Szybka dostawa 120 dni na zwrot Gwarancja naturalnych skladników Gwarancja oryginalności
LETNIA PROMOCJA DO -30% NA WSZYSTKIE SUPLEMENTY I ZESTAWY***

***Oferta obowiązuje do wyczerpania stanów magazynowych

Kurkuma w tabletkach – co to jest, jak działa i jakie są jej właściwości

kurkuma-co-to-jest

Kurkuma w tabletkach – co to jest, jak działa i jakie są jej właściwości

Kurkuma to znana od lat przyprawa kuchni orientalnej. Warto wiedzieć, że jest to jednocześnie świetny suplement diety, którego działanie jest wieloaspektowe. Najbardziej jej właściwości dostrzegane są w aspekcie poprawy metabolizmu i szybszego spalania zapasów tłuszczu. Przez to właśnie wpływa na poprawienie kształtu sylwetki i uzyskanie prawidłowej masy ciała. Kurkuma może być dostępna w tabletkach. Warto się dowiedzieć, co to jest, jak działa i jakie ma właściwości.

Kurkuma, jak wspomniano, znana jest już od bardzo dawna. Od lat stosowana jest jako cenna przyprawa kuchni indyjskiej i nie tylko. Z czasem zainteresowanie wokół niej wzrosło, głównie z powodu znajdującej się w niej kurkuminy, czyli żółtego barwnika, którego kurkuma zawdzięcza swój wyjątkowy kolor. Następnie przyszła kolej na głębsze analizowanie jej właściwości i okazało się, że działa ona przeciwzapalnie i może zapobiec wielu poważnym chorobom. Zanim jednak wdroży się jej suplementację do swojej diety, warto wiedzieć, że nie każda kurkuma będzie równie skuteczna, a przed wybraniem właściwego produktu należy sprawdzić jego działanie i właściwości.

Liczne przeprowadzone badania wykazały, że to właśnie kurkumina jest odpowiedzialna za prozdrowotne właściwości kurkumy. W wielu przypadkach jednakże kurkuma dawała znacznie lepsze rezultaty, niż wyizolowany ekstrakt z kurkuminy. Uzasadnieniem tej obserwacji był fakt, że sama kurkumina, choć skuteczna, powinna być wspierana dodatkowymi składnikami, które znajdują się w kurkumie. Wyizolowano ich ponad trzysta. Dopiero tak skomponowany suplement jest w pełni wartościowy i można maksymalnie wykorzystać jego właściwości. Okazało się bowiem, że kurkuma może działać przeciwnowotworowo i poprawia wyniki pacjentów, którzy są w czasie terapii. Decydując się więc na suplementację, należy wybierać te preparaty, które w swoim składzie zawierają kompleks kurkumy, a nie zaś samą kurkuminę.

Niestety, wiele z dostępnych na rynku produktów to właśnie wyizolowana kurkumina, a ta ma znacznie słabsze działanie. Gorzej się wchłania, a uzyskanie efektów wymaga znacznie dłuższej suplementacji. W niektórych przypadkach ekstrakcja kurkuminy prowadzona jest przy użyciu rozpuszczalników i innych substancji chemicznych, co prowadzi do pewnego zanieczyszczenia preparatu. Z uwagi na to należy wybierać produkty, w których znajduje się kurkuma, nie kurkumina, a one same mają maksymalnie naturalne pochodzenie i pozbawione są dodatkowych substancji chemicznych.

Kurkuma w tabletkach – co to jest?

Kurkuma, jako suplement diety, dostępna jest między innymi w postaci tabletek. Oferowana jest przez różnych producentów, warto jednak wybrać tę, która ma najczystszy skład i wszelkie niezbędne certyfikaty. Oferowana przez Vitama Natura kurkuma zwiększa odporność organizmu, wspiera pracę układu trawiennego i obniża poziom złego cholesterolu. W jej składzie znajduje się 90% substancji czynnych, co wpływa na jej przyswajalność i skuteczność. W preparacie znajduje się również 95% kurkuminoidów.

Preparat ten może być spożywany również przez wegan i wegetarian z uwagi na to, że proces jego przygotowania jest tak zaprojektowany, by zrealizować założenia wspomnianych diet. Ten suplement powstał z certyfikowanych składników, działa antyoksydacyjnie, zapobiega działaniu szkodliwych drobnoustrojów i wspiera procesy trawienia, co przyczynia się do ogólnej poprawy samopoczucia oraz wpływa na uzyskanie pożądanej sylwetki. Trzeba jednak pamiętać, że sam suplement nie zastąpi zbilansowanej i zdrowej diety.

kurkuma-w-tabletkach

Jakie właściwości ma kurkuma w tabletkach?

Decydując się na wdrożenie tego preparatu, należy zapoznać się wcześniej z jego właściwościami sposobem działania. To konieczne, by sprawnie odróżnić reakcje swojego organizmu na suplementację od reakcji na działanie innych czynników.

Wśród najważniejszych właściwości kurkumy należy wymienić, że działa ona:

  • przeciwzapalnie;
  • antyoksydacyjnie;
  • neuroprotekcyjnie;
  • antyalergicznie;
  • przeciwbólowo;
  • przeciwnowotworowo;

Jak widać, jest to głównie działanie profilaktyczne, co powoduje, że pomaga ona uchronić się przed poważnymi problemami zdrowotnymi. Działanie przeciwzapalne wiąże się też z działaniem przeciwnowotworowym. Są badania, które wskazują, że niektóre choroby nowotworowe rozwijają się na bazie stanów zapalnych. Dlatego też zapobieganie im oraz ewentualnie skuteczne ich zwalczanie, ma znaczenie w profilaktyce nowotworowej. Antyoksydacyjne właściwości kurkumy powodują, że spowalnia ona procesy starzenia i degeneracji komórek. Zwalcza wolne rodniki i redukuje ich wpływ na cały organizm. Kurkuma przyspiesza proces gojenia ran. Dzięki temu szybciej się one zabliźniają, a ślady po wystąpieniu rany są znacznie mniejsze. Jej systematyczne stosowanie powoduje, że spada poziom „złego” cholesterolu we krwi. To zaś skutkuje poprawą stanu zdrowia całego układu krwionośnego. Zwiększa się drożność naczyń, ponieważ nie odkładają się w nich blaszki cholesterolowe.

Kurkuma powoduje, że wątroba funkcjonuje znacznie sprawniej

Z uwagi na omówione właściwości kurkumę można stosować zarówno profilaktycznie, jak i jako wsparcie w leczeniu niektórych chorób. Jest suplementem, więc nie zastąpi leczenia farmakologicznego i konsultacji z lekarzem. Warto jednak rozważyć jej wdrożenie w procesie leczenia cukrzycy, astmy, miażdżycy, artretyzmu i kilku innych chorób przewlekłych.

Jakie działanie ma kurkuma w tabletkach?

Kurkuma w tabletkach działa praktycznie na cały organizm. W obrębie układu nerwowego działa neuroprotekcyjnie i okazuje się, że może w pewnym stopniu łagodzić niektóre objawy choroby Alzheimera. Jej antyoksydacyjne właściwości powodują, że niweluje negatywne skutki działania wolnych rodników i stresu oksydacyjnego. Ponadto, jej składniki działają regenerująco na mózg i zmniejszają stany zapalne, które mogą w nim powstać po urazie lub chorobie.

W obrębie układu trawiennego kurkuma ma bardzo szerokie działanie. Jak wspomniano już wcześniej, wspiera procesy trawienia, funkcjonowanie wątroby i trzustki. Działa osłonowo i ochronnie na cały układ. Pobudza produkcję żółci, która ma znaczenie podczas trawienia pokarmów i wydzielanie mucyny, która jest elementem ochronnym dla ścian żołądka. Dodatkowo działa rozkurczowo na mięśnie, dzięki czemu zapobiega skurczom żołądka, wzdęciom i innym zaburzeniom trawienia.

Jak widać, kurkuma w tabletkach może wnieść bardzo wiele dobrego do naszego organizmu, a jej właściwości powodują, że ma wszechstronne działanie. Dzięki temu przyjmowanie kurkumy wiąże się z ogólną poprawą stanu zdrowia.

Naturalnie, warto zapoznać się z ulotką przygotowaną przez producenta i przyjmować jedynie takie dawki, jakie są zalecane. Warto też zapoznać się z przeciwwskazaniami i ewentualnymi skutkami ubocznymi. To produkt całkowicie naturalny, a dzięki temu jest bardzo bezpieczny. Każdy jednak jest inny i należy przede wszystkim obserwować reakcje swojego organizmu, który wskaże, czy występuje jakaś nadwrażliwość, czy nie. Z reguły jednak kurkuma jest bardzo dobrze tolerowana i nie niesie ze sobą żadnego zagrożenia.

Źródła:

1. Lim S, Park H, Ghafoor K, et al. Quality and antioxidant properties of bread containing turmeric (Curcuma longa L.) cultivated in South Korea. Food Chem 2011, 124: 1577-1582
2. BasnetP,Skalko-BasnetN.Curcumin:Ananti-infflammatory molecule from a curry spice on the path to cancertreatment. Mol 2011, 16: 4567-4598
3. Wolanin K, Piwocka K. Kurkumina od medycyny naturalnej do kliniki. Kosmos Probl Nauk Biol 2008, 57: 53-65
4. Kołodziejczyk J, Wachowicz B. Kurkumina jako naturalny antyoksydant chroniący układ krążenia. Post Fitoter 2009, 4: 239-244
5. Terlikowska K, Witkowska A, Terlikowski S. Kurkumina w chemoprewencji raka piersi. Post Hig Med Dośw 2014, 68: 571-578

Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.

mgr Aldona Jopek
mgr Aldona Jopek

Absolwentka dietetyki. W swojej pracy głównie specjalizuję się w dietach redukcyjnych oraz dietach bezglutenowych. Prawdziwy pasjonat zdrowego stylu życia i jego promowania. W swojej pracy specjalizuje się poprawą stanu zdrowia, osiągnięciem wymarzonej sylwetki i wspieranie wysiłku fizycznego. W wolnej chwili słucha dobrej muzyki i czyta książki.

Poznaj nasze produkty

TE WPISY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

odchudzanie z kurkumą i czarnym pieprzem
Kurkuma z Czarnym pieprzem na skuteczne odchudzanie

Kurkuma i czarny pieprz – w trosce o zdrową sylwetkę Szczupła, czy raczej proporcjonalna sylwetka to nie jest wyłącznie kwestia urody. Mało tego, względy estetyczne są tu najmniej istotne. Odpowiednia sylwetka, która jest proporcjonalna do wzrostu to przede wszystkim zdrowie, …

Kurkuma z Czarnym pieprzem na skuteczne odchudzanie

kurkuma_kontra_wolne_rodniki
Kurkuma – silny antyoksydant w walce z wolnymi rodnikami

Kurkuma – silny antyoksydant w walce z wolnymi rodnikami Obecność wolnych rodników w ludzkim organizmie jest całkowicie naturalna. Niestety, nie oznacza to również, że to jest zdrowe. Wolne rodniki przyczyniają się do wielu nieprawidłowości funkcjonowania ludzkiego organizmu. Są przyczyną występowania …

Kurkuma – silny antyoksydant w walce z wolnymi rodnikami

Projekt bez tytułu(22)
Kurkuma – Skuteczny antyoksydant i lepsza odporność.

Kurkuma – Skuteczny antyoksydant i lepsza odporność Kurkuma znana jest wielu osobom jako jedna z orientalnych przypraw o bardzo charakterystycznym smaku i zapachu. Jej dodatkowe, zdrowotne właściwości są jednak nieco mniej znane, niż te smakowe. Warto wiedzieć, że kurkuma uznawana …

Kurkuma – Skuteczny antyoksydant i lepsza odporność.

Shopping Cart
Dołącz do listy oczekujących Poinformujemy Cię, gdy produkt znów będzie dostępny. Podaj poniżej swój adres e-mail aby otrzymać powiadomienie o dostępności produktu.
Scroll to Top