16.02.2023
Cytrynian magnezu
Magnez zaliczany jest do podstawowych pierwiastków mineralnych niezbędnych dla utrzymania zdrowia organizmu. Jego głównym źródłem powinna być zróżnicowana dieta, ale w niektórych przypadkach warto zwrócić uwagę na suplementy diety. Pojawia się wówczas pytanie: jakie formy magnezu są najlepiej przyswajalne? Cytrynian magnezu, mleczan, a może tlenek? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące cytrynianu magnezu.
Spis treści
Cytrynian magnezu – co to jest?
Magnez jest dwuwartościowym pierwiastkiem z grupy berylowców. Zaliczany jest do najważniejszych jonów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Magazynowany jest w ludzkim organizmie:
Wchłanianie magnezu następuje głównie w jelicie czczym i jelicie krętym, gdzie panuje kwaśne środowisko. Magnez przyczynia się do utrzymania równowagi elektrolitowej, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego. Jakie jeszcze ma właściwości?
Popularne kategorie suplementów
Cytrynian magnezu – jakie ma właściwości?
Magnez jest aktywatorem ponad 300 reakcji enzymatycznych! Bierze udział w prawidłowej syntezie białka, tłuszczów i węglowodanów, a ponadto:
Zalecane spożycie magnezu uzależnione jest od płci, wieku, obecności chorób, ogólnego stanu zdrowia i stylu życia. W Polsce u dorosłych zdrowych kobiet zaleca się 320 mg na dobę, a u mężczyzn 420 mg.
Naturalne źródła magnezu w pożywieniu
Najlepszym sposobem na dostarczenie do organizmu składników odżywczych niezbędnych dla jego funkcjonowania, jest stosowanie zróżnicowanej diety. Warto zwrócić uwagę na chlorofil, który stanowi źródło magnezu. Zawarty jest w zielonych warzywach liściastych, warzywach strączkowych (fasola, groszek), orzechach, ziarnach zbóż. Oficjalne dane wskazują, że magnez dostarczany wraz z pożywieniem (przy stosowaniu przeciętnej diety) ulega wchłonięciu w 30-50%. Okazuje się, że jeżeli zawartość tego pierwiastka w pożywieniu jest niska, to jego absorpcja wzrasta do 80%. Poziom wchłaniania magnezu zależy m.in. od jego formy (dobrym poziomem wyróżnia się właśnie cytrynian magnezu), a ponadto wpływ ma:
Niedobór magnezu – objawy
Pierwotny niedobór magnezu wiąże się z niedostateczną ilością tego pierwiastka w diecie, a wtórny może wynikać m.in. z zaburzeń wchłaniania w jelitach lub chorób nerek. Do charakterystycznych objawów niedoboru zalicza się osłabienie mięśni, bolesne skurcze łydek, wypadanie włosów, uczucie zmęczenia, nieprawidłową pracę serca, trudności z koncentracją i skupieniem uwagi, a także osteoporozę. Długotrwały brak magnezu może prowadzić do rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego.
Badania wskazują również, że niedobór magnezu jest związany z cukrzycą typu I i II, ponieważ dieta o niedostatecznej jego ilości zmniejsza wrażliwość tkanek na działanie insuliny. Ponadto magnez przyspiesza metabolizm glukozy. Inne analizy skupiają się na wpływie magnezu na migrenowe bóle głowy. Ustalono, że zmniejsza częstość migreny. Stwierdzono to na podstawie badań, w których podawano chorym cytrynian magnezu w dawce 600 mg/dobę. Jednak konieczne jest dalsze prowadzenie badań potwierdzających możliwość zastosowania preparatów z zawartością tego składnika w leczeniu bólów migrenowych.
Niebezpieczny nadmiar poziomu magnezu – objawy
Jednocześnie należy pamiętać, że równie szkodliwy może okazać się nadmiar magnezu. Może on mieć szkodliwy wpływ na metabolizm kości i prowadzić do zaburzeń w mineralizacji. Zauważmy, że przedawkowanie magnezu bardzo rzadko zdarza się po podaniu doustnym – może być wywołane podaniem dożylnym i występuje dopiero przy wzroście stężenia magnezu w surowicy powyżej 1,5 mmol/dm3. Nie można jednak zapominać, że takie sytuacje się zdarzają, a mogą towarzyszyć im następujące objawy:
Czym cytrynian magnezu różni się od innych form tego pierwiastka?
Na rynku dostępne są różne suplementy magnezu zawierające ten pierwiastek pod różnymi postaciami. Różnią się przede wszystkim rodzajem soli. Mogą być to nieorganiczne: chlorki, siarczany, węglany, tlenki oraz organiczne: cytrynian, asparaginian, glukonian i mleczan magnezu. Pozostaje pytanie, jak wybrać najlepiej przyswajalny magnez? Liczne opracowania wskazują, że to właśnie cytrynian magnezu może być najlepszą formą. Wyróżnia się dobrą rozpuszczalnością, stabilnością oraz biodostępnością. Właśnie z wymienionych powodów cytrynian często określany jest jako najlepszy magnez.
W literaturze znajdujemy informacje potwierdzające, że sole organiczne są lepszym źródłem tego pierwiastka niż nieorganiczne. Jedna z przeprowadzonych analiz wskazała, że wyłącznie cytrynian magnezu przyczyniał się do wzrostu stężenia magnezu w osoczu, zarówno po krótkim czasie suplementacji (3 dni), jak i długiej, wynoszącej 60 dni. Dlaczego niektóre preparaty z cytrynianem magnezu oraz z innymi postaciami tego pierwiastka zawierają dodatkowe składniki? Przykładem może być witamina B6, która korzystnie wpływa na przyswajanie magnezu, a ponadto sprzyja optymalne utrzymanie jego stężenia.
Suplement diety zawierający cytrynian magnezu – co wybrać: proszek czy tabletki?
Wybierając preparaty magnezowe należy zwrócić uwagę nie tylko na formę (czy jest to cytrynian magnezu, chlorek, siarczan, czy mleczan) na zawartość procentową jonów magnezowych. Suplementy diety najczęściej dostępne są w formie tabletek. Warto sięgnąć po kapsułki bez dodatku zbędnych wypełniaczy – 90% zawartości każdej kapsułki produktów Vitama Nature stanowią substancje aktywne. Taka forma pozwala w łatwy sposób kontrolować wysokość codziennej dawki i przyjmować bezpieczną ilość pierwiastka. Osobom, którym dokuczają trudności z połykaniem tabletek może sprawdzić się proszek – w formie pojedynczych saszetek lub zbiorczego opakowania. W przypadku osób zmagających się z chorobą wrzodową dedykowana jest dojelitowa postać tabletki.
Cytrynian magnezu – wskazania do suplementacji
W literaturze znajdujemy potwierdzenie, że magnez lepiej przyswaja się z produktów spożywczych niż z suplementów diety. Jednak w niektórych sytuacjach warto rozważyć racjonalne wprowadzenie suplementacji. Szczególną uwagę na podaż właściwej ilości magnezu powinny zwrócić uwagę osoby przyjmujące leki moczopędne, przeczyszczające i niektóre antybiotyki, ponieważ zwiększają one wydalanie magnezu z moczem. Ponadto niektóre choroby mogą prowadzić do niedoborów magnezu, tj. nerwice, depresja, niewydolność nerek, zaburzenia pracy tarczycy. Na suplementy diety z zawartością cytrynianu magnezu powinny zwrócić uwagę także kobiety po menopauzie.
Jak wybrać najlepszy preparat magnezu?
Pamiętając, że cytrynian magnezu pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, prawidłowym funkcjonowaniu mięśni, przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego i pełni wiele innych ról w ludzkim organizmie, należy zadbać o dostarczanie go wraz z dietą. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, warto rozważyć przyjmowanie niezbędnych dla zdrowia pierwiastków w formie suplementów diety. Zachęcamy do wyboru form o wysokiej biodostępności – jednym z nich jest cytrynian magnezu. Wybierając suplement diety z dowolną formą magnezu należy pamiętać o bezpieczeństwie i zdecydować się na produkt pochodzący od sprawdzonego producenta, zapoznać się z informacjami zawartymi na opakowaniu (lub w ulotce) i nie przekraczać zalecanej porcji.
Źródła:
1. Karmańska A., Stańczak A., Karwowski B. Magnez aktualny stan wiedzy. BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – XLVIII, 2015, 4, str. 677 – 689. Dostęp: https://www.bio-medycyna.pl/wp-content/uploads/2021/07/magnez_aktualny_stan_wiedzy.pdf
2. Does magnesium citrate work for constipation? Dostęp: https://www.medicalnewstoday.com/articles/322588#prevention
3. Health Benefits of Magnesium Citrate. Dostęp: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-magnesium-citrate#
Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.