Szybka dostawa 120 dni na zwrot Gwarancja naturalnych skladników Gwarancja oryginalności
l-karnityna na odchudzanie

Czy L-karnityna stanowi skuteczne wsparcie podczas odchudzania?

Ograniczanie poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie wpływa pozytywnie na zdrowie oraz samopoczucie. Dbając o odpowiednią wagę, zapewniamy sobie ochronę przed wieloma groźnymi chorobami. Zdrowe odchudzanie nie jest jednak zadaniem łatwym, ponieważ wymaga podejmowania rozsądnych wyborów. Jak się odchudzać, żeby uniknąć efektu jo-jo? Czy stosowanie l-karnityny pomoże pozbyć się otyłości?

Nadwaga oraz otyłość to problemy, które wynikają bezpośrednio ze stylu życia. Spożywanie większej ilości kalorii niż organizm jest w stanie spożytkować oraz unikanie aktywności fizycznej prowadzi do nadmiernego gromadzenia się tkanki tłuszczowej w organizmie i – w efekcie – do zwiększenia masy ciała.

Poza ilością spożywanego jedzenia niezwykle ważna jest także jego jakość. Właściwe żywienie, które dostarcza do organizmu cenne składniki to podstawa każdego racjonalnego procesu odchudzania. Istnieje wiele ekstraktów i naturalnych związków, które wykazują pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu, a zwłaszcza na przemianę materii. Wśród nich znajduje się także l-karnityna (β-hydroksy-γ-trimetylomaślan 6), czyli substancja mająca kluczowe znaczenie w utlenianiu kwasów tłuszczowych.

Karnityna powstaje w wątrobie i nerkach z aminokwasów lizyny oraz metioniny. L-karnityna jest naturalną formą karnityny, która odznacza się działaniem biologicznym. Umożliwia transport kwasów tłuszczowych poprzez błony mitochondrialne w ramach pierwszej fazy powstawania energii. L-karnityna wspomaga oksydację kwasów tłuszczowych, dzięki czemu tłuszcze przyjęte wraz z posiłkami mogą być szybko zamieniane na energię.

Właściwości karnityny wspierające redukcję wagi

Karnityna pełni wiele ważnych funkcji i bierze udział w różnych procesach w organizmie:

  • Działa antyoksydacyjnie. Pomaga redukować wolne rodniki, które przyczyniają się do rozrostu komórek tłuszczowych i przyczyniają się do nadmiernego zwiększania masy ciała.
  • Wspiera przemianę amoniaku w mocznik. Ułatwia szybsze usuwanie amoniaku z organizmu i przeciwdziała gromadzeniu się toksycznych substancji, które mogłyby spowolnić proces odchudzania.
  • Bierze udział w transporcie. Dotyczy to długołańcuchowych kwasów tłuszczowych transportowanych do mitochondriów. Cząsteczka karnityny przenosi cząsteczkę kwasu tłuszczowego z mitochondrium na wewnętrzny obszar błony. W tym miejscu dochodzi do uwolnienia kwasu tłuszczowego i przekształcenia go w energię.
odchudzanie z karnityną

Korzyści ze stosowania karnityny na odchudzanie

L-karnityna jest istotna dla metabolizmu tłuszczów oraz węglowodanów. Przyjmowanie jej w odpowiednich dawkach może wpływać na zwiększenie utleniania kwasów tłuszczowych w komórkach tłuszczowych. Suplementacja l-karnityny przyspiesza proces odchudzania i pomaga zahamować odkładanie się w organizmie nadprogramowych kilogramów.

Stosowanie l-karnityny wpływa na aktywność hormonów (tarczyca, testosteron). Zaburzenia hormonalne mogą stanowić poważną przeszkodę w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Zwłaszcza tarczyca odgrywa ważną rolę w regulowaniu tempa przemiany materii oraz termoregulacji. Nieodpowiedni poziom hormonów prowadzi więc do przyspieszonego tycia oraz znaczącego zmniejszenia wydolności fizycznej. Naturalna pomoc l-karnityny pomaga utrzymać hormony w ryzach i chroni przed wystąpieniem zaburzeń wpływających negatywnie na masę ciała.

L-karnityna odgrywa też ważną rolę w życiu każdego sportowca. Związek bierze udział w przemianach metabolicznych kwasów tłuszczowych i sprawia, że mogą być one zamienione na energię. Dlatego połączenie l-karnityny z treningami o odpowiedniej intensywności wykazuje wysoką skuteczność w procesie odchudzania. Przeciwdziała odkładaniu się tkanki tłuszczowej i chroni przed nadmiernym gromadzeniem kwasu mlekowego z krwi i tkanek, przyspieszając tym samym regenerację organizmu.

Organizm sam może wytworzyć l-karnitynę z lizyny oraz metioniny, jednak podczas intensywnego wysiłku poziom l-karnityny gwałtownie spada. Dlatego osoby podejmujące aktywność fizyczną na odchudzanie powinny pamiętać o uzupełnianiu zapasów l-karnityny w organizmie.

SUPLEMENTY DIETY WSPOMAGAJĄCE ODCHUDZANIE

Niedobór L-karnityny a problemy z chudnięciem

Właściwy poziom karnityny w organizmie umożliwia prawidłowy przebieg procesu rozkładania kwasów tłuszczowych i przeciwdziała odkładaniu się zapasów tkanki tłuszczowej. Organizm jest w stanie wyprodukować pewne ilości karnityny samodzielnie, jednak potrzebuje do tego m.in. metioniny, lizyny, żelaza, niacyny i witaminy C. Obniżona produkcja karnityny i jej niedobory w organizmie skutkują spowolnieniem przemian kwasów tłuszczowych. Problem ten dotyczy zwłaszcza osób, które nie dbają o zróżnicowanie w diecie i nie przyjmują wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Niedobór l-karnityny objawia się zwykle obniżonym poziomem cukru we krwi, osłabieniem mięśni oraz zaburzeniami w pracy serca.

W jaki sposób dostarczyć L-karnitynę do organizmu?

L-karnityna występuje naturalnie w artykułach spożywczych takich jak: baranina, wieprzowina, ryby, awokado, soja oraz niektóre przetwory mleczne. Innym źródłem aminokwasu są naturalne suplementy diety występujące w postaci winianu l-karnityny. Odznaczają się zwiększoną biodostępnością karnityny i naturalnie wspierają proces odchudzania.

Po l-karnitynę mogą sięgać przede wszystkim sportowcy, którzy chcieliby poprawić swoje efekty, ale także osoby poszukujące skutecznej pomocy przy odchudzaniu.

Jak dawkować L-karnitynę, aby bezpiecznie schudnąć

Zapotrzebowanie dorosłego człowieka na l-karnitynę może być różne w zależności od prowadzonego trybu życia. Przyjmuje się, że jest to ok. 15 mg tej substancji, co pokrywa w większości synteza endogenna, jak i składniki dostarczane do organizmu wraz z dietą. Sportowcom jednak zaleca się przyjmowanie nawet od 250 do 2000 mg karnityny. Skuteczność l-karnityny w organizmie jest uzależniona od jej ilości, dlatego oprócz prawidłowo zbilansowanego jadłospisu, warto zadbać również o odpowiednią suplementację.

Decydując się na suplementy diety z l-karnityną należy sprawdzić dawkowanie wyznaczone przez producenta i stosować się do tych zaleceń. Nie ma potrzeby zwiększać samodzielnie dziennych porcji, ponieważ nie wpłynie to na szybkość odchudzania ani na efektywność przyjmowanego preparatu.

Co pomaga na odchudzanie? - sprawdzona skuteczność aminokwasów

W procesie odchudzania niezwykle ważny jest rozsądek oraz wybieranie metod, które pomogą pozbyć się nadwagi w sposób bezpieczny i nieinwazyjny. Substancje takie jak l-karnityna są coraz powszechniej stosowane jako wsparcie zdrowego odchudzania. Określane są mianem naturalnych spalaczy tłuszczu, ponieważ pomagają zwiększać wykorzystanie kwasów tłuszczowych i mogą wspierać proces termogenezy.

L-karnityna sprawdza się zwłaszcza w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną oraz dietą. Poprawia wydolność, przyspiesza okres regeneracji organizmu i pozwala podejmować intensywniejsze treningi, dzięki którym łatwiej będzie zadbać o prawidłową wagę. L-karnityna wspiera także proces spalania tkanki tłuszczowej, dlatego efekty zdobyte dzięki ruchowi i zbilansowanym posiłkom mogą być widoczne jeszcze szybciej.

Źródła:

1. "Cerretelli P., Marconi C.: L-carnitine supplementation in humans. The effects on physical performance. Int. J. Sports Med., 1990, 11, 1
2. Bentkowski Z.: Karnityna - witaminopodobna substancja odżywcza. Nowa era zastosowań klinicznych. Warszawa, Sunmed, 1997
3. Jacob C., Belleville F.: L-carnitine: metabolisme, functions et interet en pathologie. Pathol. Biol., Paris 1992, 9, 910.
4. Heo K., Odle J., Han I.K.: Dietary L-carnitine improves nitrogen utilization in growning pigs fed low energy, fat-containing diets. J. Nutr., 2000, 130, 1809
5. Villiani R.G., Gannon J., Self M.: L-carnitine supplementation combined with aerobic training does not promote weight loss in moderately obese women. Int. J. Sport Nutr. Exer. Metab., 2000, 10, 199"

Poznaj nasze produkty

TE WPISY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

l_karnityna_naturalne_wsparcie_w_odchudzaniu
L-karnityna – naturalne wsparcie w odchudzaniu

L-karnityna – naturalne wsparcie w odchudzaniu Odchudzanie jest procesem złożonym, na którego sukces wpływa wiele zróżnicowanych czynników. Zdarza się, że na drodze do szczupłej sylwetki stoją niedobory pewnych istotnych składników, takich jak l-karnityna. Jest to substancja, która zwiększa szybkość spalania …

L-karnityna – naturalne wsparcie w odchudzaniu

Tekst akapitu(9)
L-karnityna – źródło energii i mocne wsparcie dla sportowców

L-karnityna – źródło energii i mocne wsparcie dla sportowców L-karnityna jest związkiem, który jest konieczny dla zdrowego funkcjonowania organizmu. Wykazuje także szereg właściwości, które zostały docenione przez sportowców i osoby dążące do redukcji wagi. Jak dokładnie działa L-karnityna i jakie …

L-karnityna – źródło energii i mocne wsparcie dla sportowców

Projekt bez tytułu(52)
Działanie L-Karnityny – Dlaczego warto ją stosować.

Działanie L-Karnityny – Dlaczego warto ją stosować Co to jest L-karnityna? L-karnityna jest naturalnym aminokwasem, który wytwarzany jest przez ludzki organizm. Oznacza to, że jest ona aminokwasem endogennym. Zdrowy organizm produkuje jej tyle, by wystarczyło to na dobowe zapotrzebowanie. Bilans …

Działanie L-Karnityny – Dlaczego warto ją stosować.

Dołącz do listy oczekujących Poinformujemy Cię, gdy produkt znów będzie dostępny. Podaj poniżej swój adres e-mail aby otrzymać powiadomienie o dostępności produktu.
Przewiń do góry