Jodek potasu Co to jest? Zastosowanie, działanie i właściwości

jodek potasu

Jodek potasu - co to jest? Zastosowanie, działanie i właściwości

Przyjmowanie jodku potasu jest czymś, co od razu kojarzy się z łagodzeniem skutków napromieniowania. Jednak warto wiedzieć, że składnik ten jest powszechnie stosowany m.in. w wielu na gojenie i odkażanie ran. Co ciekawe, jodek potasu stanowi również element wzbogacanych produktów spożywczych - głównie soli jodowanej, którą znajdziemy na sklepowych półkach. Co warto wiedzieć na temat jodku potasu? Kiedy faktycznie powinniśmy go zażywać lub suplementować?

Jodek potasu to inaczej sól potasowa kwasu jodowodorowego. Z perspektywy chemicznej jest nieorganicznym związkiem chemicznym o symbolu KI. Na co dzień (choć w niewielkich ilościach) znajdziemy go w soli kuchennej. Służy to jej jodowaniu, a jako alternatywny dodatek stosuje się też jodan potasu (KIO3). Co ważniejsze, jodek potasu jest jednym ze składników płynu Lugola - roztworu podawanego dzieciom, aby zapobiec skutkom skażenia radioaktywnego. Płyn Lugola pozwala zahamować wnikanie radioaktywnych izotopów do tarczycy. Z tego względu musi być powszechnie dostępny w państwach narażonych na skażenia radioaktywne.

Jodek potasu - zastosowanie

Suplementacja jodu jest niezbędna wszędzie tam, gdzie występuje niedobór tego pierwiastka. Aby uzupełnić zapotrzebowanie na jod, do soli kuchennej dodaje się właśnie jodek potasu. Jest to praktykowane na terenie wielu krajów, w tym w Polsce. Jodek potasu ma zapobiegać niedoborom jodu, który jest niezbędny do prawidłowej pracy tarczycy i całego układu hormonalnego. Jod wykazuje niebagatelny wpływ na procesy metaboliczne organizmu, pracę naszych mięśni, a także rozwój mózgu i układu nerwowego (zwłaszcza w przypadku płodów i dzieci). Niedobory jodu prowadzą do wielu chorób i dolegliwości. Właśnie dlatego w czasie ciąży i karmienia piersią suplementacja tego składnika bywa niezbędna. Trzeba jednak pamiętać, że zawsze powinna być prowadzona pod ścisłą kontrolą lekarza.

Jodek potasu wykorzystuje się także w produkcji jodyny o działaniu odkażającym i uzdatniającym wodę. Ponadto maści z tym związkiem są używane w celu leczenia obrzęków limfatycznych, tępych urazów, naciągnięcia mięśni, czy stanów zapalnych, a także w terapii jodowej. Jodek potasu może być używany również jako środek wykrztuśny przy chorobach górnych dróg oddechowych oraz w leczeniu łagodnych odmian sporotrychozy (choroby, którą wywołuje zakażenie przez grzyba mikroskopowego).

jodek potasu zastosowanie

Jodek potasu: działanie

Jodek potasu najczęściej stosuje się w celach profilaktycznych wobec potencjalnego magazynowania radioaktywnych izotopów jodu w sytuacji skażenia radioaktywnego, np. w wyniku zniszczeń elektrowni atomowych. Po przyjęciu leku z jodkiem potasu tarczyca nasyca się zawartym w preparacie jodem. Dzięki temu nie przyjmuje i gromadzi radioaktywnego jodu w przypadku zagrożenia radiacyjnego.

Dawkowanie takich preparatów jest zależnie od wieku pacjenta.

Jodek potasu - właściwości

Właściwości jodku potasu to przede wszystkim profilaktyczne działanie wobec magazynowania toksycznych form jodu w wyniku skażenia radioaktywnego. Według informacji podanych przez biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia, w Polsce preparaty stabilnego jodu (w formie tabletek jodku potasu) stosuje się w ramach profilaktyki jodowej po wypadkach jądrowych. Sytuacja radiacyjna jest z kolei stale monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki (PPA).

  • przyspieszenie gojenia ran - stosowanie tej postaci jodu w formie jodyny, czyli etanolowego roztworu z dodatkiem jodku potasu, przyspiesza gojenie się ran. Jodyna skutecznie oczyszcza ranę i umożliwia gromadzenie się wokół niej czynników regenerujących;
  • zapobieganie infekcjom zewnętrznym - jodek potasu niweluje patogeny, które mogą zakazić ranę, dlatego jest stosowany na zewnętrzne urazy, rozcięcia i zadrapania, aby złagodzić stan zapalny i przyspieszyć regenerację;
  • poprawa pracy tarczycy - związek ten przyczynia się do skuteczniejszej walki z niedoczynnością tarczycy;
  • działanie wykrztuśnie i łagodzenie infekcji grzybiczych układu oddechowego (sporotrychoza);
  • uzupełnianie braków jodu w diecie (za pośrednictwem soli jodowanej, którą znajdziemy w każdym sklepie);
  • działanie przeciwobrzękowe - jodek potasu efektywnie wspiera walkę z obrzękami limfatycznymi, które wynikają z zaburzeń metabolicznych.

Gdzie udać się po jodek potasu?

Aby rozpocząć suplementację jodkiem potasu, należy zgłosić się do lekarza lub najbliższego punktu dystrybucji (w razie otrzymania komunikatu o zagrożeniu radiacyjnym). Składnik ten występuje w formie tabletek, kropli i płynu. Dawkowanie jodku potasu zależy od decyzji lekarza, ale informacje na ten temat znajdziemy też w ulotce. Sam lek z jodkiem potasu można odebrać w punktach dystrybucji, co jest możliwe tylko w przypadku realnego zagrożenia. Preparat należy przyjąć dopiero po ogłoszeniu zagrożenia radiacyjnego, najlepiej w ciągu 2 do 8 godzin od tego momentu. Obecnie na terenie Polski nie występuje zagrożenie radiacyjne, a aktualne dane ze stacji pomiarowych znajdziemy na stronach rządowych.

Działania niepożądane jodku potasu

Tak jak każdy lek, tak i preparaty z jodkiem potasu mogą wywoływać skutki uboczne i pewne działania niepożądane.Będą to przede wszystkim takie symptomy jak katar, bolesny obrzęk ślinianek, nudności, nasilenie objawów gruźlicy, zaburzenia ze strony układu pokarmowego, wymioty, nudności, a także alergie skórne (wysypka, wypryski, swędzenie).

Warto pamiętać, że suplementacja jodu bywa konieczna w przypadku ciąży i karmienia piersią, ale stosowanie wszelkich leków i preparatów z jodkiem potasu powinno się bezwzględnie konsultować z lekarzem.  Leki z jodkiem potasu zawsze przechowujemy w szczelnie zamkniętym opakowaniu i z dala od zasięgu dzieci. Należy też pamiętać, że w przypadku przyjęcia przyjęcia jodku potasu doustnie jako środka wykrztuśnego, nie należy łączyć go z innymi preparatami wykrztuśnymi.

Źródła:

1. Jod (jodek potasu): https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=429
2. https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/28768/characteristic
3. Use of potassium iodide in Dermatology: updates on an old drug: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3754371/
4. Iodine - induced hypothyroidism:https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11396709/
5. B. Igielska, Do czego może prowadzić nieuzasadnione użycie jodku potasu?: https://zdrowie.pap.pl/srodowisko/do-czego-moze-prowadzic-nieuzasadnione-uzycie-jodku-potasu

Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.

mgr Wojciech Zamysłowski
mgr Wojciech Zamysłowski

Technolog żywności, specjalista wdrażania suplementów diety. Na co dzień pracujący w jeden z dużych firm produkujących suplementy diety i leki OTC. Odpowiedzialny za przygotowywanie receptur, instrukcji oraz norm produkowania suplementów diety. Swoją wiedzą i doświadczeniem wspomaga wiedzą i doświadczeniem na temat surowców i ekstraktów oraz ich praktycznego zastosowania w codziennej suplementacji.

Poznaj nasze produkty

TE WPISY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

suplementy vitamanature
Dwutlenek krzemu. Zastosowanie, działanie i właściwości

Dwutlenek krzemu – zastosowanie, działanie i właściwości Niektóre substancje zawarte w żywności są doskonale znane, a ich korzystne działanie poparte licznymi analizami. Istnieją również takie związki, które choć powszechnie stosowane, wciąż nie zostały dokładnie przebadane. Do której z tych grup …

Dwutlenek krzemu. Zastosowanie, działanie i właściwości

magnez VitamaNature
Cytrynian magnezu. Co to jest? Opinie, Działanie i Właściwości

Cytrynian magnezu Magnez zaliczany jest do podstawowych pierwiastków mineralnych niezbędnych dla utrzymania zdrowia organizmu. Jego głównym źródłem powinna być zróżnicowana dieta, ale w niektórych przypadkach warto zwrócić uwagę na suplementy diety. Pojawia się wówczas pytanie: jakie formy magnezu są najlepiej …

Cytrynian magnezu. Co to jest? Opinie, Działanie i Właściwości

blog miniatura
PABA – Co to jest? Właściwości i zastosowanie

PABA Wśród substancji niezbędnych dla zachowania zdrowia organizmu pojawiają się nie tylko popularne związki, ale również takie, o których nie słyszymy na co dzień. Jedną z nich jest kwas para aminobenzoesowy, częściej znany pod nazwą PABA, a czasami określany jako …

PABA – Co to jest? Właściwości i zastosowanie

Shopping Cart
Dołącz do listy oczekujących Poinformujemy Cię, gdy produkt znów będzie dostępny. Podaj poniżej swój adres e-mail aby otrzymać powiadomienie o dostępności produktu.
Scroll to Top