
03.02.2025
Suplement diety na kolana - Jakie wybrać? Opinie
Ból kolan może być odczuwalny podczas różnych aktywności takich jak chodzenie czy bieganie, a nawet w trakcie odpoczynku. Jego przyczyny mogą być rozmaite - od przeciążeń i urazów, przez stany zapalne, aż po dnę moczanową i nowotwory. Bez względu na powód bólu kolan, warto zwrócić się do lekarza, aby uzyskać pomoc ukierunkowaną na źródło dolegliwości.
Natomiast w codziennym radzeniu sobie z bólem pomocne będą właściwe suplementy diety. Często stosuje się je nie tylko w przypadku już stwierdzonych urazów czy schorzeń, ale też jako formę profilaktyki. Ich stosowanie może zapobiec poważniejszym problemom w przyszłości.
Spis treści
Najczęstsze przyczyny bólu kolan
Staw kolanowy to największy staw w ciele człowieka. Nic więc dziwnego, że w jego obrębie niejednokrotnie występują bóle. Problem ten może dotyczyć osób w każdym wieku, każdej płci, o różnych poziomach aktywności fizycznej. Warto jednak podkreślić, że często nie są objawem jakiejś poważnej choroby czy urazu.
Do głównych powodów bólu i dolegliwości ze strony kolan, zaliczamy m.in. przeciążenia związane z np. nieprawidłowym wykonywaniem ćwiczeń fizycznych, lub z nadwagą bądź otyłością. Kolejną przyczyną może być uraz, taki jak złamanie, zwichnięcie, skręcenie, czy zerwanie struktur budujących staw kolanowy. Do często występujących urazów należą też urazy łąkotek, zwłaszcza u ludzi w młodym wieku. Dochodzi do nich zazwyczaj przy nagłej zmianie kierunku ruchu w kolanie. W efekcie stanowią problem głównie sportowców, a w wieku podeszłym mogą przyczyniać się do choroby zwyrodnieniowej stawów.
Wśród przyczyn bólu kolan wymienia się również rozmaite schorzenia i stany zapalne, np.:
Jak zadbać o kolana? Sprawdzone suplementy diety
Przy większości urazów i chorób kolan zaleca się odpoczynek, unikanie obciążania kończyny i leczenie objawowe. Nieocenioną pomocą mogą okazać się też odpowiednie suplementy. Tego typu preparaty warto przyjmować zarówno przy występujących objawach, jak i profilaktycznie u osób które:
Do powszechnie zalecanych składników suplementów diety na kolana, zalicza się przede wszystkim kolagen. Jest to białko w formie łańcucha, które tworzy rusztowanie wielu tkanek w ludzkim ciele. Według nowych badań klinicznych1, doustne podawanie kolagenu typu II pochodzącego z chrząstki (w dawce 20 µg dziennie) wpływa łagodząco na zapalenie stawów. Z kolei inne badanie wykazało, że hydrolizat kolagenu może zmniejszać ból u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych i biodrowych2.
Przy tego typu dolegliwościach warto sięgnąć także po magnez. Magnez odgrywa istotną rolę w tworzeniu się kości, gdyż stymuluje proliferację osteoblastów. Niedobory tego pierwiastka mogą prowadzić do nieprawidłowości w elementach budulcowych kości, a także zwiększać wytwarzanie cytokin prozapalnych. Z kolei większe spożycie magnezu u osób starszych może zwiększać mineralną gęstość kości.

Glukozamina pomocna w chorobach stawów
Innym suplementem stosowanym przez osoby, które mają problemy z kolanami, jest glukozamina. Jest ona niezbędna do syntezy m.in. równie istotnego dla stawów kwasu hialuronowego będącego składnikiem płynu stawowego i mazi stawowej.
Glukozamina stanowi kluczowy budulec tkanek, którego niedobór wywiera negatywny wpływ na stawy i kolana. Zgodnie z wynikami badań, jej stosowanie w chorobie zwyrodnieniowej kolana może prowadzić do zmniejszenia bólu. Co więcej, glukozamina należy do wolno działających objawowych leków na chorobę zwyrodnieniową stawów zalecanych przez Europejskie Towarzystwo Klinicznych i Ekonomicznych Aspektów Osteoporozy i Choroby Zwyrodnieniowej Stawów (ESCEO)3.
Suplementacja witaminy D na zdrowe kolana
Poza kolagenem, magnezem, glukozaminą i kwasem hialuronowym, zdrowe kolana potrzebują witaminy D i K. Nie ma wątpliwości, że witamina D jest niezbędna do prawidłowego rozwoju i mineralizacji tkanki kostnej. Jej niedobory u dzieci prowadzą do krzywicy, a u dorosłych mogą zwiększać ryzyko rozwoju osteomalacji, osteoporozy i złamań.
W Polsce, ze względu na niski poziom całorocznego nasłonecznienia, suplementacja witaminy D jest koniecznością. Według zaleceń zdrowe osoby dorosłe bez stwierdzonego niedoboru powinny przyjmować od 800 do 2000 j.m. na dobę w okresie od października do marca lub przez cały rok, jeśli synteza skórna nie jest wystarczająca (czyli u osób starszych, otyłych lub przebywających na słońcu mniej niż 20 minut dziennie).
Witamina D jest bowiem ważne nie tylko dla zdrowia kości, ale też bierze udział wielu innych procesach fizjologicznych. Jej niedobory przyczyniają się m.in. do złego stanu układu mięśniowo-szkieletowego, oraz mogą być czynnikiem rozwoju depresji, chorób sercowo-naczyniowych, czy chorób zakaźnych. Dlatego niezależnie od stanu zdrowia, warto suplementować witaminę D przez cały rok.
Glukozamina
1 – 1185 mg w porcji dziennej
2 – Siarczan glukozaminy
3 – Certyfikowane składniki
120 kapsułek
Termin ważności suplementu: 05.2025

Glukozamina
49,00 zł
Źródła:
- https://www.newsweek.pl/zdrowie-i-nauka/zdrowie/jak-kolagen-wplywa-na-stawy/v140xx5
- https://www.newsweek.pl/zdrowie-i-nauka/zdrowie/jak-kolagen-wplywa-na-stawy/v140xx5
- Bruyère O., et al., Efficacy and safety of glucosamine sulfate in the management of osteoarthritis: Evidence from real-life setting trials and surveys. Seminars in Arthritis and Rheumatism. 2016 Feb; 45(4): S12-S17.
Bibliografia:
- K. Bogiel, Suplementy diety przy problemach mięśniowo-szkieletowych: https://poradnikfizjoterapeuty.pl/wokol-fizjoterapii/1046-suplementy-diety-przy-problemach-miesniowo-szkieletowych
- K. Stępień, Suplementy diety w ortopedii: https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/298701,suplementy-diety-w-ortopedii
- Ból kolana przy zginaniu - przyczyny i leczenie: https://www.praktycznafizjoterapia.pl/artykul/bol-w-kolanach-przy-zginaniu-przyczyny-i-leczenie
Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.