
14.12.2024
Suplementy dla biegaczy – jakie wybrać?
Bieganie to jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej, podejmowana przez wiele osób. Przynosi liczne korzyści zdrowotne, w tym poprawę kondycji, wzmocnienie mięśni i stawów, a ponadto może przyczynić się do redukcji stresu. Aby jednak maksymalnie wykorzystać potencjał treningów biegowych i zminimalizować ryzyko kontuzji, biegacze powinni zadbać nie tylko o działanie według odpowiedniego planu treningowego, ale także o właściwie dobraną suplementację. Jakie suplementy dla biegaczy wybrać?
Spis treści
Białko i węglowodany jako podstawa diety biegacza
Wybór suplementów diety o odpowiednim składzie może zapewnić organizmowi niezbędne składniki odżywcze, poprawić wydolność podczas treningu oraz wspomóc proces regeneracji. W codziennej diecie każdego biegacza nie może zabraknąć odpowiedniej porcji białka. Stanowi ono podstawowy budulec mięśni, co czyni go niezbędnym elementem posiłków, zarówno sportowców, jak i amatorów biegania. Białko wspomaga regenerację mięśni po intensywnym treningu (przyspiesza naprawę mikrouszkodzeń), wspiera ich wzrost oraz przyczynia się do utrzymania masy mięśniowej.
Drugą niezbędną grupę składników stanowią węglowodany. Są one głównym źródłem energii dla biegaczy. Podczas intensywnego wysiłku fizycznego organizm zużywa zapasy glikogenu w mięśniach, dlatego ważne jest regularne uzupełnianie węglowodanów w celu zapewniania optymalnego poziomu energii.
Składniki zawarte w suplementach diety dla biegaczy
Osoby trenujące, którym zależy na zwiększeniu wytrzymałości i wydajności treningów, mogą zdecydować się, aby uzupełnić swoją dietę o preparat zawierający L-karnitynę. Glukozamina z kolei stanowi istotny składnik ścięgien i kości. Wchodzi w skład mazi stawowej, a jej ilość w organizmie stopniowo zmniejsza się wraz z wiekiem. Suplementacja może okazać się właściwą propozycją szczególnie dla tych osób, które podejmują aktywność fizyczną w celu zredukowania nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Warto dodać, że niektóre roślinne dodatki również mogą przyczyniać się do poprawy kondycji biegaczy. Doskonałym przykładem jest tarczyca bajkalska, która pozwala zachować elastyczność stawów i znacząco wpływa na poprawę mobilności. Ponadto chroni ścięgna i ma znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania mięśni szkieletowych.
Witaminy i składniki mineralne niezbędne w diecie biegacza
Witamina D jest składnikiem potrzebnym do utrzymania zdrowia kości. Jest to kluczowe dla biegaczy narażonych podczas treningów na duże obciążenia stawów. Niedobór witaminy D w organizmie może prowadzić do osłabienia kości i zwiększać ryzyko kontuzji.
Kolejną witaminą, o której podaż należy zadbać, jest witamina C, wpływająca korzystnie na proces produkcji kolagenu. Nie bez powodu w suplementach diety dla biegaczy zawarta jest witamina K. Korzystnie wpływa na proces krzepnięcia krwi, a w konsekwencji przyczynia się do przyspieszenia procesu gojenia ran. Ponadto witamina K w połączeniu z witaminą D reguluje gospodarkę wapniową organizmu.
W grupie składników mineralnych, których nie powinno zabraknąć w diecie biegaczy, znajduje się magnez. Odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu mięśni i przyczynia się do prawidłowej pracy układu nerwowego. Niedobór magnezu może prowadzić do skurczów mięśni, osłabienia i zmęczenia, które mogą okazać się istotnymi utrudnieniami dla osób podejmujących aktywność fizyczną.
Bieganie, zwłaszcza na długie dystanse, prowadzi do znacznej utraty płynów i elektrolitów przez pot. Sód, potas, magnez i wapń są niezbędne do utrzymania równowagi wodno-elektrolitowej, prawidłowego funkcjonowania mięśni i zapobiegania skurczom mięśni.

Zadbaj o komfort psychiczny podczas treningu!
Najlepsze suplementy dla biegaczy będą wspierać nie tylko siłę mięśniową i wytrzymałość, ale także wspomagać kondycję psychiczną sportowców. W kategorii składników wykazujących kompleksowe działanie dla organizmu wyróżnia się L-karnityna, która pozytywnie wpływa na komfort umysłowy. Warto pochylić się nad wyjątkowymi właściwościami roślin adaptogennych (np. różeniec górski), które mogą wykazywać szczególnie korzystne działanie dla osób podejmujących aktywność fizyczną na różnych poziomach zaawansowania. Adaptogeny:
Jak wybrać najlepszy suplementy diety dla biegaczy?
Dobór odpowiednich suplementów dla biegaczy uzależniony jest od kilku czynników. Istotne znaczenie mają: stan zdrowia konkretnej osoby oraz indywidualne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Równie ważny jest cel! Należy wybrać preparat dostosowany do założeń treningowych. Niektóre składniki będą wspomagać utratę nadmiernej masy ciała i redukcję tkanki tłuszczowej, a inne przyczynią się do budowania i utrzymywania masy mięśniowej. Właściwie dobrane suplementy diety dla biegaczy mogą dostarczyć do organizmu niezbędne składniki odżywcze, poprawić wydolność i korzystnie wpłynąć na efektywność treningu oraz wspomóc regenerację po zakończonych ćwiczeniach. Pamiętaj, aby zawsze konsultować się z dietetykiem lub lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji, aby dostosować ją do indywidualnych potrzeb i uniknąć ewentualnych skutków ubocznych. Dzięki odpowiednim suplementom biegacze mogą cieszyć się lepszymi wynikami, dobrą kondycją i zdrowiem na dłużej.
Najlepszy suplement diety dla biegacza to ten, który odpowiada indywidualnym potrzebom organizmu. Wybierając preparat, należy zwrócić uwagę na listę zawartych w nim składników. Przed wdrożeniem suplementacji warto wykonać badania, które pozwolą wskazać, jakich witamin i składników mineralnych potrzebuje organizm. Ponadto warto ocenić intensywność i częstotliwość podejmowanego wysiłku fizycznego, aby móc optymalnie dopasować produkty.
L-karnityna
1 – L-Karnityna w postaci Winianu L-Karnityny
2 – Wysoka biodostępność Winianu L-Karnityny
3 – 1500mg L-Karnityny w porcji dziennej
120 kapsułek
Termin ważności suplementu: 05.2025

L-Karnityna
49,00 zł
Źródła:
- Żebrowska A, Sadowska-Krępa E, Stanula A, Waśkiewicz Z, Łakomy O, Bezuglov E, Nikolaidis PT, Rosemann T, Knechtle B. The effect of vitamin D supplementation on serum total 25(OH) levels and biochemical markers of skeletal muscles in runners. J Int Soc Sports Nutr. 2020 Apr 9;17(1):18.
- Tenforde A.S., Kraus E., Fredericson M., Bone Stress Injuries in Runners. Phys Med Rehabil Clin N Am. 2016 Feb;27(1):139-49.
- Parol D. Praktyczne wskazówki żywieniowe dla biegaczy. [Dostęp: https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/praktyczne-wskazowki-zywieniowe-dla-biegaczy/]
- Żebrowska A, Sadowska-Krępa E, Stanula A, Waśkiewicz Z, Łakomy O, Bezuglov E, Nikolaidis PT, Rosemann T, Knechtle B. The effect of vitamin D supplementation on serum total 25(OH) levels and biochemical markers of skeletal muscles in runners. J Int Soc Sports Nutr. 2020 Apr 9;17(1):18.
Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.