18.03.2022
Koenzym Q10 – jaki wybrać, jak długo stosować, kiedy pierwsze efekty?
Koenzym Q10 to bardzo popularny składnik wielu kremów i suplementów. Dzieje się tak nie bez powodu. Jego działanie jest bardzo wszechstronne i przynosi niesamowicie dobre efekty. Warto się zastanowić nad włączeniem go do swojej codziennej diety właśnie w postaci suplementu. Dzięki temu zyskuje się nie tylko urodę, ale również dużo lepsze zdrowie. Zaleca się go szczególnie osobom starszym, aktywnym fizycznie i palącym papierosy.
Spis treści
Jakie właściwości ma koenzym Q10
Substancja ta jest pochodzenia naturalnego i syntezowana jest przez organizm we wszystkich jego komórkach. Jeżeli wszystko przebiega prawidłowo, organizm produkuje takie ilości, które są niezbędne dla jego pracy, a jego głównym zadaniem jest wytwarzanie energii w komórkach. Jest transporterem elektronów w łańcuchu oddechowym.
Z uwagi na to, że zapotrzebowanie na energię jest zróżnicowane zależnie od narządu czy tkanki, ilości koenzymu również są zróżnicowane. Dzięki temu może zaspokajać specyficzne potrzeby energetyczne w każdym obszarze organizmu. W tym miejscu warto również dodać, że koenzym, poza swoim działaniem energetycznym pełni jeszcze inne funkcje:
To bardzo ważne zadania, które dodatkowo podnoszą wartość tej substancji, która i tak jest niezwykle ważna.
Kto powinien suplementować koenzym Q10?
Organizm każdego człowieka samodzielnie produkuje koenzym Q10. Warto jednak wiedzieć, że z wiekiem ta produkcja maleje i to znacząco. To powoduje, że w organizmie pojawia się większe zapotrzebowanie, niż możliwe dostawy. W takiej sytuacji suplementacja koenzymu powinna być wdrożona. Zaleca się go więc przede wszystkim osobom starszym. Jednak to nie jest jedyna grupa, która nad suplementacją powinna się zastanowić. Stosowanie suplementów koenzymu zaleca się również osobom, które wykonują ciężką pracę fizyczną. Działa wzmacniająco, a jego antyoksydacyjne właściwości powodują, że jest nazywany również witaminą młodości, stąd jego stosowanie przy wysiłku fizycznym podnosi wydajność i sprawność.
Podobnie rzecz wygląda ze sportowcami. Ich ciało również jest narażone na wzmożony wysiłek fizyczny. Wzmocnienie organizmu za pomocą koenzymu staje się więc konieczne. Stosowanie koenzymu powinny też rozważyć osoby, które żyją w zanieczyszczonym środowisku czy też palą papierosy. Te dwie okoliczności znacznie przyspieszają procesy starzenia, a koenzym Q10, jako witamina młodości pomaga w ich spowalnianiu.
Warto również pamiętać, że niektóre osoby, które nie zaliczają się do wymienionych grup również powinny wdrożyć ubichinon, bo taka jest jego druga nazwa. Kto jeszcze powinien uzupełnić swoją dietę? To osoby, które są zagrożone chorobą miażdżycową oraz chorobami układu krążenia, takimi jak: niewydolność krążenia, kardiomiopatia, zaburzenia rytmu serca oraz nadciśnieniem tętniczym. Warto go również wdrożyć w przypadku cukrzycy, chorobach takich jak Alzheimer czy Parkinson oraz przy paradontozie.
Jak suplementować koenzym Q10?
Jednym ze sposobów uzupełniania niedoborów koenzymu jest wdrożenie specjalnej diety, w której dominują produkty bogate w tę substancję. Będą to przede wszystkim:
Niestety, nasz organizm nie jest w stanie w pełni wykorzystać przyswojonych w ten sposób zasobów, dlatego też w przypadku rozpoznania niedoborów warto włączyć również dodatkową suplementację. A pierwszymi oznakami nie doborów są stany przewlekłego zmęczenia.
Decydując się na suplementację koenzymu, należy pamiętać o tym, by przyjmować go zawsze z posiłkami. Koenzym jest rozpuszczalny w tłuszczach. Jeżeli więc zostanie przyjęty razem z nimi, wzrośnie jego przyswajalność.
Jaki koenzym Q10 wybrać?
Podstawowe dawkowanie zakłada stosowanie koenzymu jeden raz dziennie w pojedynczej dawce na poziomie od 60 do 500 mg. Widełki są więc duże, a precyzyjne dawkowanie zależne jest od zapotrzebowania i stanu zdrowia organizmu. Oznacza to, że każdy ma inne potrzeby. W wyjątkowych sytuacjach zaleca się stosowanie nawet 1200 mg koenzymu Q10 na dobę. Badania kliniczne wykazały jednak, że nawet dawka 3000 mg nie przynosiła negatywnych skutków, co ma ogromne znaczenie.
Skoro więc potrzebny jest dodatkowo przyjmowany koenzym Q10, jak długo go stosować? Zaleca się przyjmowanie koenzymu co najmniej przez kilkanaście tygodni. Minimalny okres wskazywany przez producenta to zazwyczaj trzy miesiące. Dlaczego tyle? Jest to okres, w którym organizm ma szansę wysycić się jego ilością i w pełni wykorzystać jego pozytywne właściwości. Koenzym Q10 nie jest substancją bardzo łatwo przyswajalną. Występuje w dwóch odmianach: ubichinon i ubichinol, ich przyswajalność zależna jest w dużej mierze od indywidualnych właściwości organizmu osoby, która go przyjmuje oraz od substancji dodatkowych, z którymi jest przyjmowany.
Niezależnie od tego, trzeba sobie zdawać sprawę, że jego przyjmowanie wymaga czasu i cierpliwości, ponieważ wysycenie organizmu zajmuje wspomniane trzy miesiące. Nie oznacza to, że po tym czasie trzeba zakończyć kurację. Wiele zależy od zapotrzebowania organizmu.
Stosuję koenzym Q10, po jakim czasie efekty będą widoczne?
Efekty nie pojawią się od razu i trzeba o tym pamiętać. Trzeba poczekać przynajmniej kilkanaście dni. To czas, w którym wszelkie niedobory zostaną wyrównane, a dostarczona substancja zacznie działać. Pierwszymi efektami powinno być lepsze samopoczucie ogólne, więcej energii i więcej chęci do życia. Jednakże im dłużej przyjmuje się ten suplement i im dłużej może on działać, tym więcej prozdrowotnych efektów można uzyskać. Wśród nich na pewno warto wymienić poprawę wyglądu skóry i paznokci, lepszą wydolność w zakresie oddychania, wyrównane ciśnienie krwi.
Koenzym, jako witamina młodości blokuje też działanie wolnych rodników. W ten sposób spowalnia procesy starzenia, które odciskają piętno na naszym codziennym wyglądzie. Stosowanie koenzymu przyniesie więc też dodatkowe efekty, poza wspomnianymi zdrowotnymi. Skóra zyska zdrowy koloryt, utraci szare zabarwienie, stanie się bardziej promienna. Wzmocnią się również włosy i paznokcie.
Jak widać, koenzym Q10 to źródło dobrego samopoczucia i urody. Jako że nasz organizm, szczególnie po 35 roku życia nie radzi już sobie z zapewnieniem jego dostaw na odpowiednim poziomie, to wybór suplementu będzie tutaj bardzo dobrym działaniem.
Źródła:
1. Andrich J., Saft C., Gerlach M., Schneider B., Arz A., Kuhn W., Muller T.: Coenzyme Q10 serum levels in Huntington’s disease. J. Neural. Transm. Suppl., 2004; 68: 111–116
2. Beal M.F.: Mitochondrial dysfunction and oxidative damage in Alzheimer’s and Parkinson’s diseases and coenzyme Q10 as a potential treatment. J. Bioenerg. Biomembr., 2004; 36: 381–386
3. Cooper J.M., Schapira A.H.: Friedreich’s Ataxia: disease mechanisms, antioxidant and Coenzyme Q10 therapy. Biofactors, 2003; 18: 163–171
4. Weis M., Mortensen S.A., Rassing M.R., Moller-Sonnergaard J., Poulsen G., Rasmussen S.N.: Bioavailability of four oral coenzyme Q10 formulations in healthy volunteers. Mol. Aspects Med., 1994; 15: 273–280
5. Turunen M., Olsson J., Dallner G.: Metabolism and function of coenzyme Q. Biochim. Biophys. Acta, 2004; 1660: 171–199
Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.