Darmowa dostawa 120 dni na zwrot Gwarancja naturalnych skladników Gwarancja oryginalności
Projekt bez tytułu(121)

Kwas hialuronowy – prawidłowe nawilżenie dla całego organizmu

Kwas hialuronowy jest związkiem, który występuje naturalnie w ciele człowieka. Pomaga zachować piękny wygląd zewnętrzny, a jednocześnie wspiera zdrowe funkcjonowanie organizmu. Jego właściwości nawilżające pozwalają zachować elastyczność i młodość skóry. W jakich obszarach znajduje swoje zastosowanie kwas hialuronowy? Jak pozyskać kwas hialuronowy, kiedy jego ilość w organizmie zaczyna maleć?

Właściwości i działanie zdrowotne kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy (HA) to związek chemiczny, który odgrywa bardzo istotną rolę w każdym organizmie żywym. Zbyt mała ilość tej substancji może powodować zaburzenie stanu równowagi (homeostazy). W ciele człowieka występuje przede wszystkim jako hialuronian sodu, a przeważająca jego ilość znajduje się w skórze właściwej. Inne miejsca występowania kwasu hialuronowego to: maź stawowa, ciało szkliste oka, tkanka łączna, ściany naczyń krwionośnych.

Kwas hialuronowy wykorzystywany jest często w dziedzinach takich jak:

  • Medycyna estetyczna
  • Ortopedia
  • Ginekologia
  • Stomatologia
  • Okulistyka
  • Otolaryngologia

Jedną z ważniejszych właściwości kwasu hialuronowego jest wiązanie dużych ilości wody – każda cząsteczka jest w stanie związać aż 250 cząsteczek wody. Dzięki tej funkcji kwas hialuronowy jest stosowany szeroko zarówno w różnych gałęziach dermatologii, jak i w obszarach niedermatologicznych, związanych bezpośrednio z poprawą lub utrzymaniem dobrej kondycji zdrowotnej.

Działanie kwasu hialuronowego a nawilżenie i odżywienie skóry

Higroskopijność (zdolność wiązania wody) kwasu hialuronowego jest szczególnie istotna dla kondycji skóry. Pozwala utrzymywać prawidłowy poziom nawilżenia skóry i przeciwdziała jej wysuszaniu się. Dzięki temu skóra jest odpowiednio odżywiona, a przez to wygląda na młodszą i bardziej promienną.

Kiedy stężenie kwasu hialuronowego w skórze spada, uszkodzeniu ulegają włókna kolagenowe. W wyniku tego procesu skóra wiotczeje i zaczyna pojawiać się na niej coraz więcej zmarszczek. Szczególnie istotne jest wtedy dodatkowe wspomaganie naturalnej syntezy kwasu hialuronowego. Obecnie istnieje wiele sposobów na uzupełnienie poziomu tej substancji w organizmie, a wybór konkretnej opcji zależy w dużej mierze od indywidualnych predyspozycji i preferencji każdego człowieka.

Wpływ kwasu hialuronowego na jędrność i elastyczność skóry

Kwas hialuronowy wiąże wodę w przestrzeni międzykomórkowej skóry oraz naskórka. Ponad 50% kwasu hialuronowego w organizmie umiejscowionych jest właśnie w skórze właściwej. Ilość tego cennego biopolimeru zaczyna jednak spadać już od ok. 25 roku życia, co powoduje stopniową utratę sprężystości i jędrności skóry. Aby powstrzymać ten proces i zapobiec wiotczeniu skóry, należy odpowiednio wcześnie wychwycić objawy niedoborów kwasu hialuronowego.

Projekt bez tytułu(122)

Niedobór kwasu hialuronowego a starzenie się skóry

Kwas hialuronowy nie bez przyczyny nazywany jest eliksirem młodości: hamuje proces starzenia skóry, a występując w odpowiednim stężeniu, powoduje spłycanie się bruzd na skórze. Jest składnikiem wielu preparatów odmładzających i wykorzystuje się go powszechnie w ramach zabiegów medycyny estetycznej na wypełnianie zmarszczek.

Jedną z właściwości kwasu hialuronowego jest też stymulacja produkcji kolagenu i elastyny, które odpowiadają za gładkość skóry i umożliwiają osiągnięcie tzw. efektu liftingu.

Kwas hialuronowy jako ochrona skóry przed szkodliwym promieniowaniem UVB

Nadmierna ekspozycja skóry na aktywne promieniowanie biologiczne powoduje pojawienie się bolesnych zaczerwienień, ale także przyspiesza proces starzenia się skóry. Promienie UV przyczyniają się do degradacji kwasu hialuronowego, elastyny i kolagenu, powodując tym samym zwiększenie ilości zmarszczek na skórze.

Kwas hialuronowy przynosi ulgę dla skóry poparzonej przez słońce. Stanowi też tarczę ochronną dla negatywnego działania wolnych rodników wytworzonych w wyniku dłuższego kontaktu organizmu z promieniowaniem UV.

Kwas hialuronowy jako naturalny reduktor rozstępów i cellulitu

Cellulit objawia się jako nieestetyczne wgłębienia na skórze ud, pośladków, bioder i ramion. Jest on efektem nieodpowiedniego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w tkance podskórnej, wynikającego z braku aktywności fizycznej, złej diety i siedzącego trybu życia. Problem cellulitu dotyczy głównie kobiet, ponieważ w ich ciele kolagen i elastyna mają ułożenie równoległe. Takie rozmieszczenie zwiększa ich podatność na rozciąganie i uniemożliwia solidne podtrzymywanie komórek tłuszczowych.

Zastosowanie kwasu hialuronowego zwiększa produkcję elastyny i kolagenu, a dodatkowo – dzięki swojej higroskopijności – wspiera metabolizowanie i usuwanie tłuszczu. Kwas hialuronowy wpływa więc pośrednio na redukcję tłuszczu, zmniejsza ryzyko wystąpienia skórki pomarańczowej i sprawia, że skóra staje się bardziej gładka i nawilżona.

Kwas hialuronowy i jego wpływ na stawy

Kwas hialuronowy jest jednym z budulców mazi stawowej. Poprawa jej jakość oraz sprzyja lepszemu nawilżaniu w obrębie chrząstek stawowych. Kwas hialuronowy poprawia szklistość chrząstki stawowej oraz lepkość płynu stawowego, dlatego często stosuje się go w kuracjach leczenia zmian zwyrodnieniowych lub w ramach ochrony przed urazami mechanicznymi stawów.

Przyjmowanie kwasu hialuronowego minimalizuje bóle stawów i przeciwdziała ich niszczeniu. W ramach stosowania zapobiegawczego stosuje się suplementy doustne, ale już w przypadku przewlekłych i uciążliwych dolegliwości stawowych, lepiej skorzystać także z innych rozwiązań, takich jak np. zastrzyki z kwasem hialuronowym.

Projekt bez tytułu(123)

Likwidacja zmian potrądzikowych z kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy przyspiesza regenerację błon śluzowych oraz wspomaga proces gojenia się ran. Jego właściwości nawilżające oraz rewitalizujące zmniejszają ryzyko wystąpienia blizn, co dotyczy także zmian powstałych na skutek ostrego trądziku pospolitego. Właściwości higroskopijne kwasu hialuronowego pozwalają też na zbudowanie swego rodzaju powłoki ochronnej przeciwdziałającej działaniem bakterii na skórze.

Trądzik nie jest tylko problemem nastolatków – coraz częściej zmagają się z nim także osoby po 25 roku życia. Wysokie nawilżenie skóry oraz przeciwzapalne działanie kwasu hialuronowego wspomaga eliminację trądziku i pomaga uchronić skórę przed dodatkowymi podrażnieniami. Kwas hialuronowy stosuje się często do wypełniania głębokich blizn po trądziku, jako jeden z ostatnich etapów kuracji w klinikach medycyny estetycznej.

Wpływ kwasu hialuronowego na kondycję włosów

Wygląd włosów poddawany jest wpływowi aspektów zewnętrznych (pogoda, częste zabiegi fryzjerskie), jak i wewnętrznych (dieta, stres). W wyniku oddziaływania negatywnych czynników włosy ulegają przesuszeniu i zniszczeniu. Kwas hialuronowy pomaga odzyskać dobrą kondycję włosów, a dodatkowo nawilża także skórę głowy, co jest niezwykle istotne także dla wzrostu włosów.

Kwas hialuronowy regeneruje uszkodzoną strukturę włosa i chroni przed nadmiernym wysuszeniem spowodowanym poprzez stosowanie różnego typu kosmetyków i szamponów. Nawilżone włosy wyglądają zdrowiej i sprawiają mniej problemów podczas codziennej pielęgnacji.

Zastosowanie kwasu hialuronowego w ginekologii

Kwas hialuronowy łączy się z cząsteczkami białek, powodując zwiększenie transportu wody oraz substancji odżywczych do tkanek. Wpływa to na poprawę ich elastyczności i napięcia, ma także swój udział w przyspieszaniu procesu regeneracji nabłonka występującego w żeńskich narządach rodnych. Z tego powodu kwas hialuronowy znalazł swoje zastosowanie także w ginekologii. Jest pomocny zwłaszcza dla kobiet po porodzie, po zabiegach chirurgicznych, antybiotykoterapii, a także dla kobiet w okresie menopauzy. Wykazano także pozytywny wpływ kwasu hialuronowego na gojenie się ran po radioterapii nowotworu zlokalizowanego w szyjce macicy.

Kwas hialuronowy jako pomoc w zespole suchego oka

Zespół suchego oka objawia się silnym dyskomfortem w obrębie gałek ocznych. Są to przede wszystkim dolegliwości takie jak: pieczenie, swędzenie oraz uczucie piasku pod powiekami. Ich występowanie wynika z zaburzenia równowagi filmu łzowego i spowodowane jest zwykle zbyt suchym powietrzem, nieodpowiednią dietą, działaniem niektórych leków, a także zbyt długim korzystaniem z urządzeń takich jak smartfon czy laptop.

Jako że kwas hialuronowy występuje naturalnie w filmie łzowym, bardzo często stosuje się go także jako składnik różnych preparatów do oczu lub płynów do soczewek kontaktowych. Ze względu na swoje właściwości nawilżające, kwas hialuronowy znajduje więc swoje zastosowanie zarówno w łagodzeniu dolegliwości wynikających z zespołu suchego oka, jak i podczas operacji oczu w celu złagodzenia stanów zapalnych i szybszego gojenia się ran.

Stosowanie kwasu hialuronowego na objawy palenia w przełyku

Charakterystyczne palenie w przełyku, określane jako zgaga, jest częstym problemem, z którym zmaga się praktycznie co 3 osoba na świecie. Jej przyczyną jest refluks żołądkowo-przełykowy wywołujący podrażnienie błony śluzowej w przełyku. Cofanie się kwaśnej treści z żołądka aż do przełyku jest spowodowane nieprawidłowo funkcjonującym mięśniem przełyku. Zgaga występuje najczęściej po spożyciu posiłku, a jej podłożem mogą być czynniki takie jak: niezdrowa dieta, uzależnienie od palenia tytoniu, zbyt niska aktywność fizyczna, nadwaga i otyłość.

Przyjmowanie preparatów z kwasem hialuronowym pomaga załagodzić skutki refluksu żołądkowo-przełykowego. Ich działanie polega na powlekaniu śluzówki przewodu pokarmowego oraz wytwarzaniu naturalnej warstwy ochronnej, chroniącej przed nieprzyjemnym, kwaśnym odczuciem w przełyku. Kwas hialuronowy, zwłaszcza w połączeniu z siarczanem chondroityny, przyspiesza też proces regeneracji błony śluzowej przełyku.

Każdego dnia w organizmie człowieka dochodzi do degradacji oraz syntezy kwasu hialuronowego. Przyjmuje się, że średnio 30% jego ogólnej ilości ulega codziennej wymianie. Wraz z wiekiem synteza kwasu hialuronowego spada, co wiąże się ze zmniejszeniem jej ilości w organizmie. Dlatego tak istotne jest, by dostarczać ją regularnie do organizmu, aby zachować dobre zdrowie i przeciwdziałać wystąpieniu różnego typu schorzeń i dolegliwości.

TE WPISY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tekst akapitu(1)
Glukozamina – zregenerowany układ kostno-stawowy

Glukozamina – zregenerowany układ kostno-stawowy Układ kostno-stawowy to jeden z bardzo obciążonych układów naszego organizmu. Nieustannie go wykorzystujemy, czasem nawet zdarza się go przeforsować. Ciągły ruch, obciążenie – to wszystko powoduje, że jego poszczególne „części się zużywają”. Wymagają przez to …

Glukozamina – zregenerowany układ kostno-stawowy

Pregnant Woman at an early pregnancy holding hands on belly sitting on sofa at home
Probiotyki – wsparcie, odbudowa i regeneracja

Probiotyki – wsparcie, odbudowa i regeneracja Antybiotykoterapia, biegunka czy zatrucie pokarmowe bardzo często wyniszczają organizm tak bardzo, że traci on swoje własne, naturalne mechanizmy ochrony. Jest wymęczony, osłabiony, a do tego pozbawiony obrony. W takiej sytuacji każda kolejna infekcja jest …

Probiotyki – wsparcie, odbudowa i regeneracja

Projekt bez tytułu(69)
Naturalne i skuteczne sposoby na poprawę kondycji włosów, skóry i paznokci.

Które czynniki powodują pogorszenie kondycji włosów, skóry i paznokci? Zewnętrzny wygląd człowieka jest efektem wszystkich procesów zachodzących w obrębie poszczególnych układów i narządów w organizmie. Wszelkie nieprawidłowości, niedobory i zaburzenia powodują, że osłabieniu ulega także kondycja takich elementów zewnętrznych jak …

Naturalne i skuteczne sposoby na poprawę kondycji włosów, skóry i paznokci.

Przewiń do góry