Darmowa dostawa 120 dni na zwrot Gwarancja naturalnych skladników Gwarancja oryginalności
karnityna co to jest

Jak działa L-karnityna i czy naprawdę warto ją stosować?

L-karnityny zyskała popularność wśród osób podejmujących systematyczne treningi oraz osób pragnących zlikwidować nadprogramowe kilogramy. Jest uznawana za naturalny i skuteczny spalacz tłuszczu. Jakie działanie oferuje l-karnityna i czy jej suplementacja jest bezpieczna dla zdrowia?

Co to jest L-karnityna?

Karnityna klasyfikowana jest jako substancja witamidopochodna. Ze względu na swoje właściwości, początkowo określano ją jako witaminę BT. Najbardziej znana jest jej forma lewoskrętna, czynna biologicznie, nazywana powszechnie l-karnityną. Karnityna występuje w mięśniu sercowym oraz w mięśniach szkieletowych i jest konieczna dla ich prawidłowego działania. Znajduje się także w narządach, w których jest syntetyzowana, czyli w wątrobie, nerkach oraz mózgu.

Jak działa L-karnityna?

Działanie l-karnityny polega na transportowaniu długołańcuchowych kwasów tłuszczowych do mitochondriów. Tam podlegają one przemianom, na których skutek dochodzi do wytworzenia energii koniecznej dla prawidłowego funkcjonowania komórek w organizmie. Badania naukowe wykazały, że l-karnityna bierze udział także w procesie detoksykacji zachodzącym w organizmie. Usuwa z mitochondriów komórkowych nadmiar krótko- i średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które mogłyby wpływać toksycznie na zdrowie. L-karnityna ma również korzystny wpływ na poziom cholesterolu we krwi i stanowi dużą pomoc w chelatowaniu kadmu i ołowiu, dzięki czemu znacznie łatwiej pozbyć się ich nadmiaru z organizmu.

karnityna jaką wybrać

Jakie są korzyści stosowania L-karnityny?

Organizm jest w stanie wytworzyć ok. 1,2 μmoli karnityny na każdy kilogram ciała. Jest to jednak ilość niewystarczająca, szczególnie w przypadku osób, które podejmują stały i intensywny wysiłek fizyczny. Zapewnienie odpowiedniej ilości tego związku w organizmie wymaga więc dostarczania go z zewnątrz. Najprostszym sposobem jest przyjmowanie karnityny wraz z pokarmami oraz suplementacja przy pomocy naturalnych środków.

W jakich produktach występuje karnityna?

Karnityna jako aminokwas występuje naturalnie w ogólnodostępnych produktach spożywczych. Największe jej ilości znajdują się w mięsie, a zwłaszcza baraninie, wołowinie i wieprzowinie. Najmniej l-karnityny zawiera drób. L-karnityna występuje także w grzybach oraz w produktach o pochodzeniu roślinnym – owocach i warzywach – jednak nie są to duże ilości. Dlatego weganie i wegetarianie powinni zwrócić szczególną uwagę na tej substancji w organizmie oraz zadbać o ewentualną suplementację. Jako że l-karnityna to substancja, która rozpuszcza się w wodzie, należy zwrócić uwagę na sposób przyrządzania pokarmów, które ja zawierają. Gotowanie zmniejsza znacząco ilość l-karnityny w posiłkach, co jest istotną informacją przy obliczaniu dziennego zapotrzebowania na ten związek.

SUPLEMENTY DIETY WSPIERAJĄCE DIETE I METABOLIZM

Jakie są inne źródła występowania karnityny?

Oprócz codziennej diety najpopularniejszą metodą uzupełniania poziomu l-karnityny w organizmie jest suplementacja preparatami z l-karnityną. Są one dostępne bez recepty i można je nabyć w aptece oraz w sklepach z suplementami. Przy wyborze najlepszego preparatu z l-karnityną należy zawsze zwracać uwagę na jego skład, a w szczególności zawartość składników aktywnych w każdej kapsułce oraz ilość kluczowej substancji na tle pozostałych składników występujących w preparacie.

Od czasu do czasu pojawiają się dyskusje dotyczące skuteczności l-karnityny w tabletkach. Pojawiają się głosy, według których biodostępność suplementów jest znacznie niższa niż w przypadku produktów spożywczych. Z drugiej jednak strony wskazaniem do suplementowania l-karnityny pozostaje nadal dieta wegańska i wegetariańska, oraz każda nieodpowiednio zbilansowana dieta. Grupą, która ma szczególnie wysokie zapotrzebowanie na l-karnitynę są też sportowcy, którzy podejmują regularne i intensywne ćwiczenia.

Jak dawkować karnitynę?

Rada do spraw Żywności i Żywienia nie ustaliła ilości karnityny wskazanej do spożycia, która mogłaby stanowić ogólny punkt odniesienia. Warto jednak zadbać o odpowiednią podaż karnityny celem utrzymania wystarczającej jego ilości w organizmie. W zależności od trybu życia i poziomu aktywności fizycznej ilości te mogą wynosić od 10mg do niemal 300mg w ciągu doby.

karnityna jaką wybrać

Co może być przyczyną niedoboru karnityny?

Przyczyny niedoboru l-karnityny dzieli się na pierwotne-genetyczne oraz wtórne-nabyte. Pierwsze wynikają z nieodpowiednią biosyntezą i transportem l-karnityny do komórek. Z kolei drugie wiążą się bezpośrednio ze źle skomponowaną dietą oraz zbyt dużą różnicą między wytwarzaną ilością a wysokim zapotrzebowaniem. Niedobory l-karnityny pojawiają się często u osób, które zaczęły uprawiać sport lub też podejmować inny, regularny wysiłek fizyczny.

Przy niedoborze karnityny często dochodzi do zaburzeń w cyklu glikogenezy oraz cyklu mocznikowym. Niewystarczający poziom l-karnityny spowalnia także spalanie kwasów tłuszczowych i może skutkować hipoglikemią i hipoketonemią, a także osłabieniem możliwości wysiłkowych organizmu. Objawy wskazujące na niedobór l-karnityny to najczęściej osłabienie mięśni szkieletowych oraz zaburzenia wydolności mięśnia sercowego.

Czy można przedawkować karnitynę?

Niepokojące objawy, które mogłyby świadczyć o zbyt dużej ilości karnityny w organizmie to między innymi: nudności, wymioty, bolesne skurcze w okolicach brzucha oraz biegunka. Po pojawieniu się tego typu dolegliwości należy odstawić karnitynę i zbadać dokładną przyczynę u swojego lekarza.

Czy stosowanie L-karnityny z innymi lekami jest dozwolone?

Niektóre antybiotyki oraz preparaty o działaniu przeciwdrgawkowym mogą obniżać poziom karnityny we krwi. Stosując leki tego typu warto więc skonsultować z lekarzem sposób uzupełniania l-karnityny w organizmie oraz ewentualne ilości zalecane w takich okolicznościach.

Czy suplementacja L-karnityną pomaga w odchudzaniu?

L-karnityna zwiększa o ok. 70% wykorzystanie kwasów tłuszczowych jako źródła energii, dlatego przy wzmożonym procesie spalania dochodzi do zatrzymania wytwarzania nadmiaru tkanki tłuszczowej. W ten sposób l-karnityna przeciwdziała rozwojowi otyłości, poprawia wytrzymałość w trakcie wysiłku fizycznego i obniża zapotrzebowanie organizmu na kalorie. Suplementacja l-karnityny stanowi naturalną pomoc w odchudzaniu, a dodatkowo przyczynia się także do zmniejszania ilości kwasu mlekowego w organizmie i zwiększenia zdolności wysiłkowych.

L-karnityna – czy warto ją stosować?

Zgodnie z dostępną wiedzą l-karnityna jest substancją, która pomaga w redukcji nadwagi i umożliwia osiąganie lepszych wyników w sporcie. Jako że organizm nie jest w stanie wytworzyć ilości, które w pełni zaspokajałyby dzienne zapotrzebowanie na karnitynę, jej przyjmowanie pod postacią konkretnych produktów spożywczych oraz suplementów diety wydaje się być uzasadnione. L-karnityna sama w sobie nie przyniesie rewolucyjnych wyników w odchudzaniu. Zadbanie o odpowiednie jej stężenie w organizmie może jednak przyczynić się do szybszego spalania tkanki tłuszczowej i mniejszego jej magazynowania w organizmie. L-karnityna okazuje się także pomocna w przypadku sportowców, którzy chcieliby zwiększyć swoje parametry wysiłkowe i przyspieszyć proces regeneracji potreningowej.

Poznaj nasze produkty

TE WPISY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Projekt bez tytułu(52)
Działanie L-Karnityny – Dlaczego warto ją stosować.

Działanie L-Karnityny – Dlaczego warto ją stosować Co to jest L-karnityna? L-karnityna jest naturalnym aminokwasem, który wytwarzany jest przez ludzki organizm. Oznacza to, że jest ona aminokwasem endogennym. Zdrowy organizm produkuje jej tyle, by wystarczyło to na dobowe zapotrzebowanie. Bilans …

Działanie L-Karnityny – Dlaczego warto ją stosować.

Tekst akapitu(9)
L-karnityna – źródło energii i mocne wsparcie dla sportowców

L-karnityna – źródło energii i mocne wsparcie dla sportowców L-karnityna jest związkiem, który jest konieczny dla zdrowego funkcjonowania organizmu. Wykazuje także szereg właściwości, które zostały docenione przez sportowców i osoby dążące do redukcji wagi. Jak dokładnie działa L-karnityna i jakie …

L-karnityna – źródło energii i mocne wsparcie dla sportowców

l_karnityna_naturalne_wsparcie_w_odchudzaniu
L-karnityna – naturalne wsparcie w odchudzaniu

L-karnityna – naturalne wsparcie w odchudzaniu Odchudzanie jest procesem złożonym, na którego sukces wpływa wiele zróżnicowanych czynników. Zdarza się, że na drodze do szczupłej sylwetki stoją niedobory pewnych istotnych składników, takich jak l-karnityna. Jest to substancja, która zwiększa szybkość spalania …

L-karnityna – naturalne wsparcie w odchudzaniu

Przewiń do góry