19.02.2024
Witaminy na trądzik – jakie wybrać? Opinie
Trądzik jest jednym z powszechnych, a jednocześnie skomplikowanych problemów skórnych. Przyczyny powstawania niedoskonałości jest wiele, podobnie jak metod terapii. Z czego mogą wynikać problemy skórne i jakie znaczenie w etiologii trądziku ma dieta? Przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym wskazujemy, jakie witaminy na trądzik mogą okazać się skuteczne! Podpowiadamy, jak kompleksowo zadbać o kondycję cery i jak w osiągnięciu tego celu mogą pomóc suplementy na trądzik.
Spis treści
Dlaczego pojawia się trądzik? Najczęstsze przyczyny
Cera przetłuszczająca się to jeden z czynników mogących potęgować ryzyko rozwoju trądziku. Nadmierna produkcja sebum może prowadzić do zatykania porów, a w konsekwencji do powstawania niedoskonałości. Główną przyczyną trądziku młodzieńczego są bakterie Propionibacterium acnes, które w sprzyjających warunkach mogą nadmierne się namnażać, w efekcie prowadząc do powstawania stanów zapalnych. Skłonność do trądziku może mieć podłoże genetyczne. Jeżeli rodzice mieli trądzik, istnieje zwiększone ryzyko, że potomstwo również będzie narażone na ten problem.
Warto zwrócić uwagę, że stres jest jednym z najczęściej wymienianych czynników sprzyjających rozwojowi trądziku. Zmiany skórne mogą pojawiać się pod wpływem narażenia na czynniki stresowe. Niektóre badania sugerują, że niewłaściwe nawyki żywieniowe stanowią jedną z najczęstszych przyczyn powstawania zmian trądzikowych. Do czynników ryzyka zalicza się spożywanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Zbyt duże spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych i cukru również mogą przyczyniać się do zwiększenia ryzyka wystąpienia trądziku. Należy zwrócić uwagę na zapewnienie optymalnej podaży witamin i składników mineralnych, o których znaczeniu więcej opowiemy za chwilę.
Do listy czynników sprzyjających rozwojowi trądziku należy dodać niewłaściwą pielęgnację skóry. Stosowanie agresywnych środków myjących może prowadzić do podrażnienia skóry i zwiększać ryzyko wystąpienia trądziku. Szkodliwe może być także narażenie na zanieczyszczenia środowiskowe, które nie pozostają bez znaczenia dla kondycji i zdrowia skóry. Trądzik, choć kojarzy się przede wszystkim z problemem nastolatków, może dotknąć również osoby dorosłe.
Popularne kategorie suplementów
Jakie witaminy na trądzik hormonalny warto zastosować?
Trądzik hormonalny występuje u dorosłych kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Jest związany z zaburzeniami gospodarki hormonalnej oraz zmianami w stężeniu hormonów płciowych.
Jakie witaminy na trądzik hormonalny mogą pomóc odzyskać dobrą kondycję skóry? Wśród składników przyczyniających się do zredukowania zmian skórnych wynikających ze zmian hormonalnych, wymienia się witaminę A. Równie istotny jest cynk, który wykazuje pozytywny wpływ na enzymy uczestniczące w konwersji hormonów płciowych, a w konsekwencji redukuje stężenie DHT. Pomocniczo warto zastosować także selen i witaminę D3. Odpowiednim wyborem okazują się także probiotyki, które korzystnie wpływają na skład mikroflory, przyczyniając się do zmniejszenia widoczności zmian skórnych.
Sprawdzone suplementy na trądzik
Trądzik może być wynikiem wielu czynników, w tym genetyki, hormonów, a także stylu życia i stosowanej na co dzień diety. Choć suplementy nie są lekarstwem na trądzik, to niektóre witaminy i składniki mineralne mogą wspomagać utrzymanie zdrowia skóry. Związana z jej kondycją jest witamina A – kluczowa dla zachowania zdrowej cery! Może pomóc w regulacji procesu produkcji sebum i wpływa na unormowanie procesu rogowacenia naskórka. Ponadto retinoidy, które są pochodnymi witaminy A, są często stosowane w leczeniu trądziku. Witamina E to kolejna substancja, na której podaż należy zwrócić szczególną uwagę. Jest związkiem o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Pełni funkcję ochronną wobec komórek skóry i pomaga w procesie regeneracji naskórka.
Jakie inne witaminy na trądzik młodzieńczy i hormonalny polecamy? Witamina C to kolejna substancja o działaniu antyoksydacyjnym. Chroni komórki przed stresem spowodowanym wolnymi rodnikami, wspomaga gojenie się skóry oraz pomóc pomóc w redukcji stanów zapalnych. Posiadacze cer trądzikowych powinni zwrócić szczególną uwagę na podaż witamin z grupy B, a zwłaszcza witaminy B3 i B5. Kwas pantotenowy wspomaga utrzymanie optymalnego poziomu wilgoci. Z kolei niacyna może pomagać w zmniejszaniu stanów zapalnych skóry, co może być korzystne w leczeniu trądziku. Jaka zależność łączy z kolei witaminę B6 a trądzik? Niedobór tej substancji może prowadzić do zwiększonego wydzielania sebum oraz nasilać stany zapalne. Witaminy z grupy B korzystnie wpływają na koloryt skóry i mogą redukować liczbę wyprysków.
Chcąc kompleksowo zadbać o przywrócenie dobrej kondycji skóry warto zwrócić uwagę na podaż witamin na trądzik, a także składników mineralnych. Wśród nich najczęściej wymienia się cynk o właściwościach przeciwzapalnych.
Nie bez znaczenia dla zdrowego stanu cery pozostaje zdrowie jelit. Chcąc zadbać o skład mikroflory, można sięgnąć po suplementy diety zawierające szczepy bakterii probiotycznych. Mówiąc o zdrowej cerze, warto wspomnieć także o działaniu roślinnych dodatków, tj. ekstrakt ze skrzypu polnego, czy pędów bambusa, które stanowią cenne źródło krzemionki. Zadaniem tego związku jest oczyszczenie i regeneracja komórek skóry. Może przyczyniać się do złagodzenia stanów zapalnych i ściągać rozszerzone pory, ograniczając problem nadprodukcji sebum.
Racjonalna suplementacja w trosce o zdrowie skóry
Przed rozpoczęciem suplementacji witaminami w celu poprawy stanu skóry zalecamy konsultację ze specjalistą. Należy zapamiętać, że zarówno niewystarczająca podaż, jak i nadmiar kluczowych składników może okazać się niebezpieczny nie tylko dla kondycji skóry, ale także zdrowia całego organizmu. Dzięki kompleksowej diagnostyce lekarz dokładnie oceni, czy to niedobory witamin odpowiadają za występujące problemy skórne, czy przyczyna jest inna. Chcąc zadbać o kondycję skóry, warto wybierać suplementy diety od zaufanych producentów, którzy dbają o wysoką jakość i bezpieczeństwo oferowanych preparatów. Produkty, na które warto zwrócić uwagę znajdą Państwo w ofercie Vitama Nature!
Źródła:
- Janda K, Chwiłkowska M. Trądzik pospolity – etiologia, klasyfikacja, leczenie. Rocz Pomor Akad Med W Szczecinie. 2014;60(2):13–18.
- Michalak M, Pierzak M, Kręcisz B, Suliga E. Bioactive Compounds for Skin Health: A Review. Nutrients. 2021 Jan 12;13(1):203. doi: 10.3390/nu13010203. PMID: 33445474; PMCID: PMC7827176.
- Zamil DH, Perez-Sanchez A, Katta R. Acne related to dietary supplements. Dermatol Online J. 2020 Aug 15;26(8):13030/qt9rp7t2p2. PMID: 32941710.
- BIEGAJ, Magdalena. Trądzik pospolity i jego leczenie. Kosmetologia Estetyczna, 2017, 2: 155-158.
Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.