PODARUJ ZDROWIE WYBRANE SUPLEMENTY NAWET DO -30%.
Szybka dostawa 120 dni na zwrot Gwarancja naturalnych skladników Gwarancja oryginalności
karnityna co to jest

Jak działa L-karnityna i czy naprawdę warto ją stosować?

L-karnityna zyskała popularność wśród osób podejmujących systematyczne treningi oraz osób pragnących zlikwidować nadprogramowe kilogramy. Jest uznawana za naturalny i skuteczny spalacz tłuszczu. Jakie działanie oferuje l-karnityna i czy jej suplementacja jest bezpieczna dla zdrowia?

Karnityna klasyfikowana jest jako substancja witamidopochodna. Ze względu na swoje właściwości, początkowo określano ją jako witaminę BT. Najbardziej znana jest jej forma lewoskrętna, czynna biologicznie, nazywana powszechnie l-karnityną. Karnityna występuje w mięśniu sercowym oraz w mięśniach szkieletowych i jest konieczna dla ich prawidłowego działania. Znajduje się także w narządach, w których jest syntetyzowana, czyli w wątrobie, nerkach oraz mózgu.

Jak działa L-karnityna?

Działanie l-karnityny polega na transportowaniu długołańcuchowych kwasów tłuszczowych do mitochondriów. Tam podlegają one przemianom, na których skutek dochodzi do wytworzenia energii koniecznej dla prawidłowego funkcjonowania komórek w organizmie. Badania naukowe wykazały, że l-karnityna bierze udział także w procesie detoksykacji zachodzącym w organizmie. Usuwa z mitochondriów komórkowych nadmiar krótko- i średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które mogłyby wpływać toksycznie na zdrowie. L-karnityna ma również korzystny wpływ na poziom cholesterolu we krwi i stanowi dużą pomoc w chelatowaniu kadmu i ołowiu, dzięki czemu znacznie łatwiej pozbyć się ich nadmiaru z organizmu.

karnityna jaką wybrać

Jakie są korzyści stosowania L-karnityny?

Organizm jest w stanie wytworzyć ok. 1,2 μmoli karnityny na każdy kilogram ciała. Jest to jednak ilość niewystarczająca, szczególnie w przypadku osób, które podejmują stały i intensywny wysiłek fizyczny. Zapewnienie odpowiedniej ilości tego związku w organizmie wymaga więc dostarczania go z zewnątrz. Najprostszym sposobem jest przyjmowanie karnityny wraz z pokarmami oraz suplementacja przy pomocy naturalnych środków.

W jakich produktach występuje karnityna?

Karnityna jako aminokwas występuje naturalnie w ogólnodostępnych produktach spożywczych. Największe jej ilości znajdują się w mięsie, a zwłaszcza baraninie, wołowinie i wieprzowinie. Najmniej l-karnityny zawiera drób. L-karnityna występuje także w grzybach oraz w produktach o pochodzeniu roślinnym – owocach i warzywach – jednak nie są to duże ilości. Dlatego weganie i wegetarianie powinni zwrócić szczególną uwagę na tej substancji w organizmie oraz zadbać o ewentualną suplementację. Jako że l-karnityna to substancja, która rozpuszcza się w wodzie, należy zwrócić uwagę na sposób przyrządzania pokarmów, które ja zawierają. Gotowanie zmniejsza znacząco ilość l-karnityny w posiłkach, co jest istotną informacją przy obliczaniu dziennego zapotrzebowania na ten związek.

SUPLEMENTY DIETY WSPIERAJĄCE DIETE I METABOLIZM

Jakie są inne źródła występowania karnityny?

Oprócz codziennej diety najpopularniejszą metodą uzupełniania poziomu l-karnityny w organizmie jest suplementacja preparatami z l-karnityną. Są one dostępne bez recepty i można je nabyć w aptece oraz w sklepach z suplementami. Przy wyborze najlepszego preparatu z l-karnityną należy zawsze zwracać uwagę na jego skład, a w szczególności zawartość składników aktywnych w każdej kapsułce oraz ilość kluczowej substancji na tle pozostałych składników występujących w preparacie.

Od czasu do czasu pojawiają się dyskusje dotyczące skuteczności l-karnityny w tabletkach. Pojawiają się głosy, według których biodostępność suplementów jest znacznie niższa niż w przypadku produktów spożywczych. Z drugiej jednak strony wskazaniem do suplementowania l-karnityny pozostaje nadal dieta wegańska i wegetariańska, oraz każda nieodpowiednio zbilansowana dieta. Grupą, która ma szczególnie wysokie zapotrzebowanie na l-karnitynę są też sportowcy, którzy podejmują regularne i intensywne ćwiczenia.

Jak dawkować karnitynę?

Rada do spraw Żywności i Żywienia nie ustaliła ilości karnityny wskazanej do spożycia, która mogłaby stanowić ogólny punkt odniesienia. Warto jednak zadbać o odpowiednią podaż karnityny celem utrzymania wystarczającej jego ilości w organizmie. W zależności od trybu życia i poziomu aktywności fizycznej ilości te mogą wynosić od 10mg do niemal 300mg w ciągu doby.

karnityna jaką wybrać

Co może być przyczyną niedoboru karnityny?

Przyczyny niedoboru l-karnityny dzieli się na pierwotne-genetyczne oraz wtórne-nabyte. Pierwsze wynikają z nieodpowiednią biosyntezą i transportem l-karnityny do komórek. Z kolei drugie wiążą się bezpośrednio ze źle skomponowaną dietą oraz zbyt dużą różnicą między wytwarzaną ilością a wysokim zapotrzebowaniem. Niedobory l-karnityny pojawiają się często u osób, które zaczęły uprawiać sport lub też podejmować inny, regularny wysiłek fizyczny.

Przy niedoborze karnityny często dochodzi do zaburzeń w cyklu glikogenezy oraz cyklu mocznikowym. Niewystarczający poziom l-karnityny spowalnia także spalanie kwasów tłuszczowych i może skutkować hipoglikemią i hipoketonemią, a także osłabieniem możliwości wysiłkowych organizmu. Objawy wskazujące na niedobór l-karnityny to najczęściej osłabienie mięśni szkieletowych oraz zaburzenia wydolności mięśnia sercowego.

Czy można przedawkować karnitynę?

Niepokojące objawy, które mogłyby świadczyć o zbyt dużej ilości karnityny w organizmie to między innymi: nudności, wymioty, bolesne skurcze w okolicach brzucha oraz biegunka. Po pojawieniu się tego typu dolegliwości należy odstawić karnitynę i zbadać dokładną przyczynę u swojego lekarza.

Czy stosowanie L-karnityny z innymi lekami jest dozwolone?

Niektóre antybiotyki oraz preparaty o działaniu przeciwdrgawkowym mogą obniżać poziom karnityny we krwi. Stosując leki tego typu warto więc skonsultować z lekarzem sposób uzupełniania l-karnityny w organizmie oraz ewentualne ilości zalecane w takich okolicznościach.

Czy suplementacja L-karnityną pomaga w odchudzaniu?

L-karnityna zwiększa o ok. 70% wykorzystanie kwasów tłuszczowych jako źródła energii, dlatego przy wzmożonym procesie spalania dochodzi do zatrzymania wytwarzania nadmiaru tkanki tłuszczowej. W ten sposób l-karnityna przeciwdziała rozwojowi otyłości, poprawia wytrzymałość w trakcie wysiłku fizycznego i obniża zapotrzebowanie organizmu na kalorie. Suplementacja l-karnityny stanowi naturalną pomoc w odchudzaniu, a dodatkowo przyczynia się także do zmniejszania ilości kwasu mlekowego w organizmie i zwiększenia zdolności wysiłkowych.

L-karnityna – czy warto ją stosować?

Zgodnie z dostępną wiedzą l-karnityna jest substancją, która pomaga w redukcji nadwagi i umożliwia osiąganie lepszych wyników w sporcie. Jako że organizm nie jest w stanie wytworzyć ilości, które w pełni zaspokajałyby dzienne zapotrzebowanie na karnitynę, jej przyjmowanie pod postacią konkretnych produktów spożywczych oraz suplementów diety wydaje się być uzasadnione. L-karnityna sama w sobie nie przyniesie rewolucyjnych wyników w odchudzaniu. Zadbanie o odpowiednie jej stężenie w organizmie może jednak przyczynić się do szybszego spalania tkanki tłuszczowej i mniejszego jej magazynowania w organizmie. L-karnityna okazuje się także pomocna w przypadku sportowców, którzy chcieliby zwiększyć swoje parametry wysiłkowe i przyspieszyć proces regeneracji potreningowej.

Źródła:

1. Ahmad S.: L-carnitine in dialysis patients. Semin. Dial., 2001; 14:  209–217
2. Bremer J.: Carnitine – metabolism and functions. Physiol. Rev., 1983;  63: 1420–1480
3. Cairns P.A., Stalker D.J.: Carnitine supplementation of parenterally  fed neonates. Cochrane Database Syst. Rev., 2000; 4: 50–59
4. Giovannini M., Agostoni C., Salari P.C.: Is carnitine essential in children? J. Int. Med. Res., 1991; 19: 88–102
5. Hurot J.M., Cucherat M., Haugh M., Fouque D.: Effects of L-carnitine supplementation in maintenance hemodialysis patients: a systematic review. J. Am. Soc. Nephrol., 2002; 13: 708–714

Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.

Absolwentka dietetyki. W swojej pracy głównie specjalizuję się w dietach redukcyjnych oraz dietach bezglutenowych. Prawdziwy pasjonat zdrowego stylu życia i jego promowania. W swojej pracy specjalizuje się poprawą stanu zdrowia, osiągnięciem wymarzonej sylwetki i wspieranie wysiłku fizycznego. W wolnej chwili słucha dobrej muzyki i czyta książki.

Poznaj nasze produkty

TE WPISY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

zdrowa utrata wagi z karnityną
L-Karnityna na odchudzanie – Skuteczne wsparcie

Czy L-karnityna stanowi skuteczne wsparcie podczas odchudzania? Ograniczanie poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie wpływa pozytywnie na zdrowie oraz samopoczucie. Dbając o odpowiednią wagę, zapewniamy sobie ochronę przed wieloma groźnymi chorobami. Zdrowe odchudzanie nie jest jednak zadaniem łatwym, ponieważ wymaga podejmowania …

L-Karnityna na odchudzanie – Skuteczne wsparcie

Projekt bez tytułu(52)
Działanie L-Karnityny – Dlaczego warto ją stosować.

Działanie L-Karnityny – Dlaczego warto ją stosować Spis treści Co to jest L-karnityna?Działanie L-karnitynyJak stosować L-karnitynę?L- karnityna dawkowanieWłaściwości L-karnitynyWystępowanieEfekty przyjmowania L-karnitynySkutki uboczne L-karnitynyL-karnityna przeciwwskazania Co to jest L-karnityna? L-karnityna jest naturalnym aminokwasem, który wytwarzany jest przez ludzki organizm. Oznacza to, …

Działanie L-Karnityny – Dlaczego warto ją stosować.

Tekst akapitu(9)
L-karnityna – źródło energii i mocne wsparcie dla sportowców

L-karnityna – źródło energii i mocne wsparcie dla sportowców L-karnityna jest związkiem, który jest konieczny dla zdrowego funkcjonowania organizmu. Wykazuje także szereg właściwości, które zostały docenione przez sportowców i osoby dążące do redukcji wagi. Jak dokładnie działa L-karnityna i jakie …

L-karnityna – źródło energii i mocne wsparcie dla sportowców

Dołącz do listy oczekujących Poinformujemy Cię, gdy produkt znów będzie dostępny. Podaj poniżej swój adres e-mail aby otrzymać powiadomienie o dostępności produktu.
Przewiń do góry