26.05.2023
Przerost prostaty – przyczyny, objawy i leczenie
Przerost gruczołu krokowego to dolegliwość powszechnie występująca u mężczyzn, szczególnie u panów w starszym wieku. Powoduje dokuczliwe objawy, np. nietrzymanie moczu lub silny ból podczas mikcji. Następstwem nieleczonego przerostu gruczołu krokowego może być rak prostaty, dlatego nie należy bagatelizować żadnych objawów!
Spis treści
Czym jest prostata?
Gruczoł krokowy bierze udział w produkcji wydzieliny, która jest jednym ze składników nasienia. Prawidłowe funkcjonowanie prostaty determinuje testosteron, czyli męski hormon płciowy. Jego poziom zmniejsza się po 50. roku życia i to wtedy najczęściej dochodzi do przerostu gruczołu krokowego (jednak problem ten może dotknąć również mężczyzn w młodszym wieku). Dodajmy, że powiększenie stercza stwierdza się aż u 80% panów w wieku 75 lat, jednak u części z nich w ogóle nie pojawiają się problemy podczas oddawania moczu.
Jaką rolę odgrywa gruczoł krokowy?
Gruczoł krokowy bierze udział w produkcji wydzieliny, która jest jednym ze składników nasienia. Prawidłowe funkcjonowanie prostaty determinuje testosteron, czyli męski hormon płciowy. Jego poziom zmniejsza się po 50. roku życia i to wtedy najczęściej dochodzi do przerostu gruczołu krokowego (jednak problem ten może dotknąć również mężczyzn w młodszym wieku). Dodajmy, że powiększenie stercza stwierdza się aż u 80% panów w wieku 75 lat, jednak u części z nich w ogóle nie pojawiają się problemy podczas oddawania moczu.
Łagodny przerost prostaty – co to jest i jakie są jego przyczyny?
Gruczoł krokowy, podobnie jak inne narządy ludzkiego organizmu, może zostać dotknięty pewnymi zaburzeniami w prawidłowym funkcjonowaniu. Jednym z powszechnych problemów jest łagodny przerost gruczołu krokowego. Wskazuje się, że jedną z przyczyn takiego stanu jest obniżenie poziomu testosteronu zazwyczaj następujące wraz z wiekiem. Specjaliści wskazują, że za przerost prostaty mogą odpowiadać również uwarunkowania genetyczne. Nie bez znaczenia pozostają nawyki żywieniowe. W badaniach potwierdzono, że przerost gruczołu krokowego jest spowodowany głównie naturalnymi procesami starzenia się organizmu. Łagodny rozrost gruczołu krokowego spowodowany jest nadmiernym rozrostem prawidłowych komórek – jednak nie zawsze tak jest. W niektórych przypadkach mogą okazać się komórkami nowotworowymi, a następstwie czego może dojść do rozwoju raka prostaty.
Jak objawia się łagodny przerost gruczołu krokowego?
Jak wspomnieliśmy, łagodny przerost stercza ma wpływ na funkcjonowanie układu moczowego i może prowadzić do nieprawidłowości. Zatem najczęstszym symptomem świadczącym o przeroście stercza jest częste oddawanie moczu. Do grupy objawów przerostu prostaty zalicza się także zaburzenia oddawania moczu, tj.:
Wymienione symptomy najczęściej pojawiają się stopniowo i nasilają z upływem czasu. Mogą one sugerować także inne choroby prostaty, tj. ostre lub przewlekłe zapalenie prostaty lub rak prostaty. Podstawą w diagnostyce jest ocena nasilenia objawów oraz wykonanie niezbędnych badań, tj. badanie ogólne moczu, oznaczenie stężenia kreatyniny i mocznika we krwi, badanie USG. Wykonuje się także ocenę poziomu we krwi swoistego antygenu sterczowego (badanie PSA).
Czy łagodny rozrost gruczołu krokowego wpływa na funkcje seksualne?
Przerost gruczołu krokowego prowadzi do trudności z oddawaniem moczu, utrudnia całkowity odpływ moczu i może powodować zatrzymanie moczu. Takie objawy powodują dyskomfort psychiczny u mężczyzn, co z kolei może stać się przyczyną powodem pogorszenia jakości życia seksualnego. Zatem choć powiększona prostata bezpośrednio nie wpływa na satysfakcję seksualną, uciążliwe dolegliwości jej towarzyszące mogą wywierać negatywny wpływ na tę strefę życia. Panowie, których ten problem dotyczy, powinni jak najszybciej udać się na konsultację specjalistyczną i wdrożyć leczenia, aby odzyskać dawny komfort.
Leczenie chorób prostaty – czy przerost prostaty może się cofnąć?
Leczenie przerostu prostaty uzależnione jest od stopnia nasilenia zaburzeń oddawania moczu i ewentualnej obecności innych objawów. Jeżeli pojawił się łagodny przerost prostaty i nieznaczne powiększenie, wystarczające może okazać się wdrożenie nowych nawyków (głównie żywieniowych). W niektórych przypadkach konieczne może okazać się wdrożenie terapii farmakologicznej. Leki zazwyczaj pozwalają na ustąpienie objawów i przywrócenie odpływu moczu, jednak proces ten może potrwać nawet kilka miesięcy. Zdarzają się również sytuacje, w których konieczne jest leczenie operacyjne, czyli zabieg prostatektomii, przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego lub przezcewkowe nacięcie stercza.
Jak uchronić się przed przerostem prostaty?
Problemy z oddawaniem moczu mogą być symptomem przerostu gruczołu krokowego, który w niektórych przypadkach może prowadzić do rozwoju raka prostaty. Z tego powodu tak ważne jest poddawanie się regularnym badaniom kontrolnym, a w razie wystąpienia trudności w oddawaniu moczu, należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Powiększona prostata powoduje uciążliwe dolegliwości i może stać się przyczyną poważniejszych problemów zdrowotnych.
Im szybciej uda się ustalić rozpoznanie, tym lepsze efekty terapeutyczne można uzyskać! Dlatego nie warto zwlekać z wizytą u lekarza, a odpowiednio wcześnie zadbać o profilaktykę, czyli zmianę nawyków żywieniowych, rezygnację z przetworzonej żywności bogatej w tłuszcze nasycone. Warto spożywać produkty o wysokiej zawartości witamin i składników mineralnych lub wdrożyć suplementację. Można sięgnąć również po roślinne składniki, wspierające utrzymanie zdrowej prostaty. Korzystne działanie wykazuje m.in. palma sabalowa i korzeń pokrzywy zwyczajnej. Zalecamy także wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej i dbałość o jakość snu oraz odpoczynek.
Żródła:
- Nawrot J. Surowce roślinne stosowane w łagodnym przeroście gruczołu krokowego. Herba Polonica, Vol. 55 No 4 2009. Dostęp: https://www.researchgate.net/profile/Joanna-Nawrot/publication/267200723_Surowce_roslinne_stosowane_w_lagodnym_przeroscie_gruczolu_krokowego/links/5497eaf30cf29b9448263bca/Surowce-roslinne-stosowane-w-lagodnym-przeroscie-gruczolu-krokowego.pdf
- Koton-Czarnecka M. Łagodny przerost prostaty ogranicza aktywność seksualną. Kurier Medyczny. 2021;(3).
Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.