Warto zwrócić uwagę na to, by wybrany suplement był odpowiednio przebadany.

Co na stawy bez recepty?

Podstawą jest zbilansowana dieta, zawierająca przede wszystkim nabiał, ryby morskie oraz jakościowe oleje. Dodatkowym wsparciem może być suplementacja uwzględniająca kwas hialuronowy, kolagen, a także witaminy z grupy B.

Źródła:

1. Smolen JS, Landewé R, Breedveld FC, Buch M, Burmester G, Dougados M, et al. EULAR recommendations for the management of rheumatoid arthritis with synthetic and biological disease-modifying antirheumatic drugs: 2013 update. Ann Rheum Dis. 2014; 73(3): 492–509
2. Zheng ZH, Li XY, Ding J, Jia JF, Zhu P. Allogeneic mesenchymal stem cell and mesenchymal stem cell-differentiated chondrocyte suppress the responses of type II collagen-reactive T cells in rheumatoid arthritis. Rheumatology (Oxford). 2008; 47(1): 22–30
3. Eyre D.R., Weis M.A., Wu J.J.: Articular cartilage collagen: an irreplaceable framework? Eur. Cell Mater. 2006 Nov 2; 12:57-63
4. https://pulsmedycyny.pl/witaminy-b1-i-b6-w-leczeniu-bolow-kregoslupa-korzysci-z-suplementacji-985671
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4446754/

Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.

mgr Aldona Jopek
mgr Aldona Jopek

Absolwentka dietetyki. W swojej pracy głównie specjalizuję się w dietach redukcyjnych oraz dietach bezglutenowych. Prawdziwy pasjonat zdrowego stylu życia i jego promowania. W swojej pracy specjalizuje się poprawą stanu zdrowia, osiągnięciem wymarzonej sylwetki i wspieranie wysiłku fizycznego. W wolnej chwili słucha dobrej muzyki i czyta książki.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nie ma głosów, twój może być pierwszy!

Poznaj nasze produkty

TE WPISY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

kolagen_w_trosce_o_stawy_i_regeneracje
Kolagen w trosce o zdrowe stawy

Kolagen w trosce o zdrowe stawy Zdrowe stawy to gwarancja sprawnego i bezbolesnego poruszania się. Za taki stan odpowiada w dużym stopniu kolagen, który jest elementem budulcowym układu ruchu. Problem polega jednak na tym, że już od 25 roku życia …

Kolagen w trosce o zdrowe stawy

Tekst akapitu(1)
Glukozamina – zregenerowany układ kostno-stawowy

Glukozamina – zregenerowany układ kostno-stawowy Układ kostno-stawowy to jeden z bardzo obciążonych układów naszego organizmu. Nieustannie go wykorzystujemy, czasem nawet zdarza się go przeforsować. Ciągły ruch, obciążenie – to wszystko powoduje, że jego poszczególne „części się zużywają”. Wymagają przez to …

Glukozamina – zregenerowany układ kostno-stawowy

thumbnail
Glukozamina – Skuteczne wsparcie dla stawów

Glukozamina – Skuteczne wsparcie dla stawów Glukozamina to jeden ze składników, który odgrywa istotną rolę w przypadku bólu i niesprawności, które związane są ze zwyrodnieniami stawów. Ciekawostką jest fakt, że tak samo, jak wielu ma ona swoich zwolenników, którzy doceniają …

Glukozamina – Skuteczne wsparcie dla stawów

Shopping Cart
Dołącz do listy oczekujących Poinformujemy Cię, gdy produkt znów będzie dostępny. Podaj poniżej swój adres e-mail aby otrzymać powiadomienie o dostępności produktu.
Scroll to Top