Projekt bez nazwy 4

Suplementy na wątrobę - Jakie wybrać? Opinie

Wątroba jest niezwykle ważnym narządem, który odpowiada za procesy filtracji, detoksykacji i metabolizmu. Dodatkowo działa jako “magazyn” niektórych substancji. Gdy jej praca jest zaburzona i pojawia się ryzyko niewydolności wątroby, trzeba działać jak najszybciej. Choć w większości sytuacji wątroba regeneruje się samoistnie, czasem potrzebuje naszego wsparcia. Podstawą będzie zmiana stylu życia i diety. Czy w takim razie suplementy na wątrobę mają sens? Jakie preparaty wybrać, aby przyspieszyć jej regenerację?

Wątroba znajduje się po prawej stronie tułowia pod żebrami. Jest gruczołem złożonym z dwóch płatów. Jej jeszcze mniejszymi składowymi są hepatocyty, czyli komórki wątroby odpowiedzialne za realizację licznych zadań w organizmie. 

Najważniejszą funkcją tego narządu jest neutralizacja toksyn. Wątroba usuwa szkodliwe produkty przemiany materii. Jednocześnie produkuje żółć, która jest elementem koniecznym do trawienia tłuszczy, produkcji czynników krzepnięcia krwi oraz wielu innych, rozmaitych czynności. 

Czy wątroba boli? Fakty i mity

Mnóstwo osób uważa, że wątroba nie boli. I faktycznie, organ ten nie ma żadnych nerwów czuciowych. Mimo to może dawać objawy bólu, gdyż w sytuacjach niekorzystnych ulega powiększeniu i uciska okalające go tkanki, w tym torebkę wątrobową (otrzewną). Natomiast te tkanki są już unerwione i mogą boleć. 

Sam ból wątroby ma charakter uciskowy, czasem kłujący. Często towarzyszy mu uczucie obrzmienia tkanek wewnątrz brzucha. Może występować stale, ale też pojawiać się dopiero w wyniku różnych czynników, np. wypicia alkoholu, zjedzenia ciężkostrawnego posiłku, wzięcia leków. 

Poza dolegliwościami bólowymi, problemy z wątrobą rozpoznamy m.in. po:

  • obrzękach - głównie twarzy i kończyn,
  • pogorszeniu samopoczucia, braku energii,
  • przebarwieniach skórnych (zażółcenie oczy i tkanek skóry),
  • nadwrażliwości na swędzenie skóry,
  • zmiany barwy moczu na ciemniejszą.
Projekt bez nazwy 5

Jak wybrać suplement na wątrobę? Najlepsze składniki

Jeśli objawy problemów z tym narządem są wyjątkowo uciążliwe, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Natomiast w celu wspomagania regeneracji wątroby domowymi sposobami, możemy sięgnąć po preparaty oparte na ziołach. 

Doskonałym przykładem jest ostropest plamisty. To sprawdzony, naturalny suplement diety na wątrobę, który wspomaga ochronę jej komórek dzięki zawartej w nim sylimarynie. Ostropest plamisty przyczynia się do prawidłowej produkcji żółci i wspiera funkcje oczyszczające tego organy. Ponadto wspomaga zdrowie serca, przyczynia się do ochrony tkanek przed uszkodzeniami i stresem oksydacyjnym.

  • Sylimaryna zawarta w ostropeście działa żółciotwórczo, antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie i odtruwająco.

Innym proponowanym suplementem jest kwas alfa-liponowy. Pomaga regulować pracę wątroby, dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego, dzięki czemu organ ten skuteczniej pełni swoją funkcję detoksykacyjną. 

Dość nieoczywistym wyborem będą też preparaty z czosnkiem czy imbirem. Oba te składniki wykazują bowiem pozytywny wpływ na proces usuwania toksyn z organizmu. Niemałą popularnością cieszą się również produkty z kurkumą. Ta popularna przyprawa może obniżać zawartość tłuszczu w wątrobie. Ponadto wyróżnia się silnym działaniem przeciwzapalnym i przeciwutleniającym. 

Regeneracja wątroby: suplementy, dieta i zmiana stylu życia

Nie jest tajemnicą, że dla zachowania zdrowej wątroby należy jeść zdrowo i unikać używek. Do głównych przyczyn niewydolności tego organu należą bowiem:

  • siedzący tryb życia
  • zbyt duża konsumpcja kalorii
  • kiepska dieta

Przy problemach z wątrobą szczególnie zalecana jest dieta śródziemnomorska, która charakteryzuje się wysokim spożyciem oliwy z oliwek, owoców, warzyw, ryb i orzechów. Ogranicza natomiast czerwone i przetworzone mięso oraz cukier. Równie istotna, co sposób odżywiania, jest aktywność fizyczna. Nawet osoby szczupłe powinny zwrócić uwagę na ten aspekt. Według naukowców z Westmead Institute for Medical Research, nawet jeśli metabolizm niektórych ludzi chroni ich przed otyłością, to nie chroni przed odkładaniem się tłuszczu w wątrobie

Dużą rolę w pracy wątroby odgrywa też ilość spożywanego alkoholu. Specjaliści zalecają mężczyznom spożywanie nie więcej niż dwa standardowe drinki dziennie, a kobietom nie więcej niż jeden. Jednocześnie okazuje się, że alkoholowe zapalenie wątroby może rozwinąć się nawet u osób pijących z umiarem (!). 

Na wątrobę wpływają też różne zakażenia, m.in. infekcje wirusowe i pasożytnicze. Z tego względu należy zwracać szczególną uwagę na higienę przy wyborze kosmetyczki czy tatuażysty. Na koniec warto wspomnieć o lekach i substancjach chemicznych. Wątroba może ucierpieć bowiem nie tylko przez środki na receptę, ale też te ogólnodostępne (np. paracetamol). 

Naturalne wsparcie wątroby

Podsumowując, najważniejszą metodą na skuteczną regenerację wątroby jest zmiana stylu życia. Należy przyjrzeć się kaloryczności swojej diety, unikać produktów przetworzonych, czerwonego mięsa i nasyconych kwasów tłuszczowych. Podstawę codziennego menu powinny stanowić warzywa, chude mięso i nabiał, a także pełnoziarniste produkty zbożowe. Pożądane efekty daje również znaczne ograniczenie spożycia alkoholu. 

Oprócz tego powinniśmy dbać o codzienną dawkę aktywności fizycznej - głównie ćwiczeń aerobowych. Najlepsze rezultaty dadzą spacery, jazda na rowerze lub pływanie. Regularny ruch wspomoże spadek masy ciała i zmniejszy ilość tłuszczów w wątrobie. 

Jeśli chodzi o suplementy na wątrobę, należy zachować czujność przy ich wyborze. Wsparcie w regeneracji mogą stanowić zioła i substancje naturalnie poprawiające metabolizm, takie jak: kurkuma, żeń-szeń, ostropest plamisty zawierający sylimarynę, karczoch zwyczajny, mniszek lekarski, lukrecja, czosnek, imbir, mniszek lekarski, pokrzywa, dziurawiec, babka płesznik, czy kwas alfa-liponowy. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na jakość preparatu i zawartość składników aktywnych. 

Źródła:

    1. Hepatologia. Rocznik Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego pod redakcją prof. dr. hab. n. med. Andrzeja Habiora 2016, Vol. 16.
    2. Elsevier Urban & Partner. Patofizjologia. Choroby wątroby i dróg żółciowych. Wydawnictwo Wrocław 2010, wyd.1.
    3. M. Matacz, Nie tylko unikanie alkoholu. Dowiedz się, jak dbać o wątrobę: https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/nie-tylko-unikanie-alkoholu-dowiedz-sie-jak-dbac-o-watrobe 
    4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6073929/
    5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27616896/ 

Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.

Katarzyna Olszańska
Katarzyna Olszańska

Dyplomowany dietetyk, od lat związana z rynkiem suplementów diety w Polsce. Wspomaga w tworzeniu i opracowywaniu planów dietetycznych oraz właściwej suplementacji. Prywatnie mama dwójki dzieci, miłośnik pływania i jazdy na rowerze.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jeszcze nie ma głosów, twój może być pierwszy!

Poznaj nasze produkty

TE WPISY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

ashwaganda vitama nature
Ashwagandha – Korzyści z jej stosowania

Ashwagandha – korzyści z jej stosowania Ashwagandha, a dokładnie Withania somnifera L. to roślina o cennych właściwościach. Jej dobroczynne działanie jest znane jest już od czasów starożytnych w medycynie ajurwedyjskiej. Jak dokładnie działa żeń-szeń indyjski i kiedy warto sięgnąć po …

Ashwagandha – Korzyści z jej stosowania

ashwaganda na trudne czasy
Ashwagandha – naturalny sposób na stres

Ashwagandha – naturalny sposób na stres Szybkie tempo życia, napięcia i nerwy, a do tego cała masa obowiązków powodują, że organizm przestaje radzić sobie z obciążeniem, a stres zaczyna odciskać na nim swoje piętno. Spada odporność, a to otwiera drzwi …

Ashwagandha – naturalny sposób na stres

Projekt bez tytulu84
Ashwagandha – indyjski żeń-szeń, który poprawi samopoczucie

Ashwagandha – indyjski żeń-szeń, który poprawi samopoczucie Ashwagandha jest indyjskim ziołem, które znane jest już od lat. W tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej stosowana była już od bardzo dawna. Jej zdrowotne i dobroczynne właściwości doceniane są obecnie również przez nowoczesną medycynę zachodnią. …

Ashwagandha – indyjski żeń-szeń, który poprawi samopoczucie

Shopping Cart
Dołącz do listy oczekujących Poinformujemy Cię, gdy produkt znów będzie dostępny. Podaj poniżej swój adres e-mail aby otrzymać powiadomienie o dostępności produktu.
Scroll to Top