Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Projekt bez nazwy 6

Suplementy z potasem - Jakie wybrać? Opinie

Potas to składnik niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Umożliwia on utrzymanie równowagi płynów oraz generowanie impulsów elektrycznych w komórkach ciała. Przy niedoborach potasu osłabia się praca mięśni, pojawia się nerwowość, problemy z koncentracją, skurcze podczas wysiłku, obrzęki rąk i nóg. Z czasem może pojawić się również niewydolność nerek czy zaburzenia pracy serca. 

Na niedobory potasu najbardziej narażone są osoby stosujące leki nasercowe, moczopędne, przeczyszczające, preparaty na nadciśnienie, a także narażone na częste biegunki i wymioty. Do wypłukania tego składnika często wystarczy nawet kilkudniowa jelitówka czy intensywne treningi bez uzupełniania elektrolitów. Czym kierować się przy wyborze suplementu z potasem?

Aktualna norma potasu dla osób dorosłych w Polsce, bez względu na płeć i wiek, wynosi 3500 mg na dobę. Jest to składnik bardzo dobrze przyswajalny. U większości ludzi z prawidłowo funkcjonującymi nerkami jego nadmiar zostaje wydalony wraz moczem. 

Największą skutecznością i niską ceną wyróżnia się chlorek potasu. Ma jednak lekko słonawy smak, co może być problemem dla niektórych osób. Pozostałe, często wybierane źródła potasu to glukonian, cytrynian, asparaginian, czy diwęglan potasu. Wybór odpowiedniej formy zależy od konkretnych potrzeb, np. chlorek potasu jest zalecany w zasadowicy, z kolei cytrynian w kwasicy i kamicy nerkowej. 

Szukając dobrego suplementu, warto zwrócić uwagę na preparaty o przedłużonym uwalnianiu. Niestety chlorek potasu może działać podrażniająco na przewód pokarmowy, powodując nadżerki czy owrzodzenia jelit. Dlatego dla zwiększonego bezpieczeństwa zalecane są tabletki o przedłużonym działaniu, z których substancja czynna jest uwalniana powoli, etapowo, wraz z przesuwaniem się w układzie pokarmowym. 

Dzięki temu można uniknąć zbyt dużych stężeń chlorku potasu w jednym miejscu. Co więcej, tabletki z potasem dobrze jest przyjmować w trakcie lub tuż po posiłku w pozycji stojącej lub siedzącej. Należy popijać je dużą ilością wody. Wszystko to pozwoli na jego lepsze wchłanianie.

Jeśli mamy wątpliwości, który suplement z potasem wybrać, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Zwłaszcza gdy stale przyjmujemy leki, gdyż nie powinniśmy łączyć tego elektrolitu z niektórymi preparatami. 

Suplementy z potasem: opinie

Podsumowując, najlepszą opinią cieszą się suplementy z potasem o przedłużonym działaniu. Jednocześnie warto szukać produktów bez zbędnych dodatków, w bezpiecznym opakowaniu i dobrej cenie. 

Ponadto potas można łączyć z magnezem, gdyż wspomaga on wykorzystanie tego składnika w komórkach. Podczas suplementacji dobrze jest też ograniczyć sód w diecie, gdyż powoduje on nadmierne wydalanie potasu.

Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Projekt bez nazwy 5 1

Kiedy dieta nie wystarczy?

U zdrowych osób potas jest dostarczany wraz z dietą. Sprawę ułatwia fakt, że znajdziemy go w niemal każdym produkcie spożywczym. Według zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia jest obecny w orzechach włoskich, kaszy gryczanej, białej fasoli, ziemniakach, pomidorach i ich przetworach, zielonych warzywach, suszonych owocach, większości świeżych owoców (głównie kiwi, bananach, pomarańczach), mięsie i czekoladzie. Jak nietrudno się domyślić, podstawowym źródłem potasu dla większości Polaków są ziemniaki.

Mimo to niektóre osoby mogą być narażone na zwiększoną utratę tego pierwiastka. Są to m.in. osoby cierpiące na choroby takie jak cukrzyca czy choroby nerek (zwłaszcza kamienie nerkowe), sportowcy, którzy nie uzupełniają elektrolitów, pacjenci zażywający niektóre leki, oraz osoby cierpiące na przewlekłe lub ostre biegunki czy wymioty. Do niedoborów prowadzi też nadużywanie środków moczopędnych i przeczyszczających.

Popularne kategorie suplementów

Działanie i rola potasu w organizmie

Potas jest jednym z elektrolitów, czyli pierwiastków wspierających przewodnictwo nerwowe. Reguluje poziom pH komórek i wpływa na funkcjonowanie mózgu i całego układu nerwowego. Jest istotny dla regulacji skurczu mięśni, w tym serca. Ponadto odpowiada za ciśnienie osmotyczne i równowagę wodną organizmu, zwiększa przepuszczalność błon komórkowych, oraz obniża ciśnienie krwi. Uczestniczy również w metabolizmie węglowodanów.

Objawy niedoboru potasu

Do podstawowych objawów niedoboru potasu (hipokaliemii) należą:

  • osłabienie siły mięśni,
  • parestezje (mrowienie, drętwienie)
  • nadciśnienie,
  • senność, apatia,
  • nerwowość,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • bolesne skurcze łydek i ud,
  • drżenie mięśni,
  • zaburzenia funkcji nerek,
  • zaburzenia koncentracji

Co ciekawe, wszystkie te objawy ustępują niemal od razu po wyrównaniu stężenia potasu we krwi.

Działanie i rola potasu w organizmie

Utratę potasu z organizmu wzmaga nadmierne pocenie się, intensywna aktywność fizyczna i wysokie temperatury. Jego zwiększone wydalanie powoduje też korzystanie z sauny. W skrócie: wszystko, co skutkuje zwiększoną potliwością. Podobnie działają leki moczopędne, które zwiększają wydalanie potasu wraz z moczem. Niedobór tego pierwiastka może być też wynikiem długotrwałej biegunki czy wymiotów, które zaburzają równowagę płynów i elektrolitów w organizmie.

Kolejne czynniki predysponujące do braków potasu to niektóre choroby (np. zaburzenia układu pokarmowego, choroby nerek, cukrzyca, choroby układu sercowo-naczyniowego) osłabiające zdolność organizmu do zatrzymywania potasu, a także nadmierne spożycie alkoholu, który zaburza równowagę elektrolitową i zwiększa wydalanie tego składnika wraz z moczem. 

Podsumowując, niedobory potasu mogą powodować rozmaite czynniki, w tym ostre i przewlekłe biegunki, przebywanie w gorącym klimacie, duży wysiłek fizyczny, dieta o wysokiej zawartości sodu, nadużywanie środków przeczyszczających, a nawet spożywanie zbyt dużej ilości kawy. 

Źródła:

    1. J. Mączyńska, Potas i magnez - sztuka suplementacji, Medycyna po Dyplomie 2018: https://podyplomie.pl/medycyna/31628,potas-i-magnez-sztuka-suplementacji 
    2. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/73851,potas
    3. Jo Ringer and Yvette Bartlett, “The significance of potassium”, Pharmacol. J., vol. 278, 2007.
    4. https://ncez.pzh.gov.pl/
    5. Kunachowicz H. i wsp.: Tabele składu i wartości odżywczej żywności. Wyd. Lek. PZWL, Warszawa 2005.

Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.

Katarzyna Olszańska
Katarzyna Olszańska

Dyplomowany dietetyk, od lat związana z rynkiem suplementów diety w Polsce. Wspomaga w tworzeniu i opracowywaniu planów dietetycznych oraz właściwej suplementacji. Prywatnie mama dwójki dzieci, miłośnik pływania i jazdy na rowerze.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jeszcze nie ma głosów, twój może być pierwszy!

Poznaj nasze produkty

TE WPISY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

ashwaganda vitama nature
Ashwagandha – Korzyści z jej stosowania

Ashwagandha – korzyści z jej stosowania Ashwagandha, a dokładnie Withania somnifera L. to roślina o cennych właściwościach. Jej dobroczynne działanie jest znane jest już od czasów starożytnych w medycynie ajurwedyjskiej. Jak dokładnie działa żeń-szeń indyjski i kiedy warto sięgnąć po …

Ashwagandha – Korzyści z jej stosowania

thumbnail1
Co to jest Ashwagandha i jak działa?

Co to jest Ashwagandha i jak działa ? Ashwagandha jest to krzew, którego właściwości zdrowotne zostały już dawno dokładnie poznane. Mimo tego nadal są dokładnie badane. Krzew ma bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystywać można zarówno liście, korzenie, jak i owoce tej …

Co to jest Ashwagandha i jak działa?

ashwaganda na trudne czasy
Ashwagandha – naturalny sposób na stres

Ashwagandha – naturalny sposób na stres Szybkie tempo życia, napięcia i nerwy, a do tego cała masa obowiązków powodują, że organizm przestaje radzić sobie z obciążeniem, a stres zaczyna odciskać na nim swoje piętno. Spada odporność, a to otwiera drzwi …

Ashwagandha – naturalny sposób na stres

Shopping Cart
Dołącz do listy oczekujących Poinformujemy Cię, gdy produkt znów będzie dostępny. Podaj poniżej swój adres e-mail aby otrzymać powiadomienie o dostępności produktu.
Scroll to Top