Kwas alfa liponowy jako wsparcie w odchudzaniu

kwas_alfa_liponowy_jako_wsparcie_w_odchudzaniu

Kwas alfa liponowy jako wsparcie w odchudzaniu

Szybkie i nieprzemyślane posiłki w przerwie w pracy, jedzenie w fast foodach i zabijanie głodu słodyczami to seria złych decyzji, które prowadzą do nadwagi, otyłości i problemów z metabolizowaniem cukrów, co może skończyć się cukrzycą. W trosce o swoje zdrowie warto zastanowić się nad zmianą swojej diety i zaprojektowanie jej w bardziej zdrowy sposób. W przypadku wystąpienia już problemów należy działać szybko i zdecydowanie. A wsparciem w poprawieniu swojego metabolizmu może być kwas alfa liponowy.

Kwas alfa liponowy nosi również nazwę kwasu tiooktanowego. Jest to kwas tłuszczowy o naturalnym pochodzeniu – produkuje go nasz własny organizm. Jest związkiem przeciwutleniającym i przeciwzapalnym. Rozpuszcza się w wodzie i tłuszczach, a to powoduje, że jest w stanie dotrzeć do każdej komórki ciała i w każdej rozpocząć swoje dobroczynne działanie. W obrębie komórek poprawia zaś działanie mitochondriów. Wykazuje właściwości przeciwutleniające zarówno w obrębie wszystkich komórek ciała, jak i poza nimi. Usuwa reaktywne formy tlenu i wpływa na regenerację naturalnych przeciwutleniaczy jak witamina C i E. Dodatkowo promuje aktywność takich antyoksydantów jak koenzym Q 10 i glutation.

Jego naturalna produkcja w organizmie maleje wraz z wiekiem, dlatego konieczne okazuje się jego suplementowanie. Zauważono również, że osoby, które cierpią z powodu cukrzycy, marskości wątroby czy chorób serca, odznaczają się jego niższym poziomie w przypadku braku suplementacji. Kwas alfa liponowy odgrywa istotną rolę w procesach odchudzania głównie ze względu na jego wpływ na metabolizm cukrów i tłuszczy oraz pozytywny wpływ na procesy regeneracyjne, które zachodzą w organizmie.

Metabolizm cukrów

Nadmierne spożywanie cukrów prowadzi do ich kumulowania i magazynowani w postaci tłuszczu. To jedna z przyczyn, które prowadzą do nadwagi i otyłości. Nadmierne spożycie cukrów może również prowadzić do cukrzycy.Suplementowanie swojej diety kwasem alfa liponowym ma ogromne znaczenie, ponieważ wspiera on metabolizm cukrów i motywuje organizm do lepszego radzenia sobie z ich wykorzystaniem.

ALA normalizuje poziom cukru we krwi i zwiększa wrażliwość komórek na działanie insuliny. W ten sposób cukier jest łatwiej spalany i wykorzystywany do procesów energetycznych organizmu. Taki przebieg powoduje, że cukier nie odkłada się w organizmie i nie jest magazynowany.Dodatkowo kwas ten wspiera przemianę glukozy w glikogen. Glikogen jest dla organizmu neutralny i gromadzi się w wątrobie. Nie jest przetwarzany w tłuszcz i nie zasila rezerw energetycznych.

Z uwagi na te właściwości, doskonale sprawdza się on jako wsparcie w leczeniu cukrzycy. Główne znaczenie ma tutaj pobudzanie odpowiedzi komórek na działanie insuliny.Trzeba jednak pamiętać, że osoby, które już leczą się z powodu cukrzycy i przyjmują zapisane przez lekarza leki, nie powinny samodzielnie uzupełniać diety w tę substancję. Należy to skonsultować z lekarzem prowadzącym, by nie doszło do nadmiernego obniżenia poziomu cukru w organizmie. Kwas ALA działa również na zmniejszenie apetytu na słodkie.

kwas_alfa_liponowy_metabolizm_cukrow

Metabolizm tłuszczów

Kwas alfa liponowy działa bardzo podobnie również w przypadku metabolizowania tłuszczów. Usprawnia metabolizm, przyspiesza go, a w efekcie spożywane tłuszcze również (tak jak cukry) wykorzystywane są w celach energetycznych, zamiast ich kumulowania i gromadzenia w postaci rezerw. Tkanka tłuszczowa, z którą wielu toczy nierówną walkę, to właśnie wspomniane rezerwy tłuszczowe.

Ważne jest także, że kwas alfa liponowy wpływa na ogólne zmniejszenie łaknienia, zmniejsza odczucie głodu. Człowiek nie czuje potrzeby spożywania pokarmów w takim wymiarze, w jakim było to wcześniej, a to również ma istotne znaczenie w procesie odchudzania.Badania prowadzone na grupie zdrowych kobiet, które były na diecie o ograniczonej kaloryczności wykazały, że utrata masy ciała przebiegała szybciej i sprawniej wśród tych, które uzupełniły swoją dietę w kwas tiooktanowy, niż u tych, które nie korzystały z suplementacji.

Co ważne w tym miejscu, utrata masy ciała to jedna z korzyści stosowania tej substancji. Wśród osób na diecie, które przyjmowały ALA, doszło również do zmniejszenia obwodu w talii. Dlaczego jest to takie istotne? Sama utrata masy ciała nie zawsze skutkuje zmniejszeniem tego obwodu. Takie zjawisko jest natomiast dowodem na to, że doszło do redukcji tkanki tłuszczowej, która skumulowała się w talii. Tam, w dużym stopniu, gromadzone są rezerwy tłuszczowe.

Kolejną korzyścią w tym obszarze jest również to, że regularne stosowanie suplementu skutkuje obniżeniem poziomu trójglicerydów. Trójglicerydy to organiczne kwasy tłuszczowe, które zawierają w sobie cząsteczkę glicerolu. Ich podwyższony poziom może doprowadzić do ostrego zapalenia trzustki, chorób sercowo – naczyniowych oraz powikłań miażdżycowych. Obniżenie ich poziomu do wartości fizjologicznych jest więc działaniem profilaktycznym.

Kwas alfa liponowy to nie tylko metabolizm

Wspieranie odchudzania przez ALA to nie tylko usprawnienie metabolizmu. Kwas ten hamuje też wytwarzanie chemeryny. Jest to specyficzna cząsteczka, która jest silnie związana z otyłością i zespołem metabolicznym. Jej zredukowanie również ułatwia odchudzanie i odzyskanie prawidłowej masy ciała.

Ponadto, kwas tiooktanowy, przyspiesza procesy regeneracyjne, zachodzące w organizmie. To oznacza, że jego regularne stosowanie przyspiesza zarówno gojenie się ran, jak i odzyskanie energii i sił po intensywnym treningu. Wszyscy specjaliści zalecają, podczas odchudzania, wsparcie swojej diety aktywnością fizyczną. Jeżeli jednak po treningu organizm jest zmęczony i brakuje sił do podjęcia aktywności następnego dnia, efekty będą mizerne. Trening regularny (z dniami na odpoczynek) jest bardzo istotnym kluczem do sukcesu w odchudzaniu.

Regeneracja i odzyskanie sił z pomocą kwasu powoduje, że siły do kolejnego treningu odzyskuje się szybciej, a ćwiczenia można wykonywać regularnie i bardziej intensywnie. Takie połączenie: zbilansowana dieta i trening, spowodują, że efekty da się zauważyć znacznie wcześniej.

Podsumowanie

Kwas alfa liponowy to substancja bezpieczna. Jest pochodzenia naturalnego i w początkowym okresie życia jej samodzielna produkcja wystarcza. Z wiekiem jednak produkuje się go coraz mniej, co wymusza konieczność podjęcia suplementacji. Mimo tego, że w badaniach nie zaobserwowano szczególnie poważnych skutków ubocznych, to warto mieć na uwadze, że niektórzy reagują na niego nudnościami czy świądem. Nie prowadzono badań nad wpływem tego suplementów na kobiety w ciąży i dzieci. Z tego względu te dwie grupy nie powinny decydować się na samodzielne stosowanie takiego preparatu. Osoby, które leczą się z powodu cukrzycy, powinny skonsultować z lekarzem uzupełnienie swojej diety w ALA.

Jeżeli jednak nie należysz do wymienionych wyżej grup, a chcesz usprawnić swoje odchudzanie, warto rozważyć stosowanie kwasu tiooktanowego. Szybciej zauważysz efekty, obniżysz poziom cukru we krwi, zmniejszy się Twoje łaknienie i spadnie poziom trójglicerydów. Korzyści są więc wszechstronne, z utratą masy ciała na czele.

W jakim celu stosuje się kwas alfa liponowy?

Kwas alfa liponowy warto stosować wspomagająco w leczeniu cukrzycy, choroby niedokrwiennej serca, a także nadciśnienia tętniczego. Substancja ta jest ceniona również za działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające.

Kiedy stosować kwas alfa liponowy?

Najkorzystniej jest przyjmować go rano, na około pół godziny przed posiłkiem. Pamiętaj, aby nie przekraczać maksymalnych rekomendowanych dawek, a także stosować preparat zgodnie z zaleceniami producenta.

Z czym nie laczyć kwas alfa-liponowy?

Nie ma w tym zakresie szczególnych przeciwwskazań, jeśli jednak leczysz się przewlekle, warto skonsultować włączenie suplementacji z lekarzem. Niewskazane jest też spożywanie kwasu alfa liponowego przy wysokim spożywaniu alkoholu.

Źródła:

1. Packer L, Tritschler HJ, Wessel K. Neuroprotekcja przez metaboliczny przeciwutleniacz kwas alfa-liponowy. Wolny Radic Biol Med. 1997;22:359-378
2. Snell EE, Strong FM, Peterson WH. Czynniki wzrostu dla bakterii. VI: Frakcjonowanie i właściwości czynnika pomocniczego dla bakterii kwasu mlekowego. Biochem J 1937. 31(10):1789-1799
3. Petersen Shay K, Moreau R, Smith EJ, Smith AR, Hagen TM: Alpha lipoic acid as a dietary supplement. Molecular mechanisms and therapeutic
potential. Biochim Biophys Acta. 2009; 1790(10): 1149–1160
4. Packer L, Tritschler HJ, Wessel K. Neuroprotekcja przez metaboliczny przeciwutleniacz kwas alfa-liponowy. Free Radical Biology & Medicine 1997;22:359-378,
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6723188/
K. Winiarska, Ocena użyteczności antyoksydantów w terapii cukrzycy, 6. https://www.biol.uw.edu.pl/wp-content/uploads/sites/19/2020/10/SiT_H_K_Winiarska_autoreferat.pdf, dostęp online 04.07.2022.

Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.

mgr Wojciech Zamysłowski
mgr Wojciech Zamysłowski

Technolog żywności, specjalista wdrażania suplementów diety. Na co dzień pracujący w jeden z dużych firm produkujących suplementy diety i leki OTC. Odpowiedzialny za przygotowywanie receptur, instrukcji oraz norm produkowania suplementów diety. Swoją wiedzą i doświadczeniem wspomaga wiedzą i doświadczeniem na temat surowców i ekstraktów oraz ich praktycznego zastosowania w codziennej suplementacji.

Poznaj nasze produkty

TE WPISY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Suplementy na płytki krwi – Jakie wybrać? Opinie

Suplementy na płytki krwi – jakie wybrać? Opinie Czy wiesz, że odpowiednie suplementy mogą wspierać Twój organizm i pomagać w codziennym funkcjonowaniu? Jeśli zastanawiasz się, jakie preparaty wybrać, aby poprawić zdrowie swojego układu krwionośnego, dobrze trafiłeś. W tym artykule przyjrzymy …

Suplementy na płytki krwi – Jakie wybrać? Opinie

trądzik jakie suplementy
Cynk na trądzik. Jaki cynk wybrać?

Cynk na trądzik – Jaki cynk wybrać? Cynk zaliczany jest do pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wspiera syntezę białek, pomaga zachować zdrową skórę, włosy i paznokcie. Wspomaga zachowanie zdrowych kości i funkcji rozrodczych. Choć rola cynku jest zdecydowanie szersza …

Cynk na trądzik. Jaki cynk wybrać?

naturalne afrodyzjaki na potencje
Naturalne afrodyzjaki na potencje

Naturalne afrodyzjaki na potencję Czym właściwie jest naturalny afrodyzjak? Jakie działanie wywiera na ludzki organizm i jak wpływa na doznania seksualne? Postaramy się znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytanie: czy naturalne afrodyzjaki naprawdę działają na popęd seksualny? Sprawdźmy, kiedy warto po …

Naturalne afrodyzjaki na potencje

Shopping Cart
Dołącz do listy oczekujących Poinformujemy Cię, gdy produkt znów będzie dostępny. Podaj poniżej swój adres e-mail aby otrzymać powiadomienie o dostępności produktu.
Scroll to Top