Naturalne sposoby na obniżenie cukru we krwi

niski poziom cukru we krwi

Naturalne sposoby na obniżenie cukru we krwi

Zła dieta, nadmierne spożycie cukru w codziennych posiłkach to prosta droga do poważnych problemów zdrowotnych. Coraz częściej słyszy się o otyłości wśród dzieci i dorosłych, coraz częściej słyszy się też o problemach cukrzycowych. Mówi się nawet, że insulinooporność i cukrzyca typu drugiego to aktualnie problemy cywilizacyjne, które wynikają z trybu życia i nieprawidłowej diety. Kilka prostych i naturalnych kroków może pomóc uchronić się przed nimi, zanim problemy zajdą za daleko. Jakie to sposoby?

Aktywność fizyczna, sport i ogólnie duża ilość ruchu to doskonały sposób na to, by uchronić się przed cukrzycą. Organizm potrzebuje energii do tego, by móc intensywnie i dynamicznie pracować. W tym celu spala dostarczany mu z pożywieniem cukier, który przetworzony nie gromadzi się i nie prowadzi do problemów zdrowotnych.

Regularnie uprawiana aktywność fizyczna pozwala normalizować poziom cukru we krwi, wpływa pozytywnie na procesy metaboliczne i usprawnia spalanie nie tylko w okresach aktywności, ale również w czasie między treningami.Co istotne, dla uzyskania pożądanego efektu wcale nie trzeba morderczych ćwiczeń. Wystarczy codzienna porcja ruchu, dynamiczny spacer czy wyprawa pieszo po zakupy (zamiast korzystania z samochodu) również spełnią swoją funkcję.

Jedz dużo warzyw

Warzywa to naturalny produkt, który wpływa na obniżenie poziomu cukru we krwi. Jeżeli Twoja dieta będzie bogata w warzywa, problem cukrzycy typu drugiego znacznie się oddali. Wiele spośród dostępnych warzyw charakteryzuje się tym, że potrzebują więcej energii do ich spalenia, zmetabolizowania, niż dostarczają same do organizmu. To powoduje, że do ich strawienia trzeba dodatkowo wykorzystać rezerwy energetyczne. Tym sposobem można właśnie obniżyć poziom cukru i zapewnić sobie znacznie lepsze samopoczucie.Jedzenie warzyw wpływa, jak wiadomo, nie tylko na obniżenie cukru we krwi, więc dieta, która zostanie w ten sposób wzbogacona, przyniesie również dodatkowe korzyści.

berberyna na wysoki poziom cukru

Produkty zbożowe również są bardzo pomocne

Poza warzywami swoją dietę warto wzbogacić również w produkty zbożowe i pełnoziarniste. Chodzi tu zarówno o pełnoziarniste pieczywo, płatki zbożowe, grube kasze jak i otręby. Ich spożywanie dostarcza do organizmu witaminy z grupy B (B1, B2 i B6), które wspierają proces zamieniania glukozy w energię.

Ta grupa produktów zawiera w sobie również skrobię i duże ilości błonnika, które są bardzo wolno trawione i przyswajane przez organizm, co zapobiega odkładaniu i gromadzeniu się cukrów. W efekcie nie dochodzi do podwyższenia ich poziomu we krwi.Produkty zbożowe mają bardzo pozytywne działanie na cały organizm człowieka, głównie za sprawą swoich składników. Warto więc włączyć je do codziennego jadłospisu, a stosunkowo szybko zaobserwuje się u siebie poprawę.

Dieta bogata w przyprawy

Stosowanie różnorodnych przypraw również nie jest bez znaczenia dla naszego organizmu. Poziom cukru we krwi pomagają obniżać takie spośród nich, jak:

  • goździk
  • kozieradka pospolita
  • cynamon

ich regularne spożywanie przynosi zaskakujące efekty. Co ważne, nie mają one skutków ubocznych, a ich stosowanie jest w pełni bezpieczne. To naturalne sposoby, więc organizm doskonale potrafi je wykorzystać bez żadnej szkody.Oczywiście, jak we wszystkim, tak i tu wskazany jest umiar. Nic w nadmiarze nie jest zdrowe, wspomniane przyprawy również, i dlatego nie powinno się stosować ich zbyt często.

Uzupełnij pierwiastki – chrom i magnez

Nasza codzienna dieta jest zbyt uboga w dobroczynne pierwiastki, które mają ogromne znaczenie i istotnie przyczyniają się do poprawy naszego stanu zdrowia. Wśród nich w kontekście obniżania poziomu cukru we krwi na uwagę zasługują chrom i magnez.Suplementację tymi pierwiastkami powinno się zacząć od oznaczenia ich poziomu we krwi. Można to zrobić praktycznie w każdym laboratorium. Jeżeli lekarz nie zaleci takiego badania, można to zrobić prywatnie. Jeżeli okaże się, że jest ich zbyt mało, należy wdrożyć suplementowanie.Wspomniane pierwiastki działają stabilizująco na poziom cukru we krwi i pomagają w jego normalizowaniu. Dzięki temu można uniknąć poważnych konsekwencji, które wiążą się z sytuacją, gdy jest go zbyt wiele.

Pij dużo wody

Od lat lekarze apelują, by spożywać odpowiednie ilości płynów w ciągu dnia. Niestety, ciągle jest z tym problem, a to pociąga za sobą poważne konsekwencje. Zbyt małe ilości wypijanej wody powodują, że nerki pracują w sposób ograniczony, a przez to nie filtrują organizmu wystarczająco i nie wypłukują nadmiaru cukru, który przez to może się gromadzić.

Ponadto, zbyt mała ilość wody w organizmie powoduje, że wątroba reaguje na takie odwodnienie. Zgodnie z mechanizmami, reakcją wątroby na odwodnienie jest uwolnienie cukrów do krwiobiegu. Co za tym idzie? Poziom cukru się podnosi, a organizm znajduje się w stanie zagrożenia.

naturalne obniżanie poziomu cukru

Zioła na obniżenie cukru we krwi

Poza wdrożeniem dobrych i zdrowych nawyków, które obok obniżania poziomu cukru we krwi dodatkowo poprawiają ogólną kondycję organizmu, warto również uzupełnić swoją dietę o dobroczynne zioła, które również w naturalny sposób pomogą uporać się z problemem.

Wśród tych ziół znajdują się:

  • morwa biała
  • mniszek lekarski
  • szałwia lekarska
  • kozieradka
  • ziele rutwicy
  • pokrzywa
  • berberyna

Zioła można stosować zarówno pojedynczo, jak i w postaci mieszanek ziołowych. W przypadku mieszanek warto skonsultować tę kwestię z lekarzem. Niektóre zioła nie powinny współwystępować, a łączenie innych jest całkowicie nieszkodliwe. Nie każdy wie, jak łączyć zioła, dlatego też taka konsultacja będzie bardzo wskazana.

Zioła w sposób bezpieczny i łagodny obniżają poziom cukru, a dodatkowo zwiększają wrażliwość komórek ciała na działanie insuliny. Jeżeli komórki stają się bardziej wrażliwe na działanie insuliny, wówczas jej działanie staje się skuteczniejsze, a poziom cukru zostaje efektywnie obniżony. W przypadku, gdy komórki nie reagują na działanie insuliny, we krwi niezmiennie znajduje się dużo cukru.Wśród wymienionych wyżej ziół na szczególną uwagę zasługuje zaś Berberyna.

Berberyna w walce z nadmiarem cukru

Regularne stosowanie berberyny pomaga uporać się z problemem zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi. Z jednej strony podnosi ona wrażliwość komórek na działanie insuliny, z drugiej zaś znacząco podkręca metabolizm, co usprawnia procesy przemiany materii oraz sprawia, że szybciej zachodzą procesy energetyczne, w których wykorzystywany jest cukier.Berberyna może być stosowana nie tylko profilaktycznie. Można również włączyć ją do swojej diety w sytuacji, gdy cukrzyca typu drugiego jest już zdiagnozowana. Warto jednak, w tym drugim przypadku, skonsultować suplementację z lekarzem prowadzącym.

Warto również wspomnieć, że regularne przyjmowanie berberyny ogranicza produkcję cukru w wątrobie, a to również ma znaczenie dla obniżenia jego poziomu we krwi. Nie bez znaczenia jest również jej wpływ na rozkład cukrów w obrębie poszczególnych komórek.Tak kompleksowe działanie powoduje, że berberyna wyróżnia się wśród naturalnych produktów, które działają prozdrowotnie. Niweluje skutki cukrzycy, zapobiega jej występowaniu i wspomaga procesy, które prowadzą do rozpadu i strawienia cukrów. Badania kliniczne potwierdziły, że siła berberyny podobna jest do siły działania leku przeciwcukrzycowego – metforminy.

Jak szybko spalić cukier?

Oczywiście, podstawą jest tutaj zbilansowana dieta, nawodnienie i regularna aktywność fizyczna. Nie zawsze musi być nią wizyta na siłowni – czasem wystarczy dłuższy spacer lub wybranie schodów zamiast windy.

Co pić na obniżenie cukru we krwi?

Przede wszystkim to woda powinna stać się Twoim podstawowym napojem. Dodatkowo możesz sięgnąć po ziołowe napary, np. z morwy białej, mniszka lekarskiego, kozieradki czy pokrzywy.

Co na obniżenie cukru bez recepty?

W obniżeniu cukru bez recepty możesz dodatkowo wspomóc się suplementacją. Dobrym wyborem będzie berberyna, która uwrażliwia komórki na działanie insuliny i ogranicza produkcję cukru w wątrobie.

Jak szybko obniżyć cukier bez insuliny?

Pomocna może być szklanka lub dwie wody (rozcieńczy ona krew i spowoduje, że stężenie cukru zmniejszy się), a także 10-minutowa aktywność fizyczna. Pamiętaj jednak, by nie bagatelizować swojego stanu i w razie potrzeby wezwać pogotowie.


Źródła:

1. "Atkinson MA, Eisenbarth GS, Michels AW, „Type 1 diabetes”, „Lancet”, 2014, 383, 9911
2. Braakhuis AJ, Donaldson CI, Lim JC, Donaldson PJ, „Nutritional Strategies to Prevent Lens Cataract: Current
Status and Future Strategies”, „Nutrients”, 2019, 11, 5
3. Yukun J., Xueqian ., Xiang J., Fansheng K., Shumei W., Chunyan Y.:Antidiabetic effects of Morus alba fruit polysaccharides on high-fat dietand streptozotocin-induced type 2 diabetes in rats. Journal of
Ethnopharmacology 2017, 199: 119–127
4. Zhang Y., Chunjiu R., Guobing L., Weizheng C., Zhimei M., Huiju G.,Yanwen W.: Purification, characterization and anti-diabetic activity of a polysaccharide from mulberry leaf. Regulatory Toxicology and Pharmacology 2014, 70: 687–695
5. You Y., Liang C., Han X., Guo J., Ren C. , Liu G. et al.: Mulberry anthocyanins, cyanidin 3-glucoside and cyanidin 3-rutinoside, increase the quantity of mitochondria during brown adipogenesis, Journal of Functional Foods 2017, 36: 348–356"
6. Yukun J., Xueqian ., Xiang J., Fansheng K., Shumei W., Chunyan Y.:Antidiabetic effects of Morus alba fruit polysaccharides on high-fat dietand streptozotocin-induced type 2 diabetes in rats. Journal of Ethnopharmacology 2017, 199: 119–127,

Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.

Katarzyna Olszańska
Katarzyna Olszańska

Dyplomowany dietetyk, od lat związana z rynkiem suplementów diety w Polsce. Wspomaga w tworzeniu i opracowywaniu planów dietetycznych oraz właściwej suplementacji. Prywatnie mama dwójki dzieci, miłośnik pływania i jazdy na rowerze.

Poznaj nasze produkty

TE WPISY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Projekt bez tytułu(87)
Berberyna – wsparcie metabolizmu i sprzymierzeniec w walce z cukrzycą

Berberyna – wsparcie metabolizmu i sprzymierzeniec w walce z cukrzycą Berberyna to substancja, która znajduje się w wielu różnorodnych roślinach. Wydobyta ma żółty kolor i lekko gorzkawy posmak. Jej głównym źródłem jest berberys, ale można ją znaleźć również w gorzkniku …

Berberyna – wsparcie metabolizmu i sprzymierzeniec w walce z cukrzycą

Thumbnail-810x441
Podkręć metaboolizm dzięki Berberynie

Podkręć metabolizm dzięki berberynie Berberyna to związek chemiczny, o naturalnym pochodzeniu. Ma ogromne znaczenie zdrowotne, które głównie koncentruje się wokół usprawniania procesów metabolicznych. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to jej jedyne zastosowanie. Znana jest już od wielu długich wieków. …

Podkręć metaboolizm dzięki Berberynie

berberyna_na_cukrzyce
Berberyna – niedoceniane wsparcie w walce z cukrzycą

Berberyna – niedoceniane wsparcie w walce z cukrzycą Osoby, które cierpią na cukrzycę, wiedzą, jak ważna jest odpowiednia dieta i systematyczna walka z tym schorzeniem. Nie ma dnia, w którym można by sobie „odpuścić”. Dzień w dzień należy pamiętać o …

Berberyna – niedoceniane wsparcie w walce z cukrzycą

Shopping Cart
Dołącz do listy oczekujących Poinformujemy Cię, gdy produkt znów będzie dostępny. Podaj poniżej swój adres e-mail aby otrzymać powiadomienie o dostępności produktu.
Scroll to Top