
02.03.2025
Suplementy na prostatę - Jakie wybrać? Opinie
Prostata to narząd, który znajduje się tuż pod pęcherzem moczowym. Wchodzi w skład męskiego układu płciowego, a kształtem przypomina spłaszczony stożek. Ze względu na swoją budowę, prostata może powodować dolegliwości zwłaszcza w starszym wieku. Przez miąższ gruczołu krokowego przebiega bowiem fragment męskiej cewki moczowej. Dlatego, gdy dochodzi do jego rozrostu, u mężczyzny pojawia się trudność w oddawaniu moczu.
Najczęstszą formą choroby prostaty jest jej łagodny rozrost. Główne objawy takiego stanu to częstsze niż zwykle oddawanie moczu, gwałtowne uczucie parcia na pęcherz, a także ból podczas mikcji. Czy można złagodzić problemy z prostatą za pomocą suplementacji?
Spis treści
Skąd się biorą objawy przerostu prostaty?
Ważny narząd w męskim układzie rozrodczym, jakim jest prostata, znajduje się tuż pod pęcherzem moczowym. Jego rozmiary mogą się różnić, choć w większości przypadków ma wielkość orzecha. Podstawowe funkcje prostaty w organizmie to produkcja płynu, który jest składnikiem nasienia i pomaga w transportowaniu spermy podczas ejakulacji.
Problemy z przerostem prostaty to domena dojrzałych mężczyzn. Z wiekiem, około 45. roku życia, zachodzą pewne zmiany, a wśród nich zmniejszenie produkcji testosteronu i zmiana jego struktury w dihydrotestosteron. Te dwa procesy odpowiadają za przerost gruczołu krokowego. Dużą rolę odgrywają też uwarunkowania genetyczne oraz inne czynniki, np. styl życia.
Profilaktyka prostaty - czy ma sens?
Tak, troska o kondycję tego narządu daje świetne rezultaty. Szczególnie ważne są takie elementy jak regularna aktywność fizyczna, okresowe badania (pierwsze po osiągnięciu 40. roku życia, a po 50. roku życia raz na rok), a także zrównoważona dieta. Dowiedziono, że do przerostu prostaty przyczyniają się: dieta bogata w tłuszcze i cholesterol, nadwaga w młodym wieku, niezdrowy tryb życia, a także stosowanie używek.
Niestety w dzisiejszych czasach trudno jest zadbać o codzienne, pełnowartościowe posiłki. Mimo to warto włączyć do menu zdrową żywność bogatą w antyoksydanty i witaminy. Szczególnie zalecane są owoce, warzywa, nasiona, orzechy, oraz ryby, w których znajdują się zdrowe tłuszcze. Istotne będzie też unikanie palenia papierosów czy nadmiernego spożywania alkoholu, które wywierają negatywny wpływ na prostatę.

Jak zadbać o prostatę na co dzień? Suplementy diety
Oprócz zmiany stylu życia, wsparciem w walce o zdrowie mogą być suplementy diety. Do preparatów wspomagających funkcjonowanie prostaty i układu moczowego należą m.in. kompleksy ekstraktów roślinnych z: ekstraktu z ziela pokrzywy zwyczajnej, palmy sabałowej, ziela wierzbownicy, czy ziela jeżówki. Najlepiej, aby w wybranym preparacie znalazły się substancje wspomagające wydalanie wody z organizmu takie jak buzdyganek naziemny czy wspomniana już pokrzywa, oraz wspomagające utrzymanie prawidłowego poziomu testosteronu we krwi, np. cynk.
Znanym składnikiem na łagodny przerost gruczołu krokowego jest wyciąg z palmy sabałowej (określanej też jako palma karłowata). W jej składzie znajdują się różnorodne substancje bioaktywne takie jak kwasy tłuszczowe, fitosterole (które mogą obniżać poziom cholesterolu LDL w organizmie), czy flawonoidy (przeciwutleniacze). Palma sabałowa to substancja pochodzenia roślinnego, która wywiera efekt antyandrogenowy. Według badań, może więc wspierać organizm w zmniejszeniu objawów przerostu prostaty poprzez hamowanie konwersji testosteronu do dihydrotestosteronu. Poza tym wyciąg z tej rośliny działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.
W suplementach diety na prostatę znajdziemy też olej z pestek dyni. Wspiera on prawidłowe działanie zarówno gruczołu krokowego, jak i pęcherza moczowego. Olej z dyni stosuje się więc w profilaktyce przerostu prostaty, a także w formie leczenia wspomagającego, kiedy już doszło do rozrostu.
Kolejną ciekawą substancją ziele wierzbownicy o dobroczynnych właściwościach na funkcjonowanie gruczołu krokowego. Podobnie jak olej z dyni, można stosować ją zarówno w profilaktyce, jak i w przypadku powiększenia tego narządu.
Główne objawy problemów z prostatą
Przy przeroście prostaty u większości mężczyzn występują takie objawy, jak:
U wielu osób łagodny przerost prostaty w niewielkim stopniu wpływa na codzienne funkcjonowanie. W przypadku innych oddziałuje na wiele aspektów, znacząco pogarszając jakość życia. Trzeba przy tym pamiętać, że schorzenia gruczołu krokowego mają charakter rozwojowy. Postępują z czasem, dlatego tak ważne jest, aby zadbać o swoje zdrowie jak najwcześniej.
Kompleks przerost prostaty
1 – Wspomaga zdrowie prostaty
2 – Wspomaga zdrowie dróg moczowych
3 – Wspomaga wydalanie wody przez nerki
60 kapsułek
Termin ważności suplementu: 01.2026

Kompleks przerost prostaty
89,00 zł
Źródła:
- AUA guideline on the management of benign prostatic hyperplasia: diagnosis and treatment recommendations. Reviews in Urology 2004, 6(9): 46-52
- Wilt, T. J., Mac Donald, R., Ishani, A., & Rutks, I. (2000). β-Sitosterols for benign prostatic hyperplasia. Cochrane Database of Systematic Reviews, (2), CD001043.
- Ishani, A., MacDonald, R., Nelson, D., Rutks, I., & Wilt, T. J. (2000). Pygeum africanum for the treatment of patients with benign prostatic hyperplasia: a systematic review and quantitative meta-analysis. American Journal of Medicine, 109(8), 654-664.
- A.Gryszczyńska, B.Opala, Palma sabalowa (Sabal palmetto Lodd., Saw palmetto) w łagodnym rozroście gruczołu krokowego, Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu Zakład Badania Jakości Produktów Leczniczych i Suplementów Diety.
- AUA guideline on the management of benign prostatic hyperplasia: diagnosis and treatment recommendations. Reviews in Urology 2004, 6(9): 46-52
Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.