suplementy na nerwice2

Suplementy na nerwicę - Jakie wybrać? Opinie

Nerwica należy do grupy zaburzeń lękowych, których przyczyną powstawania, rozwoju i przebiegu są czynniki psychologiczne. Często ważną rolę odgrywają też czynniki biologiczne, społeczne, środowiskowe czy kulturowe. Osoby cierpiące na tego typu zaburzenia wymagają konsultacji specjalisty. W zmniejszaniu objawów napięcia psychicznego pomocne będą również suplementy diety na nerwicę. Przydadzą się też w łagodzeniu pierwszych objawów. Po które preparaty warto sięgnąć?

Wiele osób nie wie czy objawy, których doświadczają, są spowodowane stresem, czy mogą zostać skategoryzowane jako nerwica. Otóż stres to naturalna reakcja organizmu na negatywne bodźce, których doświadczamy na co dzień. Objawy stresu mogą być fizyczne lub psychiczne, o mniejszym lub większym nasileniu.

Natomiast nerwica lękowa to stan przedłużonego dyskomfortu psychicznego, strachu lub zmartwienia, który nie musi wynikać z konkretnej przyczyny. Gdy stan ten ulega zaostrzeniu, osoby cierpiące na nerwicę czują strach i zmartwienie z powodu każdego, nawet najbardziej trywialnego zdarzenia.

Symptomy nerwicy i stresu są do siebie bardzo zbliżone. Mimo to u różnych ludzi mogą manifestować się w różny sposób. Zaliczamy do nich głównie:

  • napięcie mięśniowe,
  • bóle głowy,
  • zawroty głowy,
  • bóle brzucha, mdłości, biegunkę,
  • nadpotliwość,
  • rozdrażnienie, gniew,
  • problemy ze snem,
  • trudności z koncentracją,
  • zmiany tętna, palpitacje serca,
  • poczucie zbliżającej się katastrofy,
  • zmiany apetytu,
  • problemy z koncentracją,
  • szumy uszne,
  • zaburzenia widzenia,
  • ataki paniki,
  • hiperwentylacja.

Naturalne suplementy na nerwicę - składniki

Komfort życia przy nerwicy poprawia psychoterapia oraz naturalne suplementy diety. Według badań naukowych, niektóre zioła, witaminy i minerały mogą skutecznie łagodzić stany lękowe. Wiele osób stosuje je zwłaszcza w początkowej fazie wystąpienia objawów. Tego typu preparaty pozwalają im się wyciszyć, uspokoić i ograniczyć symptomy.

Pierwszym składnikiem, o którego podaż warto zadbać, jest witamina D3. Brak słońca przez większość roku ogranicza jej produkcję przez skórę, co wpływa na pogorszenie kondycji psychicznej. Według specjalistów od zdrowia psychicznego, poziom witaminy D niższy od optymalnego może być jedną z przyczyn objawów nerwicowych i stanowić czynnik ryzyka wystąpienia m.in. depresji.

Kolejny suplement na nerwicę to magnez, zwłaszcza stosowany w połączeniu z witaminą B6. Magnez to istotny makroelement regulujący nie tylko pracę mięśni, ale też wytwarzania serotoniny w mózgu (neurotransmitera odpowiedzialnego za regulację nastroju). Dlatego wielu ludzi wrażliwych na wahania magnezu w diecie może złagodzić objawy nerwicowe poprzez regularną suplementację tego pierwiastka. Ponadto cenny będzie dodatek witaminy B6, która również pobudza produkcję serotoniny w mózgu, a także syntezę kwasu GABA, czyli neuroprzekaźnika ważnego dla utrzymania dobrego samopoczucia psychicznego.

Lęki, wahania nastroju i inne objawy nerwicowe może powodować także niedobór żelaza, gdyż (podobnie jak w przypadku magnezu i wit. B6) pierwiastek ten reguluje produkcję serotoniny1.

suplementy na nerwice

Jak wybrać ziołowy preparat na nerwicę?

Oprócz witamin i minerałów można sięgnąć po ziołowe suplementy na nerwicę. Do popularnych składników należy wrotycz maruna, która jest od lat stosowana jako naturalne wsparcie do walki z bólami migrenowymi, napięciowymi i stresem. Innym ciekawym składnikiem jest ashwagandha zawierająca glikowitanolidy o działaniu przeciwstresowym i antydepresyjnym. Ashwagandha skutecznie obniża poczucie niepokoju, a zgodnie z wynikami badań2, zmniejsza wpływ stresu na mózg nawet o 80%. Do listy ziołowych preparatów na nerwicę zalicza się też zeń-szeń obniżający poziom kortyzolu (hormonu stresu).

Różeniec górski jako naturalna ochrona przed stresem

Jednym z ważniejszych składników w preparatach na nerwicę jest różeniec górski (Rhodiola rosea). Roślina ta tak samo, jak ashwagandha, zalicza się do grupy adaptogenów. Suplementy z różeńcem są polecane w okresie zwiększonej pracy umysłowej, a także wyższego narażenia na stres. Wynika to z obecności związków takich jak rozaryna, rozawina i salidrozyd, które obniżają napięcie i wywierają korzystny wpływ na pracę układu nerwowego.

Najważniejsze właściwości różeńca górskiego to łagodzenie napięcia nerwowego, stanów lękowych i bezsenności. Poza tym może on wspomagać koncentrację i ułatwiać zapamiętywanie. Jest zalecany osobom z obniżonym nastrojem oraz nerwicą z objawami wegetatywnymi. Często łączy się go z innymi związkami takimi jak witaminy z grupy B, żeń szeń czy inozytol.

Różeniec górski najlepiej przyjmować rano lub w południe w odstępie 30 minut przed posiłkiem.

Różeniec górski jako naturalna ochrona przed stresem

Wybierając suplement diety na nerwicę, należy zwrócić uwagę na zawartość substancji aktywnych. Składniki na etykiecie są wymieniane w kolejności - czyli od tych, których preparat zawiera najwięcej, do tych, których jest najmniej. Poza tym w przypadku niedoborów witamin czy minerałów zawartość danego składnika musi być odpowiednio wysoka, aby przynieść oczekiwane rezultaty.

Różeniec górski

1 – Optymalizuje aktywność umysłową i poznawczą
2 – Pomaga stymulować układ nerwowy
3 – Korzystanie wpływa na zmęczenie

90 kapsułek
Termin ważności suplementu: 07.2025

Rozeniec Gorski Miniaturka

Różeniec górski

(4 opinie klienta)

99,00 

Źródła:

    1. https://dietetycy.org.pl/zelazo-dla-mozgu-nastroj/
    2. K. Chandrasekhar, J. Kapoor, S. Anishetty, A prospective, randomized double-blind, placebo-controlled study of safety and efficacy of a high-concentration full-spectrum extract of ashwagandha root in reducing stress and anxiety in adults. Indian J Psychol Med. 2012 Jul;34(3):255-62. doi: 10.4103/0253-7176.106022. PMID: 23439798; PMCID: PMC3573577 

Bibliografia:

    • S. Galzerano, “8 Supplements that Can Help Reduce Anxiety, According to a Psychiatrist”: https://www.jeffersonhealth.org/your-health/living-well/8-supplements-that-can-help-reduce-anxiety-according-to-a-psych, 21/02/2024;
    • Ströhle, A. (2009). Physical activity, exercise, depression and anxiety disorders. Journal of Neural Transmission, 116(6), 777-784. 
    • E. Watts, Vitamin B6 may reduce anxiety symptoms, study shows: medicalnewstoday.com/articles/vitamin-b6-may-reduce-anxiety-symptoms-study-shows 
    • J. Borowiecka-Karpiuk, Zaburzenia lękowe (nerwica lękowa) związane ze stresem i pod postacią somatyczną: https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/choroby/77401,zaburzenia-nerwicowe-lekowe-zwiazane-ze-stresem-i-pod-postacia-somatyczna 
    • B. Stefanowski i in., Wpływ niedoboru witaminy D3 na poziom nasilenia objawów depresyjnych. Przegląd aktualnych badań, Psychiatr Pol 2017;51(3):437-454. 
    • K. Chandrasekhar, J. Kapoor, S. Anishetty, A prospective, randomized double-blind, placebo-controlled study of safety and efficacy of a high-concentration full-spectrum extract of ashwagandha root in reducing stress and anxiety in adults. Indian J Psychol Med. 2012 Jul;34(3):255-62. doi: 10.4103/0253-7176.106022. PMID: 23439798; PMCID: PMC3573577 

Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.

Katarzyna Olszańska
Katarzyna Olszańska

Dyplomowany dietetyk, od lat związana z rynkiem suplementów diety w Polsce. Wspomaga w tworzeniu i opracowywaniu planów dietetycznych oraz właściwej suplementacji. Prywatnie mama dwójki dzieci, miłośnik pływania i jazdy na rowerze.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jeszcze nie ma głosów, twój może być pierwszy!

Poznaj nasze produkty

TE WPISY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

ashwaganda vitama nature
Ashwagandha – Korzyści z jej stosowania

Ashwagandha – korzyści z jej stosowania Ashwagandha, a dokładnie Withania somnifera L. to roślina o cennych właściwościach. Jej dobroczynne działanie jest znane jest już od czasów starożytnych w medycynie ajurwedyjskiej. Jak dokładnie działa żeń-szeń indyjski i kiedy warto sięgnąć po …

Ashwagandha – Korzyści z jej stosowania

Projekt bez tytulu84
Ashwagandha – indyjski żeń-szeń, który poprawi samopoczucie

Ashwagandha – indyjski żeń-szeń, który poprawi samopoczucie Ashwagandha jest indyjskim ziołem, które znane jest już od lat. W tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej stosowana była już od bardzo dawna. Jej zdrowotne i dobroczynne właściwości doceniane są obecnie również przez nowoczesną medycynę zachodnią. …

Ashwagandha – indyjski żeń-szeń, który poprawi samopoczucie

ashwaganda na trudne czasy
Ashwagandha – naturalny sposób na stres

Ashwagandha – naturalny sposób na stres Szybkie tempo życia, napięcia i nerwy, a do tego cała masa obowiązków powodują, że organizm przestaje radzić sobie z obciążeniem, a stres zaczyna odciskać na nim swoje piętno. Spada odporność, a to otwiera drzwi …

Ashwagandha – naturalny sposób na stres

Shopping Cart
Dołącz do listy oczekujących Poinformujemy Cię, gdy produkt znów będzie dostępny. Podaj poniżej swój adres e-mail aby otrzymać powiadomienie o dostępności produktu.
Scroll to Top