17.06.2024
Suplementy z kwasem hialuronowym - Jakie wybrać? Opinie
Kojarzony głównie z medycyną estetyczną, kwas hialuronowy (HA- Hyaluronic Acid) ma znacznie szersze zastosowanie w medycynie. Stosowany w formie kremów do twarzy, wypełniaczy, kropli do oczu, a także suplementów diety, służy przede wszystkim nawilżeniu i regeneracji skóry.
Wiele osób decyduje się więc na suplementację kwasu hialuronowego. Ich celem jest utrzymanie lub poprawa jędrności i elastyczności cery. Ponadto, preparaty z tym składnikiem stanowią uzupełnienie terapii na choroby zwyrodnieniowe stawów. Jak wybrać odpowiedni suplement z kwasem hialuronowym? W jakich sytuacjach warto po niego sięgnąć? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Spis treści
Poznaj właściwości kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy (w skrócie HA) to makrocząsteczka, która od lat cieszy się ogromną popularnością. Naturalnie występuje w ustroju człowieka oraz innych organizmach zwierzęcych. Należy do grupy związków o nazwie glikozaminoglikany. Jako naturalny biopolimer, ma taką samą budowę zarówno u ludzi, jak i innych kręgowców czy bakterii.
Skąd wzięła się jego ogromna popularność? Z wyjątkowych właściwości. Kwas hialuronowy pochodzenia ksenogenicznego jest powszechnie stosowany w medycynie i kosmetologii. Jego największe ilości (ponad 50%) są zlokalizowane w skórze. Inne miejsca występowania HA to maź stawowa, układ limfatyczny, mięśnie, serce, chrząstka, ciałko szkliste oka, czy surowica krwi.
Jak działa kwas hialuronowy na organizm?
Oto najważniejsze właściwości tego składnika w organizmie:
Polecane suplementy z kwasem hialuronowym
Ze względu na ogrom cennych właściwości, wiele osób sięga po suplementy z kwasem hialuronowym. Najlepsze opinie zdobywają preparaty w łatwo przyswajalnej formie kapsułek lub tabletek. Szczególnie polecane są produkty z czystym składem, bez zbędnych dodatków i wypełniaczy, a także z wysokim stężeniem składników aktywnych.
Właściwości suplementu z kwasem hialuronowym poprawiają niektóre substancje, np. ekstrakt z owocu awokado, kwas bosweliowy. W zależności od dawki, preparaty z HA stosuje się 1-2 razy dziennie przed lub w trakcie posiłku. Wewnętrzne stosowanie tego związku zaleca się nie tylko w ochronie przeciwstarzeniowej i celach urodowych, ale też przy dolegliwościach ze strony stawów (np. artretyzmie).
Co istotne, nie ma wytycznych dotyczących doustnego stosowania HA. Czasem rekomendowana jest dawka 200 mg, innym razem 400 mg lub większa. W przypadku preparatów Vitamanature dawka standaryzowana wynosi 400 mg, aby uzyskać korzystne działanie na organizm.
Przy wyborze preparatu z kwasem hialuronowym, warto kierować się opiniami użytkowników. Oprócz tego znaczenie ma skład bez wypełniaczy, oraz wysoka, jasno wskazana zawartość substancji czynnych. Zanim zaczniemy przyjmować dany suplement, należy upewnić się, że został on dokładnie przebadany i sprawdzony pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności. Jeśli natomiast chcemy łączyć Hyaluronic Acid z innymi lekami, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Kiedy sięgnąć po suplement z kwasem hialuronowym?
Główne powody suplementacji kwasu hialuronowego to:
Warto wiedzieć, że ilość kwasu hialuronowego w organizmie zmniejsza się wraz z wiekiem. Proces ten postępuje już od 25. roku życia. Szacuje się, że między 25. a 50. rokiem życia ilość HA w skórze spada aż o 50%. Natomiast po ukończeniu 80. lat, znika zupełnie.
Sprawia to, że HA jest ogromnie pożądanym składnikiem w kosmetyce i medycynie. Stosuje się go w celu nawilżania, ochrony, a także profilaktyki przeciwstarzeniowej.
U większości osób suplementacja kwasu hialuronowego drogą doustną ma za zadanie nawilżyć i ujędrnić skórę. Wynika to z wyjątkowych zdolności HA do wiązania i zatrzymywania wody. Dzięki temu dostarcza on skórze dodatkową porcję wilgoci. W rezultacie staje się ona bardziej jędrna i sprężysta. Oprócz tego zawartość tego składnika w organizmie sprawia, że skóra zyskuje stabilne podłoże, na którym zawieszone są włókna kolagenu i elastyny.
Druga kwestia to stosowanie HA w celach ochronnych. Odpowiednie stężenie tego kwasu w skórze może niwelować oznaki starzenia, czyli zmarszczki i zmianę konturu twarzy. Jednak stosując HA w formie suplementu diety, warto unikać ekspozycji na promieniowanie UV. Nadmierna ekspozycja na słońce zmniejsza bowiem poziom kwasu w organizmie.
Podsumowując, sięgnij po suplement z kwasem hialuronowym, jeśli Twoim celem jest:
Źródła:
- A. Olejnik, J. Gościańska, I. Nowak, Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, Poznań, Chemik 2012, 66, 2, 129-135.
- D. Czajkowska, M. Milner-Krawczyk, M. Kazanecka, Kwas hialuronowy – charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie, „Biotechnology and Food Science”, nr 75 (2) 2011.
- Graça Mariana F.P. i wsp., Hyaluronic acid—Based wound dressings: A review, Carbohydrate polymers, 241 (2020): 116364, doi: 10.1016/j.carbpol.2020.116364.
- Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Rola i znaczenie kwasu hialuronowego w procesach starzenia się skóry, Szczecin 2021.
Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.