19.02.2024
Suplementy na cholesterol - Jakie wybrać? Opinie
Cholesterol jest niezbędny do budowy błon komórkowych, syntezy witaminy D i produkcji hormonów. Mimo że pełni ważną rolę w organizmie, problemem staje się nadmiar jego “złej” frakcji LDL. Wówczas pojawia się konieczność wdrożenia pewnych zmian.
Nie zawsze trzeba robić to za pomocą leków. Istnieją sprawdzone, skuteczne metody, które łatwo wdrożymy w swoje życie. Wśród nich znajduje się m.in. zmiana diety oraz suplementy na cholesterol. Jakie produkty przynoszą najlepsze rezultaty?
Spis treści
Suplementy na cholesterol. Jakie składniki będą skuteczne?
W organizmie występują dwa główne rodzaje cholesterolu:
Każdy z powyższych typów jest potrzebny. Jednak problem pojawia się wtedy, gdy poziom LDL staje się zbyt wysoki. Wówczas następują procesy utleniania, które przekształcają LDL w formę utlenioną. A to może sprzyjać m.in. rozwojowi miażdżycy oraz innych chorób sercowo-naczyniowych.
Co gorsza, podwyższony cholesterol często nie daje żadnych objawów. U wielu osób jedynym sposobem, aby sprawdzić jego faktyczne stężenie, jest badanie krwi i wykonanie lipidogramu. Dopiero w sytuacji, w której poziom tego składnika jest bardzo wysoki, pojawiają się objawy miażdżycy. Tutaj jednak symptomy również różnią się w zależności od tego, gdzie doszło do nagromadzenia tłuszczów. Wówczas dolegliwości mogą mieć postać niedokrwienia kończyn dolnych, ogólnego osłabienia, bólów stawów i bóg, czy problemów z pamięcią i koncentracją.
W celu zminimalizowania ryzyka choroby, trzeba regularnie się badać i dążyć do utrzymania równowagi między LDL a HDL. Jedną z metod walki z tym problemem są oczywiście suplementy na cholesterol. Jakie preparaty są szczególnie skuteczne?
Popularne kategorie suplementów
Skład ma znaczenie
Jeśli chcemy zadbać o swój układ krążenia wielopoziomowo, poza wdrożeniem zdrowej diety i stylu życia, sięgnijmy po suplementy na cholesterol. Opinie specjalistów na temat takich preparatów są różne, gdyż wiele zależy od ich składu.
Udowodnione działanie ma m.in. fermentowany czerwony ryż. Zawiera on monakolinę K, która może pomóc w blokowaniu syntezy cholesterolu w organizmie. Monakolina K to związek zbliżony swoją strukturą do statyn - leków stosowanych w terapii hipercholesterolemii. Badania wykazały, że u pacjentów z chorobą wieńcową stosowanie wyciągu z fermentowanego ryżu zmniejsza częstość występowania ponownych incydentów o 45%.
Innym zaskakującym składnikiem suplementów na cholesterol jest czosnek. Według analizy 33 badań regularne spożywanie czosnku zmniejszyło stężenie cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL i triglicerydów we krwi. Czosnek to istotna, a przy tym prosta metoda prewencji i wspomagania leczenia zaburzeń lipidowych.
Suplementy na cholesterol - opinie specjalistów
Czerwony ryż i czosnek to dwa składniki, które powinniśmy znaleźć w dobrym suplemencie na cholesterol. Jakie inne substancje wykazują podobny potencjał? Zgodnie z aktualną wiedzą naukową, są to na przykład:
Wyjątkowe działanie kwasu alfa-liponowego
W walce ze zbyt wysokim cholesterolem może pomóc również kwas alfa-liponowy, znany jako kwas liponowy. To częsty składnik suplementów diety, który wykazuje bardzo szeroki wpływ na zdrowie. Przede wszystkim pomaga obniżyć poziom cukru we krwi i może być pomocny w zapobieganiu powikłaniom cukrzycy. Ponadto ułatwia panowanie nad apetytem, więc niektórzy stosują go w celu utraty wagi.
Oprócz tego kwas alfa-liponowy to skuteczny suplement na cholesterol. Jakie właściwości wykazuje w tym zakresie? Przede wszystkim reguluje poziom cholesterolu we krwi, dba o prawidłowy metabolizm węglowodanów, zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy, a także obniża ciśnienie krwi i rozluźnia ściany naczyń krwionośnych.
Podsumowując, kwas alfa-liponowy poprawia profil lipidowy krwi. Stosowany w formie suplementu diety, wpływa na gospodarkę lipidową całego ustroju. Może znacząco obniżać stężenie triglicerydów we krwi, a także zmniejszać stężenie cholesterolu całkowitego i “złej” frakcji LDL.
Wnioski: jakie suplementy na cholesterol są warte uwagi?
Na co zwrócić uwagę, wybierając suplement na cholesterol? Opinie ekspertów, potwierdzone działanie, stężenie przebadanych substancji aktywnych - to trzy główne czynniki, które mają znaczenie przy zakupie preparatu.
Tym bardziej, że wybór jest naprawdę duży. Istnieje wiele naturalnych składników, które wykazują bezpośredni wpływ na profil lipidowy krwi. Dlatego w sytuacjach, w których zauważymy u siebie nadmiar “złego cholesterolu”, warto działać profilaktycznie i nie bagatelizować problemu.
Jednocześnie trzeba pamiętać, że każdy powinien badać stężenie cholesterolu całkowitego przynajmniej raz na 4-6 lat. Z kolei po 50. roku życia takie badanie należy wykonywać raz w roku. To bardzo ważne, gdyż nadmiar tej substancji we krwi może prowadzić do miażdżycy, a następnie do zawału serca, choroby wieńcowej, udaru mózgu, choroby nerek i niedokrwienia kończyn. Dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć:
Źródła:
- https://diabetyk.org.pl/czosnek-a-zaburzenia-lipidowe-cukrzyca-i-nadcisnienie-tetnicze/
- A. Konieczna, Wysoki cholesterol - objawy i przyczyny: https://upacjenta.pl/poradnik/wysoki-i-podwyzszony-cholesterol-objawy
- D. Wnęk, Monakolina i czerwony sfermentowany ryż – czy są skuteczne w zmniejszaniu stężenia cholesterolu?: https://www.mp.pl/pacjent/dieta/lista/158773,monakolina-i-czerwony-sfermentowany-ryz-czy-sa-skuteczne-w-zmniejszaniu-stezenia-cholesterolu
- P. Glibowski i in., Żywieniowe i nieżywieniowe czynniki wpływające na metabolizm cholesterolu, ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2021, 28, 4 (129), 5 – 23, DOI: 10.15193/zntj/2021/129/397
- Burdzenia O., Karczoch roślina lecznicza i przysmak, Lek w Polsce 2014, 24 (1)
- Zaulet M., Kevorkian S.E.M., Dinescu S., Cotoraci C., Suciu M., Herman H., Buburuzan L., Badulescu L., Ardelean A., Hermenean A., Protective effects of silymarin against bisphenol A-induced hepatotoxicity in mouse liver. Exp Ther Med [Internet]. 2017;13(3):821-8.
Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.