31.08.2023
Kwas alfa-liponowy – co to jest? Zastosowanie, działanie i właściwości
Kwas alfa-liponowy jest związkiem znajdującym szerokie zastosowanie w branży suplementów diety. Słynie z silnych właściwości antyoksydacyjnych, przez co powoduje spowolnienie procesów starzenia. Ponadto hamuje powstawanie stanów zapalnych, obniża stężenie glukozy, posiada właściwości immunomodulacyjne i usprawnia pracę wątroby – to tylko niektóre z jego cennych właściwości. Jak jeszcze kwas liponowy działa na organizm człowieka i kiedy warto rozważyć jego suplementację?
Spis treści
Co to jest kwas alfa-liponowy?
Kwas alfa-liponowy (ALA, czyli Alpha Lipolic Acid) to organiczny związek chemiczny należący do grupy kwasów karboksylowych. Jest to niewielka cząsteczka o właściwościach lipofilnych i hydrofilnych. Działanie kwasu alfa-liponowego porównuje się do witamin, jednak różnicą jest fakt, że organizm ludzki nie potrafi samodzielnie go syntetyzować.
Właściwości kwasu alfa-liponowego
Kwas alfa-liponowy wykazuje silne właściwości przeciwutleniające i określany jest królem antyoksydantów, a ponadto:
Kwas ALA jest koenzymem niezbędnym do prawidłowego przebiegu reakcji metabolicznych w ludzkim organizmie. Wykazuje także działanie przeciwzapalne, przyczynia się do normalizacji poziomu cukru we krwi i chroni komórki nerwowe.
Jak kwas alfa-liponowy wpływa na organizm ludzki?
Korzystne działanie kwasu alfa-liponowego udowodniono w badaniach naukowych. Wykazano, że kwas alfa-liponowy znany jest przede wszystkim ze skutecznego działania antyoksydacyjnego. Efektywnie neutralizuje wolne rodniki, a w efekcie pozwala ochronić przed rozwojem stanów zapalnych oraz spowalnia procesy starzenia.
Warto zwrócić uwagę, że kwas ALA wywiera korzystny wpływ na stężenie glukozy – uczestniczy w przemianie glukozy do glikogenu. Dodajmy, że jest związkiem zwiększającym wrażliwość komórek na insulinę. Stosowany jest również w roli środka prewencyjnego i terapeutycznego w neuropatii cukrzycowej.
Kwas alfa-liponowy może poprawiać profil lipidowy i obniżać ciśnienie krwi. Wykazuje działanie ochronne w stosunku do śródbłonka naczyń krwionośnych i wpływa rozluźniająco na naczynia krwionośne. Podnosi także zdolności wysiłkowe organizmu.
Kwas ALA i jego zastosowanie. Na co działa kwas liponowy?
Ze względu na cenne właściwości związek ten jest chętnie wykorzystywany przez producentów suplementów diety. Gdzie znajduje zastosowanie? Kwas alfa-liponowy poprzez działanie antyoksydacyjne opóźnia procesy starzenia zachodzące w organizmie człowieka.
Jego działanie doceniają osoby pragnące pozbyć się nadmiernej masy ciała. Badania wskazują, że wynikiem stosowania kwasu alfa-liponowego jest poprawa metabolizmu glukozy i tłuszczu, co przyczynia się do szybszej redukcji tkanki tłuszczowej.
Suplementy diety zawierające kwas ALA mogą okazać się cennym wsparciem w procesie leczenia jaskry i zaćmy. Wspiera także kondycję osób zmagających się z chorobami metabolicznymi, tj. cukrzyca, miażdżyca oraz może redukować postęp chorób neurodegeneracyjnych (choroby Alzheimera). Polecany jest także pacjentom z astmą i stwardnieniem rozsianym.
Suplementy diety zawierające kwas ALA
Najcenniejsze źródła kwasu alfa-liponowego to przede wszystkim szpinak, brokuły oraz podroby. Czasami jednak nie mamy możliwości, aby zwiększyć ilość tych pokarmów w diecie lub spożycie okazuje się niewystarczające, aby osiągnąć zadowalające efekty. Wówczas można rozważyć wprowadzenie racjonalnej suplementacji ALA.
Kwas alfa-liponowy polecany jest pacjentom zmagającym się z cukrzycą, ponieważ przyspiesza metabolizm węglowodanów i wpływa korzystnie na poziom cukru we krwi. Kwas ALA stosowany jest także w przypadku zatruć metalami ciężkimi.
Kiedy najlepiej przyjmować kwas alfa-liponowy?
Ogólne wskazówki mówią, że powinno się przyjmować kwas ALA na 30 minut przed posiłkiem (na czczo) lub 2 godziny po jedzeniu. Jednak suplementy diety z kwasem alfa-liponowym zawsze należy stosować według zaleceń producenta. Jednocześnie warto zaznaczyć, że korzystny wpływ na wchłanianie kwasu alfa-liponowego może wywierać witamina C.
Warto pamiętać o zasadach suplementacji ALA. Mowa przede wszystkim o stosowaniu bezpiecznej dawki. Jako normę określono 200-600 mg na dobę. Ewentualne działania niepożądane i skutki uboczne mogą pojawić się w przypadku dłuższego stosowania ilości przekraczającej normę. Wówczas mogą wystąpić bóle brzucha, biegunka, nudności, a niektórzy obserwują pojawianie się skórnych reakcji alergicznych.
Jak wybrać najlepszy suplement diety zawierający kwas ALA?
Osoby, które pragną poprawić kondycję swojego organizmu i rozpocząć suplementację kwasu ALA, a jednocześnie przyjmują leki lub zmagają się z przewlekłymi chorobami, powinny zasięgnąć porady lekarskiej. Specjalista będzie w stanie określić, czy kwas alfa-liponowy to bezpieczne rozwiązanie u konkretnego pacjenta. Warto jednak zwrócić uwagę, czy wybieramy kwas alfa-liponowy od zaufanego producenta, który zadbał o jakość i bezpieczeństwo składników umieszczanych w preparacie.
W Vitama Nature oferujemy wyłącznie suplementy dokładnie sprawdzone i przebadane pod kątem skuteczności i bezpieczeństwa. Każdy suplement diety zawiera wyłącznie standaryzowane składniki aktywne, poddane szczegółowym testom, a w przypadku stosowania kwasu alfa-liponowego według zaleceń nie występują skutki uboczne.
Żródła:
- Matuszak M., Suliburska J. Cukrzyca 2 typu — terapia wspomagająca. Wybrane suplementy oraz rola probiotyków i aktywności fizycznej. Forum Zaburzeń Metabolicznych 2013, tom 4, nr 2, 64–69
- Wollin S.D., Jones P.J., Alpha-lipoic acid and cardiovascular disease. J Nutr., 2003
- Fabiana Andréa Moura, Kívia Queiroz de Andrade, Juliana Célia Farias dos Santos, Marília Oliveira Fonseca Goulart. Lipoic Acid: its antioxidant and anti-inflammatory role and clinical applications, Current Topics in Medicinal Chemistry, 2015;15(5):458-83
Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.