04.03.2024
Witaminy na układ nerwowy - Jakie wybrać? Opinie
Układ nerwowy to coś w rodzaju “centrum dowodzenia” całego ciała. Decyduje o tym, jak odpowiadamy na bodźce zewnętrzne i wewnętrzne. Uczestniczy w wielu życiowych funkcjach organizmu, takich jak reagowanie na ból, trawienie, czy utrzymywanie właściwej temperatury ciała. Pozwala nam przetrwać codzienny stres, niepokój i presję.
Zazwyczaj zakładamy, że nasz układ nerwowy działa prawidłowo. Suplementację wdrażamy dopiero wtedy, gdy odczuwamy większe zmęczenie, drażliwość lub obniżoną sprawność umysłową. Jak wybrać skuteczny preparat na stres i koncentrację?
Spis treści
Rola układu nerwowego: czuciowa, integracyjna i motoryczna
Układ nerwowy jest systemem skomplikowanym i złożonym. Ma bezpośredni wpływ na to, co robimy, mówimy, myślimy i czujemy. Stanowi centrum dowodzenia całego organizmu, kontrolując wiele procesów jednocześnie. Jego sprawne działanie jest potrzebne do życia zarówno na poziomie świadomym, jak i nieświadomym.
Wyróżniamy trzy główne kategorie funkcji układu nerwowego: czuciową, integracyjną oraz motoryczną. W rezultacie wpływa on na wiele kwestii związanych z naszym zdrowiem, takich jak:
Jak rozpoznać zaburzenia pracy układu nerwowego?
Tak samo, jak inne części naszego ciała, układ nerwowy może być narażony na wiele zaburzeń. Różnego rodzaju dolegliwości i choroby mogą zakłócać prawidłowe działanie mózgu, nerwów obwodowych i rdzenia kręgowego. Wiele z nich jest wynikiem czynników genetycznych. Inne zależą od czynników zewnętrznych, np. chorób degeneracyjnych, infekcji lub zaburzeń spowodowanych urazami.
Oczywiście równie często układ nerwowy zostaje nadwyrężony przez codzienny stres i napięcie nerwowe. Wiele osób skarży się na problemy z koncentracją, osłabioną pamięć lub rozkojarzenie. Najczęściej są to osoby pracujące umysłowo, w wieku szkolnym oraz seniorzy.
Innymi potencjalnymi objawami osłabienia pracy układu nerwowego są m.in.:
Jak wzmocnić układ nerwowy? Witaminy i dobre nawyki
Ważnym elementem profilaktyki dolegliwości układu nerwowego jest uzupełnienie witamin z grupy B, cynku i magnezu. Witaminy z grupy B pomagają pozbyć się nerwowości i stresu. Wykazują też pozytywny wpływ na pamięć. Co ciekawe, objawem niedoboru witamin z grupy B jest właśnie uczucie zmęczenia, anhedonia (niezdolność do odczuwania przyjemności, radości), rozdrażnienie, brak koncentracji i rozdrażnienie. Braki tych składników w diecie wynikają m.in. z błędów żywieniowych, np. spożywania niepełnowartościowych, przetworzonych produktów.
W przypadku składników mineralnych, szczególny wpływ na układ nerwowy mają:
Do codziennej diety na zdrowy umysł warto włączyć: ryby morskie (bogate w kwasy omega-3), owoce i warzywa, jajka (zawierają cholinę, która jest składnikiem odżywczym mózgu), produkty pełnoziarniste (są źródłem witamin z grupy B), orzechy ( dostarczają kwasy omega-3), a także zieloną herbatę (zawiera aminokwasy i kofeinę o pozytywnym wpływie na układ nerwowy).
Popularne kategorie suplementów
Polecane zioła i suplementy na układ nerwowy
Oprócz witamin, na układ nerwowy można stosować też suplementy ziołowe. Szczególnie zalecana na stres jest ashwagandha, czyli preparat pochodzenia naturalnego. Znana również jako witania ospała, wykazuje działanie łagodzące niepokój i stres, a także ułatwiające zasypianie. Skuteczność ashwagandhy została udokumentowana w licznych badaniach naukowych.
Kolejne polecane preparaty to ziołowe suplementy na układ nerwowy z różeńcem górskim, który optymalizuje aktywność umysłową, poznawczą i niweluje zmęczenie, czy buzdygankiem naziemnym - wspomagającym utrzymanie witalności i energii oraz działającym kojąco na nasz układ nerwowy.
Natomiast w przypadku problemów z nauką i koncentracją, ciekawym rozwiązaniem będzie miłorząb japoński (Ginkgo biloba). Uznawany za cenną roślinę o wysokiej zawartości substancji aktywnych (witamin, terpenoidów i polifenoli), jest powszechnie stosowany w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Miłorząb wspiera krążenie krwi w mózgu, dzięki czemu usprawnia funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Oprócz tego pomaga utrzymać dobre samopoczucie psychiczne, może działać wzmacniająco na pamięć i funkcje poznawcze.
Co oprócz witamin na zdrowy mózg?
Poza dietą i suplementacją, w celu wzmocnienia układu nerwowego należy zadbać o odpowiedni styl życia. Specjaliści zalecają przesypianie od 7 do 8 godzin każdej nocy. Warto utrzymywać też stały harmonogram spania, gdyż to właśnie w tym czasie wzmacniają się obwody w układzie nerwowym. Inne wskazania to m.in.:
Źródła:
- https://my.clevelandclinic.org/health/articles/21202-nervous-system
- https://www.lalpathlabs.com/blog/smart-ways-to-keep-your-central-nervous-system-healthy/
- https://pulsmedycyny.pl/wplyw-witamin-z-grupy-b-na-uklad-nerwowy-1190475
Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.