Suplementy dla sportowców

suplementy dla sportowców Vitama Nature

Suplementy diety dla sportowców - Jakie najlepsze i które stosować?

Suplementy diety są ważnym elementem codziennej diety dla sportowców, stanowią bowiem prosty i łatwy sposób na dostarczenie odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych zgodnie z zaleceniami. Suplementy diety dla osób aktywnych fizycznie to równie doskonały sposób na poprawę wydolności i wydajności organizmu podczas wzmożonego wysiłku i intensywnych treningów. Suplementacja sportowca to nieodzowny element zróżnicowanej i optymalnej diety lekkostrawnej i mało objętościowej (ogólne zalecenia). Głównym celem suplementacji sportowca jest dostarczenie w formie skoncentrowanej substancji odżywczych, które przede wszystkim zapobiegają deficytowi w codziennej diecie, zwiększa przyswajalność składników pokarmowych oraz mają działanie bioaktywne. Suplementy diety dla sportowców przyspieszają regenerację oraz zwiększają wydolność organizmu, odporność, zwiększają masę mięśniową, przyspieszają spalanie tłuszczu, regenerują stawy oraz poprawia sprawność psychiczną.

Każdy sportowiec zarówno uprawiający sport zawodowo jak i hobbystycznie winien wprowadzić do swojej diety zbilansowaną dietę uwzględniającą suplementy diety dla osób aktywnie fizycznie. W badaniach naukowych udowodniono iż odpowiednio zbilansowana dieta jest jednym z elementów które w sposób szczególny decydują o efektach i możliwościach osiągnięcia zadowalających wyników. Warto uwzględnić, że potrzeby żywieniowe każdego człowieka jak również poszczególnych sportowców są zróżnicowane i są wynikową indywidualnych cech organizmu i przede wszystkim rodzaju uprawianego sportu, jego intensywności, czasu trwania. Dlatego też odpowiednio dobrane suplementy diety dla sportowców to przede wszystkim analiza indywidualnego zapotrzebowania na składniki odżywcze wynikające z planu treningów oraz startów. Tylko zbilansowana dieta osób uprawiających sport dostarcza odpowiednią ilość kalorii, białek, węglowodanów i tłuszczy zapobiega niedoborom witamin oraz makro- i mikroelementów, tym samy suplementacja dla sportowców jest odpowiedzią na oczekiwania sportowców w zakresie zbilansowanej diety dostarczającej energii oraz niezbędnych składników pokarmowych czy aktywnie czynnych substancji. Warto podkreślić, że wdrożenie zbilansowanej suplementacji musi być uzasadnione określonym typem wysiłku fizycznego tak, aby zapewnić określone rezultaty z ich stosowania. Należy zwrócić uwagę również na fakt, że brak odpowiedniej wiedzy z zakresu doboru składników odżywczych w tym przede wszystkim z zakresu wdrożenia odpowiednio dobranych suplementacji dla sportowców jako elementu zrównoważonej i zbilansowanej diety, może być przyczyną trudności w osiągnięciu zamierzonych efektów treningowych, pogorszeniu stanu zdrowia czy wycieńczenia organizmu.

Spis treści:

    Suplementy dla sportowców - jakie warto stosować?

    Suplementy diety sportowców głowie mają na celu przyrost tkanki mięśniowej, wzrost siły, wydolności treningowej oraz wydolności. W tym celu głównie stosowane są suplementy węglowodanowe, suplementy białkowe, związki anaboliczne i antykataboliczne, reduktory tłuszczu, termogeniki, kwasy tłuszczowe, regeneratory stawów (suplement diety na stawy dla sportowców) czy zamienniki posiłków. Naturalne suplementy diety dla osób aktywnych fizycznie to głównie formy witaminowe, mineralne.

    Suplementy węglowodanowe

    Węglowodany zaliczane są jako podstawowe źródła energii, które są dostarczane do wszystkich komórek sportowca. Przyjmuje się że spożywanie węglowodanów podczas wzmożonego wysiłku fizycznego przyczynia się do zmniejszenia uczucia znużenia i zmęczenia obwodowego oraz centralnego co może zwiększać zdolność do dalszego wysiłku. Najprostszym preparatem węlowodoanowym, który szybko przenika do krwii, polecana szczególnie dla zawodowych sportowców jest glukoza - stanowi idealne źródło energii w trakcie intensywnego wysiłku, gdyż utrzymanie odpowiedniej ilości glukozy dostępnej w pracujących mięśniach  zwiększa zdolność do dalszego wysiłku. W ten sposób cukry proste są podawane bezpośrednio po zakończeniu wysiłku w celu szybkiego i bezpośredniego uzupełnienia glikogenu oraz dostarczyć energię dla mózgu oraz serca.

    Główne suplementacja sportowca z zakresu uzupełnienia gospodarki węglowodanowej zawierają dwucukry, takie jak dekstrozę i maltozę, z charakterystycznym wysokim IG (indeks glikemiczny), prowadząc do wzmożonej produkcji insuliny, co powoduje zwiększenie redukcji glukozy podczas wysiłku. Wzmożona produkcja insuliny jest niezwykle korzystna w fazie potreningowej, gdyż insulina jest odpowiedzialna za transport substancji odżywczych do komórek mięśniowych.

    suplementy diety dla sportowców

    Suplementy białkowe

    Białko jest podstawowym budulcem komórek człowieka. Wraz ze zwiększeniem intensywności komórek następuje wzrost zużycia białek w ustroju człowieka oraz jednoczesny wzrost zapotrzebowania na proteiny w diecie sportowca. To właśnie białka przyspieszają regenerację mięśni po wzmożonym wysiłku fizycznym oraz przyspieszają budowę czystej masy mięśniowej. Wśród gotowych preparatów białkowych najczęściej występują 80-90% kompleksowe hydrolizaty białkowe z dodatkiem węglowodanów, składników mineralnych, aminokwasów, peptydów. Intensywne treningi sportowców to bardzo szybkie niszczenie mięśni, niezbędnym do odbudowy jest dostarczenie odpowiedniej ilości białka bogatego w aminokwasy. Największe stężenie białka o najwyższej wartości biologicznej oraz aminokwasów ma białko serwatki (BCAA), które wyjątkowo efektywnie odbudowuje mięśnie, dzięki zawartości wysokiej ilości przeciwciał. BCAA to niezbędne aminokwasy do których zaliczamy leucynę, izoleucynę oraz walinę. Aby przeciwdziałać redukcji tkanki mięśniowej oraz jednocześnie ograniczyć zmiany kataboliczne, sportowcy powinni zażywać ten suplement przed i bezpośrednio po wysiłku.

    Związki anaboliczne i antykataboliczne

    Kreatyna to jeden z najbardziej popularnych suplementów dla sportowców. Kreatyna i jej cząsteczki są podstawowym nośnikiem energii w komórkach mięśniowych. Uzupełnienie tego składnika w organizmie zwiększa zawartość fosfokreatyny, umożliwiając szybką resyntezę ATP będącą bezpośrednim źródłem energii dla mięśni. Kreatyna jest wykorzystywana głównie w sportach siłowych, powoduje przyrost mięśni głównie szkieletowych. Suplementacja sportowca kreatyną powinna trwać od 4-6 tygodni, tak by niwelować powstawanie skurczów mięśniowych w szczególności do uszkodzenia wątroby oraz nerek.

    Reduktory tłuszczu

    Zbyt mała aktywność fizyczna oraz nadmiar spożywanych produktów czy niewłaściwie zbilansowana dieta skutkują gromadzeniem się podskórnie tkanki tłuszczowej. Suplementy diety dla osób aktywnych fizycznie z zakresu reduktorów tłuszczowych to głównie sprzężony kwas linowy CLA. Występuje naturalnie w niewielkich ilościach w produktach spożywczych, wspomagając przemianę materii. Działanie CLA to przede wszystkim nasilenie procesów produkcji energii z tłuszczu oraz hamowanie enzymów odpowiedzialnych za magazynowanie lipidów, wykazuje również właściwości antyoksydacyjne.

    L-karnityna jest kolejnym z istotnym suplementem diety dla sportowców, której głównym zadaniem jest transport kwasów tłuszczowych, które stanowią główne źródło energii dla układu mięśniowego człowieka. L-kanityna zwiększa tempo utleniania kwasów tłuszczowych w mięśniach podczas ich pracy oraz hamuje wykorzystanie glikogenu i pojawienia się uczucia znużenia i zmęczenia.

    Błonnik odgrywa kluczową rolę w procesie redukcji tkanki tłuszczowej i procesów odchudzania. Specyficzne pęcznienie błonnika w przewodzie pokarmowym zmniejsza uczucie głodu przyczyniając się do zmniejszenia wchłaniania kalorii z pożywienia. Błonnik usprawnia również perystaltykę jelit i redukuje zaparcia.

    Termogeniki

    Suplementy diety dla osób aktywnych fizycznie to również termogeniki, czyli substancje które zwiększają tempo przemiany materii poprzez zwiększenie temperatury ciała jednocześnie stymulując metabolizm tłuszczów. Jest to niezwykle istotna kwestia w dyscyplinach sportowych w których obowiązują limity wagowe bądź oceniana jest sylwetka ciała (estetyka). Najczęściej w suplementacji spotykamy wyciągi roślinne z guarany, zielonej kawy, zielonej oraz białej herbaty. Ekstrakty te powodują nasilenie procesu termogenezy - produkcji ciepła z tłuszczy, tłumiące apetyt oraz działając energetyzująco.

    spalacz tłuszczu dla sportowców

    Suplementy witaminowe, minerały, enzymy

    Aktywność fizyczna powoduje zwiększone zapotrzebowanie na ilości makro i mikroskładników, witamin oraz enzymów. Aktywność fizyczna to również zwiększona intensywność procesów metabolicznych w czasie których powstaje wiele ubocznych produktów przemiany materii, które mogą mieć negatywny wpływ na organizm utrudniając mu szybką regenerację po wzmożonym wysiłku. W celu przywrócenia równowagi metabolicznej konieczne jest dostarczenie do organizmu odpowiedniej ilości  witamin, składników mineralnych, enzymów czy antyoksydantów.

    Suplementy diety sportowców to uzupełnienie takich pierwiastków jak sód, potas, wapń, magnez. Składniki te są istotne głównie ze względu na gospodarkę wodno -elektrolitową organizmu. Pierwiastki takie jak sód oraz potas są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie mięśnia sercowego, mięśni szkieletowych, transportu materiału energetycznego (glukozy) oraz komunikację między mięśniami a nerwami. Wapń natomiast atakuje enzymy trawienne oraz bierze czynny udział w wyzwalaniu energii w mięśniach. Magnez bierze udział w metabolizmie węglowodanów i tłuszczów. Żelazo jest bardzo istotne w suplementacji sportowców zapewniając tlen, który jest transportowany do wszystkich komórek organizmu.

    Niedobór kluczowym minerałów objawia się skurczami mięśni, mniejszą wydolnością wysiłkową, osłabienie układu kostnego.

    Suplementy diety dla osób aktywnych fizycznie zawierają również witaminy do których, jako najważniejszych zaliczamy witaminę C oraz kompleks witamin z grupy B oraz witaminy A,D,E,K.

    Witamina C w suplementacji sportowców pełni rolę biokatalizatora w przemianie pośredniej węglowodanów, wywiera korzystny wpływ w stanach zmęczenia oraz przetrenowania.

    Witaminy z grypy B do których zaliczamy witaminę B1, B2, B3 pełnią bardzo ważną rolę w codziennej suplementacji. Witamina B1 przyczynia się do gromadzenia glikogenu w wątrobie, udział w reakcjach redoks w wątrobie (witamina B2), uczestnictwo w przemianie węglowodanów, tłuszczy oraz białek (witamina b3, biotyna, folacyjna). Witaminy z grupy ADEK natomiast biorą czynny udział w zapobieganiu infekcjom, rośnięciu nowych tkanek (A), regulują gospodarkę wapniem (D), stanowią ochronę przed wolnymi rodnikami (E) oraz warunkują prawidłowe czynności mięśni (K).

    Suplement diety na stawy dla sportowców

    Przeciążenia w sporcie są bardzo częstym zjawiskiem, a intensywne uprawianie sportu odbija się mocno n układzie kostnym w tym głównie na chrząstkach i stawach co może skutkować ograniczeniami oraz poważnymi urazami.

    Kompozycja glukozaminy, kwasu hialuronowego oraz kolagenu to najczęstsze regeneratory stawów wykorzystywane w czynnej suplementacji. Glukozamina warunkuje zatrzymywanie wody w chrząstkach stawowych czyniąc je elastyczne, kwas hialuronowy wiąże wodę natomiast kolagen tworzy elementy więzadeł oraz ścięgien nadając im wytrzymałość.

    Prawidłowo zbilansowana dieta osób uprawiających sport dostarcza odpowiednią ilość kalorii, białek, węglowodanów, tłuszczy zapobiegają niedoborom witamin oraz makro i mikroelementów, jest jednak niezwykle istotna dla osób aktywnie uprawiających sport zarówno zawodowo jak i hobbystycznie.

    Źródła:

    1. Gronowska-Senger A.: Żywienie, styl życia a zdrowie Polaków. Żyw. Człow., 2007, 34(1/2), 12-21.
    2. Berger S., Brzozowska A., Charzewska J. i wsp.: Żywienie człowieka. Gawęcki J. (red.) PWN, Warszawa 2010.
    3. Kunachowicz H., Troszczynska A.: Żywność wzbogacana i suplementy witaminowo-mineralne ich rola w prawidłowej diecie człowieka. Now. Lek., 2005, 74(4), 533– 538.
    4. Walentukiewicz A.: Ocena wartości odżywczej diet studentek AWFiS w Gdańsku. Cz. II. Witaminy i składniki mineralne. Rocz. Nauk. AWFiS w Gdańsku, 2010, t. XX, 108-114.
    5. Hyżyk A.K. Romankow J.: Ocena stanu wysycenia organizmu witaminami antyoksydacyjnymi C i E oraz ich wpływ na wydolność fizyczną młodych sportowców. Roczn. PZH, 2005, 56(1), 57-65.
    6. Strigel R.: The Use of Nutritional Supplements Among Master Athletes. Int. J. Sports Med., 2006, 27, 236-241.
    7. Duchaine D., Brainum J., Cernelius D. i wsp.: Bodybuilding Suplement Guide. Iron Man Magazine, 2006.
    8. Antonio J., Stout J.: Sport Suplements. Lippincott Wiliams & Wilkins, 2001.
    9. Kundicz M.: Dietetyczne środki spożywcze dla sportowców oraz osób o wzmożonym wysiłku fizycznym. Med. Sport., 1997, 2, 34-42.
    10. Marciniak-Łukasiak K.: Rola i znaczenie kwasów tłuszczowych omega-3. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2011, 6(79), 24-35.
    11. Brzozowska A., Roszkowski W., Pietruszka B. i wsp.: Witaminy i składniki mineralne jako suplementy diety. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2005, 4(45) Supl, 5-16
    12. Igor M.: Witaminy i minerały czyli solidne podstawy. Fitness Authority, 2007, 12(28), 34-35.
    13. Celejowa I.: Żywienie w sporcie. Wyd. PZWL, Warszawa 2008.

    Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
    Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
    W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.

    mgr Wojciech Zamysłowski
    mgr Wojciech Zamysłowski

    Technolog żywności, specjalista wdrażania suplementów diety. Na co dzień pracujący w jeden z dużych firm produkujących suplementy diety i leki OTC. Odpowiedzialny za przygotowywanie receptur, instrukcji oraz norm produkowania suplementów diety. Swoją wiedzą i doświadczeniem wspomaga wiedzą i doświadczeniem na temat surowców i ekstraktów oraz ich praktycznego zastosowania w codziennej suplementacji.

    Poznaj nasze produkty

    TE WPISY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

    Projekt bez tytułu(11)
    L-Glutamina – Właściwości niezastąpionego aminokwasu.

    L-Glutamina – Właściwości niezastąpionego aminokwasu Glutamina jest naturalnie występującym aminokwasem o wielu bardzo pożądanych i dobroczynnych właściwościach. Jej zalety są zróżnicowane i warto zapoznać się ze specyfiką jej działania. Jako aminokwas stanowi element budulcowy białka, który jest istotnym składnikiem każdego …

    L-Glutamina – Właściwości niezastąpionego aminokwasu.

    Projekt bez tytułu(17)
    Witamina młodości – Korzyści zdrowotne z przyjmowania kolagenu.

    Witamina młodości – Korzyści zdrowotne z przyjmowania kolagenu Kolagen nazywany bywa witaminą młodości i trudno odmówić mu tego określenia. To on pomaga utrzymać i zachować zdrowy i młody wygląd skóry. To właśnie dzięki niemu można spowolnić procesy starzenia i w …

    Witamina młodości – Korzyści zdrowotne z przyjmowania kolagenu.

    Tekst akapitu(2)
    L-Glutamina – wszechstronne wsparcie dla odporność i sprawności

    L-Glutamina – wszechstronne wsparcie dla odporność i sprawności Glutamina to jeden z dwudziestu dwóch aminokwasów endogennych. Oznacza to, że jest on produkowany samodzielnie przez organizm człowieka. Dla jego pozyskania nie jest konieczne dostarczanie go z zewnątrz. Bywa jednak tak, że …

    L-Glutamina – wszechstronne wsparcie dla odporność i sprawności

    Shopping Cart
    Dołącz do listy oczekujących Poinformujemy Cię, gdy produkt znów będzie dostępny. Podaj poniżej swój adres e-mail aby otrzymać powiadomienie o dostępności produktu.
    Scroll to Top