Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Projekt bez nazwy

Witaminy z biotyną - Jakie wybrać? Opinie

Kiedy pogarsza się stan włosów, skóry i paznokci, sięgamy po kosmetyki. Szukamy odżywek i kremów działających cuda. Jednak znacznie lepsze efekty daje działanie dwutorowe: nie tylko na zewnątrz, ale i “od środka”. 

Witaminy z biotyną to jeden ze sposobów na poprawę kondycji skóry, włosów i paznokci. Warto suplementować je wtedy, gdy chcemy pobudzić procesy metaboliczne, produkcję keratyny we włosach, oraz przyspieszyć tempo ich wzrostu.

Biotyna to organiczny związek znany również pod nazwą witamina H lub witamina B7. Znajdziemy ją głównie w wątrobie i żółtkach jaj, niektórych roślinach (np. pomidorach, marchwi, szpinaku) i drożdżach. Niemałe ilości witaminy B7 zawierają też produkty mączne takie jak mąka pełnoziarnista, mąka sojowa i ryżowa. 

Biotyna pełni ważne funkcje biochemiczne w organizmie. W przypadku suplementacji najczęściej zwraca się uwagę na jej pozytywny wpływ na stan skóry i włosów. Witamina B7 stymuluje bowiem produkcję keratyny we włosach, zwiększa ich gęstość i przyspiesza tempo wzrostu. Zapobiega też ich przedwczesnemu siwieniu.

Wpływa też na cerę, pomagając utrzymać prawidłowy stan skóry i błon śluzowych. 

Witaminy z biotyną nie tylko dla urody

Oczywiście biotyna wykazuje znacznie szerszy zakres działania. Choć najczęściej stosuje się ją w celach urodowych, warto wiedzieć, że:

  • witamina B7 wspomaga funkcje tarczycy,
  • wpływa na wzrost i rozwój całego organizmu,
  • pośrednio bierze udział w procesie krzepnięcia krwi (uczestniczy w procesie produkcji protrombiny),
  • odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego,
  • uczestniczy w przebiegu funkcji psychicznych.
Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Kopia – Projekt bez nazwy 2

Kiedy i jak suplementować biotynę?

Wskazania do suplementacji biotyny to:

  • nadmierne wypadanie włosów,
  • zmniejszenie gęstości i słaby wzrost nowych włosów,
  • kruche, łamliwe paznokcie,
  • szara cera z niedoskonałościami,
  • przebarwienia skórne,
  • wypadanie brwi i rzęs,
  • łuszczycowe zmiany na skórze dłoni, nóg, ramion,
  • podwyższenie poziomu cholesterolu,
  • bóle mięśniowe,
  • obniżenie nastroju,
  • rumień,
  • zaburzenia lękowe,
  • nadmierne znużenie,
  • dieta wegańska i wegetariańska.

Suplementacja biotyny może znacząco poprawić stan włosów, skóry i paznokci. Składnik ten przeciwdziała zarówno wypadaniu włosów, jak i ich kruszeniu, wzmacniając je na całej długości.

Niedobory tego składnika rozpoznamy też po licznych stanach zapalnych i przesuszeniu skóry, senności, otępieniu, kiepskiej kondycji i łamliwości paznokci. 

Najbardziej narażone na niedobór biotyny są: osoby ze źle zbilansowaną, mało urozmaiconą dietą; z alergiami pokarmowymi, nietolerancjami i chorobami przewodu pokarmowego; stosujące antybiotyki i leki przeciwpadaczkowe; palące papierosy oraz pijące alkohol (używki przyspieszają rozpad biotyny). 

Czasem niedobory mogą wynikać z mutacji w genie, który odpowiada za uwalnianie tego składnika w formie związanej z białkiem. Wówczas biotyna jest w większości wydalana wraz z moczem. 

Dawka biotyny dla osoby dorosłej

Zgodnie z zaleceniami specjalistów zapotrzebowanie na biotynę zmienia się wraz z wiekiem. Dla osoby dorosłej wynosi 30 mgc na dzień. Takie samo zalecane spożycie ustalono w okresie ciąży (jednak zawsze warto skonsultować to z lekarzem). Nieco większe będzie jedynie podczas laktacji, czyli 35 mcg na dobę.

Czy pora dnia, podczas której suplementujesz biotynę ma znaczenie? Nie. Możesz przyjmować ją zarówno rano, jak i wieczorem, przed lub po posiłku. Jedyne ograniczenie dotyczy tego, czym popijasz preparat. Odradzamy kawę i herbatę, które mogą zmniejszyć wchłanialność witaminy B7. Najlepiej sprawdza się zwykła woda. 

Jak wybrać skuteczne witaminy z biotyną?

Witaminy z biotyną stosuje się w celu uzupełnienia niedoborów. Naturalne kapsułki zawierają bowiem standaryzowaną, odpowiednią ilość tego składnika. W takiej formie jej wchłanialność jest najwyższa, gdyż witamina B7 wchłania się jelicie cienkim. 

Decydując się na suplementację biotyny na włosy czy paznokcie, warto uważnie obserwować efekty jej działania. Jeśli po około 3 miesiącach nie widzimy rezultatów, istnieje możliwość, że nasze problemy nie są wynikiem niedoboru tego składnika. Przyczyn wypadania włosów czy nadmiernego zmęczenia może być wiele. Gdy biotyna nie pomaga, lepiej odwiedzić lekarza. 

Znaczenie ma również wybór odpowiednich witamin z biotyną. Na rynku znajdziemy preparaty jedno lub wieloskładnikowe. W tym drugim przypadku występuje głównie w połączeniu z innymi witaminami z grupy B lub cynkiem. W połączeniu z witaminami z grupy B sprzyja m.in. prawidłowemu działaniu układu nerwowego i utrzymaniu funkcji psychologicznych. Z kolei w zestawach z cynkiem chroni przed stresem oksydacyjnym oraz zapewnia dodatkowe wsparcie dla zdrowia skóry, włosów i paznokci. 

Wybierając suplement z biotyną, kieruj się:

  • wysoką zawartością witaminy B7 w porcji dziennej - optymalną dawką jest 2,5 mg biotyny, co wynosi 5000% RWS,
  • obecnością składników dodatkowych - najlepsze dla zdrowia i urody będą połączenia biotyny z: cynkiem, witaminą B6, witaminą B2, witaminą B1,witaminą E, kwasem pantotenowym i foliowym, magnezem, manganem, kwasem hialuronowym, koenzymem Q10,
  • bezpieczeństwem wytwarzania - preparat musi być produkowany zgodnie ze standardami produkcyjnymi GMP i systemem HACCP.

Czy można przedawkować biotynę?

To składnik bezpieczny, którego nie da się przedawkować. Kiedy występuje nadmiar biotyny w organizmie, zostaje wydalona wraz z moczem. Jednak przy długotrwałej suplementacji w zbyt dużych dawkach mogą pojawić się nieprzyjemne skutki uboczne - nawracające bóle brzucha, zmiany nastroju, mdłości, biegunka.

Aby tego uniknąć, stosuj witaminy z biotyną zgodnie z zaleceniami producenta. Najlepiej popijać ją wodą, a przyjmując jednocześnie inne suplementy diety - zwracać uwagę na ich skład. Odradza się też łączenie witaminy B7 z surowym białkiem z jaj kurzych, które zawiera awidynę ograniczającą wchłanianie biotyny (po podgrzaniu białka niekorzystne działanie zostaje zneutralizowane). 

Poza tym w przypadku kobiet w ciąży, karmiących, osób chorych lub stosujących leki, warto skonsultować się z lekarzem.

Źródła:

    1. Normy żywienia dla populacji polskiej - nowelizacja, IŻŻ, Warszawa 2020.
    2. Zempleni J, Kuroishi T. Biotin. Advances in Nutrition Volume 3, Issue 2, March 2012, Pages 213–214.
    3. Zempleni J, Hassan YI, Wijeratne SS. Biotin and biotinidase deficiency. Expert Rev Endocrinol Metab.2008;3:715–24.

Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi porady lekarskiej.
Opis stanowi informację o substancjach i ich możliwościach zastosowania na podstawie dostępnych informacji w artykułach naukowych (PubMed, Scorpus, Elsevier), Internecie, prasie, książkach naukowych. Materiał nie stanowi opisu suplementu diety, ani innego produktu zawierającego opisane składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, że bardzo ważna jest zrównoważona i zbilansowana dieta. Nie przekraczaj zalecanej porcji dziennej, przechowuj suplement w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Zawsze czytaj etykiety, a na nich zalecenia i ostrzeżenia, a w razie wątpliwości zawsze konsultuj stosowanie z lekarzem.

Katarzyna Olszańska
Katarzyna Olszańska

Dyplomowany dietetyk, od lat związana z rynkiem suplementów diety w Polsce. Wspomaga w tworzeniu i opracowywaniu planów dietetycznych oraz właściwej suplementacji. Prywatnie mama dwójki dzieci, miłośnik pływania i jazdy na rowerze.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nie ma głosów, twój może być pierwszy!

Poznaj nasze produkty

TE WPISY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

thumbnail1
Co to jest Ashwagandha i jak działa?

Co to jest Ashwagandha i jak działa ? Ashwagandha jest to krzew, którego właściwości zdrowotne zostały już dawno dokładnie poznane. Mimo tego nadal są dokładnie badane. Krzew ma bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystywać można zarówno liście, korzenie, jak i owoce tej …

Co to jest Ashwagandha i jak działa?

Projekt bez tytulu84
Ashwagandha – indyjski żeń-szeń, który poprawi samopoczucie

Ashwagandha – indyjski żeń-szeń, który poprawi samopoczucie Ashwagandha jest indyjskim ziołem, które znane jest już od lat. W tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej stosowana była już od bardzo dawna. Jej zdrowotne i dobroczynne właściwości doceniane są obecnie również przez nowoczesną medycynę zachodnią. …

Ashwagandha – indyjski żeń-szeń, który poprawi samopoczucie

naturalne adaptogeny
Silne adaptogeny prosto z natury

Silne adaptogeny prosto z natury Natura obdarzyła nas roślinami nie tylko pięknymi, pachnącymi czy jadalnymi. Dała nam również takie, które wpływają pozytywnie na nasze zdrowie. Przywracają równowagę organizmu, wspierają leczenie, podnoszą poziom odporności, czy ułatwiają dostosowanie się do zmieniających się …

Silne adaptogeny prosto z natury

Shopping Cart
Dołącz do listy oczekujących Poinformujemy Cię, gdy produkt znów będzie dostępny. Podaj poniżej swój adres e-mail aby otrzymać powiadomienie o dostępności produktu.
Scroll to Top