Jak zwiększyć testosteron?

Jak zwiększyć testosteron?

Testosteron jest jednym z hormonów wpływających na prawidłowy przebieg wielu reakcji w ludzkim organizmie. Jaką rolę odgrywa w ludzkim organizmie? Jak objawia się zbyt niski poziom testosteronu? Podpowiadamy, jak w naturalny sposób przyczynić się do podniesienia stężenia tego hormonu oraz wskazujemy, czym są boostery testosteronu.

Testosteron to jeden z głównych steroidowych hormonów płciowych, należących do grupy androgenów. Choć wiązany jest przede wszystkim z organizmem mężczyzn, to występuje także u kobiet, choć jego stężenie jest zdecydowanie niższe. Prawidłowy poziom testosteronu całkowitego wynosi 8-60 ng/dL w grupie kobiet, a u mężczyzn od 240 do 950 ng/dL.

Gdzie produkowany jest testosteron?

Wytwarzanie testosteronu jest procesem złożonym i uzależnionym od wielu czynników. Jego produkcja rozpoczyna się w podwzgórzu, czyli części podkorowej mózgowia. W tym miejscu następuje synteza gonadoliberyny, która pobudza kolejne reakcje w przysadce mózgowej. Tam z kolei dochodzi do pobudzenia wydzielania hormonu luteinizującego. Przez naczynia krwionośne dostaje się on do jąder, gdzie stymuluje produkcję testosteronu. Hormon ten może pojawić się jako wolny testosteron lub zostać związany z białkami transportowymi. Jedynie nieznaczną ilość testosteronu w organizmie stanowi wolny testosteron, czyli forma aktywna biologicznie.

Jaką rolę odgrywa testosteron w organizmie?

Utrzymanie prawidłowego poziomu testosteronu ma znaczenie dla zdrowia całego organizmu. Związek ten wpływa korzystnie na gęstość kości, tym samym redukując ryzyko złamań. Testosteron pobudza zmiany fizyczne u chłopców w okresie dojrzewania – przyczynia się do zwiększenia masy mięśniowej, czy pojawiania się owłosienia. Jest hormonem wpływającym na rozwój tkanki mięśniowej, ponieważ wspiera syntezę białek mięśniowych, co jest istotną informacją dla osób aktywnych fizycznie, których celem jest osiągnięcie wysokiej masy mięśniowej.

Badania pokazują, że testosteron jest istotny dla zdrowia osób starszych, ponieważ łagodzi stany zapalne, redukuje ryzyko rozwoju chorób układu krążenia i wpływa na popęd seksualny.

Co wpływa na obniżenie poziomu testosteronu?

Stężenie testosteronu w organizmie jest uzależnione od wielu czynników. Istotną rolę odgrywają inne hormony, tj. kortyzol i estrogeny. Konieczne jest zachowanie optymalnych proporcji pomiędzy nimi, a poziomem testosteronu.

Wydzielanie testosteronu w dużej mierze uzależnione jest od podaży składników mineralnych i witamin. Spadek poziomu testosteronu może być wynikiem niskiej zawartości węglowodanów lub białek w codziennej diecie. Niski testosteron to także skutek narażenia na silny lub długotrwały stres. Badania wykazały, że kolejnym czynnikiem mogącym obniżyć poziom tego hormonu jest niedobór snu.

Obniżony poziom testosteronu – objawy

Spadek poziomu testosteronu w organizmie mężczyzny najczęściej objawia się poprzez:

  • obniżenie popędu seksualnego i słabsze erekcje,
  • wzrost poziomu tkanki tłuszczowej (głównie tłuszczu trzewnego),
  • obniżony nastrój, apatia, brak energii,
  • zaburzenia wytwarzania czerwonych krwinek.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że zbyt wysoki poziom testosteronu we krwi również może wywoływać pewne objawy. U kobiet najczęściej powoduje zaburzenia przebiegu cyklu menstruacyjnego, nadmierne owłosienie ciała, czy łysienie typu męskiego. Zbyt wysokie stężenie testosteronu może prowadzić do problemów skórnych, tj. łojotok lub trądzik hormonalny. Może powodować również zwiększoną drażliwość oraz wpływać na wzrost ciśnienia krwi.

Sposoby na podniesienie poziomu testosteronu w organizmie

Okazuje się, że wzrost stężenia testosteronu jest możliwy dzięki wprowadzeniu zmian w codziennych nawykach. Mowa m.in. o odpowiednio zbilansowanej diecie, aktywności fizycznej, czy ograniczeniu narażenia na stres.

Aktywność fizyczna a poziom testosteronu

Udowodniono, że na wzrost produkcji testosteronu wpływa regularna aktywność fizyczna. Chcąc w naturalny sposób podnieść poziom testosteronu, warto wdrożyć ruch i ćwiczenia fizyczne. W opracowaniach wykazano, że najkorzystniejszy wpływ ma aktywność o wysokiej intensywności, a szczególnie warto zdecydować się na trening siłowy. Analizy potwierdzają, że wpływa on korzystnie zarówno na krótkotrwały poziom testosteronu, jak i przynosi pozytywne efekty w dłuższej perspektywie.

Jak podnieść poziom testosteronu za pomocą diety?

Odpowiednia dieta to jeden z najistotniejszych czynników pozwalających na podniesienie poziomu testosteronu w organizmie w naturalny sposób. Chcąc zwiększyć poziom testosteronu, warto zwrócić uwagę zarówno na ilość, jak i na jakość stosowanej na co dzień diety. Szczególnie istotna okazuje się prawidłowa dieta, zapewniająca odpowiednią podaż węglowodanów, białek i tłuszczy. Wykazano, że diety redukcyjne (spożywanie liczby kalorii poniżej dziennego zapotrzebowania energetycznego) mogą przyczyniać się do obniżenia poziomu testosteronu. Udowodniono, że można podwyższyć poziom testosteronu, stosując lekką nadwyżkę kaloryczną, jednak należy zachować umiar, aby nie doprowadzić do gromadzenia się tkanki tłuszczowej.

Składniki wspierające syntezę testosteronu

Chcąc wpłynąć na gospodarkę hormonalną, warto zadbać o prawidłową podaż witamin i pierwiastków śladowych. Zwróćmy uwagę m.in. na witaminę D, która uczestniczy w produkcji hormonów steroidowych. Chcąc podwyższyć poziom testosteronu, należy zadbać także o dostarczenie cynku i magnezu. Cennym wsparciem okazują się roślinne dodatki, a wśród nich np. ashwagandha, która pomaga obniżyć poziom kortyzolu we krwi, a w efekcie zwiększyć poziom testosteronu.

Naturalne boostery testosteronu w formie suplementów diety

Zastanawiając się, jak naturalnie podnieść poziom testosteronu, warto zwrócić uwagę na suplementy diety. Jeżeli z różnych przyczyn nie mamy możliwości, aby wzbogacić codzienną dietę o wartościowe pokarmy, dodatki do żywności w formie kapsułek, tabletek lub proszku mogą okazać się odpowiednim rozwiązaniem. Warto zwrócić uwagę jednak na zawartość poszczególnych składników w konkretnych produktach (boosterach) i wybierać wyłącznie preparaty, których bezpieczeństwo zostało potwierdzone. W ofercie Vitama Nature znajdą Państwo wiele witamin, składników mineralnych i roślinnych dodatków, które mogą korzystnie wpływać na poziom testosteronu we krwi.

Wiedząc, do jakich konsekwencji może doprowadzić niedobór testosteronu, warto naturalnie zwiększyć jego stężenie poprzez zwiększenie podaży kluczowych składników, a jeśli pojawią się ku temu wskazania – sięgnąć po suplementy diety. Chcąc skutecznie zwiększyć poziom testosteronu w organizmie, warto zastosować kompleksowe podejście. Podstawą jest zbilansowana dieta, regularna aktywność fizyczna oraz zdrowy sen. 

Żródła:

  1. Lane AR, Duke JW, Hackney AC. Influence of dietary carbohydrate intake on the free testosterone: cortisol ratio responses to short-term intensive exercise training. European journal of applied physiology. 2010;108:1125-31.
  2. Whittaker J, Wu K. Low-fat diets and testosterone in men: Systematic review and meta-analysis of intervention studies. The Journal of Steroid Biochemistry and Molecular Biology. 2021;210:105878
  3. Stachowicz M., Lebiedzińska A. Dieta a testosteron w organizmie sportowca. BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – XLVIII, 2015, 1, str. 88 – 96
Katarzyna Olszańska
Katarzyna Olszańska

Dyplomowany dietetyk, od lat związana z rynkiem suplementów diety w Polsce. Wspomaga w tworzeniu i opracowywaniu planów dietetycznych oraz właściwej suplementacji. Prywatnie mama dwójki dzieci, miłośnik pływania i jazdy na rowerze.

Poznaj nasze produkty

TE WPISY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

ashwaganda_na_trudne_czasy
Ashwagandha – naturalny sposób na stres

Ashwagandha – naturalny sposób na stres Szybkie tempo życia, napięcia i nerwy, a do tego cała masa obowiązków powodują, że organizm przestaje radzić sobie z obciążeniem, a stres zaczyna odciskać na nim swoje piętno. Spada odporność, a to otwiera drzwi …

Ashwagandha – naturalny sposób na stres

Projekt bez tytułu(84)
Ashwagandha – indyjski żeń-szeń, który poprawi samopoczucie

Ashwagandha – indyjski żeń-szeń, który poprawi samopoczucie Ashwagandha jest indyjskim ziołem, które znane jest już od lat. W tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej stosowana była już od bardzo dawna. Jej zdrowotne i dobroczynne właściwości doceniane są obecnie również przez nowoczesną medycynę zachodnią. …

Ashwagandha – indyjski żeń-szeń, który poprawi samopoczucie

thumbnail1
Co to jest Ashwagandha i jak działa?

Co to jest Ashwagandha i jak działa ? Ashwagandha jest to krzew, którego właściwości zdrowotne zostały już dawno dokładnie poznane. Mimo tego nadal są dokładnie badane. Krzew ma bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystywać można zarówno liście, korzenie, jak i owoce tej …

Co to jest Ashwagandha i jak działa?

Shopping Cart
Dołącz do listy oczekujących Poinformujemy Cię, gdy produkt znów będzie dostępny. Podaj poniżej swój adres e-mail aby otrzymać powiadomienie o dostępności produktu.
Scroll to Top